Кој ќе ја освои Струга?

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Јагнето кога ќе се одвои од стадото е лесен плен на орелот.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Некој некому направи услуга во Струга за повторна победа на ДУИ со Рамиз Мерко :tv:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Не можам да разберам како во град како Струга, каде македонците не сакаат градоначалник од етничко албанско потекло и каде поделеноста на градот е 50-50 не излегуваат на гласање? Знаеш, мене ми е сеедно, бидејќи за мене алтернативите се глуп македонец и друг глуп македонец, но за тебе не се. Секако, можеш да го поддржиш Мерко, зашто мислиш дека ќе биде добар за стружани, ама да не излезеш воопшто на гласање, бидејќи “однапред го знаеш резултатот“ е малку чудно.
Koj ti vika deka ne izlegoa ?? Da ne sakas i mrtvite da gi nosite na glasanje ? Vo Struga vo vtor krug makedoncite izlegoa nad 60% , vo nekoi izbiracki mesta i nad 70%. Malku ti e?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.586
Не можам да разберам зошто таков коментар. Па Струга се подигна од мртвите последниве години, ако знаеме дека Охрид е единствениот град во Македонија после Скопје во кој се вложува и гради. Струга исто така, но од лични средства, односно од гастербајтерите кои се враќаат од Германиите и вложуваат.
Немам што да ти кажам освен дека очигледно не си од Струга :pos2:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Следните избори ак немат нерегуларности, Македонец ќа победет и в Струга и в Дебор.
Ozbilno od kaj si decko.Vo Struga moze ako glasaat i SDSM i VMRO za eden.A vo Debar znaes kako e rabotata.SDSM(553),VMRO(620) DUI(4200) a za pretsedatel Selmani pobedi.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Ozbilno od kaj si decko.Vo Struga moze ako glasaat i SDSM i VMRO za eden.A vo Debar znaes kako e rabotata.SDSM(553),VMRO(620) DUI(4200) a za pretsedatel Selmani pobedi.
kandidatot za gradonacalnik na Vmro-Dpmne vo Debar bese Rakip Maloski koj dobi 387 glasa (4.75%) , a SDSM nemase voopsto kandidat za gradonacalnik , samo Vmro imase od makedonskite partii.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Spored DIK , Rakip Maloski e na koalicijata Vmro-Dpmne i ima dobieno 387 glasa , dodeka Garip Imeroski e na PEI i ima 596 glasa .

:toe:[/quoteАбе можит и јас да сум грешка.Види да не се обратно и кажи кај ги гледаш да проверам за некој општини ме интересира.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
iii sto se sluciiii...vi rekov deka Struga nema sansa da ja osvoite...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Дали некој има информација за тоа како поминаа изброите (и двата круга) само во градот Струга без припоените села...Што ке рече кој ќе беше градоначалник во случај да имаше „регуларна„ територијална организација...???

И за крај ми падна во очи дел од текст во утрински...
Слично на Мерко мислат и познавачи на приликите во Струга, зашто очигледно е дека Мерко победи со гласовите на Македонците, кои и покрај препораките од ВМРО-ДПМНЕ, наместо за Цаноски, гласаа за Мерко.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.586
Дали некој има информација за тоа како поминаа изброите (и двата круга) само во градот Струга без припоените села...Што ке рече кој ќе беше градоначалник во случај да имаше „регуларна„ територијална организација...???

И за крај ми падна во очи дел од текст во утрински...
Слично на Мерко мислат и познавачи на приликите во Струга, зашто очигледно е дека Мерко победи со гласовите на Македонците, кои и покрај препораките од ВМРО-ДПМНЕ, наместо за Цаноски, гласаа за Мерко.
Не е така. Гласачкото тело на ВМРО сепак излезе. Цаноски имаше 7300 во првиот круг, ВМРО имаше 7000. Во вториот круг Цаноски имаше близу 15 000 (не сум видел точно), тука се неговите гласови, оние од ВМРО и + уште нешто од Албанското гласачко тело. За жал не беше доволно.

Нема потреба да прашуваш воопшто какво е гласањето во градот, кога би била таква поделбата, Мерко немаше ни да го види вториот круг, нити пак ќе имаше поттреба да се кандидира. Дури и со ваква поделба, ако беше вклучено и Вевчани (кое порано беше, а сега е единствено село кое отпадна од општината, затоа што е Македонско), ДУИ ќе ги изгубеше изборите.

Инаку и вчера подоцна напишав, главна причина за поразот на Цаноски е гласањето во Лабуништа каде иако живеат доминантно Торбеши, не успеа да направи предност.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
Pa zar seuste diskutirate??:tapp:
se e veke jasno.ponekogas clenovite na vmro mislat deka ako se donese odluka da se glasa za nekogo koj im e niv vo korist,deka ke glasa i narodot??Ovojpat makedoncite gubat i pomirete se so toa.Nemoze ednas da ne ubeduvaat vo edno a potoa vo drugo??Ne sum ni za DUI a najmalce za PEI?Ke prasate zosto??zatoa sto tie se onie istite koi go podrzuvaa DUI.Ni edna partija na torbesite ne moze da gi obedini zosto tie se TORBESI,zaboravivte od kade im e imeto????:uvo:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Јас слушам дека ќе има прегласување во Струга, зошто имало полнење на кутии со фиктивни гласови.

ПЕИ како торбешка партија ќе биде сепак подобра од било која албанска.
Барем торбешите од Струга сега видоа какви “браќа’ им се албанците :pos2: Нека гласа пола Лабуништа за албанци, ама тоа ќе им се одбие како бумеранг на нивна штета.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.586
Џабе е прегласување. Имаше гласање по неколку пати од спортски причини, за тренинг. И да има прегласување тоа, тоа е во албанските села, нема ништо да се смени. Посебно сега кога ќе си знаат точно колку гласови им требаат, ќе ги извадат луѓето од дома, што со притисоци што со подмачкување. Се е завршено тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom