Криминалци и криминални групи во МК

Член од
22 јануари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Znae li nekoj koi od mafijasove tuka ili mozebi preku nekoja agencija znaete deka na sekoi 2 nedeli se menjaat ukrainki I rusinki vo skopjevo za prostitucija vo eden hotel vo centar me interesira dali nekoi od mafijasive gi drzi ili preku agencija idat
Koj е хотелот сподели да се омрсиме викендашки, и цена ако може?
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.190
Поени од реакции
1.544
Koj е хотелот сподели да се омрсиме викендашки, и цена ако може?
Da ne izigravam pimp cenata e 200 evra mislam od saat samo nezz koi go drzi Dali se samostojni Dali se povrzani so nekoi od massive mafijasi ili preku agencies se momentalno e ovaa tuka SSP_524018_14.jpg SSP_524018_15.jpg
Автоматски споено мислење:

Ko so trgnala rabotata ke staneme Dubai na balkanot od toj aspekt
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.049
Поени од реакции
1.376
Znae li nekoj koi od mafijasove tuka ili mozebi preku nekoja agencija znaete deka na sekoi 2 nedeli se menjaat ukrainki I rusinki vo skopjevo za prostitucija vo eden hotel vo centar me interesira dali nekoi od mafijasive gi drzi ili preku agencija idat
кога незнаат онлифенс да си отворат ...
шала на страна, што е толку атрактивно кај нас што ги носи овие од украина или русија? Макроа ги носат само за богаташи и политичари или до толку се сиромави отепани таму
 
Член од
12 април 2021
Мислења
50
Поени од реакции
151
Zimata 2008/2009 Igor Dzambazov prestojuvase vo Ohrid. Odrzuvase redovni svirki vo povekje ugostitelski objekti vo Ohridsko/struskiot region. Eden moj drugar pocna da go zema so nas. Povekje pati imavme dolgi sedenki so nego po ohridskite kafeterii. Raskazuvase za negovata golgota so lihvarite. Go mrazese Djelo Ajeti. Kazuvase deka vo 2004 go tepale i go gepekuvale povekje pati vojnicite na Djelo. Vo edna prilika go gepekuvale i go istovarile vo Aracinovo pred Djelo. Tamu go maltretirale so casovi. Mu stavile samar od magare i go terale da odi na site cetiri. Potoa go isfrlile od kola vo vozenje vo Singelikj. Posle toj incident pobegnal vo Kumanovo. Tamu bil pod zastita na Goran Georgievski Mujo. Kazuvase deka Djeljo se plasel od Mujo. Navodno Mujo mu telefoniral na Djeljo i mu kazal deka Igor e pod nivna zastita i ako pomislat da go baraat vo Kumanovo ke ima mnogu zrtvi. Kazuvase deka Mujo raspolagal so pedesetina vojnici i mnogu oruzje.
.
Za Zija Asani imase samo pofalni zborovi. Kazuvase deka Zija e golem gospodin i vistinski gangster. Sekogas go cekal za pari i ne mu prakjal lugje da go tepaat i maltretiraat. Navodno Zija urgiral kaj Dzeljo da go poceka za dolgot, ama neuspesno. Zija mu rekol na Igor deka so Dzeljo nema razbiracka. Intersno e deka Igor uste vo toa vreme prognozirase deka Djeljo ke zavrsi ubien.
.
Isto taka ne go sakase Orce Korunovski. Vo devedesettite mu dolzel, i Orce nemilosrdno se izzivuval so Igor. Mu udiral slakanici na javni mesta i mu staval pistol vo usta. Navodno Orce uzival da go ponizuva vo javnost. Zboruvase deka Orce bil isfrustriran i iskompleksiran sadist. Od druga strana na moe zacuduvanje go falese Marjan Tusevski. Zboruvase deka Marjan bil mnogu fizicki silen i hrabar. Deka duri i albanskite kriminalci vo Skopje mu se plasele i zatoa se sprijateluvale so nego.

.
 
Член од
22 јануари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Da ne izigravam pimp cenata e 200 evra mislam od saat samo nezz koi go drzi Dali se samostojni Dali se povrzani so nekoi od massive mafijasi ili preku agencies se momentalno e ovaa tuka Прегледај го приврзокот 291979Прегледај го приврзокот 291978
Автоматски споено мислење:

Ko so trgnala rabotata ke staneme Dubai na balkanot od toj aspekt
Пак не ми кажа каде да ја најдам, бројче нешто ?
Автоматски споено мислење:

Da ne izigravam pimp cenata e 200 evra mislam od saat samo nezz koi go drzi Dali se samostojni Dali se povrzani so nekoi od massive mafijasi ili preku agencies se momentalno e ovaa tuka Прегледај го приврзокот 291979Прегледај го приврзокот 291978
Автоматски споено мислење:

Ko so trgnala rabotata ke staneme Dubai na balkanot od toj aspekt
Пак не ми кажа каде да ја најдам, локација, бројче нешто?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.666
Поени од реакции
4.682
IMG_20210415_030141.jpg IMG_20210415_030123.jpg
Новите кочии на Оливер Петров Оли и Бобан Ѓуроски, логично, ако си со главните во дил, за тебе зима нема, а ако си ептен близок со главните, е тогаш друг ги прави парите за тебе.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.666
Поени од реакции
4.682
Во врска со случајот за пронајденото тело на убиениот Арбен Аслани емисијата што беше на Код, слушнав информација дека најверојатно во првичниот случај "Убиството во локал во Влае, август 2000 година" со кој тргнал прогонот за крвната одмазда, убиениот Несим Д. бил од фамилија Демири од Грчец, што е донекаде логично зошто одмаздувачите платиле платен убиец од Албанија да ја изврши осветата и тоа во години кога селото никако не беше во подем, сите во Скопје знаат дека се одамна богата фамилија. Некои сметаат и дека во Грчец во принцип главен лик е Енвер Демири а не Шеваљ.

Полицијата го расветли убиството во Порта Влае
А1 / 24.03.2003

Полицијата поднело кривични пријави против А.А (19) од Скопје, поради постоење основано сомневање дека во август 2000 година пред комплексот Порта Влае, со неколку истрели од огнено оружје го усмртил Несим Д. и потешко го повредил С.А.. Со ова, според МВР, тој ги сторил кривичните дела „убиство“ и „убиство во обид“. Повредените биле пренесени во Воената болница и во Градската болница, каде С.А. бил задржан на лекување, а Несим Д им подлегнал на повредите. Веднаш по настанот, полициски екипи извршиле увид и разговарале со повредениот, како и поголем број очевидци, кои ги посочиле сторителите. За истиот случај МВР поднела кривична пријава и против А.Ф (32) од Скопје, за предизвикување општа опасност поради тоа што истрелал неколку куршуми во воздух, а кој бил приведен на граничниот премин Блаце. Со него е извршен разговор за случајот и детално го појаснил случувањето пред комплексот Порта Влае. При приведувањето од него бил одземен пиштол марка „ЦЗ“ калибар 7.62 милиметри, кој го поседувал со одобрение и од кого пукал во воздух за време на настанот. МВР презема мерки за пронаоѓање на А.А., кој се уште е во бегство.


arben.jpg kod.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.968
Поени од реакции
9.468
А тие коските што се пронајдоа во близина на Матка пред некоја година? можеби имаат врска со овие настани
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
18
А тие коските што се пронајдоа во близина на Матка пред некоја година? можеби имаат врска со овие настани
Riku Beu 35 godishen od Kavaja - Albanija bil vo drushtvo so Berat Shabani koj piele kafe vo nekoj skopski restoran. Dobil povik od nekoj "neidentifikuvan" i zaminal so nego. Navodno ovoj Berat ostanal vo restoranot 40 minuti koj podocna go povikal na tel no Riku ne bil dostapen.
 
Член од
3 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Gledam pred nekoe vreme, potocno odamnax ste pisuvale za Dragan Top Gun od Kumanovo. Neodamna se zacitav kaj Zoki Bozinovski za ubistvoto na kerkata na Dragan - 17 godisnata Jelena.
Navodno bilo soobrakjajna nesreka zaedno so Tamara Petkovska i sinot na Bozo Stefanovski, no najdeni se mnogu dokazi od strana na roditelite so pomos na nivni lugje pretezno od MVR. Kolata so koja imale nesreka, ja maskirale, isechile na delovi, raznesile navamu-natamu, Jelena ja nasle letnata vo nekoj kanal, no sepak mislat t.e. nasle dokazi deka tie dvajcata (Tamara i sinot na Bozo) ja vlecele do kanalot I uste bila ziva. Pa bila udavena. Izvestajot mnogu besmisleno sostaven od strana na timot sto ja vodi istragata na celo so ne znam koja. Kolata ne ja zadrzale za tehnicki pregled, demek mnogu ostetena i ja vratile na Stefanovski, pa ovie ja sredile.

Jelena ja nasle navodbo bez alista, bez gakji, bez obetkite sto gi nosela, samo mantilot sto go nosela im go vratile na roditelite, ispran, voden I isecen.

Neodamna i bratot na taa Tamara zaedno so Stefanovski ja fatile so kolite vo sendvic majkata na Jelena, zenata na Dragan, no sreka izbegala. Pa sega vrtel Stefanovski so kolata pred nivnata kukja. Sto znaete za ova? Mozebi uste edna presmetka megju takozvani mafijasi, pa cenata ja platila Jelena?
 
Последно уредено:

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.190
Поени од реакции
1.544

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.666
Поени од реакции
4.682
Gledam pred nekoe vreme, potocno odamnax ste pisuvale za Dragan Top Gun od Kumanovo. Neodamna se zacitav kaj Zoki Bozinovski za ubistvoto na kerkata na Dragan - 17 godisnata Jelena.
Navodno bilo soobrakjajna nesreka zaedno so Tamara Petkovska i sinot na Bozo Stefanovski, no najdeni se mnogu dokazi od strana na roditelite so pomos na nivni lugje pretezno od MVR. Kolata so koja imale nesreka, ja maskirale, isechile na delovi, raznesile navamu-natamu, Jelena ja nasle letnata vo nekoj kanal, no sepak mislat t.e. nasle dokazi deka tie dvajcata (Tamara i sinot na Bozo) ja vlecele do kanalot I uste bila ziva. Pa bila udavena. Izvestajot mnogu besmisleno sostaven od strana na timot sto ja vodi istragata na celo so ne znam koja. Kolata ne ja zadrzale za tehnicki pregled, demek mnogu ostetena i ja vratile na Stefanovski, pa ovie ja sredile.

Jelena ja nasle navodbo bez alista, bez gakji, bez obetkite sto gi nosela, samo mantilot sto go nosela im go vratile na roditelite, ispran, voden I isecen.

Neodamna i bratot na taa Tamara zaedno so Stefanovski ja fatile so kolite vo sendvic majkata na Jelena, zenata na Dragan, no sreka izbegala. Pa sega vrtel Stefanovski so kolata pred nivnata kukja. Sto znaete za ova? Mozebi uste edna presmetka megju takozvani mafijasi, pa cenata ja platila Jelena?
Се мислев и јас дали да објавам зошто е многу осетлива тема, ама со оглед на тоа дека претходно кога се случи напишаа и сега ти за контроверзностите што ги извадија, што е актуелна тема а и Драган Филиповиќ Топ Ган е познат лик, па се надевам дека во ред е да објавиме и дека нема да биде сфатено погрешно.

Превземено од Фејсбук профилот на Зоран Божиновски.

"УБИСТВО СО ДРЖАВЕН ПОТПИС НА ОБВИНИТЕЛСТВО

Судии и обвинители од Врховниот, Кривичниот и Граѓанскиот суд во Скопје и нивни странки, повеќе од месец дена на одење на работа или по потреба на суд, гледаат во билборд на кој се гледа фотографија од згаснат млад живот и порака:

ВОЗЕВ ПИЈАН И ДРОГИРАН, ЈА УБИВ ЈЕЛЕНА

Лани, на 14 јануари 2020, во 01:26 часот на железнички премин кај Миладиновци во насока на с. Бујковци, скопско, се случила тешка сообраќајна несреќа со смртни последици по 17 годишната Јелена Филиповиќ од Куманово. Така тврди обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА од ОЈО Скопје која го водела увидот и ја води истрагата цела година. Обвинителен акт сеуште не подигнала. Според обвинителката и ЗЛАТКО ЈАКОВСКИ, доктор од судска медицина, присутен на лице место критичната ноќ, повредите со кои Јелена Филиповиќ се здобила имале смртни последици. Сепак, сите факти укажуваат на УБИСТВО!

Полицијата пристигнала на лице место МНОГУ ПОДОЦНА затоа што биле повикани еден час откако се случила несреќата. Доцнела и итната медицинска помош. Возачот на ситроен ,,Ц5,, НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и сопатничката ТАМАРА ПЕТКОВСКА, другарка на починатата, откако се случила сообраќајката на железничкиот премин, по иницијатива на СТЕФАНОВСКИ останале сами 15-20 минути и НЕ ПОВИКАЛЕ ниту полиција ниту итна медицинска помош. Дури откако жителите на населеното место каде се случила сообраќајката пристигнале напомош, од страна на НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ биле замолени да не повикуваат никој, дека ќе дојде татко му БОЖО и се ќе среди, дека е ПИЈАН, дека ќе има последици. Затоа службените лица, полицијата и лекарите стигнуваат на местото на настанот ЕДЕН ЧАС ПОДОЦНА.

КОМПЛЕТНИОТ ХАОС го продуцирала обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА. Записникот од увидот на лице место е целосно фалсификуван, со внесени податоци кои апсолутно не одговараат на вистината. Обвинителката, иако можела со непосреден увид на лице место да утврди дека возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ е и пијан и дрогиран, не побарала од полицијата да го приведе и притвори, му дозволила да си замине со татко му и роднините кои му дошле напомош. Утредента наредила ситроенот да биде однесен во полициска станица Лисиче и веднаш по визуелен технички преглед возилото било предадено на родителите на возачот СТЕФАНОВСКИ а тие го однеле на плац во околина на Куманово, сопственост на Албанец, покриено со церада, подготвено за уништување, сечење и гмечење. Врз основа на револт на граѓани од Куманово, родителите на ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ добиле дојава каде е сокриено возилото. Тие се организирале и испратиле луѓе кои ситроенот го фотографирале заради прибирање на доказна фото документација. Откако родителите преку адвокат доставиле фотографии и и кажеле на обвинителката дека знаат на која локација е возилото, БОЖО СТЕФАНОВСКИ организирал трансфер на возилото во приватна куќа во кумановското село Речица.

На ден на давање изјава на мајката на Јелена во обвинителство, добиена е и информација дека таткото на НИКОЛА, Божо Стефановски со неколку лица имаат пристап до ситроенот, дека го сечат дел по дел и деловите ги разнесуваат! Мајката на Јелена барала и ја молела обвинителката да даде наредба да го земат возилото да биде обезбедено заради понатамошно обезбедување докази, таа тоа не го сторила.

Обвинителката дозволила и во записник да влезат НЕТОЧНИ ПОДАТОЦИ, како што се тие дека настанала материјална штета на: преден браник, на лев и десен фар, на предното стакло, на задно десно крило, на предна и задна врата и што е најтрагично, обвинителката не инстистирала да биде внесен податок дека НЕ БИЛЕ АКТИВИРАНИ ВОЗДУШНИТЕ ПЕРНИЧИЊА.

Страшно е кога се чита записник во кој стои дека ситроенот ,,Ц5,, бил донесен во кругот на СВР Скопје, па било однесено на технички преглед во станица за технички преглед ,,Кисела Вода,,, и дека ПОРАДИ ГОЛЕМИ ОШТЕТУВАЊА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВРШИ ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД! Ова не е точно, од фотографиите во прилог гледате дека на ситроенот ја нема материјалната штета која е впишана во записникот. Точно е само дека ја нема задната врата од колата, до која седела починатата, врата која била откината при удар во металниот столб од железничкиот премин. Ама, сите други оштетувања НЕ СЕ СЛУЧИЛЕ!

Инаку, увидот почнал на 14 јануари во 02:30 часот, а завршил на 05 март, 65 ДЕНОВИ ПОДОЦНА! Не знам дали е пракса увид на лице место да трае два месеци.

Возилото при брзина поголема од 100 км/час завршило во канал длабок околу 3 метри. Несреќата е снимена преку видео надзор на железничкиот премин, ама на снимката не се гледа ништо после пропаѓањето на ситроенот во каналот. При несреќата ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ била тешко повредена, седела на седиштето зад возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ, крварела на седиштето, ама не починала тука. На седиштето имало нејзина крв, ама денес на истото место крв нема. На нејзиното тело има траги од извлекување од колата, има траги и од крв на прагот на возилото, таа не била пронајдена на седиштето, туку откако со големо задоцнување луѓето кои помагале дознале дека има и трето унесреќено лице, ја барале ЈЕЛЕНА и ја нашле на три метри зад ситроенот, во поток, со лицето во вода свртено надолу. Ова укажува на тоа дека е убиена.

НА СУД ВО СУДСКИ ПРОЦЕС, ПОРАДИ ОБЕМНА ДОКАЗНА ФОТО ДОКУМЕНТАЦИЈА КОЈА РОДИТЕЛИТЕ НА ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ ЈА ПОСЕДУВААТ, ОБВИНИТЕЛКАТА НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА ЌЕ МОРА ДА ДОКАЖЕ ЗОШТО ПОГОРЕ НАВЕДЕНИТЕ ФАКТИ ГИ КРИЕ, ЗОШТО НЕ СЕ СОСТАВЕН ДЕЛ ОД ИСТРАГА И ЗОШТО СЛУЧАЈОТ НЕ ГО ТРЕТИРА КАКО УБИСТВО ТУКУ КАКО НЕСРЕЌЕН СЛУЧАЈ!?

На увид не е пронајден мобилниот телефон од ЈЕЛЕНА, а повеќе докази кои обвинителката не ги прибрала, се прибрани од лицата кои помагале, жители на местото каде што се случила трагедијата, ама и службени лица присутни на увидот кои виделе во која несакана насока оди случајот. Па анонимно на родителите им доставуваат докази...

Возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и ТАМАРА ПЕТКОВСКА, инаку дечко и девојка во љубовна врска за која немам информација дали уште трае, соочени со факти ќе мораат да кажат што точно се случило додека да дојдат мештаните кои помагале по несреќата. За мене е катастрофално кога читам податок дека ДР ТЕОДОРА ЈАКИМОВСКА од итна медицинска помош, констатирала дека ,,смртта кај ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ настанала во 02:10 часот,, а тие дошле на лице место во 02:30 или 20 минути подоцна. Како проценила е прашање за дискусија? И нејзино сведочење во постапка...

ЗАЕДНО СО ДР ЈАКИМОВСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ ИЗЈАСНАТ И ФАКТОРИ ОД ГРАДСКА БОЛНИЦА СКОПЈЕ, ОКОЛУ АНАЛИЗАТА НА КРВТА НА НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и ТАМАРА ПЕТКОВСКА. КОЛКАВО КОЛИЧЕСТВО ИМАЛО ИЛИ НЕМАЛО АЛКОХОЛ И КОКАИН ВО НИВ НОЌТА!?

Инаку, мештаните дознале дека ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ е трето лице во колата кога на лице место се вратила кола со нивни другари со кои заедно биле вечерта на забава во с. КАДИНО. Кога дошле и излегол возач од колата и прашал ,,КУДЕ ЈЕ ЈЕЛЕНА!?,, настанала паника и потрага по неа. Мештаните во глас прашале:

,,А ИМА ЛИ И ТРЕТО ЛИЦЕ?,,.

Возачот кој тоа го прашал е КРИСТИЈАН, брат на ТАМАРА ПЕТКОВСКА. Се стрчал во каналот заедно со мештаните да ја бараат ЈЕЛЕНА, а НИКОЛА и ТАМАРА останале на патот погоре. Биле свесни и двајцата, иако БОЖО СТЕФАНОВСКИ, татко на НИКОЛА, од тие моменти па следните три дена во јавноста создавал лажна слика дека неговиот син е тешко повреден, дека е со повеќе скршеници, дека не се знае дали ќе преживее, дека за секој случај барал гробно место и за синот. Ама, таткото БОЖО два дена по несреќата објавил дека прави забава во кафе бар во Куманово кој го има под закуп! Забавата ја закажал и ја објавил на социјалната мрежа Фејсбук...

Ама, најтешки повреди кои неговиот син НИКОЛА ги има се трајни, синот болува од хронично пијанство и дејството на кокаин, кои ги имал во крвта во поголема количина и пред и после сообраќајката и ден денес ги има. Сторител е на серија кривични дела, познат е во кумановската јавност како инцидентен тип, склон на алкохол и кокаин. Зависност не се лекува за една година, траги од организмот не се чистат брзо...

Моја констатација од она што го читам од записникот е дека и обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА била и уште е пијана и дрогирана, бидејќи дозволила во записник да влезе податок дека ВРНЕЛ ДОЖД И КОЛОВОЗОТ БИЛ МОКАР, а од обичен извештај од РХМЗ изваден од родителите на ЈЕЛЕНА, се чита дека со денови наназад немало ни дожд ни мокар коловоз, дека и ова е лажен податок. Само на пијано и дрогирано лице му се причинува ДОЖД кога е сонце или јасна ноќ. Нешто слично се случува и со КОРУМПИРАНИ лица, па можеби обвинителката сето оваа го прави од коруптивни причини!?

Родителите на ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ, една година бараат и чекаат правда. Бараат соодветна кривична санкција за возачот и за соучесничката доколку направила дела спротивни на закон. Родителите си ја бараат вистината. Не бараат одмазда. Божо, таткото на возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ во желба да го спаси синот од затвор, а за да му ја продолжи агонијата во која се наоѓа поради константно пијанство и дрогирање, чини се што е во негова моќ да го ,,заштити,,, ама попатно заглавува фактори кои се под морање да злоупотребат службена положба да му угодат на таткото БОЖО. Прашање на време е кога синот НИКОЛА ќе направи ново слично тешко недело...

Тој ,,процес,, на угодување го раководи обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА, според мене, таа удира државен потпис на очигледно убиство по сообраќајна несреќа. ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ практично е убиена два пати, еднаш по несреќата и втор пат од обвинителката...

На денешен ден прекинува молкот на институциите во поглед на заташкување на вакви случаи. Има и премногу докази дека ова не e сообраќајна несреќа..."

FB_IMG_1618756116246.jpg
 
Член од
3 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Се мислев и јас дали да објавам зошто е многу осетлива тема, ама со оглед на тоа дека претходно кога се случи напишаа и сега ти за контроверзностите што ги извадија, што е актуелна тема а и Драган Филиповиќ Топ Ган е познат лик, па се надевам дека во ред е да објавиме и дека нема да биде сфатено погрешно.

Превземено од Фејсбук профилот на Зоран Божиновски.

"УБИСТВО СО ДРЖАВЕН ПОТПИС НА ОБВИНИТЕЛСТВО

Судии и обвинители од Врховниот, Кривичниот и Граѓанскиот суд во Скопје и нивни странки, повеќе од месец дена на одење на работа или по потреба на суд, гледаат во билборд на кој се гледа фотографија од згаснат млад живот и порака:

ВОЗЕВ ПИЈАН И ДРОГИРАН, ЈА УБИВ ЈЕЛЕНА

Лани, на 14 јануари 2020, во 01:26 часот на железнички премин кај Миладиновци во насока на с. Бујковци, скопско, се случила тешка сообраќајна несреќа со смртни последици по 17 годишната Јелена Филиповиќ од Куманово. Така тврди обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА од ОЈО Скопје која го водела увидот и ја води истрагата цела година. Обвинителен акт сеуште не подигнала. Според обвинителката и ЗЛАТКО ЈАКОВСКИ, доктор од судска медицина, присутен на лице место критичната ноќ, повредите со кои Јелена Филиповиќ се здобила имале смртни последици. Сепак, сите факти укажуваат на УБИСТВО!

Полицијата пристигнала на лице место МНОГУ ПОДОЦНА затоа што биле повикани еден час откако се случила несреќата. Доцнела и итната медицинска помош. Возачот на ситроен ,,Ц5,, НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и сопатничката ТАМАРА ПЕТКОВСКА, другарка на починатата, откако се случила сообраќајката на железничкиот премин, по иницијатива на СТЕФАНОВСКИ останале сами 15-20 минути и НЕ ПОВИКАЛЕ ниту полиција ниту итна медицинска помош. Дури откако жителите на населеното место каде се случила сообраќајката пристигнале напомош, од страна на НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ биле замолени да не повикуваат никој, дека ќе дојде татко му БОЖО и се ќе среди, дека е ПИЈАН, дека ќе има последици. Затоа службените лица, полицијата и лекарите стигнуваат на местото на настанот ЕДЕН ЧАС ПОДОЦНА.

КОМПЛЕТНИОТ ХАОС го продуцирала обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА. Записникот од увидот на лице место е целосно фалсификуван, со внесени податоци кои апсолутно не одговараат на вистината. Обвинителката, иако можела со непосреден увид на лице место да утврди дека возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ е и пијан и дрогиран, не побарала од полицијата да го приведе и притвори, му дозволила да си замине со татко му и роднините кои му дошле напомош. Утредента наредила ситроенот да биде однесен во полициска станица Лисиче и веднаш по визуелен технички преглед возилото било предадено на родителите на возачот СТЕФАНОВСКИ а тие го однеле на плац во околина на Куманово, сопственост на Албанец, покриено со церада, подготвено за уништување, сечење и гмечење. Врз основа на револт на граѓани од Куманово, родителите на ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ добиле дојава каде е сокриено возилото. Тие се организирале и испратиле луѓе кои ситроенот го фотографирале заради прибирање на доказна фото документација. Откако родителите преку адвокат доставиле фотографии и и кажеле на обвинителката дека знаат на која локација е возилото, БОЖО СТЕФАНОВСКИ организирал трансфер на возилото во приватна куќа во кумановското село Речица.

На ден на давање изјава на мајката на Јелена во обвинителство, добиена е и информација дека таткото на НИКОЛА, Божо Стефановски со неколку лица имаат пристап до ситроенот, дека го сечат дел по дел и деловите ги разнесуваат! Мајката на Јелена барала и ја молела обвинителката да даде наредба да го земат возилото да биде обезбедено заради понатамошно обезбедување докази, таа тоа не го сторила.

Обвинителката дозволила и во записник да влезат НЕТОЧНИ ПОДАТОЦИ, како што се тие дека настанала материјална штета на: преден браник, на лев и десен фар, на предното стакло, на задно десно крило, на предна и задна врата и што е најтрагично, обвинителката не инстистирала да биде внесен податок дека НЕ БИЛЕ АКТИВИРАНИ ВОЗДУШНИТЕ ПЕРНИЧИЊА.

Страшно е кога се чита записник во кој стои дека ситроенот ,,Ц5,, бил донесен во кругот на СВР Скопје, па било однесено на технички преглед во станица за технички преглед ,,Кисела Вода,,, и дека ПОРАДИ ГОЛЕМИ ОШТЕТУВАЊА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВРШИ ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД! Ова не е точно, од фотографиите во прилог гледате дека на ситроенот ја нема материјалната штета која е впишана во записникот. Точно е само дека ја нема задната врата од колата, до која седела починатата, врата која била откината при удар во металниот столб од железничкиот премин. Ама, сите други оштетувања НЕ СЕ СЛУЧИЛЕ!

Инаку, увидот почнал на 14 јануари во 02:30 часот, а завршил на 05 март, 65 ДЕНОВИ ПОДОЦНА! Не знам дали е пракса увид на лице место да трае два месеци.

Возилото при брзина поголема од 100 км/час завршило во канал длабок околу 3 метри. Несреќата е снимена преку видео надзор на железничкиот премин, ама на снимката не се гледа ништо после пропаѓањето на ситроенот во каналот. При несреќата ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ била тешко повредена, седела на седиштето зад возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ, крварела на седиштето, ама не починала тука. На седиштето имало нејзина крв, ама денес на истото место крв нема. На нејзиното тело има траги од извлекување од колата, има траги и од крв на прагот на возилото, таа не била пронајдена на седиштето, туку откако со големо задоцнување луѓето кои помагале дознале дека има и трето унесреќено лице, ја барале ЈЕЛЕНА и ја нашле на три метри зад ситроенот, во поток, со лицето во вода свртено надолу. Ова укажува на тоа дека е убиена.

НА СУД ВО СУДСКИ ПРОЦЕС, ПОРАДИ ОБЕМНА ДОКАЗНА ФОТО ДОКУМЕНТАЦИЈА КОЈА РОДИТЕЛИТЕ НА ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ ЈА ПОСЕДУВААТ, ОБВИНИТЕЛКАТА НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА ЌЕ МОРА ДА ДОКАЖЕ ЗОШТО ПОГОРЕ НАВЕДЕНИТЕ ФАКТИ ГИ КРИЕ, ЗОШТО НЕ СЕ СОСТАВЕН ДЕЛ ОД ИСТРАГА И ЗОШТО СЛУЧАЈОТ НЕ ГО ТРЕТИРА КАКО УБИСТВО ТУКУ КАКО НЕСРЕЌЕН СЛУЧАЈ!?

На увид не е пронајден мобилниот телефон од ЈЕЛЕНА, а повеќе докази кои обвинителката не ги прибрала, се прибрани од лицата кои помагале, жители на местото каде што се случила трагедијата, ама и службени лица присутни на увидот кои виделе во која несакана насока оди случајот. Па анонимно на родителите им доставуваат докази...

Возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и ТАМАРА ПЕТКОВСКА, инаку дечко и девојка во љубовна врска за која немам информација дали уште трае, соочени со факти ќе мораат да кажат што точно се случило додека да дојдат мештаните кои помагале по несреќата. За мене е катастрофално кога читам податок дека ДР ТЕОДОРА ЈАКИМОВСКА од итна медицинска помош, констатирала дека ,,смртта кај ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ настанала во 02:10 часот,, а тие дошле на лице место во 02:30 или 20 минути подоцна. Како проценила е прашање за дискусија? И нејзино сведочење во постапка...

ЗАЕДНО СО ДР ЈАКИМОВСКА ЌЕ МОРА ДА СЕ ИЗЈАСНАТ И ФАКТОРИ ОД ГРАДСКА БОЛНИЦА СКОПЈЕ, ОКОЛУ АНАЛИЗАТА НА КРВТА НА НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и ТАМАРА ПЕТКОВСКА. КОЛКАВО КОЛИЧЕСТВО ИМАЛО ИЛИ НЕМАЛО АЛКОХОЛ И КОКАИН ВО НИВ НОЌТА!?

Инаку, мештаните дознале дека ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ е трето лице во колата кога на лице место се вратила кола со нивни другари со кои заедно биле вечерта на забава во с. КАДИНО. Кога дошле и излегол возач од колата и прашал ,,КУДЕ ЈЕ ЈЕЛЕНА!?,, настанала паника и потрага по неа. Мештаните во глас прашале:

,,А ИМА ЛИ И ТРЕТО ЛИЦЕ?,,.

Возачот кој тоа го прашал е КРИСТИЈАН, брат на ТАМАРА ПЕТКОВСКА. Се стрчал во каналот заедно со мештаните да ја бараат ЈЕЛЕНА, а НИКОЛА и ТАМАРА останале на патот погоре. Биле свесни и двајцата, иако БОЖО СТЕФАНОВСКИ, татко на НИКОЛА, од тие моменти па следните три дена во јавноста создавал лажна слика дека неговиот син е тешко повреден, дека е со повеќе скршеници, дека не се знае дали ќе преживее, дека за секој случај барал гробно место и за синот. Ама, таткото БОЖО два дена по несреќата објавил дека прави забава во кафе бар во Куманово кој го има под закуп! Забавата ја закажал и ја објавил на социјалната мрежа Фејсбук...

Ама, најтешки повреди кои неговиот син НИКОЛА ги има се трајни, синот болува од хронично пијанство и дејството на кокаин, кои ги имал во крвта во поголема количина и пред и после сообраќајката и ден денес ги има. Сторител е на серија кривични дела, познат е во кумановската јавност како инцидентен тип, склон на алкохол и кокаин. Зависност не се лекува за една година, траги од организмот не се чистат брзо...

Моја констатација од она што го читам од записникот е дека и обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА била и уште е пијана и дрогирана, бидејќи дозволила во записник да влезе податок дека ВРНЕЛ ДОЖД И КОЛОВОЗОТ БИЛ МОКАР, а од обичен извештај од РХМЗ изваден од родителите на ЈЕЛЕНА, се чита дека со денови наназад немало ни дожд ни мокар коловоз, дека и ова е лажен податок. Само на пијано и дрогирано лице му се причинува ДОЖД кога е сонце или јасна ноќ. Нешто слично се случува и со КОРУМПИРАНИ лица, па можеби обвинителката сето оваа го прави од коруптивни причини!?

Родителите на ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ, една година бараат и чекаат правда. Бараат соодветна кривична санкција за возачот и за соучесничката доколку направила дела спротивни на закон. Родителите си ја бараат вистината. Не бараат одмазда. Божо, таткото на возачот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ во желба да го спаси синот од затвор, а за да му ја продолжи агонијата во која се наоѓа поради константно пијанство и дрогирање, чини се што е во негова моќ да го ,,заштити,,, ама попатно заглавува фактори кои се под морање да злоупотребат службена положба да му угодат на таткото БОЖО. Прашање на време е кога синот НИКОЛА ќе направи ново слично тешко недело...

Тој ,,процес,, на угодување го раководи обвинителката НАТАША КРСТЕВА ЦАЛЕВА, според мене, таа удира државен потпис на очигледно убиство по сообраќајна несреќа. ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ практично е убиена два пати, еднаш по несреќата и втор пат од обвинителката...

На денешен ден прекинува молкот на институциите во поглед на заташкување на вакви случаи. Има и премногу докази дека ова не e сообраќајна несреќа..."

Прегледај го приврзокот 292556

Па, доста чувствителна тема, да. Многу тажна случка. Најголемо сочувство до семејството. Според ова што го читам, тие само сакаат да ја знаат вистината. Се надевам ќе си ја истераат правдата до крај!

Неодамна видов објава во врска со следењето на мајката пред некој ден, па пребарував тука што има за оваа случка. Не успеав да најдам. Премногу постови. Сори. Може ве терам да се повторувате.

Имено, ме интересираше дали некој ги знае ликовите што биле со Јелена и какво е расположението на Кумановци спрема овие две фамилии: Петковски и Стефановски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom