Кој програмски јазик е подобар?

  • Креатор на темата Vnuce
  • Време на започнување

Кој програмски јазик е најдобар ?

  • C/C++

    Гласови: 47 63,5%
  • Visual Basic 6

    Гласови: 9 12,2%
  • Delphi

    Гласови: 3 4,1%
  • Pascal

    Гласови: 5 6,8%
  • Drug

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74
Статус
Затворена за нови мислења.

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Да ДиректЏ е од мајкрософт. И?
Ги знам мжностите на .НЕТ не мораш да ми ги кажваш. За игри имаш и во јава имаш и во сите тие интерпретирани јазици ама перформансите на Ц тешко дека ќе ги стигнат. Колку работи и да оптимизираат и да ти ги овозможат со фрејмворкот пак нема да ја имаш онаа моќ шо ја имаш во Ц.
Види вака, игрите најпрво почнаа да се пишуваат во асемблер па кога излезе C и почнаа да се пишуваат игри во него беа побавни од оние во асемблер, но сепак флексибилноста на C ги натера да продолжат во него да работат. Потоа се појави C++ и програмерите почнаа да пишуваат игри во него, но и тие игри напишани во C++ беа побавни од оние во C, па сепак се продолжи да се пишува во C++ зошто се заштедуваше доста време. Сега има многу јазици, адут се јазиците кои го корситат .NET фрејмворкот иако се побавни игрите напишани во тие јазици во споредба со асемблер/C/C++ сепак после одреден период голем дел од програмерите би требало да се префрлат на нив
Се надевам ги знаеш предностите кои ги нуди овој фрејмворк
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Види вака, игрите најпрво почнаа да се пишуваат во асемблер па кога излезе C и почнаа да се пишуваат игри во него беа побавни од оние во асемблер, но сепак флексибилноста на C ги натера да продолжат во него да работат. Потоа се појави C++ и програмерите почнаа да пишуваат игри во него, но и тие игри напишани во C++ беа побавни од оние во C, па сепак се продолжи да се пишува во C++ зошто се заштедуваше доста време. Сега има многу јазици, адут се јазиците кои го корситат .NET фрејмворкот иако се побавни игрите напишани во тие јазици во споредба со асемблер/C/C++ сепак после одреден период голем дел од програмерите би требало да се префрлат на нив
Се надевам ги знаеш предностите кои ги нуди овој фрејмворк
Споредба на Ц и асемблер отприлика

Перформанси:
c = 1.2 * asm // помало е поарно
Читливост
ц = 10 * асм // поголемо е поарно
________
Иста споредба за .нет и Ц
.нет = 10 * ц // помало е подобро
читливост
.нет = 3 * ц // поголемо е поарно

Бројките ти ги напишав отприлика (сигурно не се онакви) колку за да ти дадам некаква претстава кои се разликите помеѓу јазиците.

ц е скоро еднакво со асемблер кога се компајлира нема скоро ич разлика. само некои тривијални разлики и за то кладов 1.2. За читливост нема коментар.

Од друга страна .нет ти е рапид девелопмент каде можиш набрзина да го добиеш то шо го сакаш (идеално за аматери). Ама ако си добар во Ц и ако имаш добра архива со библиотеки и ако сакаш да добиеш квалитетен производ тогаш ќе користиш ц.

Го спомна ЏБОКС во претходниот пост. Знајш шо конфигурација има ЏБОКСОТ? (плус цела конфигурација се посветва на играта) И спореди го со некој нормален компјутер! .нет игра в компјутер не Фала си го ценам рамот.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Заборави уште една споредба

Потребно време за изработка
C = 90 //помало подобро
.net = 5
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Заборави уште една споредба

Потребно време за изработка
C = 90 //помало подобро
.net = 5
За ова морам да се сложам :)
Ако имаш искуство и ако ти се битни перформасите. Ако очекуваш чуда од графика тогаш шо ќе одбериш? Ај кажи ми на пример ... нешто од типот на ... колин мекрии дирт.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сега нормално, ако барам оптимални перформанси ќе идам на C/C++, а ако е потребно што пократко време за исфрлање на играта (поради икс причини) тогаш се знае во што ќе се работи, по одпосле ќе се оптимизира со пачови...како што прават сите корпорации
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Сега нормално, ако барам оптимални перформанси ќе идам на C/C++, а ако е потребно што пократко време за исфрлање на играта (поради икс причини) тогаш се знае во што ќе се работи, по одпосле ќе се оптимизира со пачови...како што прават сите корпорации
Па то ти зборам цело време перформанси батка.
Јасно ми е шо збораш за времето на изработка. Само немој да мислиш дека онај кој шо работи со Ц нема солидна позадина со готови библиотеки за забрзување на процесот. Можи не е како Ц# ама сепак добра компанија знај на шо да се потпира плус нивни се и си ги знат како функционираат и како можат да ги оптимизираат по потреба. А за почетници и игри кои помалку бараат перформанси .нет е добра алтернатива. Како ќе се носат со нови и побрзи конфигурации останва да видиме.

пс. Поради ИКС прични:) | X E {Конкуренција,Пари}
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Декстерче брат немаш си појма
искрено кажано
1 FAR CRY не е произведно од UBISOFT
Сите знаеме за употреба на ресурсите на FarCry и баговите
инаку CryTek e производител


Сега си потврдих зошто не се запишав на ПМФ
Бидејки во опасна дискусија се спуштат луѓе кој немат ни еден ден во инсустрија и практично применување на знаењето
Се приклучувам на Внуче и повеќе не пишам во овој подфорум

Со индијци да си немаш работа
Don't touch this
Брат излези од ѕидовите на нервната Болница не лети многу
3-та си на ПМФ
од кој имаш само теорија и комплексите на професорите

Ќе ти дадам просто споредба

Рели Цитроен Ц4
и обичен па види ја разликата
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Ех... сеа се кажа, а добро ти одеше муабетот се до тука...
...Од друга страна .нет ти е рапид девелопмент каде можиш набрзина да го добиеш то шо го сакаш (идеално за аматери)...
Најбитен елемент во секоја работа е времето, зашто денес никој нема време...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Dejan];1125298 напиша:
Ех... сеа се кажа, а добро ти одеше муабетот се до тука...

Најбитен елемент во секоја работа е времето, зашто денес никој нема време...
Па да де. Шо е поарно за почетник а? Во Ц да не му е полесно да се снајди.

За вирусот
Фар крај 2. бил од убисофт. 1 не бил. ЈА спомнав ЈАС оти мислев дека е нивна и кецот. Нема врска муабетот ми беше за таков тип на игра.
пс. мкд.нет е катастрофа (ако е твој не се чалами многу дека те бива)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас Ц++ го учам моментално и можи се да се напрај со него. Од искуство можам да кажам дека шо побрзо почниш да не користиш туѓи и готови библиотеки, то побрзо ќе ги напрајш програмите. Сериозни компании нормално дека си имаат свои архиви од библиотеки шо знат како точно работат и ги користат.

Јас како шо знам во една софтверска компанија, прво се изработува проект со алгоритми за имплементација, тука е проблемот, потоа неговото имплементирање и преведувањето во кој и да било јазик е полесниот дел од работата. Секој јазик си има намена, ако работиш со бази на податоци SQL ти врши одлична работа, Јавата е фкрај употреблива на сите конзоли работат програмите итн. Ама пак на крајот можи да се кажи дека кога се работи за највисок степен на програмирање Ц++ е незаменлив.


П.С. Др. Вирус кажи брат кај студираш, оти јас сум Софија и од истите причине не се запишав на ПМФ, а и не ми се учеше физика, електротехника и 10 математики и успат полојна програмирање во Паскал.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Па да де. Шо е поарно за почетник а? Во Ц да не му е полесно да се снајди.

За вирусот
Фар крај 2. бил од убисофт. 1 не бил. ЈА спомнав ЈАС оти мислев дека е нивна и кецот. Нема врска муабетот ми беше за таков тип на игра.
пс. мкд.нет е катастрофа (ако е твој не се чалами многу дека те бива)
:eek:ftopic:
Резултати и времето кажува за мкд.нет
Бил бил среќен да има конкуренција , но нема .
Барем биди реален мкд.нет направи поместување во www сверта ако не ти се допаѓа секогаш се тука Мт нет и Он нет со беспрекорните услуги
Благодрам за критиката .
Поздрав !!!

Синдикат

За “жал“ брат има физики и математики и електро техники
ТУ-Софија Компјутерски системи и технологи
закон смер од 0 до Крај пракса 100% ( како и што личе)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
:eek:ftopic:
Резултати и времето кажува за мкд.нет
Бил бил среќен да има конкуренција , но нема .
Барем биди реален мкд.нет направи поместување во www сверта ако не ти се допаѓа секогаш се тука Мт нет и Он нет со беспрекорните услуги
Благодрам за критиката .
Поздрав !!!

Синдикат

За “жал“ брат има физики и математики и електро техники
ТУ-Софија Компјутерски системи и технологи
закон смер од 0 до Крај пракса 100% ( како и што личе)
И шо има врска ако хостот е македонски ???

За синдикат. Џабе ти е факултетот ако немаш везе математика и анализа на проблеми. Ако не ти треба оди земи некој сертификат за некој јазик и не се замарај со сите пропратни работи. Се надевам некогаш ќе сфатиш дека е корисна.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Баш сакам да знам каде има Бугарски реклами и да ми ги посочиш на пп

нема смисла овде веќе аут сме од темата , златна тема е
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Гласав за Ц/Ц++. Ц++ стварно има највеќе слобода јазикот и е доста моќен. Со Делфи-то не сум се упознал никад така да неможам да зборам а паскалот ми е тапа мене :).

Ц++ мислам е основата за се, после него јава-та кога ја учев ми беше ептен лесна. Иако на почеток кога учев ЈАВА си реков ова е најбоље нешо на свет, али незн ам сеа гледам декастварно нема многу многу слобода. Али пошто не сум хаце програмер, повеќе би ја користел ЈАВА-та зашто се занимавам повеќе со Веб Дизајн. Таму користам Јаваскрипт најчесто и нешто малце од Објектно Ориентирано во Флеш.

Следно нешто што ќе учам се Бази, па со нив ПхП...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Следно нешто што ќе учам се Бази, па со нив ПхП...
Базите се многу важни.

ВО досегашната работа, 90% од времето се посветува на базите, останатото е нивна презентација во НЕКОЈ програмски јазик
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom