Кој се плаши од темнината и зошто?

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Voopsto ne se plasam od temnina,imun sum,obozavam temnina,ne mozam da sedam pred PC,TV,da spijam... ako ne e potpolna temnica
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
И јас исто многу сакам да седам во темница.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
kLiNkA напиша:
Epa nekogas mozda ako mi dojde nekoe scarry feeling samo togas malce ke posedam u svetlo, inace neam niso protiv temnicata:icon_lol:


LELLE i jas isto:)...
LELLE se najdoa dvete smizli(se zaebavam)
Inaku e mnogu neobicno za zensko(se furam od frazava zatoa sto samata sum zensko)da ja saka temnicata zatoa sto sme neli od ponezniot pol i maskite se tuka da ne zastituvaat.SRANJE!Ja obozavam temniCata zoso mrazam koa neso me bode u oci, a i ja obzavam temNinata (darkness-wellcome to the dark side).ne deka sum nekoja darkerka ali ne gleam na svetot niz rozevi naocarcinja-koa mislev deka se sto leta se jade, bev gladna, zdogledav edne muva potrcav i se sopnav i gi skrsiv istite(gorenavedeni rozevi naocarcina)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Ај едно прашање до тој што ја поставил темава??? Заштио да се плашиме од темнина??? Шо, да не има вампири и духови па да не изедат? :) :) :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Vaka sea..jas nemozam da spijam ili pak da gledam film ili sl ako ne e temnica okolu mene!Bas mi e ubavo ko si razgovaram so nekoj vo temnica,posebno na leto koga se gledaat zvezdite..najromanticna atmosfera mi e toa!
Ama uste od mala,dlaboko vo mene ima ostanato edno custvo na strav od temnicata..znam deka ko mala gledav mnogu strasni filmovi i posle mnogu loso sonuvav..e od togas,ima momenti koga na pr. se simnuvam dolu po skalite a ne e vklucena svetilkata..trcam so rastrepereno srce kon sobata so svetlo ko da ima nekoj pozadi mene koj saka da mi napravi neso loso!Isto mi se slucuva ko si idam od grad peski,i toa sama..e ova mi se nema sluceno vo posledno vreme,ali letoto mi se slucuvase da trcam najsilno so mozam za da stignam do svetlio del od ulicata..a vrska nema mojot strav..THERE IS NOTHING IN THE DARK THAT ISNT' IN THE LIGHT!
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Многу ретко ( до сега само неколку пати)
Еве ќе ви раскажам. Една вечер седевме со друштво кај комшијата. Беше зимно време. И некаде кај 1 сабајле многу чисто слушнав џивкање од врапче неколку пати. Се наежив, и бидејќи беше толку темно не знаев што испушташе толку чудни звуци. Како што знам врапчиња во зима не можат да се најдат.
Исто така многу ретко имам некаков чуден филинг во темна просторија
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Najiskreno strav mi e a pricinata stvarno ne ja razbiram ni samata!Najcesto si zamisluvam kako nekoj me sledi i mi se pojavuvaat nekoi strasni lica od filmovite so sum gi gledala ali po nekolku minuti stravot pominuva bidejki veke sum dosla do sakanoto mesto a toa e najcesto mojot dom!
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Не се плашам од темнината, спијам во комплетна темница и комплетна тишина(освен ако сум страшно изнервирана си пуштам Рахмањинов), а зашто не пробате да ја сватите поинаку темнината, обратно, на пример, јас кога ќе гледам хорор ружните сцени не ги гледам, мижам. Темнината ја чувстувам безбедно. Многу пати сум седела онака у темница, релаксирачки е. Зависи како ќе си ја насочиш енергијата.
Рзмислувајте вака: Ако сте у темница и ако се плашите дека некое натприродно суштество ве демне, речете си епа сеа зашто се е темно, јас ќе ја креирам просторијата, АВТОСУГЕСТИЈА,а кога е ден се што гледаш едноставно знаеш дека е така.
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
porano koa bev pomala im se cudev na ljugeto so se plasat od temnica,jas voopsto nemav problem so toa.
(mn mi bese interesna serijata DALI SE PLASITE OD TEMNINATA)

a sea mn se plasam
ne sekogas no celo vreme si mislam deka ima nekoj pozadi mene,nekoj so me posmatra(izglea od so gleam mn horor filmovi ne za dr)

nekad koa e mn kasno i koga se vrakam doma koa ke iskocam od lift do stan trcam ko luda
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
не се плашам од темнината туку напротив јас на сакам затоа што полесно и почисто гледам во темница за разлика од осветлени места!!!
Така да поубаво ми е мене да е повеќе ноќ одколку ден!
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Ne se plasam,ama ne sakam temnina od pricina so nisto ne gledam.Mi se slucuva koga odam po temna ulica da gi napregam ocive za da vidam dali ima kamen ili dupka i pak nisto ne gledam,isto mi e kako da odam so zatvoreni oci.Znam deka sekoj na pocetok ne gleda,a potoa mu se prilagoduvaat ocite na temno i gleda,a mene mi e isto kako na pocetok,ne mi se prilagoduvaat ocive.Uste od mala spijam so priduseno svetlo i ne mozam da zaspijam dokolku vo sobata ne prodira barem malku svetlina.Tolku sum naviknata so ako spijam vo temno imam custvo kako da sum vo grob i nekako mi e jezivo.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
pfff....pa ne mi e neso mn strav ako idam so drustvo...a samaaa.....aj bolje da ne kazuvam nejkam ni da pomislam :)
 
Член од
19 јуни 2006
Мислења
152
Поени од реакции
1
Night-vision da ne imas.
:pos2:

Ne shala na strana :wink: Sekoj covek reagira defanzivno koga se naogja vo temna okolina. Bez ogled na se dali si nadvor ili doma vo tenina sekad sme na strek. E sea nekoj povekje nekoj pomalce zavisi od covekot....
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Јас си купив ламба лектрична без батерии од оние со тресење па сега го надминав стравот како од темнината така и од истечени батерии но сепак ми остана стравот дека ќе се заглавам во лифт со особа по име ОТО чие име исто звучи и наопаку кога се чита, па затоа за секој случај си носам со себе картонска кутија и слика од
Тоше Проевски
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Samara напиша:
ne se plasam...neam tolku bujna fantazija.
Тука некаде е одговорот.
Во темница, кога немаме никави визуелни информации од надвор, ги проектираме, материјализираме, живееме внатрешните стравови. А тие знаат да бидат жестоки, во зависност од фантазијата. Свесните стравови, можеби и можат да се раскажат тука, ама потсвесните разбијаат. Велат дека апчињата за смирување се пијат навечер, пред спиење, не за да се заспие полесно, туку да се заштити мозокот од непредвидени куршлуси од овој тип.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom