Кражби по станови!

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Како камерите ќе ги спречат во кражбата ? Единствено снимката што ќе си ја имаш за успомен со оглед дека ставаат фантомка/маска и нема препознавање
Како што кажа @Инкогнито, сензори и камери и добиваш нотификација на мобилен за било какво движење.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Зошто чувате пари и злато дома? Ако веќе ви е страв низ македонските банки, за само стотина евра годишно можете во швајцарска банка да отворите сметка или да изнајмите сеф. Ова ако веќе имате некоја животна заштеда од неколку десетици или стотици илјади евра. Банката кај шо јас ги чувам парите е заштитена до 100к по лице во случај на пропаѓање.

Ако се помалку секоја банка во Македонија е покриена до 10к во случај на пропаѓање. Мирна глава, ни аларми ни камери. Мене ако некој лопов ми влезе ништо чудно да се изнервира и да ме чека да се вратам за да ме тепа оти нема шо да зема. :pos: Телевизор од 200 евра и лаптоп стар 11 години ми се највредните ствари дома.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Зошто чувате пари и злато дома? Ако веќе ви е страв низ македонските банки, за само стотина евра годишно можете во швајцарска банка да отворите сметка или да изнајмите сеф. Ова ако веќе имате некоја животна заштеда од неколку десетици или стотици илјади евра. Банката кај шо јас ги чувам парите е заштитена до 100к по лице во случај на пропаѓање.

Ако се помалку секоја банка во Македонија е покриена до 10к во случај на пропаѓање. Мирна глава, ни аларми ни камери. Мене ако некој лопов ми влезе ништо чудно да се изнервира и да ме чека да се вратам за да ме тепа оти нема шо да зема. :pos: Телевизор од 200 евра и лаптоп стар 11 години ми се највредните ствари дома.
Пари немав дома многу, нешто ситно ама накит и инаку носам, не можам на два дена да одам до сеф. Е сега и си купив сеф за дома :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Како што кажа @Инкогнито, сензори и камери и добиваш нотификација на мобилен за било какво движење.
Цел стан ќе ти го превртат за 10-15 минути многу малку време за да реагираш, може аларм да галами е најдобро решение од секој аспект
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Зошто чувате пари и злато дома? Ако веќе ви е страв низ македонските банки, за само стотина евра годишно можете во швајцарска банка да отворите сметка или да изнајмите сеф. Ова ако веќе имате некоја животна заштеда од неколку десетици или стотици илјади евра. Банката кај шо јас ги чувам парите е заштитена до 100к по лице во случај на пропаѓање.

Ако се помалку секоја банка во Македонија е покриена до 10к во случај на пропаѓање. Мирна глава, ни аларми ни камери. Мене ако некој лопов ми влезе ништо чудно да се изнервира и да ме чека да се вратам за да ме тепа оти нема шо да зема. :pos: Телевизор од 200 евра и лаптоп стар 11 години ми се највредните ствари дома.
Не е проблемот за чувањето, еве јас ништо не чувам, дури и на улица да ме начекаш можам да ти ја дадам картицата и максимум 1500 денари кеш.
Поголема штета ќе ти направат со разбивањето: кршат брави, кршат предмети низ дома, со ножеви ги сечат креветите да проверат да не си криел нешто внатре (кај комшиите имаа направено тотален хаос, искасапиле се и го искршиле цел мебел, околу 2500 евра штета беше само на мебелот).
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Не е проблемот за чувањето, еве јас ништо не чувам, дури и на улица да ме начекаш можам да ти ја дадам картицата и максимум 1500 денари кеш.
Поголема штета ќе ти направат со разбивањето: кршат брави, кршат предмети низ дома, со ножеви ги сечат креветите да проверат да не си криел нешто внатре (кај комшиите имаа направено тотален хаос, искасапиле се и го искршиле цел мебел, околу 2500 евра штета беше само на мебелот).
Тогаш аларм ти е најдобра опција. Убаво пиша некој поназад, кога ќе фати да пишти во 3 улици радиус крева коса, камоли за некој внатре. Тешко некој дека ќе има има живци да сечи кревети и да уништува. :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тогаш аларм ти е најдобра опција. Убаво пиша некој поназад, кога ќе фати да пишти во 3 улици радиус крева коса, камоли за некој внатре. Тешко некој дека ќе има има живци да сечи кревети и да уништува. :)
Знам за случај кога крадци влегле преку прозорец во тоалет ноќе додека сите спиеле. Полна куќа... Веќе се толку многу осилени дури језиво е.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.712
Знам за случај кога крадци влегле преку прозорец во тоалет ноќе додека сите спиеле. Полна куќа... Веќе се толку многу осилени дури језиво е.
За Скопје ли се случикве што ги кажувате сите?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.937
Тогаш аларм ти е најдобра опција. Убаво пиша некој поназад, кога ќе фати да пишти во 3 улици радиус крева коса, камоли за некој внатре. Тешко некој дека ќе има има живци да сечи кревети и да уништува. :)
Аларм + камери сакам да ставам јас, само не сум многу во тек со оваа технологија. Кога ќе почнеш да бараш има од 50 евра па се до 1000 евра :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Две ситуации од скоро време од овој тип, кај пријатели, познаници.
И двете во стан на приземје, со кршење на стакло на прозор-вратата. Едниов имаше и камери и снимен еден крадец. Не сакаа ни да ја земат снимката полицајците. Кај другиов, дури и бев кога дојде инспекторот, човекот....ај да не коментирам, џандарска сорта ја презирам многу од секогаш...сите си ја префрлаат топката, наводно ги фаќаат лесно овој тип криминалци, ама судовите ги ослободуваат брзо и лесно. Ни препорача монтажа на сензор на движење и звучен аларм, што побучен за да привлече внимание на луѓе и самите крадци гледаат побрзо да напуштат. Дека отвараат секакви брави и наоѓаат начини да влезат ако намериле, тоа е неоспорен факт.
Не можам да не додадам политички, ама го јадеме стапот што со закони се амнестираше многу багра што скапуваше по затвори, а и многу неедуцирана багра влезе во полиција, така да секој треба да си гледа да си го заштити имотот најдобро што може.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Се ти е врзано во крпче...цела багра арамиска се во врска со полиција и командирот на тој реон...


На роднина три пати му влегуваа во викендица за да му претурат низ внатре и зедоа нај банални работи...тенџере и фасонка за сијалица еј фасонка....од 50 денари. Е арно ама штета му направија од добри 1000 евра секое влегување...прозорите партал направени,,,вратата со секира исцепена...дури пробале и еден прозор од зид да го извадат сосем каса :confused:

Сите три пати пријавено во полиција за третиот пат да му рече полицаецо “абе ние ќе ви ги чуваме викендиците? Плати си обезбедување!“ Луѓето се знаат кои се ама не може ништо да направи оти нема докази а полицијата не ни сака да се замара со отпечатоци, снимки од камери и сл.

Се тоа е во крпче врзано, и полиција и арамии и агенции за обезбедување.

Друго да не се заебаваме има луѓе кои имаат огромен кеш по дома се уште, едноставно не смее да ги стави во банка (заработени со криминал, блокирани сметки, извршители, итн.) Ова плус екстремно строгите закони за поседување на огнено оружје ги осилуваат криминалците.

Во последниве 10 години, буквално невозможно е да добиеш дозвола за оружје ако немаш огромни врски или не си син/ќерка на човек од МВР или АРМ.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Аларм + камери сакам да ставам јас, само не сум многу во тек со оваа технологија. Кога ќе почнеш да бараш има од 50 евра па се до 1000 евра :D
Zavisi od budzetot tvoj i od opciite koi gi imaat Kameri se okej ai samo dokolku cuva se na cloud i resiverot ti e dobro skrien, inace ke go zemat resiverot i dzabe ti se kamerite. U mk edni od podobrite se Hik vision(kineski ali se koristat sekade u svet), ali za sistem so 4 kameri mislam deka e okolu 500 evra.
Dobra varijanta e so alarmen sistem koj ima baterija ko backup, vo slucaj da isklucat struja da si prodozli da sviri.
Uste podobra opcija e kamera+alarm + sprej(ova se gleda pod UV svetlina).
Автоматски споено мислење:

Колку што памтам има еден хинт: ако камерите се насочени кон дворот/ влезот нема никаков проблем. Имаше некој глупост со камери кон улици дека е нарушување на приватност. Тоа е тешка глупост. Инаку ако однесеш снимка во полиција како доказ дека некој крадел имаш друга ситуација: на колешкава и кажале дека многу гледа странски серии, они немале програма за препознавање на лица. Со други зборови ако некој го препознае случајно ок, инаку е џабе.
Inace tocno e deka ne smeat da bidat namesteni da gledaat kon komsii ili ulica bidejki tie sto minuvaat a i komsiite sigurno ne sakaat da bidat snimani 24/7 i bas e narusuvanje na privatnosta.

Bi sakal ti nekoj da te snima po cel den koga ispagjas, koga se vrakjas, koj ti ide, koga si odat itn?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Дали треба да се пријават камерите некаде и да извадиш документација дополнително?
Колку што памтам има еден хинт: ако камерите се насочени кон дворот/ влезот нема никаков проблем. Имаше некој глупост со камери кон улици дека е нарушување на приватност. Тоа е тешка глупост.
Нарушување на приватност е ако ја насочиш камерата да снима и кај комшијата у двор, без негова согласност.
Истотака снимање на јавен простор е забрането, ако ја насочиш камерата да ја снима само улицата да речеме.
Не знам точно колку смее да ти фаќа камерата надвор од дворот.


пишува тука.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Премногу неспособна полиција имаме ние,теренски само џандарите во униформа шетаат,ама онака лежерно,а баш оние кои се задолжени за таква работа (инспекторите ),си седат во канцеларија и к.. не ги боли за ништо,пошто нели,се е партиски испопикано.
Чекаат на готово да фатат некој крадец и да му ги изначукаат сите дела во тој реон,а може неколку различни сторители да ги извршиле.

А инаку за самата поврзаност на полицијата со крадците,тоа воглавно не е точно,пошто во даден оддел (да речеме одделот за кражби ),има бааѓи инспектори,а со самото тоа и многу различни интереси,така да минимална е можноста за поврзаност и заштита на апашот со полицијата.
Не се нашиве апаши ПИНК ПАНТЕР па да можат да ја подмитуваат така лесно полицијата.
Значи се работи за неспособност,а не за поврзаност како што некои напишаа погоре.

Е сега околу безбедноста на самиот стан,имајте на ум дека 99% од апашите на станови се бивши затвореници,а со самото тоа и професионалци на својот занает.
Идризово е факултет за ваквите професии.За што друго би правеле муабет неколку затвореници во ќелијата ако не за криминал.
Ваквиот тип на апаши многу добро ги знаат финтите на самите безбедносни системи (камери,аларми,брави),начинот на работење на полицијата,самата околина и понашањето и психолигајата на жртвата што треба да ја обработат.

Аларми,брави,камери ќе ве заштитат до одредена мера,барем од аматери ако не друго,ама од професионалци тешко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom