Крај на Европската цивилизација....

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.908
Имам лоши вести за некои од членовите на форумот - колку и да навиваат нема да го доживеат крајот на европската и западната цивилизација. :D
Какви заклучоци можеме да извлечеме?
-Богатството не е предодредено ниту од природните ресурси, ниту од воено-стратешкото влијание, ниту од колонијалното минато.
-Европските земји се најбројни.
-Миленикот на многу форумџии овде БРИКС не е присутен со НИЕДНА земја.
-Ниту една социјалистичка или постсоцијалистичка држава не е присутна и нема изгледи да се приклучи во следните 50 години
-Очигледно е дека западноевропскиот социо-економски модел е исклучително одржлив и успешен.
Прегледај го приврзокот 387260


На сите што го чекаат новиот светски поредок посакувам да доживеат да го видат, а ако не, барем нивните внуци или правнуци.:)
ja nema bugarija... sestrite treba da pokacat tarifa od 2 na 4 cherveni
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.190
Поени од реакции
10.975
https://off.net.mk/vesti/mislenja/opasnostite-na-dobrite-nameri

Опасностите на добрите намери

11 август 2023 - 13:59

Многумина го спуштија гардот пред самонаречените прогресивци и разбудени, само затоа што овие на почетокот звучеа многу добронамерно. Кога сега се гледа во што тоа се изроди, а се изроди во царување на цензура, авто-цензура и само-осудување за да се спаси кариерата, останува да жалиме што се заборави на старата мудрост „Патот до пеколот е поплочен со добри намери“.Има многу обиди да се објасни како „разбуденоста“, таа екстремна, ирационална и неразумна идеологија ги запоседна западните институции: постмодерниот релативизам, културолошкиот пресврт на левицата, различниот начин на размислување на поновите генерации, појавата на социјалните медиуми кои го поларизираа и отруја политичкиот дискурс...

„ Овие објаснувања се во ред. Но, друга причина ретко се споменува. Вистината е дека на будноста ѝ беше дозволено да завладее “, вели Патрик Вест.

„ Денешните фанатици почнаа со добри намери. Повикуваа на толеранција кон геј луѓето и оние кои не пасуваат со родовите улоги. Номинално беа против расизмот. Сакаа да ја „спасат планетата“. Кој можеше да им противречи на такви благородни чувства, првично изговарани пред 20-ина години? Малкумина беа такви. Сето тоа изгледаше добронамерно и убаво. Затоа многумина го спуштија гардот “.

Дваесет години подоцна, кога многу елементи од „разбуденоста“ не само што станаа мејнстрим, туку се вградија и во закони, се каеме што ја заборавивме старата поговорка: Патот до пеколот е поплочен со добри намери.

Тоа е лекцијата од историјата. На сличен начин и комунизмот на многумина им се чинеше привлечен, заради убеденоста дека можеби реалноста засега е пекол, но се работи за „поголема цел.“ Орвел тоа добро го карикираше во Животинска фарма.

И разбуденоста завршува со веќе видени резултати: цензура, автоцензура и самоосудување (за да ја спаси кариерата, актерката Аманда Абингтон се извинуваше што ги критикувала дрег-кралиците што тверкаат пред бебиња). Луѓе јавно се жигосуваат, се откажуваат, минатата недела Џ.К. Ролинг беше избришана од изложбата на Хари Потер во музејот во Сиетл, полицијата апси за „омраза“ и навредливи објави на социјалните мрежи....

Грубото бинарно размислување го дели општеството на непријатели или пријатели.

„ Секој што не е анти-расист е расист; секој што ја доведува во прашање транс идеологијата е трансфоб “, пишува Вест.

Разбудените секогаш ја фураа доктрината дека сите кои не се бели, стрејт и машки имаат заедничка врска и кауза. Затоа денес тешко објаснуваат зошто муслиманите во Канада моментално се бунтуваат против форсирањето на родовата идеологија на Џастин Трудо. Тие финти тешко им се продаваат на социјално конзервативни муслимани.„ Многу субсахарски африкански култури биле хомофобични и патријархални долго пред европскиот колонијализам. Историски гледано, Арапите биле меѓу најголемите трговци со црни африкански робови. Денес, белите мажи од работничката класа во Британија се на дното, и образовно и финансиски. Толку за "белата привилегија" и "патријархатот" “, пишува Вест.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
Автоматски споено мислење:

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.546
Поени од реакции
4.867
@Vanlok што се замаш не ми е јасно. Прво не е битна тема второ никој не чита трето никој не дискутира четврто не си сменил ничие мислење. Знам дека тебе ти е битно но реално сосема небитно прашање и исходот е ирелевантен за 99.9% од луѓето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
Но ете ти ме читаш... Изгледа и некој жичка погодувам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.024
Поени од реакции
26.572
Ја по комшики сум, но ти слободно биди си свој. Денес е модерно тоа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.546
Поени од реакции
4.867
Зарем сега и зоофилија? Ех, колку си европски цивилизиран. Брао.
Мислев да седнеш на клупа да слушаш врапчиња да гледаш мачки и кучки да пиеш безалкохолно пиво и да грицкаш печена соја.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.190
Поени од реакции
10.975
Капитализмот наводно го штити правото на приватната сопственост, ама па од друга страна, денешниот свет не е капиталистички.

Во капиталистичко општество вообичаено не ги прашуваат луѓето зошто сакаат да ги повлечат сопствените пари од банка.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom