Криптовалути - Cryptocurrency Bitcoin Ethereum.....

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Igor.sv, 12 ноември 2017.

 1. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  3.679
  Допаѓања:
  1.662
  Vo megjuvreme za tie 6 god kojznae kolku pati ke se zgolemi zahtevnosta i so graficki ke izlezat za pola godina so trodupli hash.
  Celata finta e so vladee globalno slepilo, pa ne moze da se prepoznae piramidalnata prevara pozadi ova. Samoto zgolemuvanje na zahtevnosta na kopanjeto e teska prevara i apla piramida.
   
  На Nekojx му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Igor.sv

  Igor.sv

  Член од:
  11 ноември 2017
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  33
  Накратко да објаснам за XRP Ripple.
  Криптовалута со огромна и моќна позадина. Многу банки и страшно големи компании стојат во позадина. Моментално и долго време уназад е на четврто место на Cryptocurrency Market со моментален капитал од 8,000,000,000 $ и дневен обрт од 147,000,000 $. Моментална застапеност на Cryptocurrency Market е 3,88% и тоа е солиден процент ако видиме дека етхереум е со моментална застапеност од 14,91%

  XRP.png

  Све е добро уназад и одлично звучи за инвестиција но XRP го има приближно достигнато максимумот и во блиска иднина тешко дека цената драстично ке му се зголеми како на другите валути. Моментално е 0,2 $ ако не се лажам во мај оваа година го достигна максимумот од 0,4 $ и од тогаш цената паѓа и сега во последно време се стабилизира околу 0,2 $ и така ке остани долго време и не очекувам дека ке оди повисоко од 1 $ барем не во блиска иднина.
  Имам купено 306 XRP на мојот Wallet ( вредност околу 60 $ ) чисто онака колку да се речи дека имам и планирам да ги заборавам во наредните 10 години понатаму што ке биди ке видиме но неочекувам ништо посебно.

  XRP Repple.png

  Да направиме една едноставна математика
  Рековме моментален капитал е 8,022,000,000 $
  Моментално циркулираат во промет 38,622,000,000 XRP
  Ако ги поделиме
  8,022,000,000 : 38,622,000,000 = 0,2077 $ ја добивме моменталнат цена на XRP

  XRP1.png

  Сега да фантазираме малку и да замислиме нешто повеке од невозможно или најголемото чудо. На пример сите пари од Cryptocurrency Market да бидат капиталот на XRP Ripple и застапеноста наместо 3,88% да бити 100% тоа моментално е околу 206,000,000,000 $
  206,000,000,000 : 38,622,000,000 = 5,3 $
  Значи и да се случи најголемото чудо и нешто невозможно цената нема да биди поголема од 5,3 $

  Заклучок!!!
  XRP Ripple е добра како платежна валута со огромна дневна потрошувачка и страшно добра позадина но не е за инвестиција и ако очекувате дека ке заработите немојте залудно да си ги трошите парите.
  Поздрав до сите (y)
   

  Прикачени податотеки:

  bingo, Aleksandar91, Нuкола и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.966
  Допаѓања:
  2.121
  Не знам како пресмета дека за 6 години ќе си ја поврати инвестицијата, меѓутоа со 3000 евра во Македонија бизнис тешко се започнува. Првиот месец кога ќе ти стасаат давачките нема да знаеш каде ти е главата. Верувај ми знам како е, имав моја фирма пред 5 години. Па случајно ако ти налета некој инспекција што ќе те изненади со честитка од 1000-2000 евра нема да знаеш името како ти е.
   
 4. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.750
  Допаѓања:
  695
  За струја излезе 50евра и ќар 50евра месечно. Му треба 60 месеци по 50 евра за да стигне до 3000 за да врати почетна инвестиција..
   
 5. Ishmaen

  Ishmaen

  Член од:
  14 ноември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Igor.sv ме интересира кој crypto wallet го користш ти, и како може купената крипто валута да се префрли на твојот wallet?
   
 6. Terroir

  Terroir

  Член од:
  16 октомври 2017
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  102
  Според ова би требало да е заработувачката многу поголема, барем 150 долари месечно или правам грешка накаде е?

  1.png

  Ако успееш да намалиш на 600 вати струја ќе има и 30 долари плус според ова
  Пред некој месец со 125 mh/s имаше и дупло поголема заработка, сега веројатно е отежнато копањето а и вредноста мислам е падната околу 400$ беше тогаш за етереум
   
 7. Caviroski

  Caviroski

  Член од:
  17 август 2017
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  9
  Фала ти на анализата.
  Ова не може да се побие. Се е на место кажано.

  Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
   
  На Igor.sv му/ѝ се допаѓа ова.
 8. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.966
  Допаѓања:
  2.121
  Да, на месечно ниво би требало околу 180 до 200 долари да вади чиста заработка со моменталната брзина на копање на графичките. Ако успеам да им ја намалам потрошувачката на струја тогаш ќе има повеќе заработка а помала сметка за струја. Копањето е сега потешко отколку пред неколку месеци или година дена, и секој ден станува се потешко. Да речеме дека за 3-4 месеци ќе успее да ископа 5 етериуми, ако цената на етериумот остане иста или слична на сегашната тогаш ќе му треба повеќе време да си ги врати вложените пари. Меѓутоа ако цената на етериумот да речеме скокне дупло, на 600 долари, тогаш за 2-3 месеци ќе си ги поврати парите.
   
 9. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.155
  Допаѓања:
  1.119
  можеш ли да кажеш мислење за golem ? имав шанса да влезам од самиот почеток ама направив грешка и испушив добра шанса за профит. Сега цената веќе некое време стабилизирана околу 0.2..,
   
 10. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.750
  Допаѓања:
  695
  Нели извадил 100 долари за 3 недели се на се. На одбиен трошок за струја би било 50 долари.
   
 11. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.966
  Допаѓања:
  2.121
  Untitled.png
   
 12. Igor.sv

  Igor.sv

  Член од:
  11 ноември 2017
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  33
  Има повеќе како специјални само за една валута или на некои можеш да чуваш повеќе валути.
  Јас користам ногу различни но еве ке ти набројам неколку:

  Bread
  Jaxx
  Blockchain Wallet
  IOTA Wallet
  Exodus
  И многу други секој со различна намена.

  За поголеми суми ради безбедност користам Offline Wallet или Paper wallet. Тоа ти е лист хартија ипринтан и само ти имаш пристап до него не е можно да се хакира. На него има QR code и со камерата од телефонот го скенираш или преку компјутер ја внесуваш адресата која е доста долга и комплицирана и вршиш трансакции т.е внесуваш или испраќаш.

  Исто така можиш да ги чуваш на повеке маркети кога ке се регистрираш или направиш account .
  Но на смартфон имаш најдобра прегледност и можиш да испраќаш и примаш валути во секое време и на едноставен начин
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2017 ---
  Да бидам искрен не сум се зсанимавал многу со Golem. Да стварно си испуштил шанса кога беше 0,01$ и отприлика пред 4 до 5 месеци достигна цена од 0,68 $ тука ке заработеше добро.
  Не знам што да ти кажам, можно е цената да оди до 1$ или максимум 2$ во блиска иднина
  но ако го купиш по оваа цена нема многу да заработиш.
  За кратко време ке постирам некои ICO што треба да излезат наредниот месец на пазар со шанса за добра заработка. Ништо не е 100% сигурно но со малку среќа и повеќе знаење можно е да се дојди до одличен профит.
   
  Последно уредено: 14 ноември 2017
  На Caviroski и bingo им се допаѓа ова.
 13. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  3.679
  Допаѓања:
  1.662
  Se baraat ofci:
  https://www.coinschedule.com/
   
 14. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  2.379
  Допаѓања:
  1.701
 15. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.773
  Допаѓања:
  4.956
  Ако некој има Биткоини во off-line wallet стекнати пред 5 Август, пишете ми ПП ако сакате да добиете коини од новата Биткоин Кеш валута.
  Колку Биткоини сте имале на 5 Август толкав еквивалент од Биткоин Кеш ке добиете(еден вреди $1300 во моментов.)
  Делиме по пола, парите ги добивате во кеш на сметка или Пејпал.
   
  На icerici му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: