Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Преку кој Е-Wallet може да се купа со кеш преку картичка? Имате ли тестирано? Сакав преку myetherwallet.com ама гледам дека и во БГ неможе да се купа. Пробав со ВПН од Њу Јорк и бива да се купува...
 
Член од
4 октомври 2011
Мислења
40
Поени од реакции
6
9,666 биткоин, за тие што рекоа 8,500-10,000 до крај на година, знае ли некој како да се купи биткоин од македонија?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
9,666 биткоин, за тие што рекоа 8,500-10,000 до крај на година, знае ли некој како да се купи биткоин од македонија?
Пред некој саат беше 9700$, јас пробувам преку Coinbase со ВПН во Бугарија :)
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Jas zemav preku coinbase. Od se po malko bitcoin. Eth i litecoin. Da ima za crni denovi :)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Здраво на сите!


Отворив нова тема ако има иста или слична нека корегираат модераторите.

Како и да е сакам да го споделам моето искуство со криптовалути и да помогнам да расчистиме некои дилеми а и да ви дадам совет како да заработите. Веке подолго време живејам во Шведска така да начинот на купување и продавање криптовалути е многу полесен и поедноставен тука него во Македонија но тоа не значи дека и кај нас неможи да се тргува со криптовалути.
Кога ке се кажи криптовалута сите помислуваат на Bitcoin нормално најатрактивна валута и со најголема вредност.
Прво ке почнам со мојата најголема грешка што не вложив во Bitcoin кога прв пат слушнав и беше отприлика 10$ и се осеќам како идиот пошто ги имав сите информации на располагање а сепак поверував на шпекулациите од банките дека Bitcoin е премногу ризична влута и дека се користи за креминал залудно е да инвестирате во биткоинти и можи да изгубите многу пари итн... После тоа мој колега швеѓанец ме убедуваше да купам кога беше околу 100$ не послушав и сега пред некој ден стигна до максимално ниво преку 7700$.

Нема многу да се задржам на Bitcoin само сакам да објаснам некој работи. Пред се криптовалутата е иднината на човештвото тие што се повозрасни како мене ;) се сеќаваат кога се зборуваше дека кешот ке се укини и како платежно средство ке се користат кредитни и дебитни картички, интернет трансакции плаќање со мобилни телефон итн... Знам сето тоа звучеше како научна фантастика но тоа денес е реалност барем во поголем број земји низ светот. Како што кажав живејам во Шведска и многу ретко се користи кеш и за брзо време највероватно ке се укини кешот барем во поразвиените земји. Е сега истото е и со криптовалутите иако звучи како научна фантастика но тоа е иднината во наредните 50 или 100 години додека не се измисли нешто ново и највероватно криптовалутата ке биди замена за кеш.

Никој нека не ве лажи дека ке изгубите пари само треба паметно да се вложи и има шанса да станете милионери за неколку години нормално има шанса и да изгубите ако непромислено вложувате во све и сешто и ако не сте стрпливи и продавате во погрешно време.

Затоа сакам да отвориме нова тема и да го споделам со вас моето искуство и знаење нормално и јас можи да научам нешто од вас. Јас не сум експерт и ова што го кажувам не мора да значи дека е 100% точно само јас ке бидам искрен и ке ви кажам и докажам во што вложувам јас и моите пријатели кои се пшодолго време во ова и можам да кажам дека се експерти спрема нивните заработки а тие се со цифри од 100000$.......

Да не замарам со вовед и да преминам на главното. Значи како што кажав ако слушните криптовалута тоа не е само Bitcoin има многу други валути кои што се вредни за инвестирање.

За мене Bitcoin е завршена работа и е касно за инвестирање. Моментално имам околу 1000$ во биткоинти на мојот Bitcoint Wallet и околу 800$ Ethereum но тие ги користам како средство за купување на други валути и секој месец вложувам од 300$ до 500$ и не продавам само купувам.
Да појаснам зошто:
Bitcoint пред да излези во употреба беше 0.3$ одприлика сега е достигна максимално ниво преку 7700$ и можам да кажам дека до крајот на годината и почетокот на 2018 ке биди преку 10000$ арно ама можи и да падни или да се раздели на Bitcoint x2 како што во моментот може да се случи Bitcoint fork и кој прати може да види дека Bitcoint паѓа а Bitcoint Cash достигна цена од 1900 $ за во овие два три дена. Што ке биди ке видиме после 16 ноември и не би сакал да губам време во детали за Bitcoint.

Ethereum е доста стабилен и добар конкурент на Bitcoint и има можност да го замини во наредните неколку години пошто има постабилна мрежа (blockchain) и побрзи трансакции. Кога излезе во употреба се движеше од 0,5$ до 1$ и достигна максимум од околу 400$ а сега се движи на стабилно ниво од 300@ до 320$
Можам да гарантирам дека Ethereum ке достигни 1000$ за брзо време можда и почетокот на 2018 година.
Како што кажав касно е за Bitcoint па и за Ethereum освен за тие што имаат многу пари и сакат да вложат во стабилна валута како Ethereum.
Зошто? Сето ова ке го објаснам со лично искуство.
Почнав да купувам биткоинти кога цената беше 4000$ заработив нешто малку но за кратко се префрлив на трејдиг со биткоинт и заработувам дневно од 50$ до 200$ зошто биткоинтот е нестабилен како што крева така и паѓа (по некогаш и губам) али за трејдинг ву друга прилика сега не ми е поентата на тоа.

Да појаснам како се движи маркетот на криптовалути (Cryptocurrency Market Capitalizations)
Моментално:

Market Cap: $202,296,824,755 24h Vol: $14,624,942,973

Bitcoint Dominance: 52.4% $106,062,539,924 $6360

Ethereum Dominance: 15% $30,328,791,291 $317


Да видиме како се движеше годините уназад:


Total Market Capitalization

2013 Мај 1,200,000,000 $

2015 Мај 3,800,000,000 $

2017 Мај 40,000,000,000 $

2017 Септември 163,000,000,000 $

2017 Ноември 202,000,000,000 $

2018 повеке од 300,000,000,000 $

Ова се страшни цифри ако знаеме дека буџетот на Македонија на годишно ниво за 2016 е одприлика околу 217,000,000,000 ден или 4,000,000,000 $ а исто и толку имаме и расходи J (не ми замерувајте ако грешам во цифрите само сакам да ја доловам реалноста) http://www.mkbudget.org

Моментално популацијата во светот е 7,6 милијарди жители а во криптовалута имаат инвестирано само 0,5% од кои голем дел се фирми, брокери, бизнисмени кои располагаат со милијарди итн... а многу мал дел обични граѓани како што сме ние.

Заборавете на сите шпекулации и дезинформации кои доаѓаат од банките (нормално нив му жежи под нозе и губат многу пари и немаат контрола на капиталот) арно ама реалноста кажува нешто друго.

Да напрабиме проста математика:

Моментално Market Cap: $202,296,824,755 со 0.5% популација кои имаат инвестирано (да не заборавиме многу мал дел обични граѓани) како што реков иднината е во криптовалутата и нема бегање од тоа барем во наредните 50 години.

Што ке биди кога 30% од популацијата ке користат криптовалути а тогаш ке бидат многу повеќе од 7,6 милијарди зители на планетата

Најмалку 12,000,000,000,000 $ до 100,000,000,000,000 $ не знам како се изговараат овие цифри J али ако биткоинот ја задржи атрактивноста како сега тоа е реално да достигни еден биткоин 500,000 $ !!!!!!!!


Годините уназад до 2017 биткоинтот држеше 80% сега е 52,4% и е во тренд на паѓање иако цената му се зголемува пошто сепак капацитетот на маркетот расти а биткоинтон е застапен со 52,4% моментално.

Како што наведов погоре ако гледате на интернет ке слушните дека биткоинтот ке достигни до 500,000 $ да тоа е можно ама и можда не е. Пошто засега Bitcoint и Ethereum држат монопол и ако сакате да купите други криптовалути морате да ги купите со нив. Занчи ако се остани како што е тоа ке биди реалност Bitcoint да достигни 500,000 $ а Ethereum да биди приближно или да го замини.

А што ако некоја друга криптовалута го замини! Моментално има 1276 криптовалути и секој ден излегва нова со подобра перспектива и атрактивност (нормално со мал капацитет ама немојте да заборавите дека биткоинот беше 0,3 $)

Затоа заборавете на Bitcoint и Ethereum тие се атрактивни и можи да заработите само со многу пари а со многу пари сте изложени на ризик да изгубите.

Немој некој да ми замери знам дека кај нас во Македонија не е све сјајно но ке земам пример со некој како мене што живее во ЕУ со повисок стандард, само сакам да појаснам како стојат работите.

Ако вложам во биткоинти за 10,000 $ по моментална цена која е на пазарот еве ке земиме пример отприлика 6300$ како што е сега. Значи ке имам 1,58 BTC (Bitcoint) Ако биткоинтот во иднина пример 2019 година стигни цена од 20,000$ јас ке имам 31,600$ или заработка од 25,300 $. Во ред и за Шведска не се малку 25,000$ али треба да волжам и ризикувам многу пари а не сум сигурен дека тоа ке биди така и можам да изгубам голем дел од парите што сум ги вложил.

Да се вратиме назад во 2003 година кога биткоинот уште не беше излезен на пазар а можеше да се купи за цена од 0,3$

Пример да купев биткоинти за 100$ по цена од 0,3$ тоа се 333 BTC и да ги продадев пред некој ден кога биткоинтот достигна максимална цена одприлика 7700$

333 BTC х 7700$ = 2,564,100$ и животот среден (y)

Затоа заборавете на Bitcoint и Ethereum има многу други крипто валути со голем потенцијал на кои можете да заработите милиони и тоа со мали инвестиции кој можи секој да си ги дозволи па дури и во Македонија.

Да појасниме една работа најпаметно е да се вложи во крипто валути пред да излезат на пазар или Live on Cryptocurrency Market!!!!!

Како што реков ке споделам секоја информација што ја имам и ке ви кажам во што инвестирам и ке ви образложам со примери зошто инвестирам. Како што реков никој неможи да биди 100% сигурен секогаш има ризик и затоа се инвестира на повеке криптовалути со малку пари или кој колку што можи да си дозволи.

Само ве молам немојте со нереални мислења и солење на памет без да имате валидни информации. Не сум економски експерт, се уште не сум милионер по моја грешка али неколку мои другари и пријатели веќе се милионери. Ке се потрудам да најдам време да одговорам на секое ваше прашање (само за тие кои што се примерни без глупости и рекла казала)


Ај пиши бројче у инбокс да се чуеме или некаква контакт форма пошто си у Шведска.
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Да може си наогаш ликови што рударат или што се одамна у овој бизнис и пари на рака, валути у новчаник.[DOUBLEPOST=1512132101][/DOUBLEPOST]Ако сака некој да купи нека очекува најмалку од 3 најмногу од 10 посто провизија у завиност од човекот, менувачницата негова и банкарска провизија се разбира ако и тој ги купува или ако не му се исплати да ги вади па ги чува и за да му се исплати ви зима провизија.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
kazete sto konfiguracija e dobra da se zeme za kopanje.
kolku pari bi me kostalo.
Ako kopas altkoini togas rig so graficki preporacuvam rx 580 8 gb nitro plus
Dokolku si seriozna za naracka pisi mi u inbox brojce.[DOUBLEPOST=1512235269][/DOUBLEPOST]Koj saka da kupi valuti neka pise u inbox brojce kolku i za koja suma.[DOUBLEPOST=1512237321][/DOUBLEPOST]
9,666 биткоин, за тие што рекоа 8,500-10,000 до крај на година, знае ли некој како да се купи биткоин од македонија?
Pisi inbox brojcei kolku sakas da kupis
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Да појаснам сакам да позајмам биткоин со камата не да купам. Ако некој дава заеми во биткоин или има таков сајт нека пише. Гледам има и битоврзници има некој искуство со тоа?
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Добро пошто ние сме криптобудали а ти си паметен барем да се едуцираше малку или да го прочиташе текстот погоре што го напишав пред да почниш да тресиш глупости.
Нема да те учам пошто не вреди да се замарам со такви како тебе само накратко ке ти објаснам
Јас реков дека е касно да се инестира во биткоин или етхереум пошто се многу ризични. А без рударство не е возможна трансакција со криптовалути. Значи со рударство се одржува blockchain мрежата и банките немаат никаква контрола ни профит.
За балон и пирамида не вреди да ти објаснувам и да губам драгоцено време.
Само да ти кажам дека во кратко време јас и некој мои пријатели имаме заработено на криптовалути повеке него што ти ке заработиш за цел живот.
Зато изгледај ги вестите сега во 21:00 или беја во 22:00 после бабати нека ти свари едно млекце и легни да си спиеш и немој да се замараш со криптобудали како нас!!!
A slusnal li nekoj od vas kriptobudalite so e lopovska piramida i balon? Ova bitkoinov e istoriski najgolema piramida zaradi internetot od globalen razmer. Vo sekoja piramida profitirat tie na pocetokot a go jadat stapot tie na krajot. Ama edno e sigurno, sekoja piramida ima kraj i ovaa ke rikne. Site drugi kriptovaluti i novi ICO ponudi se nisto drugo osven piramidi. Pogolemiot del od novite ico se izmisleni od kineskite rudari, ke napravat nova kriptovaluta ke si obezbedat dovolna kolicina od istata i posle cekaat na ofci da ja napumpaat vrednosta koja fakticki kaj site kriptosranja realno =0.
2 години се немав уклучено на кајгана... море и повеќе од две али ти валволинче си уште истиот тролач и “сезнајко“. Мора да си многу исфрустрирано човече :D . мајке ми... него сите неуки луге се плашат од непознато... а како да се одбранат од тоа? па со напад и врегање... ти тролај си а некој пари ќе прави.. поздрав :)[DOUBLEPOST=1512347735][/DOUBLEPOST]
Сакам да споделам нешто а истовремено да поставам едно прашање до сите.

Вчера вечер се слушнав со еден мој пријател од кој научив доста за криптовалутите и тој ме воведе во овој бизнис или поточно речено хоби. Ми препорача една нова крипто валута и скоро сите токени беја продадени купив на самиот крај пред да завршат. Него му верувам и пошто немав многу време не ни прочитав подетално за што се работи. Тоа и не е проблемот.

Кога се регистрирав имаше доста формалности ради безбедност пример: гарантирам дека нема да користам за креминал и тероризам итн...
Кога стигнав до полето за националност и држава баш ме заинтересира дали има подршка Македонија. Нормално јас се регистрирам како шведски граѓанин но само за проба пошто доста ме прашуваат на форумот во приватни пораки наведов Македонија. Излезе порака дека македонија нема подршка за регистрација. Ме замисли малки и ми беше доста чудно.

Затоа сакам да прашам дали некој има валидна информација каков закон за крипто валути има во Македонија. До сега никој не кажа ништо во врска со тоа или јас сум пропуштил да прочитам. Кога ја отворив темата на почеток не ни помислив на тоа пошто рачунам штом секоја држава во светот користи криптовалути зошто би било проблем кај нас. Односно ни сега дури го пишувам ова не можи да ми влези во главата дека тоа е воопшто возможно.
Не знам кој е законот но мислам дека прво треба да расчистиме со таја дилема. Каков и да биди законот треба да се почитува!

За мене тоа не претставува проблем тука каде што живејам тоа е нормална работа и е легално 100% плус секој ден на медиумите можеш да слушнеш за некој што станал милионер од биткоинти а и државата заработува на секоја добивка со 30% данок.
Знам дека многу во Македонија тргуваат со криптовалути но ако во случај моментално тоа не е законски не сакам да наведувам некој да ко крши законот. Мене не ми ни паѓа на памет во Шведска да работам нешто противзаконски и сакам мирно да спијам.
Како што кажав сакам да помогнам и да споделам информации за тоа што знам. А тоа е и целта на форумот дебата и споделување информации. Но не нешто противзаконски.

Затоа молам да ја расчистиме таја дилема.
Ако е све во ред продолжуваме понатаму како што почнавме.

Поздрав до сите(y)
Здраво. Сакав да прашам зш јас сум ептен дудук во ова... до сега само сум инвестирал пасивно и тоа е по исплатливо на долг рок. Прво сакам да те прашам дали знаеш ,бидејки не се на берза, но сепак треба да има некој пазар каде што се прави трејдот на криптовалути кој е тој, и дали знаеш тоа како функционира ?

Друга работа ме интересира, како или преку која апликација/брокерска куќа тргуваш со криптовалути. Јас имам една апликација etoro, ми ја препорачаа пријатели мој ама неможам да најдам доволно информации да ме уверат дека е ок и уште се нечкам дали да ставам пари или не?

И трето и последно што е разликата помеѓу ethereum и ethereum classic. BTW за etgereum читнав дека е руска и дека ја форсира дури и Путин. И ако не ти пречи би сакал да исконтактираме во пп .

Поздрав.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom