Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 октомври 2011
Мислења
40
Поени од реакции
6
Пред некој саат беше 9700$, јас пробувам преку Coinbase со ВПН во Бугарија :)
Успеа ли? пробав со некој бесплатен впн со бугарија пак ме дава ко од македонија, ако си успеал и не е тајна пиши што впн користиш :love:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
2 години се немав уклучено на кајгана... море и повеќе од две али ти валволинче си уште истиот тролач и “сезнајко“. Мора да си многу исфрустрирано човече :D . мајке ми... него сите неуки луге се плашат од непознато... а како да се одбранат од тоа? па со напад и врегање... ти тролај си а некој пари ќе прави.. поздрав :)[DOUBLEPOST=1512347735][/DOUBLEPOST]

Здраво. Сакав да прашам зш јас сум ептен дудук во ова... до сега само сум инвестирал пасивно и тоа е по исплатливо на долг рок. Прво сакам да те прашам дали знаеш ,бидејки не се на берза, но сепак треба да има некој пазар каде што се прави трејдот на криптовалути кој е тој, и дали знаеш тоа како функционира ?

Друга работа ме интересира, како или преку која апликација/брокерска куќа тргуваш со криптовалути. Јас имам една апликација etoro, ми ја препорачаа пријатели мој ама неможам да најдам доволно информации да ме уверат дека е ок и уште се нечкам дали да ставам пари или не?

И трето и последно што е разликата помеѓу ethereum и ethereum classic. BTW за etgereum читнав дека е руска и дека ја форсира дури и Путин. И ако не ти пречи би сакал да исконтактираме во пп .

Поздрав.
E toro e vo red, jas bev aktiven tamu edno vreme,ako se mislis za isplata nemav problemi.
 
B

Bafra

Гостин
Штом сте ИТ сектор да не преведувам :

The Judiciary Committee of the United States Senate is currently working on Bill S.1241 that aims to criminalize deliberate concealment of property or the control of a financial account. The bill was submitted in June, and the law would change the definition of “financial account” and “financial institution,” and thus also cover digital currencies and digital exchanges. Who is pushing it? None other than California’s Senator Dianne Feinstein, who maintains that the bill is needed to update existing money laundering laws because of terrorists.

This means that the miners of Bitcoin will become a “bank”. The operators of the trading platform Coinbase were forced by court ruling to notify the IRS of the identity of over 14,000 investors who were trading $20,000 in Bitcoin. Users were affected if their trading volume had exceeded $20,000 at the beginning of 2013 by the end of 2015. So this is NOT a single transaction, but accumulative. The IRS will now “presume” tax evasion. This is what I warned would happen. Been there done that! They can shut down Bitcoin in the blink of an eye by simply defining anyone who is a miner to be a financial institution.

The bill will change the definition of “financial institution” in Section 53412 (a) of Title 31 , United States Code. The text will read:

“An exhibitor, a redeemer or a cashier of prepaid access devices, digital currency or a digital exchanger or a digital currency.”

The regulation will remove the anonymity of Bitcoin and other cryptocurrencies defeating this idea that there is an alternative-financial-universe separate from government.


Не им е финтата да го спречат, туку контрола и данок да си наплатат државите. Затоа повнимателно во иднина
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Последно уредено:
Член од
2 јули 2009
Мислења
90
Поени од реакции
46
Занимливо, но може ли некој да ми објасни на кој начин биткоинот може да се претвори во злато и каде, физичко не фиктивно т.е. виртуелно или да се добие картичка од која може без ограничувања да се плати ручек, хотел, авионска карта или рента , па и купи автомобил??
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Венецуела издава своја криптовалута, нафтата ќе ја продава со нејзе. Не можам сега линк да најдам вчерашна вест.

Ја го ја :icon_lol:. https://www.reuters.com/article/us-venezuela-economy/enter-the-petro-venezuela-to-launch-oil-backed-cryptocurrency-idUSKBN1DX0SQ
Абе сето тоа е убаво, ама Венецуела не е баш погодно местенце во моментов за никаква инвестиција.... бар мене така ми се чини.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Најчесто ризикот го мерат преку стандардна девијација што е сосема погрешно, зошто во неа влегуваат и варијациите кога приносите на инструментите одат во позитивна насока. Многу подобра варијанта е ако се мери со Downside Standard Deviation, која ги опфаќа само варијациите на негативните приноси на инструментот. Според Богов подобро е ако некој инструмент континуирано секој период губи по 1-2%, а не чини ако некој инструмент континуирано расти по 10-20%.

http://denar.mk/157444/intervju/intervju-so-dimitar-bogov-guverner-na-narodnata-banka-na-republika-makedonija
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Најчесто ризикот го мерат преку стандардна девијација што е сосема погрешно, зошто во неа влегуваат и варијациите кога приносите на инструментите одат во позитивна насока. Многу подобра варијанта е ако се мери со Downside Standard Deviation, која ги опфаќа само варијациите на негативните приноси на инструментот. Според Богов подобро е ако некој инструмент континуирано секој период губи по 1-2%, а не чини ако некој инструмент континуирано расти по 10-20%.

http://denar.mk/157444/intervju/intervju-so-dimitar-bogov-guverner-na-narodnata-banka-na-republika-makedonija
Не е тоа проблем...замисли биткоин да се воведе како официјална валутс дефлација ќе има окулу 90/100 годишно економијата ќе цркне...сите ќе седат дома и хордаат битчиња. Златото го напуштија поради тоа...у 21век да воведуваш Хиперзлато ќе има и хипердефлација што е економско харикири. Не е статистичко методолошки проблемот со биткоин...туку е макроекономска комедија да се промовира како валута. Секоја држава која ќе го воведе биткоин како валута ќе има двоцифрена негативена промена на бдп и тоа квартално.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Занимливо, но може ли некој да ми објасни на кој начин биткоинот може да се претвори во злато и каде, физичко не фиктивно т.е. виртуелно или да се добие картичка од која може без ограничувања да се плати ручек, хотел, авионска карта или рента , па и купи автомобил??
bitstamp.net , може биткоин да смениш во повеќе светски валути, да нарачаш припејд картица па дури и златни полуги ако сакаш.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Izvestuvanje do site clenovi na grupava.
Vo skoro vreme planiram da organiziram nastan na slednava tema
"Cryptocurrencies and Blockchain Technology: Upsetting the Financial Applecart".
Predavac ke bide Sam Vaknin i predavanjeto ke bide na Angliski.
Mozni lokacii se MKC, Kino Kultura ili Gem klub Menada.
Za da se odrzi predavanjeto potrebno e da ima najmalku 30 prisutni ucesnici.
Apeliram do site zaintersirani koi sakaat da ucestvuvaat na ovoj nastan kade sto posle predavanjeto bi imalo i prasanja/odovori sesija.
Da ostavat svoi kontakt detali: Ime, prezime, brojce za kontakt, i od kolku saat bi sakale da se odrzi predavanjeto.
Otvoren sum za sorabotka vo vrska so nastanot taka sto sekoj moze da ucestvuva vo vrska so organiziranjeto.
Nastanot se ocekuva da bide pomegu 20 Dekemvri i 4 Fevruari. Ocekuvam soliden interes od vasa strana.
Vo vrska so predavacot info:
https://mk.linkedin.com/in/samvaknin
http://samvak.tripod.com/cv.html
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Izvestuvanje do site clenovi na grupava.
Vo skoro vreme planiram da organiziram nastan na slednava tema
"Cryptocurrencies and Blockchain Technology: Upsetting the Financial Applecart".
Predavac ke bide Sam Vaknin i predavanjeto ke bide na Angliski.
Mozni lokacii se MKC, Kino Kultura ili Gem klub Menada.
Za da se odrzi predavanjeto potrebno e da ima najmalku 30 prisutni ucesnici.
Apeliram do site zaintersirani koi sakaat da ucestvuvaat na ovoj nastan kade sto posle predavanjeto bi imalo i prasanja/odovori sesija.
Da ostavat svoi kontakt detali: Ime, prezime, brojce za kontakt, i od kolku saat bi sakale da se odrzi predavanjeto.
Otvoren sum za sorabotka vo vrska so nastanot taka sto sekoj moze da ucestvuva vo vrska so organiziranjeto.
Nastanot se ocekuva da bide pomegu 20 Dekemvri i 4 Fevruari. Ocekuvam soliden interes od vasa strana.
Vo vrska so predavacot info:
https://mk.linkedin.com/in/samvaknin
http://samvak.tripod.com/cv.html
Каде да остават?[DOUBLEPOST=1512547168][/DOUBLEPOST]
Не е тоа проблем...замисли биткоин да се воведе како официјална валутс дефлација ќе има окулу 90/100 годишно економијата ќе цркне...сите ќе седат дома и хордаат битчиња. Златото го напуштија поради тоа...у 21век да воведуваш Хиперзлато ќе има и хипердефлација што е економско харикири. Не е статистичко методолошки проблемот со биткоин...туку е макроекономска комедија да се промовира како валута. Секоја држава која ќе го воведе биткоин како валута ќе има двоцифрена негативена промена на бдп и тоа квартално.
Лесно се решава тој проблем, може да има зголемување на количеството на официјалната крипто валута (секако транспарентно, не како до сега) со стапката на инфлација или со стапката на развој на земјата.

Мојот коментар беше насочен кон изјавата на Богов, не е дека тоа проблен (начинот на статистички пресметување на волатилноста).
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Каде да остават?[DOUBLEPOST=1512547168][/DOUBLEPOST]

Лесно се решава тој проблем, може да има зголемување на количеството на официјалната крипто валута (секако транспарентно, не како до сега) со стапката на инфлација или со стапката на развој на земјата.

Мојот коментар беше насочен кон изјавата на Богов, не е дека тоа проблен (начинот на статистички пресметување на волатилноста).
Kaj mene vo inbox i onda dali na mejl ili po poraka ke vi pratam notifikacija. 99 posto ke bide u Gem Klub u Menada stara skopska carsija.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Kaj mene vo inbox i onda dali na mejl ili po poraka ke vi pratam notifikacija. 99 posto ke bide u Gem Klub u Menada stara skopska carsija.
Ама дај нека биде некое време после работа 17:00 или 17:30, пошо најчесто предавањата на Вакнин се во работно време, па многу од тие што сакаат да дојдат се спречени.[DOUBLEPOST=1512566312][/DOUBLEPOST] upload_2017-12-6_14-18-30.png
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Имав информација за IOTA ушпте пред еден месец дека ќе оди нагоре, и не ја купив. Од 0,46 стигна на 5.30. На 1000 долари се правеа 10 000 долари. Браво јас.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Каде да остават?[DOUBLEPOST=1512547168][/DOUBLEPOST]

Лесно се решава тој проблем, може да има зголемување на количеството на официјалната крипто валута (секако транспарентно, не како до сега) со стапката на инфлација или со стапката на развој на земјата.

Мојот коментар беше насочен кон изјавата на Богов, не е дека тоа проблен (начинот на статистички пресметување на волатилноста).
Богов е во право само блок чејнот вреди...лимитираната понуда е проблем и копањето. Инаку има страшна волотилност во биткоинот...овие 3 работи го прават целосно неупотеблив како валута. Има повеќе логика да се користи злато или друга стока (да златото го сметам за стока) или речиси било што акции, обрзници, енергија итн за валута...крипто"валути" се еден од најлошите кандидати за замена на сегашните фиат валути. Целата приказна и спин за продажба на криптоиди е тежок булшит. Како и да е ако можеш да направиш пари ок...инаку јас мислам дека биткоинот наскоро ќе колабира и можеби ќе го шортам. Под услов да најдам добар инструмент...иако се што видов ми е малку безвеза и сумљиво. Но ако најдам нешто ок дефинитивно би се кладел дека целата индустрија на криптовалути ќе колабира релативно брзо.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom