Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468
САД и ММФ нервозни :pos:

Со последната заплена на биткоини од страна на ФБИ, само се покажа колку е лесно да се украдат биткоините, а воедно и да се следат чиј се.

Мислам милјарди долари досега отидоја по вода преку измами од менувачници.

Ова е коцка, забава, возбуда каква што пружа секое казино. Но, чим стаса до релевантни институции, тука запира се :)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.095
Поени од реакции
988
САД и ММФ нервозни :pos:

Со последната заплена на биткоини од страна на ФБИ, само се покажа колку е лесно да се украдат биткоините, а воедно и да се следат чиј се.

Мислам милјарди долари досега отидоја по вода преку измами од менувачници.

Ова е коцка, забава, возбуда каква што пружа секое казино. Но, чим стаса до релевантни институции, тука запира се :)
Можеш да објасниш ова со ФБИ? Да не мислиш дека го "хакираа" биткоинот?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468
Можеш да објасниш ова со ФБИ? Да не мислиш дека го "хакираа" биткоинот?
Не е хакиран, таков е Биткоинот. Можи да се следи чиј е, кај е.

ФБИ има и средства и начин, да ги собери биткоините.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.310
Поени од реакции
30.267
Не е хакиран, таков е Биткоинот. Можи да се следи чиј е, кај е.

ФБИ има и средства и начин, да ги собери биткоините.
I zosto mislis deka ova go pravi samo zabava i vozbuda?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468
I zosto mislis deka ova go pravi samo zabava i vozbuda?
Затоа што сите крипто се безвредни. Мислам фајл, еј еден мочан фајл, направен од низа.

Мислам дрво да е ќе имаш поголема вредност. Или барем порно слика ќе можеш да и се опулиш :D

Така да бумот кај криптово е во суштина коцкарски синдром.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
152
Поени од реакции
374
Не е хакиран, таков е Биткоинот. Можи да се следи чиј е, кај е.

ФБИ има и средства и начин, да ги собери биткоините.
Не е можно да ти ги "соберат" биткоините ако ти го немат лично твојот wallet/pass phrase... до сега не е направено "хакирање" на било која крипто освен ако не се направи грешка од човек и да му бидат украдени.

Следење е друга работа и ако фби си имале работа со аматери кој направиле еден куп грешки и ги префрлиле на exchange каде ти немаш контрола е друго.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468
Не е можно да ти ги "соберат" биткоините ако ти го немат лично твојот wallet/pass phrase... до сега не е направено "хакирање" на било која крипто освен ако не се направи грешка од човек и да му бидат украдени.

Следење е друга работа и ако фби си имале работа со аматери кој направиле еден куп грешки и ги префрлиле на exchange каде ти немаш контрола е друго.
Не знам за тоа дали можи или не, ама неколку големи менувачници претходниве години во бумот на биткоинот, му ги собрале биткоините на луѓето и ги продале, па после 'пропаднаа'.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.763
Поени од реакции
16.640
Не е можно да ти ги "соберат" биткоините ако ти го немат лично твојот wallet/pass phrase... до сега не е направено "хакирање" на било која крипто освен ако не се направи грешка од човек и да му бидат украдени.

Следење е друга работа и ако фби си имале работа со аматери кој направиле еден куп грешки и ги префрлиле на exchange каде ти немаш контрола е друго.
Ако тргуваш со нив, многу веројатно е да бидат на exchange. Не сите ги купуваат и забораваат на усб со месеци/години. Голем дел тргуваат на кратки периоди со автоматизиран процес, што е дури и подоходовно ако видиш дека чудово знае да варира и над 15% во 24 часа.Не разбирам како сеуште има луѓе кои веруваат дека имаат некаква слобода. Озбилно верувате дека олигархијата и владите ќе ви дозволат да просперира нешто врз кое тие немаат контрола?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.003
Поени од реакции
9.246
Затоа што сите крипто се безвредни. Мислам фајл, еј еден мочан фајл, направен од низа.

Мислам дрво да е ќе имаш поголема вредност. Или барем порно слика ќе можеш да и се опулиш :D

Така да бумот кај криптово е во суштина коцкарски синдром.
Неам нешто големи очекувања од криптовалутиве, ама што е парата уствари? Една мочана хартија. Што е златото, мочан метал :icon_lol: И двете вредат зашто некој одлучил дека вредат толку, исто и со биткоиниве.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468
Неам нешто големи очекувања од криптовалутиве, ама што е парата уствари? Една мочана хартија. Што е златото, мочан метал :icon_lol: И двете вредат зашто некој одлучил дека вредат толку, исто и со биткоиниве.
Море фијат валутите, без разлика што се парче хартија, вредат и тоа како. Можиш цела држава да купиш со нив :)

Ова крипто шитов не вреди ништо, еден мочан фајл на компјутер. До толку е дебилно и ретардирано.

Еден богаташ како Маск и неколку богати Кинези му ја одредуваат цената. И луѓето веруваат дека имаат децентрализирана валута, на која што владите во светот не и можат ништо :pos:

Дури не застани, држава или пак една голема корпорација зад одредена валута, криптото НЕМА ДА ИМА ВРЕДНОСТ. Се лажат само коцкари во душа и ретарди.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
10.037
Поени од реакции
10.468

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
Неам нешто големи очекувања од криптовалутиве, ама што е парата уствари? Една мочана хартија. Што е златото, мочан метал :icon_lol: И двете вредат зашто некој одлучил дека вредат толку, исто и со биткоиниве.
samo sto zad parite i zlatoto stojat drzavi a zad kriptovo stojat digitalni prevaranti

pisaa drzava ne banana narkos republika sto sekako nema svoja valuta a 2/3 od naselenieto nemast bankarska smetka... bas bi sakal da vidam tranzakcija so shitcoin tamu, ti vadis usb a prodavacot pistol lol
 
Член од
22 март 2019
Мислења
152
Поени од реакции
374
@teneke ми изгледа дека си бумер по твоите мислења. Добро е барем користиш интернет, за разлика од другите како тебе барем ни си до толку технолошки заостанат.

Биткоин може и да пропадне ама технолигијата blockchain во која е пионер е тука да остане.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom