Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
10.048
Поени од реакции
10.484
@teneke ми изгледа дека си бумер по твоите мислења. Добро е барем користиш интернет, за разлика од другите како тебе барем ни си до толку технолошки заостанат.

Биткоин може и да пропадне ама технолигијата blockchain во која е пионер е тука да остане.
Апсолутно blockchain ќе остани и ќе се користи во иднина, иако јас мислам не толку масовно како што сите предвидуваат.

Инаку бате јас заработувам на интернет од 1998 година. Тогаш ја направив првата интернет продавница. :)

Сум видел секакви глупости, но шиткоиниве се едни од поретардираните работи што се случиле.

И да ти кажам, јас ги поддржувам овие што копаат дигитални валути во земја ќенеф држава како нашата, иако ја крадат струјата и јас им ја субвнционирам преку даноци. Затоа што добивката на нашата држава е поголема, заради доларите што идат.

Бричи ги ова американскиве идиоти кои добијаа сува пара од државата и се мислат дека се инвеститори сега. :D

Само се надевам нема ретарди што држат крипто или уште пострашно што вложиле сув кеш за дигитални валути за да одат TO THE MOON :pos:
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
6.004
Поени од реакции
9.249
Море фијат валутите, без разлика што се парче хартија, вредат и тоа како. Можиш цела држава да купиш со нив :)

Ова крипто шитов не вреди ништо, еден мочан фајл на компјутер. До толку е дебилно и ретардирано.

Еден богаташ како Маск и неколку богати Кинези му ја одредуваат цената. И луѓето веруваат дека имаат децентрализирана валута, на која што владите во светот не и можат ништо :pos:

Дури не застани, држава или пак една голема корпорација зад одредена валута, криптото НЕМА ДА ИМА ВРЕДНОСТ. Се лажат само коцкари во душа и ретарди.
Значи тоа е муабетот, кој стои зад неа, а не дали е парче мочана хартија или код. Бидејки самото по себе ни едното ни другото курац не вреди.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Море фијат валутите, без разлика што се парче хартија, вредат и тоа како. Можиш цела држава да купиш со нив :)

Ова крипто шитов не вреди ништо, еден мочан фајл на компјутер. До толку е дебилно и ретардирано.

Еден богаташ како Маск и неколку богати Кинези му ја одредуваат цената. И луѓето веруваат дека имаат децентрализирана валута, на која што владите во светот не и можат ништо :pos:

Дури не застани, држава или пак една голема корпорација зад одредена валута, криптото НЕМА ДА ИМА ВРЕДНОСТ. Се лажат само коцкари во душа и ретарди.
Мислам дека сега можеш да си се вратиш на твоите регуларни ВМРО СДС теми, не ни требаат бумери тука.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.780
Поени од реакции
16.694
Држави кои немаат сопствена валута, застанале зад крипто валута :D

Сега уште Косово да застани зад биткоинот и после to the moon ...
Косово е зад биткоинот, најоптимална валута е за нивните бизниси, трговија со: органи, дрога, оружје...
Автоматски споено мислење:

@teneke ми изгледа дека си бумер по твоите мислења. Добро е барем користиш интернет, за разлика од другите како тебе барем ни си до толку технолошки заостанат.

Биткоин може и да пропадне ама технолигијата blockchain во која е пионер е тука да остане.
Во право си, блокчеин ќе постои ама нема тие валути да бидат децентрализирани туку под капа на државата. Крипто-денар, крипто-евро и тн...
Автоматски споено мислење:

Често ја гледам сликава по интернет, дали навистина мислиш дека некој ќе дозволи да се направи децентрализирана валута? (посебно на рандом гикови)
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
6.004
Поени од реакции
9.249
Повеќето кој се навлезени во криптово се Ит луѓе, кој генерално немаат познавање од начинот на кој функционира економијата. Има причина зашто валутите подлежат на регулатива, зашто се печатат итн. Криптото го гледам само како дигитално злато, ќе вреди колку што луѓето мислат дека вреди. Ништо повеќе од тоа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.033
Поени од реакции
1.866
Повеќето кој се навлезени во криптово се Ит луѓе, кој генерално немаат познавање од начинот на кој функционира економијата. Има причина зашто валутите подлежат на регулатива, зашто се печатат итн. Криптото го гледам само како дигитално злато, ќе вреди колку што луѓето мислат дека вреди. Ништо повеќе од тоа.
Многу си грешка ако мислиш дека луѓе од ИТ сферата се многу напалени по криптото! Баш напротив знам многу луѓе од таа бранша и никој сериозно не се замара со тоа! Зошто и би се замарале кога зимаат убави плати?!
Повеќето луѓе што купуваат/купија крипто се баш лаици од таа сфера! Добар дел од нив би рекол и дека се истиот тип на луѓе кои: паѓаа на каматите од ТАТ, разно-разни пирамидални шеми, Уан-коини и слични превари! Идеална клиентела за тие неколку групации/поединци кои го контролираат криптото ;)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.879
Поени од реакции
44.984
Често ја гледам сликава по интернет, дали навистина мислиш дека некој ќе дозволи да се направи децентрализирана валута? (посебно на рандом гикови)
Не знам, мислам дека да имаа намера да го запрат криптото до сега ќе беа преземени крупни чекори. Иако не ја исклучувам можноста.

Сликата нема врска со тоа, заебанција е.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.095
Поени од реакции
988
@Lester Freamon a што е разликата помеѓу валута и тоа што ETH (го земам за пример) е во моментов?
Голем дел од коините не се наменети да се користат во секојдневието. Пример, за мене ETH е валута која се користи за извршување акции во етериум еко системот. Исто како кога одиш на концерт. На едно место си ги заменуваш парите за купони (коини) кои потоа внатре на концертот ги користиш за купување пијачки/храна (трансакции).
Од тука цената на коин-от зависи од типот на концертот. Ако има добар репертоар, ќе платиш повеќе. Ако е шит концерт со 5 души внатре, може и без пари ќе ти дадат нешто само да влезеш.

Всушност, на секој blockhain може да се гледа како на еден концерт. Имаат различни основи (врз основа на кои две точки од трилемата се насочени), различна економија и различни цели.

Некој горе ги спомна ИТ луѓето, ама ако се прашувам јас, "проблемите" во крипто светот ги прават баш луѓето кои не можат да разберат кое е значењето на криптото. Тие се тие што шпекулираат и се фокусираат само на цената на некој коин. 99% од коините се на почетоците на нивната реална примена, па нивната цена е 90% шпекулација. И кога цената е 90% шпекулација, нормално е да имаш crazy swings, од каде што произлегуваат муабетите дека криптото е scam/ponzi scheme и уште не знам што таму.
Мене лично ме радува што има проекти што се свесни за овие работи, кои се фокусираат на технологијата а не билдање хајп.

За крај, дали мислите дека проектите како DeFi, кои имаат 100% транспарентност (code is the law), ги изоставуваат банките (cut the middle man) и целиот тој дополнителен профит го делат помеѓу корисниците немаат иднина?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.780
Поени од реакции
16.694
@Lester Freamon a што е разликата помеѓу валута и тоа што ETH (го земам за пример) е во моментов?
Голем дел од коините не се наменети да се користат во секојдневието. Пример, за мене ETH е валута која се користи за извршување акции во етериум еко системот. Исто како кога одиш на концерт. На едно место си ги заменуваш парите за купони (коини) кои потоа внатре на концертот ги користиш за купување пијачки/храна (трансакции).
Од тука цената на коин-от зависи од типот на концертот. Ако има добар репертоар, ќе платиш повеќе. Ако е шит концерт со 5 души внатре, може и без пари ќе ти дадат нешто само да влезеш.

Всушност, на секој blockhain може да се гледа како на еден концерт. Имаат различни основи (врз основа на кои две точки од трилемата се насочени), различна економија и различни цели.

Некој горе ги спомна ИТ луѓето, ама ако се прашувам јас, "проблемите" во крипто светот ги прават баш луѓето кои не можат да разберат кое е значењето на криптото. Тие се тие што шпекулираат и се фокусираат само на цената на некој коин. 99% од коините се на почетоците на нивната реална примена, па нивната цена е 90% шпекулација. И кога цената е 90% шпекулација, нормално е да имаш crazy swings, од каде што произлегуваат муабетите дека криптото е scam/ponzi scheme и уште не знам што таму.
Мене лично ме радува што има проекти што се свесни за овие работи, кои се фокусираат на технологијата а не билдање хајп.

За крај, дали мислите дека проектите како DeFi, кои имаат 100% транспарентност (code is the law), ги изоставуваат банките (cut the middle man) и целиот тој дополнителен профит го делат помеѓу корисниците немаат иднина?
Јас разбирам која е нивната примена и горе-доле како функционираат, но поентата ми е дека се што се случува во моментот е само лекување на сипаници додека да се добие целосна слика што можат, што недостига, кои се можни начини за да бидат компромитирани, а потоа ќе имаш специјални валути (може и на постојните платформи) кои ќе бидат контролирани од самите влади.

Специфично за секоја земја, веројатно и тип на трансакција во смарт контрактите ќе ти се наплати: провизија, данок и тн.

Се согласувам дека глупоста и хајпот што се случува во моментот не е поради ИТ луѓето, туку фаци кои: се чисто преваранти и пробуваат да закрпат луѓе кои немаат појма во што се впуштаат, луѓе кои лакомат и наебуваат не разбирајќи што прават и како прават, организации кои профитираат или остваруваат свои цели промовирајќи фејк слика. Ако приметиш патерн кои се најгласни ќе видиш дека истите се речиси цело време во допир со слични дубари (понзи шеми и слични скемови).

Едно треба да разбере секој обичен смртник, НИКОГАШ нема Олигархијата и Владите да се откажат од тоа што го имаат. Тој што ги контролира: банките, телекомуникациите и медиумите ја има моќта во раце и во никој случај нема да ви дадат, барем не со арно.
Ако сакаш да видиш колку си слободен врати се само неколку денови поназад и ќе ти стане јасно.

Ако сте вешти и не лакомите може да направите ќар од овој циркус, мала грешка и лоша процена може да ве кошта и секој треба да го знае тоа пред воопшто да се фати на орото. Технологијата како технологија си е добра и има иднија (не само за валути туку и во други дејности), дали ќе имате добро или лошо искуство зависи колку сте паметни и лакоми.
Автоматски споено мислење:

Повеќето кој се навлезени во криптово се Ит луѓе, кој генерално немаат познавање од начинот на кој функционира економијата. Има причина зашто валутите подлежат на регулатива, зашто се печатат итн. Криптото го гледам само како дигитално злато, ќе вреди колку што луѓето мислат дека вреди. Ништо повеќе од тоа.
Голем дел од ИТ лицата ги програмираат системите кои ги користат банките, што значи дека луѓе кои се доста долго во тој сектор знаат како функционира во голема мера и економијата.
Автоматски споено мислење:

Не знам, мислам дека да имаа намера да го запрат криптото до сега ќе беа преземени крупни чекори. Иако не ја исклучувам можноста.

Сликата нема врска со тоа, заебанција е.
Не им е во интерес да го запрат, заморчиња сме им за тестирање + начин да ги исперат матните пари додека не најдат друга метода.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.095
Поени од реакции
988
Јас разбирам која е нивната примена и горе-доле како функционираат, но поентата ми е дека се што се случува во моментот е само лекување на сипаници додека да се добие целосна слика што можат, што недостига, кои се можни начини за да бидат компромитирани, а потоа ќе имаш специјални валути (може и на постојните платформи) кои ќе бидат контролирани од самите влади.

Специфично за секоја земја, веројатно и тип на трансакција во смарт контрактите ќе ти се наплати: провизија, данок и тн.

Се согласувам дека глупоста и хајпот што се случува во моментот не е поради ИТ луѓето, туку фаци кои: се чисто преваранти и пробуваат да закрпат луѓе кои немаат појма во што се впуштаат, луѓе кои лакомат и наебуваат не разбирајќи што прават и како прават, организации кои профитираат или остваруваат свои цели промовирајќи фејк слика. Ако приметиш патерн кои се најгласни ќе видиш дека истите се речиси цело време во допир со слични дубари (понзи шеми и слични скемови).

Едно треба да разбере секој обичен смртник, НИКОГАШ нема Олигархијата и Владите да се откажат од тоа што го имаат. Тој што ги контролира: банките, телекомуникациите и медиумите ја има моќта во раце и во никој случај нема да ви дадат, барем не со арно.
Ако сакаш да видиш колку си слободен врати се само неколку денови поназад и ќе ти стане јасно.

Ако сте вешти и не лакомите може да направите ќар од овој циркус, мала грешка и лоша процена може да ве кошта и секој треба да го знае тоа пред воопшто да се фати на орото. Технологијата како технологија си е добра и има иднија (не само за валути туку и во други дејности), дали ќе имате добро или лошо искуство зависи колку сте паметни и лакоми.
Автоматски споено мислење:


Голем дел од ИТ лицата ги програмираат системите кои ги користат банките, што значи дека луѓе кои се доста долго во тој сектор знаат како функционира во голема мера и економијата.
Автоматски споено мислење:


Не им е во интерес да го запрат, заморчиња сме им за тестирање + начин да ги исперат матните пари додека не најдат друга метода.
Се согласувам за ова со дигиталните валути. Ниедна држава нема да дозволи некое децентрализирано тело да раководи со нејзината дигитална валута. Ама дигиталните валути ќе бидат сосема различни од криптовалутите со кои што раководиме во моментов. Дигиталните валути на крај може и вооптшто да не бидат на blockchain, иако некои проекти како Algorand и Hedera веќе спремаат поддршка за такви имплементации. Ама како и да е, останатите крипто проекти не зависат од дигиталните валути. Можеби оние кои имаат цел да станат некаков store of value ќе претрпат некакви промени.
На крај на ден, дигиталните валути, ако се случат, само ќе ја зголемат потребата за добри DeFi проекти и протоколи.

Во однос на вториот дел, никој не вика дека тие што го водат светот денес нема утре да го водат крипто светот. Самиот PoS, како принцип дава поголем voting power на оној што има повеќе коини, што дефакто ја отсликува сегашна состојба на општеството.
Ама не е поентата кој ќе ја води играта. Поентата е што ќе се зголеми транспарентноста. Што јас како обичен смртник ќе имам детеален увид во протоколите кои ги користам. Ќе нема можност за измами, блефирање и "на ти го дај ми го" ситуации. Случаите како овој со Еуростандард, ќе бидат многу поретки (да не речам невозможни).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.780
Поени од реакции
16.694
Се согласувам за ова со дигиталните валути. Ниедна држава нема да дозволи некое децентрализирано тело да раководи со нејзината дигитална валута. Ама дигиталните валути ќе бидат сосема различни од криптовалутите со кои што раководиме во моментов. Дигиталните валути на крај може и вооптшто да не бидат на blockchain, иако некои проекти како Algorand и Hedera веќе спремаат поддршка за такви имплементации. Ама како и да е, останатите крипто проекти не зависат од дигиталните валути. Можеби оние кои имаат цел да станат некаков store of value ќе претрпат некакви промени.
На крај на ден, дигиталните валути, ако се случат, само ќе ја зголемат потребата за добри DeFi проекти и протоколи.

Во однос на вториот дел, никој не вика дека тие што го водат светот денес нема утре да го водат крипто светот. Самиот PoS, како принцип дава поголем voting power на оној што има повеќе коини, што дефакто ја отсликува сегашна состојба на општеството.
Ама не е поентата кој ќе ја води играта. Поентата е што ќе се зголеми транспарентноста. Што јас како обичен смртник ќе имам детеален увид во протоколите кои ги користам. Ќе нема можност за измами, блефирање и "на ти го дај ми го" ситуации. Случаите како овој со Еуростандард, ќе бидат многу поретки (да не речам невозможни).
Хм, ако се повторно регулирани од одредена институција не би се обложил на ова.
Реално треба и сега да е се транспарентно, ама не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom