Кој програмски јазик е подобар?

  • Креатор на темата Vnuce
  • Време на започнување

Кој програмски јазик е најдобар ?

  • C/C++

    Гласови: 47 63,5%
  • Visual Basic 6

    Гласови: 9 12,2%
  • Delphi

    Гласови: 3 4,1%
  • Pascal

    Гласови: 5 6,8%
  • Drug

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Премногу субјективно прашање да би добило објективен одговор.

Секогаш потребата и побарувачката е онаа која управува, каков производ треба да извадеме. Мислам дека не е логично да зборуваме за било кој од јазициве кои се наведени во анкетава доколку станува збор за Веб базиран проект, исто како што не би било логично да мешаме php, c#, java кога би правеле софтвер за CNC машина.

Постојат стотици вариабли кои би одредиле КОЈ јазик е оној вистинскиот:
  1. Намена на апликацијата
  2. Време на изработка,
  3. брзина на апликација,
  4. група на корисници,
  5. број на корисници
  6. распространетост на корсиници,
  7. работа со бази,
  8. заштити,
  9. цена за развивање на апликацијата,
  10. цена за одржување на апликацијата,
  11. потреба од изменување на апликацијата
  12. тип на апликација (ова може да се раздолжи во уште 5-6 подпрашања)
  13. место каде би била активна апликацијата
  14. време колку би се користела таа апликација
  15. дали од неа се планирани други апликации
  16. .....
... можам уште еден сат да набројувам...

Сега.. кој е најдобар програмски јазик? Одговори ми на поставените точки и верувам дека ќе дојдеме до она вистинското.

Но сепак, тоа ќе биде премногу СУБЈЕКТИВНО за да го добиеме одговорот: Кој е најдобар програмски јазик
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Базите се многу важни.

ВО досегашната работа, 90% од времето се посветува на базите, останатото е нивна презентација во НЕКОЈ програмски јазик
Така некако :)! Битни се...Сакам што поскоро да ги научам. И нив и после пхп за да ги имплементирам. Еднаш ми затреба пхп, се изнамачив дур разбирам, па симињај кодови мењај..хихи
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
И шо има врска ако хостот е македонски ???

За синдикат. Џабе ти е факултетот ако немаш везе математика и анализа на проблеми. Ако не ти треба оди земи некој сертификат за некој јазик и не се замарај со сите пропратни работи. Се надевам некогаш ќе сфатиш дека е корисна.
Jas, абе брат знам јас дека треба математика, ама физика и електротехника не треба, а ако ги имаш овие предмети значи помалце програмирање ќе имаш. Не дека кај нас незнат како треба на факултетите, ама немат кадар. Нема доволно експерти за да се учи повеќе програмирање, така другите професори ќе останат со прсто во газо шо предават физики.

Јас сум на Нов Бугарски Универзитет, факултет Мрежни технологии смер Интернет програмирање ќе одберам од трета. Многу сум задоволен од то шо го учиме, предавањата ни се на англиски и многу убо е организирано и многу материјал се учи. Најако е шо можиш да бираш кој предмети да запишиш секој семестар. Така да јас избегнувам математики, иначе можи да се одберат, со цел да научам појќе програмирање. Иначе јасно ми е мене дека ако немаш математичка логика нема шанси да си програмер.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Почнав со QBASIC, па потоа се префрлив на: Visual Basic и Pascal и моментално сум на Delphi. Delphi 2007 имаше некој bug со BDE, па програмирам на стариот добар Delphi 5 :)
А најмоќен јазик се знае кој е :) -> Visual C++
Истотака, Microsoft Visual C++ 2008 е компатибилен со .NET Framework 3.5, што го прави уште помоќен.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Edno ke vi kazam ne si go gubite vremeto so .NET uzasno e spor(vo sporedba so php,perl) ako imate solidno poznavanje na OOP principite istite mozete lesno da gi implementirate i vo ostanatite programski jazici so toa site prednosti na OO platforma na .NET pagaat vo voda.
Microsoft davaat grden cash za reklami(brainwashing) pa zatoa mnogu neinformirani programeri ja racunaat za tehnologija na idninata.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Visual Basic е обид на Microsoft да ги утеши луѓето што сакаат да бидат програмери а не можат!
Kolku samo se gleda deka tvoeto znaenje za programiranje e malku... Od sekogas se pocnuva so c/c++ pa nagore... VB e najtezok programski jazik a i e najkvaliteten... Najdobrite programi se praat preku VB ... Seuste ne vidov nekoj programer sto za uteha uci VB... Site begaat od VB zaradi tesko kodiranjeto...
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Kolku samo se gleda deka tvoeto znaenje za programiranje e malku... Od sekogas se pocnuva so c/c++ pa nagore... VB e najtezok programski jazik a i e najkvaliteten... Najdobrite programi se praat preku VB ... Seuste ne vidov nekoj programer sto za uteha uci VB... Site begaat od VB zaradi tesko kodiranjeto...
Ако е тешко не мора да значи дека е најдобро. Само моја забелешка... немам многу искуство во тоа поддрачје, но мислам дека ц++ е најдобар.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Најдобар е оној на кој си навикнат да работиш. Нема нешто многу разлики во овие програмски јазици или во јазици од ист тип.
Кој си го навикнал, тој е најдобар, баш вака!
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Kolku samo se gleda deka tvoeto znaenje za programiranje e malku... Od sekogas se pocnuva so c/c++ pa nagore... VB e najtezok programski jazik a i e najkvaliteten... Najdobrite programi se praat preku VB ... Seuste ne vidov nekoj programer sto za uteha uci VB... Site begaat od VB zaradi tesko kodiranjeto...
Се немам појавено од дамна на темава, објаснив и зошто.. али ме заинтригира со елоквентноста на репликата на мојот пост
...
Ваков моронизам немам сретнато од дамна... :tapp::tapp::tapp:

VB е најтежок програмски јазик а и е најквалитетен! ДА! :tapp:
Најдобрите програми се праат преку VB! ДА! :tapp:
Сеуште не видов некој програмер што за утеха учи VB! ДА! :tapp:
Сите бегаат од VB заради тешко кодирањето! ДА! :tapp:
Неписменоста на unforgiven нема да ја коментирам, не е за во оваа тема! ДА! :tapp:

Unforgiven... ваков моронизам од пост, стварно не може да се опрости!
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Kolku samo se gleda deka tvoeto znaenje za programiranje e malku... Od sekogas se pocnuva so c/c++ pa nagore... VB e najtezok programski jazik a i e najkvaliteten... Najdobrite programi se praat preku VB ... Seuste ne vidov nekoj programer sto za uteha uci VB... Site begaat od VB zaradi tesko kodiranjeto...
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
23 април 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Nema opcija: C#, Java, VB .Net ... a ima Pascal i VB 6 !!!!????? Ne moze seriozna anketa bez mnogu od modernite jazici.

Inaku najdobar jazik e toj sto momentalno ke go koristis :)
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Се немам појавено од дамна на темава, објаснив и зошто.. али ме заинтригира со елоквентноста на репликата на мојот пост
...
Ваков моронизам немам сретнато од дамна... :tapp::tapp::tapp:

VB е најтежок програмски јазик а и е најквалитетен! ДА! :tapp:
Најдобрите програми се праат преку VB! ДА! :tapp:
Сеуште не видов некој програмер што за утеха учи VB! ДА! :tapp:
Сите бегаат од VB заради тешко кодирањето! ДА! :tapp:
Неписменоста на unforgiven нема да ја коментирам, не е за во оваа тема! ДА! :tapp:

Unforgiven... ваков моронизам од пост, стварно не може да се опрости!

Hmmmm Toa Da Da Da ok ostaj... Ama gleam mnogu ti zbori ustata no bas bi sakal da vidam dali mozokot tolku znae da ti zbori... Pokazi nesto sto si napravil so tvoeto "programsko znaenje" ... Ako sakas i mozeme da se probame nekako...
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Шшшшт. Постои ПП за вакви работи.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Hmmmm Toa Da Da Da ok ostaj... Ama gleam mnogu ti zbori ustata no bas bi sakal da vidam dali mozokot tolku znae da ti zbori... Pokazi nesto sto si napravil so tvoeto "programsko znaenje" ... Ako sakas i mozeme da se probame nekako...
Aло бе...

Ај малку одмори. Овој муабет можеш да го кажуваш на друго место. Одиш во прво одделение, програма чекор по чекор, ги собираш децата во круг и им ја раскажуваш приказната за најјакиот витез Вижл Бејзик.

А, на искусни (споредено со тебе, искусен е секој со 1 недела програмирање) немој ни да се обидуваш, бидејќи само на сеир ќе те земат...

Пријателски совет...:helou:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Mmmmm da taka e postoi pp... A znam deka zborot "moronizam" moze samo da go pisuva pozadi monitor... Mnogu gleam vakvi mafijasi sto se furaat samo na tastatura...

Zatoa nema sto poveke da zboram...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom