Кој ќе ја освои Струга?

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.453
Поени од реакции
58.585
ИЗвини а погоден момент за што???Може и нешто погодно да се случи???Погоден момент не е сега или никогаш,грешиш,затоа што како пример ќе ти го посочам моментот што ти ми го потенцираш за овие избори,пак ќе прашам што има тука погодно????Погоден момент можеби ќе има баш за 4 години,никогаш не се знае,а можеби и ти ќе го смениш мислењето за овие 4 години и на крај и ти ќе седиш дома со скрстени раце како и јас..Ти уште гледаш некоја шанса за промена,јас не ја гледам ни сега,како што ни ти немат да ја гледаш после 4 години капираш???А и што е финтата со тие следни избори,демек тоа што македонец нема шанси тогаш да победи,е па ко е така што си излегол да гласаш и сега?
Не не е тоа финтата напротив, сега имавме можност со промена помеѓу другото и да бидеме респектирани а не омаловажувани во советот и во општината,како примерот горе што ти го наведов. Наредниот пат бројките ќе бидат поинакви, ќе се тркаат двајца Албанци, од кои едниот ќе биде истиот овој или пак некој негов близок соработник, а вториот сигурно нема да биде Фијат Цаноски кој соработуваше и со двете Македонски партии и доби преку 11 000 Македонски гласови. Моментот беше сега затоа што за 4 години градот ќе претрпи уште толку штета, што од горе да се симне некој нема да може да ја оправи.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Не не е тоа финтата напротив, сега имавме можност со промена помеѓу другото и да бидеме респектирани а не омаловажувани во советот и во општината,како примерот горе што ти го наведов. Наредниот пат бројките ќе бидат поинакви, ќе се тркаат двајца Албанци, од кои едниот ќе биде истиот овој или пак некој негов близок соработник, а вториот сигурно нема да биде Фијат Цаноски кој соработуваше и со двете Македонски партии и доби преку 11 000 Македонски гласови. Моментот беше сега затоа што за 4 години градот ќе претрпи уште толку штета, што од горе да се симне некој нема да може да ја оправи.

Вака можеме да тераме вечно да се спротиставуваме,го респектирам твоето мислење но си останувам а своето...Ако и јас ја гледав таа шанса ти кажувам и јас ќе излезев да гласам,но се знаеше кој ќе победи,а сега и повторно актуелниот градоначалник,секако ќе направеше се за да победи,па не гледаш ли какво беше по улиците,како да беше некоја воена вонредна состојба,немаше никој затоа што се знаеше што се ќе направи за градоначалник да биде баш тој што е и избран....Можеме да се правиме и глуви и слепи но се знае каква е ситуацијата во Струга и одамна веќе не и е даден и никаков избор...Привидно да има,но реалноста е друга..
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не не е тоа финтата напротив, сега имавме можност со промена помеѓу другото и да бидеме респектирани а не омаловажувани во советот и во општината,како примерот горе што ти го наведов. Наредниот пат бројките ќе бидат поинакви, ќе се тркаат двајца Албанци, од кои едниот ќе биде истиот овој или пак некој негов близок соработник, а вториот сигурно нема да биде Фијат Цаноски кој соработуваше и со двете Македонски партии и доби преку 11 000 Македонски гласови. Моментот беше сега затоа што за 4 години градот ќе претрпи уште толку штета, што од горе да се симне некој нема да може да ја оправи.
Не можам да разберам зошто таков коментар. Па Струга се подигна од мртвите последниве години, ако знаеме дека Охрид е единствениот град во Македонија после Скопје во кој се вложува и гради. Струга исто така, но од лични средства, односно од гастербајтерите кои се враќаат од Германиите и вложуваат.
~~БоЖиЦа~~ напиша:
Вака можеме да тераме вечно да се спротиставуваме,го респектирам твоето мислење но си останувам а своето...Ако и јас ја гледав таа шанса ти кажувам и јас ќе излезев да гласам,но се знаеше кој ќе победи,а сега и повторно актуелниот градоначалник,секако ќе направеше се за да победи,па не гледаш ли какво беше по улиците,како да беше некоја воена вонредна состојба,немаше никој затоа што се знаеше што се ќе направи за градоначалник да биде баш тој што е и избран....Можеме да се правиме и глуви и слепи но се знае каква е ситуацијата во Струга и одамна веќе не и е даден и никаков избор...Привидно да има,но реалноста е друга..
Не можам да разберам како во град како Струга, каде македонците не сакаат градоначалник од етничко албанско потекло и каде поделеноста на градот е 50-50 не излегуваат на гласање? Знаеш, мене ми е сеедно, бидејќи за мене алтернативите се глуп македонец и друг глуп македонец, но за тебе не се. Секако, можеш да го поддржиш Мерко, зашто мислиш дека ќе биде добар за стружани, ама да не излезеш воопшто на гласање, бидејќи “однапред го знаеш резултатот“ е малку чудно.

Сеедно, мислам дека Рамиз многу подло победи, и е лош човек, но ако работи добро за градот, тогаш кому му е грижа.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сте се фатиле сите за џамијата на Фијат. Тој ќе ја гради бил или не бил градоначалник со свои средства.

Стружаните имаа добра шанса да го тргнат Мерко, сами си се зафркнаа. Трпете си.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Факт е дека Македонците не излегоа на избори во Струга. Да излегоја, сега ќе го имаа Фијата за градоначалник, барем чоекот нешо ќе напраеше за градот.

Струга вака само ќе потоне и не е чудо за 5 години да се иселат грото стружани во УСА и Италија (каква веќе има тенденција), како што се стори тоа со Дебар, па да имаме уште еден град на духови.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Ajde cestito na Ramiz Merko , imase proslava niz cela Struga , gradot, selata , Struga e zavrsena rabota , Fijat ocigledno bese zbunet , posto ne ocekuval deka ke izgubi , i ne ocekuvase deka nema da dobie nikakva podrska od albancite , a mnogu pari potrosi , ova bese frlanje pari , barem nekoi semejstva kupile brasno , zejtin , meso za nekoj mesec, so parite sto im gi davase Fijat Canoski.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Spored DIK , od izbroeni 100% izbiracki mesta :

Ramiz Merko : 16650

Fijat Canoski : 14951
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Spored DIK , od izbroeni 100% izbiracki mesta :

Ramiz Merko : 16650

Fijat Canoski : 14951
Следните избори ак немат нерегуларности, Македонец ќа победет и в Струга и в Дебор.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.367
Следните избори ак немат нерегуларности, Македонец ќа победет и в Струга и в Дебор.
Kako toa ?

Soberi gi glasovite na Slavko Koteski i na Fijat Canoski togas imas 14000 glasa , no edno 3000-4000 torbeshi vo nikoj slucaj ne bi glasale za makedonec , pobliski se so albancite nego so makedoncite , gradonacalnik makedonec vo Struga - NIKOGAS .
 
K

KomitaMKD

Гостин
Kako toa ?

Soberi gi glasovite na Slavko Koteski i na Fijat Canoski togas imas 14000 glasa , no edno 3000-4000 torbeshi vo nikoj slucaj ne bi glasale za makedonec , pobliski se so albancite nego so makedoncite , gradonacalnik makedonec vo Struga - NIKOGAS .
А ако се врати старата територијална поделба?:smir:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Kako toa ?

Soberi gi glasovite na Slavko Koteski i na Fijat Canoski togas imas 14000 glasa , no edno 3000-4000 torbeshi vo nikoj slucaj ne bi glasale za makedonec , pobliski se so albancite nego so makedoncite , gradonacalnik makedonec vo Struga - NIKOGAS .
ако така НИ ТРЕБА............РАНИ КУЧЕ ДА ТЕ ЛАЕ............... типично за едно племе.....кај им даваш ПА УШТЕ СЕ КУ........дечко дали знеш колку МАКЕДОНЦИ живееат ВО ГРАДОТ СТРУГА, а колку такви како тебе????????ИЗГЛЕДА НЕ ЗНАЕШ!!!!!!!!а јас би ти рекол ова па...ШИП..И(зашто различни сте од албанците во албанија) ВО МАКЕДОНИЈА никогаш нема ДА ОПСТОЈАТ:nesum:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Не можам да разберам зошто таков коментар. Па Струга се подигна од мртвите последниве години, ако знаеме дека Охрид е единствениот град во Македонија после Скопје во кој се вложува и гради. Струга исто така, но од лични средства, односно од гастербајтерите кои се враќаат од Германиите и вложуваат.

Не можам да разберам како во град како Струга, каде македонците не сакаат градоначалник од етничко албанско потекло и каде поделеноста на градот е 50-50 не излегуваат на гласање? Знаеш, мене ми е сеедно, бидејќи за мене алтернативите се глуп македонец и друг глуп македонец, но за тебе не се. Секако, можеш да го поддржиш Мерко, зашто мислиш дека ќе биде добар за стружани, ама да не излезеш воопшто на гласање, бидејќи “однапред го знаеш резултатот“ е малку чудно.

Сеедно, мислам дека Рамиз многу подло победи, и е лош човек, но ако работи добро за градот, тогаш кому му е грижа.

Виктор јас постојано кажувам дека не излегов да гласам,затоа што не видов во никој потенцијален градоначалник кој ќе направи нешто за Струга,а не затоа што бил Албанец или муслиман нема тоа врска за мене,ако знам дека стварно градов ќе го донесе на некое ниво...:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom