Кој сака да биде срам на телевизија/милионер/сеедно?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
И, да не заборавиме...

Мајка му на Мартин има 3 сина:
Понеделник, вторник и ______?

:bilokojzbo1r:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Страна 1, бел лист со печатни кирилични букви - елиминаторни прашања, се одговара со заокружување.

1. Дали си го знаете вашето име? Да Не Можеби
2. Сигурни сте? Да Не Можеби
3. Знаете ли зошто сте тука? Да Не Можеби

Страна 2, бел лист со една реченица, за релаксација:
*Добро е... одиме понатаму.

Страна 3, логички дел; жолт лист со син текст, стандардна печатна кирилица, се одговара брзо, одговорот се бара во форма на еден збор - времето за одговарање на прашањата е 47 минути:

4. Колку години има 35 годишниот Перо? Мисљим да има 35
5. 2 баби и 2 жаби се? (за студентите на медицински: ова е трик прашање) Па доколку погледнам на страната на мојот живот две баба и две жаби би ставил во исто, значи одговорот е 2
6. На кој континент се наоѓа Јурумлери? Европа Европа Европа(уствари Бучко беше тоа), или Балкан беше...не не не Инџиково, конечен одговор

Страна 4, бела со црна точка на средина - за концентрација; концентриран сум

Страна 5, познавања од општата култура. Се заокружува еден или повеќе од понудените одговори;

7. Кој ја открил Северна Каролина?
а) Мислиш: Гочева? б) Тој што ја покрил в) Драган Вучиќ

8. Кој бил првиот човек во вселената?
а) Вселе...како? б) Бегав од часовите по летање в) Драган Вучиќ

9. Во кој месец била крената октомвриската револуција?
а) Одамна б) Среда в) Драган Вучиќ

Страна 5, цела е зелена... за одмарање и релаксација пред последното клучно прашање. Тотално одморен сум сега...може да си ја земам?


Страна 6, финалното прашање:

10. Дополнете: Јас сакам да бидам Драган Вучич?


Чекам повратен одговор
 
Член од
16 декември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
abe tolku vreme go cekava i na krajot gluposti vo boja.Ama se isplati vaka se nemav odamna smeeno.
 
N

n/a

Гостин
O.K Toa e toa...:toe:
Vaka barem ke bidat site na sigurno so kogo ziveeme i kakov `kvalitet` pretstavuvame.Mnogu raboti vo nasava drzava se zalni,interesite i znaenjata na grototo lugje se vbrojuvaat megju niv.

Kare licno go znam...`pofalbite` taka i ke mu gi prenesam...:pos2:
onoj cicko Pero padna i na trema i psiholoski pritisok,a i za opst rabotnik...solidno.
drugite ama nikako ne moze da gi svrstam i odbelezam.
Se ukupno...sega za sega-pozitivna nula sme.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Орхан Басма алоооооо акадмска граѓанкееееее.Абе смешки да не е трик прашање.ЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕ.

Сан Марино на Балкан е????????????????Уби боже.
Ќе го биде познавам по косицата на Трендо
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Jако беше кога Трендо и рече на таа типката од Драчево "Колку побрзо си заминеш,толку помалку луѓето ќе те запамтат".:pos2:
Иначе целиот квиз беше срам."Космополит=сограѓанин":tapp: ????
И како тој стигнал до 5 год. на медицина????:nesvest:
епа како?
се додека на нашиов медицински студираат тие со мама доктор тато доктор така ќе биде. Го слушнавте човекот си кажа татко му, дедо му и сите други биле доктори па зошто не и он, и после немало да биде петта година, ма што сте смешни па тој дебил утре ќе ве лечи.
Јас само можам да кажам дека покрај вакви да ми е срам да кажам дека сум медицинар
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
...ма што сте смешни па тој дебил утре ќе ве лечи.
Се надевам дека ќе ги лечи сите граѓани, без оглед дали станува збор за пациенти од прв ред и оние од втор ред - космополитите :pos:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Жал ми е што ќе ви ја расипам идилата во овие четири страни, ама мора да ви прикажам и еден друг став. Греота вака да биде све прекрасно.

Дека натпреварувачите беа дудуци беа... нема збор. Но, другата страна на приказната е дека прашања како што имаше до прв праг се навистина неадекватни за таму. Припаѓаат за после прв праг.
Зошто го тврдам ова?
Иако немам многу искуство во гледање светски милионери, можам со сигурност да тврдам дека Хрватскиот милионер има далеку поинаква концепција. За прв праг треба да погодите нешто како, големи уши има пеперутката, човекот, зајакот или бумбарот.

Или тоа не е темата? :) :mist: :uvo:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Горан ај соземи се жити се...а и поише кошта патот :icon_lol:

Немам зборови бе,убаво си свртев јас да си гледам филмче се додека не се појави Пико и да ме праша (заебе) дали гледам милионер...е тогаш втора нервоза ме фати,е*еш му матер...се додека одат пациенти и со мисла колку толку нека има за струја месецов,ќе се смееме вака...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Жал ми е што ќе ви ја расипам идилата во овие четири страни, ама мора да ви прикажам и еден друг став. Греота вака да биде све прекрасно.

Дека натпреварувачите беа дудуци беа... нема збор. Но, другата страна на приказната е дека прашања како што имаше до прв праг се навистина неадекватни за таму. Припаѓаат за после прв праг.
Зошто го тврдам ова?
Иако немам многу искуство во гледање светски милионери, можам со сигурност да тврдам дека Хрватскиот милионер има далеку поинаква концепција. За прв праг треба да погодите нешто како, големи уши има пеперутката, човекот, зајакот или бумбарот.

Или тоа не е темата? :) :mist: :uvo:
За тоа имаш право,хрватскиот милионер има полесни прашања.До прв праг се ептен лесни,а и од 6-10 се речиси секогаш за хрватски писател,хрватски глумец значи нивен човек.Сепак реално гледано и профилот на пријавените кај нив е многу подобар.Претежно се учени луѓе.
А за нашиве денес не знам што да се каже.ПА во сите учебници по географија си го има Нептун во плава боја.Ништо да е те интересира па ќе чуеш случајно кој добил Нобелова награда.А некој што малце познава поими од опшѕта култура ќе знае дека У2 се од Р.Ирска а Белфаст е во Северна Ирска (а ако не знае што и не е толку страшно ќе побара џокер).А космополитот првин не беше сигурен дал Хрватите биле на евровизија а после рече дека се сеќава на Северина и ај сеа?:tapp: Железарецов испадна најпаметен иако и он не се истакна премногу сепак си зема 64 000.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Иако немам многу искуство во гледање светски милионери, можам со сигурност да тврдам дека Хрватскиот милионер има далеку поинаква концепција. За прв праг треба да погодите нешто како, големи уши има пеперутката, човекот, зајакот или бумбарот.
Точно.

Кај нас и во првата сезона беа потешки прашањата особено она за втор праг (кој ретко кој го минуваше затоа што и кандидатите се поглупи).

Иам приметено кај хрватскиот како прашањата менуваат тежина со различни кандидати. На доктори им даваат поконкретни, да речем потешки прашања, а на сељаци поедноставни и поопшти (или од поп-културата).
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Абе, ај се тоа... Ама само мене ми сметаше лошата боја на подлогата на одговорите и прашањата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom