Кој музички инструмент највеќе го цените?

Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Не знам на ништо да свирам да праам, ама синтизајзерче онака ми прави мерак.:smir:
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Виолина, затоа што според мене со неа најдобро се доловуваат емоциите. Секако дека секој инструмент на свој начин, но со виолината е нешто најчисто без никакви пречки. И секако чистотата на свукот што го вади е нешто...а поготово во моментот на вибратото на тонот е толку мек и нежен..И тажните бавни песни се нешто посебно со виолината. затоа :)
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Најмногу од сите инструменти ги ценам виолината и гитарата. А исто така покрај нив би го спомнала и пијаното.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
неможе да се одреди кој инстуримент се цени највеќе. секој инструмент си има свое минато и историја. Секој инструмент си има своја тежина на свирење и слично. Стари традиционални македонски инструменти се гајда кавал зурла и тапан.
Јас лично свирам синтисајзер и хармоника и неможам да одредам инструмент што посебно се цени. Сите се ценат подеднакво...
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Site gi cenam i na site da se sviri normalno e umetnost,ali nesto so najveke kef mi pravi e gitarata zatoa i ja sviram.Kako pomal imav zelba i za tapani arno ama se odluciv da se posvetam samo na gitara i gitarata najveke mi pravi merak koga ja sviram.Sekoj instrument si ima tezina i treba da bide cenet spored mene.
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Гитара. Секаква - од акустика преку класика па до електрика (можда и плинска хехе).

Свирам и според мене има најдобар звук без разлика дали ти треба напојување(од свирење електрична) или „разговор“ со „мила душа“(акустика)
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Ги ценам скоро сите музички инструменти, но кога би морал да издвојам тогаш тоа би било пијаното.
 
I

indigo child

Гостин
Највеќе ценам хармоника.
Хармоника ми е онака, инструмент што има некоја моќ..те носи у друга димензија.
Ценам кавириштето мое, гитарче и остали клише инструменти, ама хармоника е права уметност.
Хармоника можам да слушам и да не ми се приспие.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.333
Поени од реакции
58.378
Синтисајзер. Некаде 10 години свирам, затоа и го ценам :D
А тука некаде е и хармониката :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom