Криптовалути - Генерална дискусија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.930
Вистина е дека пазарор е доста нестабилен, но не е вистина дека е до толку непредвидлив. Инаку, немам скоро ништо во Биткоин, сите пари ми се во алтови во моментот. Профит кој сега може да се прави со Биткоин е мал и се исплати само на огромни влогови со кои не располагам. Мене ме интересираат коини кои имаат потенцијал да одат од 10 до 100 пати нагоре, таму се големите заработки.
Алтовите се клизав терен, може да отидат 10-100пати нагоре, ама и исто толку пати надоле. Не ги следам до тој степен, етереум ми е поинтересен (од помалите Aave, Link, Uni и Ada ми се интересни и мислам дека имаат иднина за практична примена).
 
Член од
28 мај 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Алтовите се клизав терен, може да отидат 10-100пати нагоре, ама и исто толку пати надоле. Не ги следам до тој степен, етереум ми е поинтересен (од помалите Aave, Link, Uni и Ada ми се интересни и мислам дека имаат иднина за практична примена).
Dobar izbor, i Ripple ima kapacitet jak ako uspee da go pobedi sudot
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво,
сакам да прашам дали некој има префрлано пари од крипто на сметка и дали треба да се плате данок за тие пари ?
Најпрво да кажам дека користам Kraken exchange service, почнав со неа и за мене е доста добра и едноставна. Има опција да повлечиш пари на дивизна сметка со тиа swift code и IBAN. Е сега, зборот ми е, дали ќе знаат дека тоа се пари од крипто и ќе морам да платам данок (затоа што сигурно ќе пишува од кого ми се парите, на пример: Kraken exchange service...). Некои велат дека во Македонија сеуште не е регулирано тоа (не значи дека е забрането или дека е дозволено туку дека сеуште НЕ Е РЕГУЛИРАНО СО ЗАКОН), а некои велат дека требало да се плате. Така да ако некој има искуство со тоа, нека ми каже.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.930
Уште повеќе зависи од короната, ако се смири ситуацијата и се отворат граници криптото ќе оди надоле.


Прво форум е, не гледам како очекуваш дека сите ги интересира да бидат сериозни.
Второ попаметно што не пишуваат, ќе се залета некој и ќе се изгори, после ќе има плачки.
Трето, нема паметен што може да го предвиде ова бидејќи е нестабилна работа, не го крепи ништо, варира и по 30% во неколку денови само поради пост на твитер. Воглавно се користи за матни бизниси/зделки/цели и е прашање на време кога некој ќе интервенира за ова.

Околу инвестирањето, треба да се забрани да се инвестира под одредена сума (јас би ставил најмалку 5к евра) за да се исчистат дечурлната и клошари кои прават само штета. Втора група се „експертите на јутјуб“, би ги лимитирал да имаат акаунт само ако го линкуваат профилот и ако навистина се во плус (нема да се оствари ниедно оти е вон интересот на берзите и јутјуб, моментално овие се најголемиот олош во овој бизнис).

Инаку од моја гледна точка не е паметно да се инвестира во моментов има преголем ризик. Јас играм само на кратки периоди и мислам дека не е паметно да се чува долгорочно. Ако отиде и под 30к веројатно ќе заглави одреден период во тој range и веројатно би купувал повторно кога ќе насетам шанса за раст од мин 30% (мене ова ми е сосема доволно) и прогресивно ќе го продавам за да завршам со барем 10% ќар.
Еве да се самоцитирам, сношти ја начекав емисијава од Код, не е директно поврзана со темава, ама ми падна во очи моментот со методот на исплата на парите за уцена - крипто валути.
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
97
Поени од реакции
211
Ич пенис да не те боли, за што се секирам ...

Кажи дали кажувам нешто грешно.
Кажуваш нешто досадно. Едно те исто. Ако имаш некоја корисна информација да споделиш, повели, ако не, лечи си ги фрустрациите во други теми, немој да бидеш удав овде.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Кажуваш нешто досадно. Едно те исто. Ако имаш некоја корисна информација да споделиш, повели, ако не, лечи си ги фрустрациите во други теми, немој да бидеш удав овде.
Генерална дискусија

Ако сакаш тема која ќе биде конкретно само едно нешто, не би требало да биде проблем да си отвориш таква.
И кој К си наапан, демек ние овде на форумов имаме влијание на пазарот кај што вложил пари .... не се плаши, не сме толку јаки маркет мејкери.
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
97
Поени од реакции
211
Генерална дискусија

Ако сакаш тема која ќе биде конкретно само едно нешто, не би требало да биде проблем да си отвориш таква.
И кој К си наапан, демек ние овде на форумов имаме влијание на пазарот кај што вложил пари .... не се плаши, не сме толку јаки маркет мејкери.
Не знам што е поентата на тема за крипто да учествуваат луѓе кои ниту вложиле пари, ниту планираат да вложат. Ќе најдат рандом вест на некој сајт и ќе ја плеснат овде. Крипто хакнато, американците ќе го урнат бабалот, кинезот ќе прдне. Што сака @teneke да биде, дежурно страшило на темата?

Јас имам познаник кој во последните 3 месеци од 10 000 долари направи 200 000 вложувајќи во алтови. Многу му е него а и мене гајле за дебилните постови на @teneke . Aма тоа е македончето, наместо да засучи ракави и да најде нешто корисно, ќе продава мадиња за бубрези на форум.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Не знам што е поентата на тема за крипто да учествуваат луѓе кои ниту вложиле пари, ниту планираат да вложат. Ќе најдат рандом вест на некој сајт и ќе ја плеснат овде. Крипто хакнато, американците ќе го урнат бабалот, кинезот ќе прдне. Што сака @teneke да биде, дежурно страшило на темата?

Јас имам познаник кој во последните 3 месеци од 10 000 долари направи 200 000 вложувајќи во алтови. Многу му е него а и мене гајле за дебилните постови на @teneke . Aма тоа е македончето, наместо да засучи ракави и да најде нешто корисно, ќе продава мадиња за бубрези на форум.
Бате сум учествувал во неколку бумови на интернет кај што се прават големи пари.

10% Толку се тие што ќе заработат. Другите се ретарди кои ќе изгубат пари и време.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Не знам што е поентата на тема за крипто да учествуваат луѓе кои ниту вложиле пари, ниту планираат да вложат. Ќе најдат рандом вест на некој сајт и ќе ја плеснат овде. Крипто хакнато, американците ќе го урнат бабалот, кинезот ќе прдне. Што сака @teneke да биде, дежурно страшило на темата?

Јас имам познаник кој во последните 3 месеци од 10 000 долари направи 200 000 вложувајќи во алтови. Многу му е него а и мене гајле за дебилните постови на @teneke . Aма тоа е македончето, наместо да засучи ракави и да најде нешто корисно, ќе продава мадиња за бубрези на форум.
Ова е форум (бесплатен) , не е инвестициски, консултантски и што ти ја знам. Си разменуваме мислења што и како. Ти можеш слободно да не ги читаш или да не ги земаш во обзир, како што и многу други така прават.
Ја на пример играм со акции, во темата за македонски акции, читам, ама си филтрирам чие мислење ќе го земам во предвид.
Супер за твојот познаник, верувам ги има многу такви, се надевам дека ти бар пола од неговата маржа ќе постигнеш. (y)
 
Член од
22 јуни 2021
Мислења
97
Поени од реакции
211
Бате сум учествувал во неколку бумови на интернет кај што се прават големи пари.

10% Толку се тие што ќе заработат. Другите се ретарди кои ќе изгубат пари и време.
Во секој бизнис е така, нема за сите, има за тие што ги бива. Ќе олабавиш сега малку со бескорисните постови?
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Zosto ne mozam da veriviciram profil na cex.io
Автоматски споено мислење:

Zosto ne mozam da veriviciram profil na cex.io
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Не знам што е поентата на тема за крипто да учествуваат луѓе кои ниту вложиле пари, ниту планираат да вложат. Ќе најдат рандом вест на некој сајт и ќе ја плеснат овде. Крипто хакнато, американците ќе го урнат бабалот, кинезот ќе прдне. Што сака @teneke да биде, дежурно страшило на темата?

Јас имам познаник кој во последните 3 месеци од 10 000 долари направи 200 000 вложувајќи во алтови. Многу му е него а и мене гајле за дебилните постови на @teneke . Aма тоа е македончето, наместо да засучи ракави и да најде нешто корисно, ќе продава мадиња за бубрези на форум.
Остави го тенеке ке нека треси глупости ама барем ти не враќај со иста мера со потешки глупости.

Искрено нема шанса некој да е направил x20 профит во последните 3 месеца кога имаше 50% паѓање на целиот маркет во тој период. Тоа што ко збориш е научна фантастика освен ако другар ти е некој во главните фаци кај овие шиткоините што никнуваат како печурки или измамите кај новиве крипто како ICP на пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom