Криминалниот фонд за здравство не одобрува пари за малата Тамара!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.699
Поени од реакции
11.952
Демек СДСМ да беа на власт, Тамара ќе беше жива
не е до партија на власта, до системот е. Во 90 сетите сите (кога велам сите мислам на Словенија, Хрватска, Босна, Македонија, Србија...“ решивме дека тој социјалистички систем не чини и дека треба да се менува со капитализам.
Добредојдовте во капитализам.
Во мојот социјализам, лековите, прегледите и операциите - беа бесплатни. Беше бесплатен и витамин Ц и Кафетин и Пенцилин. Ако не можеа да го оперираат пациентот во Скопје - го пуштаа во Београд, Загреб, Љубљана. На бесплатна операција, бесплатно болничко сместување, бесплатна рехабилитација, болни деца одеа на бесплатни одмори на море или планина.

Да појаснам, и во тој систем и во овој, парите се тие, разликата е како се распределувааат и каде одат. Во социјализам се распределуваа за добробит и потреби на народ (градење школи, амбуланти, здравство, школство, патишта, струја, канализации, иригации...) сега одат во џповите на газдите.

Кој и да заокружите на избори - ќе има некоја Тамара.
мајката му е народна револуција и народен суд.
Да, ама тој систем нели не чинеше, бидејќи продаваше религија наречена Братство и единство, предводена од социјалистичкиот бог - маршалот.

Па затоа денес ја имаме оваа старонова античка религија која величи толку богови на кои им се издигнуваат споменици, што не знаеме на кој попрво да му се помолиме за да не издупат во здрав мозок.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Аце, ОК све ова, али пензионерските занимации се веруј најнебитна глупост.[DOUBLEPOST=1423495512][/DOUBLEPOST]
Не може да не плукаме. Појасно здравје. Ќе плукам по кого што сметам дека треба.
Има модератори и администратори кои ќе ме санкционираат ако мислат дека треба.

А за другово си сосема во право.
Сакав да доловам на какви све глупости се трошат државни пари, а каде е најпотребно ќе ја влечат процедурата до бескрај.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Украдени средствата од хуманитарниот концерт за лекување на Иван Стојанов

Ваквиот чин го осудија и од здружението „Цивитас“ додавајки дека собраните пари требале да легнат на сметката на штипјанецот Иван Стојанов. Парите му се потребни за итна операција во Кина за тој повторно да може да оди.

Од вакви пари ли најдоа да се збогатуваат :tapp:

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
...
Нека оди на душа на оние кои ги поддржуваат. Патриотски братски поздрав. И на следните гласајте ги. И на тие по нив. До крај на животот. Се надевам ќе се освестите еден сончев ден кога ќе ви дојде на ваша глава било што од „реформиве“. Душмани на сопствениот народ.

Почивај во мир малечка.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.735
Поени од реакции
19.912
Eve i jas ke kazham, gledam pogore clenovive ja spomnaa bivsa SFRJ, tuka sega kaj shto sum, na samiot pocetok koga dojdovme, prvo apliciravme za medicinsko osiguruvanje, mene i soprugot ne odbija, na decata im dadoa celosno, znachi dosega kaj shto sme bile na pregledi ne trebalo nitu cent da platime, pokrieno bukvalno se, zatoa shto se deca vo prashanje, na nas golemite malo morgen ke si plakajme privatno ama za decata odma vo rok od 5 dena im gi ispratija kartickite, toa se vika sistem, ne e veter i magla, mozhe i tuka ruzhi ne cvetaat, ama ova shto se sluchi so detevo i drugi decinja za koi ne objavile mediumi, sram i aram cel zhivot da vlechkaat.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Утре задутре ќе уапсат спектакуларно рандом лекар од клиники што зел мито и ќе речат еве дејствуваме 24/7 :blablab:

Го доведоа здравството и медицината општо како професија на ниво на гомно, кога одиш на клиники не знаеш дали одиш во главната здравствена заедница во Македонија или во некоја рандом штала, па има и ветеринарни болници што се поопремени и поубаво решени внатре. Тоа е кога вратар ставаш за министер и тоа на еден од клучните ресори.

Само се молам кармата кога тогаш да проработи, ќе почекаме, не е проблем.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Утре задутре ќе уапсат спектакуларно рандом лекар од клиники што зел мито и ќе речат еве дејствуваме 24/7 :blablab:

Го доведоа здравството и медицината општо како професија на ниво на гомно, кога одиш на клиники не знаеш дали одиш во главната здравствена заедница во Македонија или во некоја рандом штала, па има и ветеринарни болници што се поопремени и поубаво решени внатре. Тоа е кога вратар ставаш за министер и тоа на еден од клучните ресори.

Само се молам кармата кога тогаш да проработи, ќе почекаме, не е проблем.

Кармата нема сама да проработи. Кармата сме сите ние.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Кармата нема сама да проработи. Кармата сме сите ние.
Не се секирај, одредени познати фаци од политичкиот врв се веќе пациенти на одделот за онкологија.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
30.000 евра.... капка во морето за нашиот фонд, ама што да им правиш кога тие милиони од буџетот мора да се потрошат на златни гаќи и патни трошкови. Знаете што е најтажно, што пред неколку недели рекоа дека ќе им излезат во пресрет на семејството.... и што се деси на крајот? Немам зборови, незнам како се чуствувало девојчето во последниве денови, несакам ни да замислам, језиво е навистина. 10 годишно девојче, целиот живот пред нејзе, скратен од некои си говеда кои се дават во пари. И потоа како да не бегаш од државава? Стоки, не отруја деновиве со Пучеви, Зајци и Странски Служби, а прашање е дали нешто ќе објават за детево... мислам и јас будала, тие цело време лажат за тоа како не биле сериозни поплавите во Македонија, па за еден "безначаен живот" би си го трошеле времето.

Разочаран, гневен, вчудоневиден.... толку од мене, нека почива во мир девојчето, сочуство до фамилијата, нека соберат сила да ги преживеат овие тешки мигови во нивните животи, и дајБоже во иднина од арно да не куртулат.... а што се оденсува до "господата" што седат на фотељите, ќе дојдат и нивните 5 минути, се ќе наплатат со се камата, племето нивно арамиско
Dobro be picka mu majcina, 30.000 evra. Stigaat li vakvi informacii do biznismenive nasi, bogatasite po stranstvo sto se, sportistite?!
Tolku li be plemeto da vi go ebam sebicno ne mozete da soberete 30.000 ebeni evra za vasi uslovi?!
Pa majku mu ebam vcera gleam kolku srpskite sportisti donirale za poplavite u regionot, frapantni cifri :cuc:
Nasive nigde gi nema, 30.000 evra mesecno pecalite, mislite deka gospod za muda ste go fatile, kolku i da ste golemi sportisti sepak ste mali za vakvi raboti, mali kako zrnce pesok. Mrs u picku mater!!!

Да даде Господ на сите овие од ФЗО да им се задеси вакво нешто.
Пичка ви матер ретардирана!!!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Народе, каква бомба ти е потребна после смртта на Тамара?!
09.02.2015 13:44
Став / Живот
Г.Т.

Утрово брзо се рашири веста за смртта на 9-годишната Тамара Димовска, малото девојче од Велес, кое со месеци чекаше помош од државата, а сепак на крајот не издржа и не ја дочека операцијата. Да се потсетиме, Тамара имаше вродена мана на рбетниот столб, а поради искривувањето ѝ беа притиснати белите дробови и другите внатрешни органи, па операцијата беше итна. Секој ден чекање значеше смртна опасност.

Министерот за здравство - да, оној 24/7 тип што во раните утрински часови шета по болници и се грижи дали некој дежурен лекар задремал и дали се пуши во просториите на болницата - изјави дека Фондот за здравство ќе ги покрие сите трошоци за нејзината операција. Но, операцијата се одложуваше и одложуваше, сè додека не стана предоцна.

И додека цел народ во Македонија е окупиран со исчекувањето на „бомбата“ што треба да ја открие опозициската СДСМ (божем без тоа не знаеме дека режимот е во криминал и злодела до гуша), се случи овој трагичен настан. Па добро, луѓе, каква уште бомба ви е потребна за да сфатите дека е време овој аздисан, криминален, антихуман режим да си замине?! Кој човек со здрав разум може да прифати дека една од најсиромашните држави во Европа ќе гради панорамско тркало од 18 милиони евра, а нема пари за итни операции од овој вид? Има пари за едукативни кампањи кои нè советуваат како да се грижиме за здравјето, а нема пари за суштинските нешта од кои ни зависи истото?!

Срамната игнорантност на државата во случајот на Тамара е само уште едно потсетување дека власта, иако управува со Македонија, живее на некоја друга планета. Уште колку Тамари треба да се случат за да сфатиме дека си имаме работа со нечовечни, корумпирани манијаци кои треба што побрзо да си заминат?!






Ако имате нерви читајте овде што се дешавало ноќеска.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/241806-majkata-na-tamara-mi-rece-mamo-me-boli-srceto-daj-mi-ja-rakata-da-me-cuvas












.
Друже,ме уби со линков шо си го ставил.Едвај го дочитав :place:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Dobro be picka mu majcina, 30.000 evra. Stigaat li vakvi informacii do biznismenive nasi, bogatasite po stranstvo sto se, sportistite?!
Tolku li be plemeto da vi go ebam sebicno ne mozete da soberete 30.000 ebeni evra za vasi uslovi?!
Pa majku mu ebam vcera gleam kolku srpskite sportisti donirale za poplavite u regionot, frapantni cifri :cuc:
Nasive nigde gi nema, 30.000 evra mesecno pecalite, mislite deka gospod za muda ste go fatile, kolku i da ste golemi sportisti sepak ste mali za vakvi raboti, mali kako zrnce pesok. Mrs u picku mater!!!
Убава работа ако веќе ни станува нормално, па и да покажуваме со прст за вакви работи кон одредени поединци (спортисти, бизнисмени, уметници итн.).
Здравството е задолжение на државата, сите ние плаќаме 7 и кусур проценти од плата за здравство - секој месец, и на крај нема 30 000 евра фондот? Жити се.
Никој освен мин. за здравство не е виновен за овој, а и за многу други случаеви - а посебно кога се работи за деца, кои сеуште не прават ништо за сами да си го нарушат здравјето (никој не ти е крив ако си алкохоличар или наркоман и се предозираш).
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.012
Поени од реакции
7.087
Само во мојата чудесна земја.Само во мојата чудесна земја умират млади дечиња полни со елан за живот на свои 12-13 години кога допрва треба да осетат што всушност значи животот.Само во мојата чудесна земја тоа се случува за некој 30 000-40 000 евра некогаш и за помала сума на пари, ама затоа пак во мојата чудесна земја има споменик кај ќе стигнеш и чини 200 000 евра.Само во мојата чудесна земја има луѓе кои се без кров на зграда ама затоа се трошат 600 милиони евра за проект Скопје 2014 кој место да внесе урбана страна на главниот град стана тешка пералница на пари.И само во мојата чудесна земја народот си ќути, трпи, трае и се надева дека од небото нешто ќе падне за да се сменат работите на подобро а не со борба за тоа.Ех оваа моја чудесна земја.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Поразителен факт е губењето еден млад кревок детски живот поради неспособни лица на некакви функции,кои вакви случаи со години ги заплеткуваат низ разни бирократски лавиринти.Уште попоразително е губењето на живот заради таму некакви мочани 30к евра.
Животот нема цена.Срамота!!!
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Убава работа ако веќе ни станува нормално, па и да покажуваме со прст за вакви работи кон одредени поединци (спортисти, бизнисмени, уметници итн.).
Здравството е задолжение на државата, сите ние плаќаме 7 и кусур проценти од плата за здравство - секој месец, и на крај нема 30 000 евра фондот? Жити се.
Никој освен мин. за здравство не е виновен за овој, а и за многу други случаеви - а посебно кога се работи за деца, кои сеуште не прават ништо за сами да си го нарушат здравјето (никој не ти е крив ако си алкохоличар или наркоман и се предозираш).
Ja sfakjam deka toa e rabota na zdravstvoto, samo me pogodi ovaa bagatelna suma za lugje cija mesecna plata e 30.000 evra.
Toa e taa humanost sto se vika.
Gi sfakjam i niv deka gi zamaraat lugje koi lazat deka im se potrebni pari za razno razni operacii i cuda.
Ama za vakvo nesto kade i samoto zdravstvo se oglasi, da si slusnal i da si se naprael na toso ne mi izgleda na fer poteg.
Pak ke spomnam, ova e bagatelna suma za milionerite nasi, ako si golem covek ke gi platis tie ebeni 30.000 evra bez da cekas nesposobnoto zdravstvo da ja zavrsi ovaa rabota.
Ej uste ne mi se veruva deka ne se najdoa 30.000 evra za spas na 10 godisno dete.
30.000 evra, 30.000 mili majki da vi naebam na site.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom