Кој се плаши од темнината и зошто?

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
ne se plasam...neam tolku bujna fantazija.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
не знам зошто се плашам, само не можам да заспијам со скроз изгасено светло, леле еднаш снема струја (јас помала бев) и мнооооооогу ми беше страв!
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
Прашањево е дали и зошто...Да, се плашам... пошто може да се акнам во нешто (мебел, дрво whatever) коа не гледам ништо :)
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Памтам.
Коа бев мала гледав една хорор серија, се плашев да минам низ темни места бидејќи осеќав дека ме следи убиецот од серијата.

Сега ми е страв пошто неможам да забележам пајак у темница. (читај меѓу редови, се плашам од пајаци)
 
P

Princ

Гостин
Se plasev od temninata. Najverojatno od detstvoto mi ima ostanato toj strav ama poleka se priviknuvam :)
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
318
Поени од реакции
12
NAVECER MI SMETA SVETLO TAKA DA SAKAM DA E IDEALNO TEMNO ZA DA ZASPIJAM.
Ama koga stanuva zbor za prosetka niz nekoi temni predeli kade sto edvaj se gleda pa uste ako e i nepoznato mesto e togas krvta mi e smrznata i sesto-nesto pomisluvam.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Не се плашам од темнината. И башка навечер кога заспивам дури спуштам и ролетни за да не ми иде светлина од надворешните сијалици. Што значи не ми е страв од темнина... и обожавам да идам по темни улички.

А зашто би се плашел од темнина, кога се е исто како и кога има светлина. :)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Zatoa sto sokriva se.Zatoa sto pokriva se.Zatoa sto e tivka.Zatoa sto e nepoznata.Zatoa sto koga e svetlo e jasno,vidno,pa kolku i da e strasno.Koga e temnica skoro e nevidlivo.
Se sto e nepoznato predizvikuva strav.Nekomu tvorecki,nekomu patoloski.
Ne se plasam od temnicata vo patoloska smisla,no sepak sakam svetlina,sakam da znam sto ima pred mene,okolu mene,da im gledam na nestata vo oci.Vo temnica toa e nemozno.
Se slozuvam deka i vo temnica se e isto kako i na svetlina,no sepak, prirodata nocta (temnicata) ni ja dala za son,a denot (svetlinata) za deluvanje. Taka i se odnesuvam i gi pocituvam zakonite na prirodata.
Cesto mi pagja na pamet razmislata kako se cuvstvuvaat lugjeto koi ne se vidni (ne gledaat).Sum razgovarala so eden prijatel na temava.Toj ne gleda,no vsusnost "gleda" i mnogu ubavo mi ja opisa negovata temnica, polna so zvuci,mirisi,dvizenja,misli,zamisli,oboena i vkusna.Redok covek.Od togas ne se plasam od toa sto vo sebe go sodrzam,sto i da e moe e i ne moze da bide loso.Zatoa mirno spijam vo temnica.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Единственото нешто од кое се плашам е висина. Од темнина мислам дека се плашам само кога гледам некое страшно филмче без ниту едно светло запалено околу мене. Тогаш чувствувам некој страв како некој ме демни, ме брка, сака да ме убие и слично. Тоа е така затоа што не гледам ништо, се е толку темно и морничаво.. а башка и филмот си го прави своето.:icon_lol:
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
BliND напиша:
Dali samata pomisla na temninata ve plasi ili ve plasi toa sto se krie vo nea?
Da tocno toa.
Ako sum siguren 1000% deka sum sam togas temnica ne mi smeta.No ako ima moznost da postoi i drugo zivo bitie togas e poinaku.Temnica,ne gledas nisto,plus ne veruvas nikomu,i ete ti pricina...
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
jas ja sakam temnicata
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И јас, особено со убава мома до мене.

Но, шега на страна, сакам темница, сакам мрак, сакам кога се е темно и тивко, кога може да се чуе своето дишење, чукањето на срцето, мувата в лет. Кога ништо не се гледа и тоа сетило е бесполезно.
 

маци

единствена***
Член од
3 јануари 2006
Мислења
88
Поени од реакции
0
ne se plasam od temnica
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Сите постови што фалат, се избришани. Темата е: Дали се плашите од темнината и, ако одговорот е потврден, зошто? Ве молам, задржете се на ова пршање. Останатото, во "Муабетџилница", "Чек дис аут" или по ПП.

Фала.
 
Член од
6 февруари 2006
Мислења
94
Поени од реакции
1
Се плашам многу после некој здрав хорор филм, и тогаш тешко заспивам, а онака можам со саати да си седам во темно :)
Најинтересно ми е кога ќе снема струја у цело маало :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom