Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Статус
Затворена за нови мислења.
I

Igor.sv

Гостин
Како што најавив претходно за брзо излегува нова крипто валута со огромен потенцијал.

INS tokens стартува на 27 ноември за 11 дена.
Цената на 1 INS ке изнесува 1 $

https://tokensale.ins.world/?ref=606f20e4fbc4296a9accc6e1

Ми го привлече вниманието уште од самиот почеток а не само мене исто на многу други. Социјалните мрежи се запалени и добива само позитивни оценки.

Первектен тим со одлична програма и голема позадина.
Ако успее ке направи бум, но секогаш има едно големо АКО!!! Останува најважната работа како ке биди прифатена од потрошувачите.

Во сите посовремени држави ( не знам за Македонија ) има опција да пазарите во маркети и сами да си ги скенирате производите и на крај плаќате со картичка на терминали без гужва и чекање на каса. Исто така можеш да нарачаш онлајн од дома преку PC или смартфон одиш во маркет и подигаш тоа што си пазарил или ти се доставува на домашна адреса со мала надокнада. Ова и јас го користам и е многу практична работа и заштедува време.
Со INS ке биди премногу едноставно и практично а што е најважно цената многу поефтина зашто имаат договор директно со производителите тоа на нивната страница е објаснато подетално .

2.png

Страшно голем потенцијал без лимит нормално АКО успее. Можете да замислите каков дневен обрт или Volume (24h) ке има.
Пример дневен обрт на Етхереум изнесува 770,000,000 $
Во оваа бранша е далеку многу повеќе на светско ниво односно до 2020 година големината на капиталот во прехранбената индустрија ( global grocery market size ) ке достигне 8,500,000,000,000$ и INS да има удел само 0,1% ке биди огромен успех. Едноставно кажано прехранбената индустрија е најзастапена не се можи без неја.

Совршен тим со огромно искуство или као го нарекуваат Харвард тим.
Како партнери најголемите производители на светски рамки и застапеност скоро во сите држави во светот.

1.png

3.png

Да не должам многу сами подетално можи да прочитате на нивната страницата. Нема да инвестирам на почетокот прво ке видам како ке оди продажбата има време за 11 дена стартува и продажбата ке трае 40 дена ако не се лажам.

51 ден се доволно да се размисли и да се донеси правилна одлука. Не знам дали ке успее и не можам тоа да го тврдам но проектот е одличен и тимот со големо искуство.

Затоа и вие кои го читате ова проучете ја добро нивната програма ако сакате да инвестирате или едноставно ако немате искуство во ова воздржете се на почеток. Едуцирајте се, пратете информации, гледајте каде се движи светот, разменувајте информации.

Сакам да слушнам мислење од вас без разлика позитивно или негативно но да држи место. Не значи дека јас знам све, сите грешат понекогаш.

За брзо ке постирам и уште една криптовалута што ми го привлече вниманието.

Поздрав до сите (y)
 
Член од
4 декември 2011
Мислења
75
Поени од реакции
38
Фино вака напишано, а како се куповаат валутиве преку картичка се плаќа? И каде ги добивам јас ги имам на мој акаунт

Појма немам , не ми замерувај


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I

Igor.sv

Гостин
Сакам да споделам нешто а истовремено да поставам едно прашање до сите.

Вчера вечер се слушнав со еден мој пријател од кој научив доста за криптовалутите и тој ме воведе во овој бизнис или поточно речено хоби. Ми препорача една нова крипто валута и скоро сите токени беја продадени купив на самиот крај пред да завршат. Него му верувам и пошто немав многу време не ни прочитав подетално за што се работи. Тоа и не е проблемот.

Кога се регистрирав имаше доста формалности ради безбедност пример: гарантирам дека нема да користам за креминал и тероризам итн...
Кога стигнав до полето за националност и држава баш ме заинтересира дали има подршка Македонија. Нормално јас се регистрирам како шведски граѓанин но само за проба пошто доста ме прашуваат на форумот во приватни пораки наведов Македонија. Излезе порака дека македонија нема подршка за регистрација. Ме замисли малки и ми беше доста чудно.

Затоа сакам да прашам дали некој има валидна информација каков закон за крипто валути има во Македонија. До сега никој не кажа ништо во врска со тоа или јас сум пропуштил да прочитам. Кога ја отворив темата на почеток не ни помислив на тоа пошто рачунам штом секоја држава во светот користи криптовалути зошто би било проблем кај нас. Односно ни сега дури го пишувам ова не можи да ми влези во главата дека тоа е воопшто возможно.
Не знам кој е законот но мислам дека прво треба да расчистиме со таја дилема. Каков и да биди законот треба да се почитува!

За мене тоа не претставува проблем тука каде што живејам тоа е нормална работа и е легално 100% плус секој ден на медиумите можеш да слушнеш за некој што станал милионер од биткоинти а и државата заработува на секоја добивка со 30% данок.
Знам дека многу во Македонија тргуваат со криптовалути но ако во случај моментално тоа не е законски не сакам да наведувам некој да ко крши законот. Мене не ми ни паѓа на памет во Шведска да работам нешто противзаконски и сакам мирно да спијам.
Како што кажав сакам да помогнам и да споделам информации за тоа што знам. А тоа е и целта на форумот дебата и споделување информации. Но не нешто противзаконски.

Затоа молам да ја расчистиме таја дилема.
Ако е све во ред продолжуваме понатаму како што почнавме.

Поздрав до сите(y)
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Сакам да споделам нешто а истовремено да поставам едно прашање до сите.

Вчера вечер се слушнав со еден мој пријател од кој научив доста за криптовалутите и тој ме воведе во овој бизнис или поточно речено хоби. Ми препорача една нова крипто валута и скоро сите токени беја продадени купив на самиот крај пред да завршат. Него му верувам и пошто немав многу време не ни прочитав подетално за што се работи. Тоа и не е проблемот.

Кога се регистрирав имаше доста формалности ради безбедност пример: гарантирам дека нема да користам за креминал и тероризам итн...
Кога стигнав до полето за националност и држава баш ме заинтересира дали има подршка Македонија. Нормално јас се регистрирам како шведски граѓанин но само за проба пошто доста ме прашуваат на форумот во приватни пораки наведов Македонија. Излезе порака дека македонија нема подршка за регистрација. Ме замисли малки и ми беше доста чудно.

Затоа сакам да прашам дали некој има валидна информација каков закон за крипто валути има во Македонија. До сега никој не кажа ништо во врска со тоа или јас сум пропуштил да прочитам. Кога ја отворив темата на почеток не ни помислив на тоа пошто рачунам штом секоја држава во светот користи криптовалути зошто би било проблем кај нас. Односно ни сега дури го пишувам ова не можи да ми влези во главата дека тоа е воопшто возможно.
Не знам кој е законот но мислам дека прво треба да расчистиме со таја дилема. Каков и да биди законот треба да се почитува!

За мене тоа не претставува проблем тука каде што живејам тоа е нормална работа и е легално 100% плус секој ден на медиумите можеш да слушнеш за некој што станал милионер од биткоинти а и државата заработува на секоја добивка со 30% данок.
Знам дека многу во Македонија тргуваат со криптовалути но ако во случај моментално тоа не е законски не сакам да наведувам некој да ко крши законот. Мене не ми ни паѓа на памет во Шведска да работам нешто противзаконски и сакам мирно да спијам.
Како што кажав сакам да помогнам и да споделам информации за тоа што знам. А тоа е и целта на форумот дебата и споделување информации. Но не нешто противзаконски.

Затоа молам да ја расчистиме таја дилема.
Ако е све во ред продолжуваме понатаму како што почнавме.

Поздрав до сите(y)
не е дозволено Македонските граѓани да имаат сметка во странство , како ни да учествуваат на менувачки пазар , ниту да тргуваат на берзи. Овде не се мисли само на крипто туку на буквално се '.
Државата нема механизам да даночи приход направен во странство , доколку не ги пренесеш парите на домашна банка и затоа не држи затворени како глувци.
За нивната нездрава логика , забрането е се што не може да се оданочи , читај да им ги полни похлепните буџети.

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ne e premnogu visoka cenata na ins u sporedba so drugite (pa i uspesni) start up-i?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
НЕ ги интересира безбедност сега за сега, само чист ПРОФИТ, плус мала е шансата баш нивните да ги снема нели :D
На грешка им ги избришал парите и сега треба да се соберат над 50 проценти што имаат пари и трансакции и да ја потврдат грешката.
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
До крај година bitcoin ќе оде до 8.5к
 
I

Igor.sv

Гостин
не е дозволено Македонските граѓани да имаат сметка во странство , како ни да учествуваат на менувачки пазар , ниту да тргуваат на берзи. Овде не се мисли само на крипто туку на буквално се '.
Државата нема механизам да даночи приход направен во странство , доколку не ги пренесеш парите на домашна банка и затоа не држи затворени како глувци.
За нивната нездрава логика , забрането е се што не може да се оданочи , читај да им ги полни похлепните буџети.

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Тоа е жалосно и неможам да се изначудам ако е така. Можам да замислам ако тука на некој швеѓанец му кажам дека во мојата родна земја не е дозволено да зе тргува со криптовалути. Сигурно би ме погледал со чуден поглед иронична насмевка на лицето и би ме запрашал: „Дали во твојата земја е дозволено да се користи кредитна картичка или мобилен телефон, односно дали воопшто користите телефони„ Можеби би поставил прашање „од каде доаѓаш Северна Кореја“
А јас ке одговорам „не доаѓам од Македонија и ние сме земја кандидат за членство во ЕУ и НАТО“
:Кезец::brlav:
Како и да е тоа за брзо ке се промени ако Македонија сака пополека да оди напред. Не знам како фирми од мк ке бидат конкурентни на пазарот надвор од државата ако не е дозволено трговија со криптовалути. А државата можи само да има корист и плус да заработи од тоа.[DOUBLEPOST=1510927574][/DOUBLEPOST]
НЕ ги интересира безбедност сега за сега, само чист ПРОФИТ, плус мала е шансата баш нивните да ги снема нели :D
Немојте да верувате на све што ке видите на интернет. Значи ако јас сега снимам видео на Youtube не значи дека тоа е точна информација. Моите етхереум се сигурни и до сега не фалело ни една цента а не познавам некој кој се пожалил од исто. Не знам зошто македонскиот народ пребрзо донесува заклучоци. Тоа ни штети на сите и не уназадува. На видеото не кажува за кој Wallet и дека е грешка на некој идиот ако е воопшто ова вистина.
Колку лични податоци се украдени и испразнети сметки во светот. Колку банки се хакирани ете последен пример што се секавам тука во Шведска најголемата банка Swedbank беше хакирана и направена иста веб страница идентична како оргиналната од хакерите. Или начинот кога земате кредит од банка само со внесување на цифра на вашата сметка. Значи тоа не е проблем или ако е да не треба да го продолжиме животот како пред илјадници години ке ти дадам жито за месо.
Логично е народот да се плаши од нешто ново и не толку познато. Ке земам еден пример
Биткоинот беше напаѓан со страшно големи невистини. Тие што вложуваа во биткоини беја нарекувани глупаци и идиоти но вчера биткоинот достигна рекордни 8000$
Значи сега испадна тие што не вложиле биле глупаци.
Да не замарам многу само уште една работа да ви биди јасна. Биткоинот не крена цената зашто некој на компјутер додаде цифри или дека обичниот народ вложува се повеке. Биткоинот крена одкога држави почнаја да инвестират односно да плаќаат проекти со биткоини. Пример Кина државни проекти плаќаше со биткоини. Тоа можите да го проверите на интернет и уште еднаш гледајте каде се движи светот.[DOUBLEPOST=1510927646][/DOUBLEPOST]
До крај година bitcoin ќе оде до 8.5к
До крајот на годината или почетокот на новата ке достигни 10000$
 
Последно уредено од модератор:
B

Bafra

Гостин
Тоа е жалосно и неможам да се изначудам ако е така. Можам да замислам ако тука на некој швеѓанец му кажам дека во мојата родна земја не е дозволено да зе тргува со криптовалути. Сигурно би ме погледал со чуден поглед иронична насмевка на лицето и би ме запрашал: „Дали во твојата земја е дозволено да се користи кредитна картичка или мобилен телефон, односно дали воопшто користите телефони„ Можеби би поставил прашање „од каде доаѓаш Северна Кореја“
А јас ке одговорам „не доаѓам од Македонија и ние сме земја кандидат за членство во ЕУ и НАТО“
:Кезец::brlav:
Како и да е тоа за брзо ке се промени ако Македонија сака пополека да оди напред. Не знам како фирми од мк ке бидат конкурентни на пазарот надвор од државата ако не е дозволено трговија со криптовалути. А државата можи само да има корист и плус да заработи од тоа.[DOUBLEPOST=1510927574][/DOUBLEPOST]

Немојте да верувате на све што ке видите на интернет. Значи ако јас сега снимам видео на Youtube не значи дека тоа е точна информација. Моите етхереум се сигурни и до сега не фалело ни една цента а не познавам некој кој се пожалил од исто. Не знам зошто македонскиот народ пребрзо донесува заклучоци. Тоа ни штети на сите и не уназадува. На видеото не кажува за кој Wallet и дека е грешка на некој идиот ако е воопшто ова вистина.
Колку лични податоци се украдени и испразнети сметки во светот. Колку банки се хакирани ете последен пример што се секавам тука во Шведска најголемата банка Swedbank беше хакирана и направена иста веб страница идентична како оргиналната од хакерите. Или начинот кога земате кредит од банка само со внесување на цифра на вашата сметка. Значи тоа не е проблем или ако е да не треба да го продолжиме животот како пред илјадници години ке ти дадам жито за месо.
Логично е народот да се плаши од нешто ново и не толку познато. Ке земам еден пример
Биткоинот беше напаѓан со страшно големи невистини. Тие што вложуваа во биткоини беја нарекувани глупаци и идиоти но вчера биткоинот достигна рекордни 8000$
Значи сега испадна тие што не вложиле биле глупаци.
Да не замарам многу само уште една работа да ви биди јасна. Биткоинот не крена цената зашто некој на компјутер додаде цифри или дека обичниот народ вложува се повеке. Биткоинот крена одкога држави почнаја да инвестират односно да плаќаат проекти со биткоини. Пример Кина државни проекти плаќаше со биткоини. Тоа можите да го проверите на интернет и уште еднаш гледајте каде се движи светот.[DOUBLEPOST=1510927646][/DOUBLEPOST]

До крајот на годината или почетокот на новата ке достигни 10000$
Се супер, уште МКД да беше Шведска па и твоите совети да беа полесни за спроведување во реалност.
Плус се знае во земји како нашава, најлесно успеваат пирамидални и понзи шеми. Немаш закони, не се спроведуваат и тие што ги имаме, а народ очаен сака да заработи без да мисли на ризик.
Дај боже да си заработите и по 100.000 еур па и повеќе.
Но внимавајте со кои пари инвестирате, ти кажа со вишок, но има доста што и гаќите се спремни да си ги заложат сметајќи дека е сигурна трговија.

Кина кој државен проект го плаќала со Биткоин ?
 
Член од
5 март 2013
Мислења
253
Поени од реакции
282
Дечки мислење за First Coin? Инвестирав малку ама не знам во што сум инвестирал :facepalm:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Здраво дечки...

Правиме нешто во контекст на групата... Алгоритамот работи, но сеуште естетски не е средена (имиња на оските кај графиконите и сл.). Платформата ќе биде поставена на domain-от: coinsadvise.com

Целта и корисноста на платформата е во случај да сакате пасивно да инвестирате во крипто-валути, вие ја селектирате сумата која што сакате да ја инвестирате и вашата risk толеранција: а ние врз база на вашите одговори да ви препорачаме која е оптималната комбинација на алокација во вашето крипто портфолио. За неколку дена, ќе може да се бришат и додаваат нови крипто валути во портфолиото.

Разгледајте ја, платформата, па очекувам фидбек од ваша страна.

http://cryptoopfolio.azurewebsites.net/#/home
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Дали некој инвестирал со банкарска сметка од Бугарија? Има многу дечки од овде што копат биткоини и етериуми, како тие вадат пари?
 
Член од
24 март 2012
Мислења
632
Поени од реакции
681
Дали некој инвестирал со банкарска сметка од Бугарија? Има многу дечки од овде што копат биткоини и етериуми, како тие вадат пари?
Има многу начини, еден од начините е Exchange, односно јас имам познаници во Македонија што вадат Биткоинти и други криптовалути кои си земаат одреден процент и ти ги даваат во кеш. На пример ако му пратиш 1000$ си зема 8% ($80) другите ($920) ти ги дава во кеш.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
kazete sto konfiguracija e dobra da se zeme za kopanje.
kolku pari bi me kostalo.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom