Кој клуб има најдобра младинска школа и зошто?

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442

Пујол(Барселона)

Иниеста(Барселона)

Барселона:Пујол, Иниеста(стандардни првотимци)

Другпат не ми збори,кога немаш никакви факти.:smir:
Колку за информација... Пујол не е од школата на Барселона... дошол на 17 години во Барса од клуб од неговиот роден град Ла Побла де Сегур (мислам така дека беше)...

А, Андрес Иниеста е од школата на ФК Албасете... :toe:

Чави, Бускетс и компанија се од Младинската школа на Барса... за другите репрезентативци не сум ни проверил убаво кој од каде е... него гледам ти дека си полн со факти, а незнаеш Пујол и Иниеста од каде потекнуваат...:wink:

П.С. И за Легендата на Реал Мадрид Раул Гонзалес, сите мислат дека е од школата на Реал, а сепак неговите први игри со бубамарата се како член на лутиот ривал на Реал, Атлетико Мадрид... :toe:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Inter !!!

Santon,Baloteli,Destro :pos2::pos2::pos2:

Добро бе , 5 страни го дрвите за ДИМЕНЗИЈАТА на Барса и парите на Реал ....

Ај ок е ....немоеш на навивачиве на Барса да им стаиш нешо у глава шо нејкат да им влезе ... нема везе ..


Најдобра школа според мене имаат Ajax,Sevilla,Roma & West Ham
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Колку за информација... Пујол не е од школата на Барселона... дошол на 17 години во Барса од клуб од неговиот роден град Ла Побла де Сегур (мислам така дека беше)...

А, Андрес Иниеста е од школата на ФК Албасете... :toe:

Чави, Бускетс и компанија се од Младинската школа на Барса... за другите репрезентативци не сум ни проверил убаво кој од каде е... него гледам ти дека си полн со факти, а незнаеш Пујол и Иниеста од каде потекнуваат...:wink:

П.С. И за Легендата на Реал Мадрид Раул Гонзалес, сите мислат дека е од школата на Реал, а сепак неговите први игри со бубамарата се како член на лутиот ривал на Реал, Атлетико Мадрид... :toe:
Друже, нејкам да се повтарам по 100 пати со исти постови, само ќе ти кажам да ѕирнеш неколку страни поназад и да го прочиташ мојот пост како и постот на La Vista кои се однесуваат на повеќето играчи кои потекнуваат од младинските школи на Барса вклучувајќи ги Иниеста и Пујол.

Него ме интересира зашто мислиш дека Иниеста не е школа на Барса ??

Во Албасете почнува да игра на 10 годишна возрас, таму останува само 2 сезони и од 12 години веќе е во Барса, во младинските погони на Ла Масија каде до ден денес ги поминува сите категории на Барса. Во Барса е кален, Барса е најголем кривец за тоа што е сега Иниеста. Едноставно дечкото е продукта на Барса.
И сеа само немој да ми пишеш дека од 10 до 12 год бил во Албасете и затоа е нивна школа ?? Дај не зезај...

Inter !!!

Santon,Baloteli,Destro :pos2::pos2::pos2:

Добро бе , 5 страни го дрвите за ДИМЕНЗИЈАТА на Барса и парите на Реал ....

Ај ок е ....немоеш на навивачиве на Барса да им стаиш нешо у глава шо нејкат да им влезе ... нема везе ..


Најдобра школа според мене имаат Ajax,Sevilla,Roma & West Ham
А што тоа нас нејќе да ни влезе ?? Зар и ти мислиш дека Иниеста не е школа на Барса ?? Ако мислиш така ондак незнам зашто погоре си ги пишал Балотели и Сантон.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Друже, нејкам да се повтарам по 100 пати со исти постови, само ќе ти кажам да ѕирнеш неколку страни поназад и да го прочиташ мојот пост како и постот на La Vista кои се однесуваат на повеќето играчи кои потекнуваат од младинските школи на Барса вклучувајќи ги Иниеста и Пујол.

Него ме интересира зашто мислиш дека Иниеста не е школа на Барса ??

Во Албасете почнува да игра на 10 годишна возрас, таму останува само 2 сезони и од 12 години веќе е во Барса, во младинските погони на Ла Масија каде до ден денес ги поминува сите категории на Барса. Во Барса е кален, Барса е најголем кривец за тоа што е сега Иниеста. Едноставно дечкото е продукта на Барса.
И сеа само немој да ми пишеш дека од 10 до 12 год бил во Албасете и затоа е нивна школа ?? Дај не зезај...



А што тоа нас нејќе да ни влезе ?? Зар и ти мислиш дека Иниеста не е школа на Барса ?? Ако мислиш така ондак незнам зашто погоре си ги пишал Балотели и Сантон.

Саркастичен бев брат за Сантон и остала багра :)


А ваљда коментарите за *димензијата* не ви влагаат :) Не ме тепајте мене , ја неутрален сум !
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Саркастичен бев брат за Сантон и остала багра :)


А ваљда коментарите за *димензијата* не ви влагаат :) Не ме тепајте мене , ја неутрален сум !
Aх за димензијата ли станува збор бе -;), абе не е наше дело тоа, туку на комшиќите :wink:, а и знам дека Барса ти е втор тим :back: + одлично ти стои аватарчето :):))) :smir:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Чекам од Пандев да искочи некое у дрес на Интер :pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
Друже, нејкам да се повтарам по 100 пати со исти постови, само ќе ти кажам да ѕирнеш неколку страни поназад и да го прочиташ мојот пост како и постот на La Vista кои се однесуваат на повеќето играчи кои потекнуваат од младинските школи на Барса вклучувајќи ги Иниеста и Пујол.

Него ме интересира зашто мислиш дека Иниеста не е школа на Барса ??

Во Албасете почнува да игра на 10 годишна возрас, таму останува само 2 сезони и од 12 години веќе е во Барса, во младинските погони на Ла Масија каде до ден денес ги поминува сите категории на Барса. Во Барса е кален, Барса е најголем кривец за тоа што е сега Иниеста. Едноставно дечкото е продукта на Барса.
И сеа само немој да ми пишеш дека од 10 до 12 год бил во Албасете и затоа е нивна школа ?? Дај не зезај...
И Тиери Анри се прослави ви Арсенал, а пред тоа никој не го ни знаеше како резерва во Јувентус (а пред тоа и во Монако), и Лампард никој не го знаеше во Вест Хем (се прослави во Челзи)... и икс други примери...
И тоа треба да значи Анри е од школата на Арсенал или дека Лампард е од школата на Челзи???

Абе тој за тие две години ги научил основните работи во фудбалот, нормално како почетиник и + талентот што го поседувал... потоа кога преминал во Барса само се досовршувал и станал тоа што е денес... незначи тоа дека од школата на Барса :toe:
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.867
Поени од реакции
1.249
^ Брат, Гигс играл пола сезона во младинскиот состав на Сити на 13 години па после го зел Фергусон и секаде се смета како играч наша младинска школа.И Меси играл за младински тим на некој селски тим од Аргентина па пак се смета за школа на Барса.

Нормално дека има разлика коа детето игра во уше од U9's во екипата и стигнува до првиот тим(нешо као нашиов Велбек) и некој као Гигс али нормално ќе се смета за играч од школата на тимот во кој се прославил и играл активен фудбал(Јунајтед) а не во тимот во кој што тој плаќал за да игра.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
И Тиери Анри се прослави ви Арсенал, а пред тоа никој не го ни знаеше како резерва во Јувентус (а пред тоа и во Монако), и Лампард никој не го знаеше во Вест Хем (се прослави во Челзи)... и икс други примери...
И тоа треба да значи Анри е од школата на Арсенал или дека Лампард е од школата на Челзи???

Абе тој за тие две години ги научил основните работи во фудбалот, нормално како почетиник и + талентот што го поседувал... потоа кога преминал во Барса само се досовршувал и станал тоа што е денес... незначи тоа дека од школата на Барса :toe:
Споредбава ти нема врска а ниту пак целиот пост, али нема везе, немам намера да те убедувам во спротивното.
Само можам да пишам дека 99% од играчите кога започнувале со фудбалот прво сезона две играле за некои локални клубови.
А и друго... Ван Дер Варт, он се смета дека потекнува од младинската школа на Ајакс иако пред тоа сезона две настапувал за некој локален клуб.:toe:
И на тие што не им се јасни некои работи нека прочитаа за Ла Масија по нетов пред нешто да пишуваат.
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
Споредбава ти нема врска а ниту пак целиот пост, али нема везе, немам намера да те убедувам во спротивното.
Само можам да пишам дека 99% од играчите кога започнувале со фудбалот прво сезона две играле за некои локални клубови.
А и друго... Ван Дер Варт, он се смета дека потекнува од младинската школа на Ајакс иако пред тоа сезона две настапувал за некој локален клуб.:toe:
И на тие што не им се јасни некои работи нека прочитаа за Ла Масија по нетов пред нешто да пишуваат.
Зоштo ништо не спомнав за Чави, за Пике, за Фабрегас... тие никогаш не играле во локални клубови, туку првите фудбалски чекори им се во Барселона... и ако мислиш дека Албасете е локален клуб, тогаш не пишувај веќе, што друго да ти кажам...

А, ако мислиш за Пујол... тој е од локален клуб, ама тој таму настапувал до 17 години и потоа преминува во Барселона...

Така да незнам дали на тебе постот ти има врска и ако има во која боја е врската... :smir:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Зоштo ништо не спомнав за Чави, за Пике, за Фабрегас... тие никогаш не играле во локални клубови, туку првите фудбалски чекори им се во Барселона... и ако мислиш дека Албасете е локален клуб, тогаш не пишувај веќе, што друго да ти кажам...

А, ако мислиш за Пујол... тој е од локален клуб, ама тој таму настапувал до 17 години и потоа преминува во Барселона...

Така да незнам дали на тебе постот ти има врска и ако има во која боја е врската... :smir:
Oпшто спомнав локални клубови, мислев на повеќе играчи општо, не се вакај за тоа како слеп за стап. :smir:

Него, кога веќе го спомна Пујол и тоа дека во Барса е од 17 години, зашто не спомнеш дека он почнува покасно да тренира фудбал т.е на негови 15 години, каде во првата година игра како голман :pos: во C. Pobla de Segur (смешно но вистинито ) а втората година игра како напаѓач. Таму е од 1993 до 1995 каде истата 1995 се приклучува во младинските погони на Барса и каде се развива во одличен дефанзивец. :)
Aх, ако останел во C. Pobla de Segur како напаѓач ништо чудно да го гледавме како се бори за првотимски статус во некоја од екипите во Македонија :pos2:.

И Тиери Анри се прослави ви Арсенал, а пред тоа никој не го ни знаеше како резерва во Јувентус (а пред тоа и во Монако), и Лампард никој не го знаеше во Вест Хем (се прослави во Челзи)... и икс други примери...
И тоа треба да значи Анри е од школата на Арсенал или дека Лампард е од школата на Челзи???
:toe:
???
Незнам што има врска прославувањето на Анри и на Лампард со школата на Иниеста ?? Јас никаде не спомнав која кај се прославил туку која кај се калел, која кај ги прошол младинските категории.Тука има огромна разлика.
Зар исто е да споредуваш фудбалер кој дошол во клубот на 12 години, фудбалер кој ги прошол младинските погони на Барса со фудбалер кој дошол во Арсенал на 22 години ( Анри ), фудбалер кој еден ден нема пројдено во младнските категории на истиот клуб.Исти к*р ти е и случајот со Лампард кој во Челзи е од својата 23 година.

Споредбава како и прашањево ти се стварно многу опасни...:smir:
 

Fear In Madrid

Hala Madrid ! ! !
Член од
26 ноември 2009
Мислења
332
Поени од реакции
37
Споредбава ти нема врска а ниту пак целиот пост, али нема везе, немам намера да те убедувам во спротивното.
Само можам да пишам дека 99% од играчите кога започнувале со фудбалот прво сезона две играле за некои локални клубови.
А и друго... Ван Дер Варт, он се смета дека потекнува од младинската школа на Ајакс иако пред тоа сезона две настапувал за некој локален клуб.:toe:
И на тие што не им се јасни некои работи нека прочитаа за Ла Масија по нетов пред нешто да пишуваат.
значи фабрегас не е играч на барселона..така ?? по твоја логика..играл две години во локален клуб фарса..и премиал во арсенал..каде ја прошол младинската школа..фактички според тебе..ТОЈ Е ИГРАЧ НА АРСЕНАЛ ..така ??
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
значи фабрегас не е играч на барселона..така ?? по твоја логика..играл две години во локален клуб фарса..и премиал во арсенал..каде ја прошол младинската школа..фактички според тебе..ТОЈ Е ИГРАЧ НА АРСЕНАЛ ..така ??
Моабетот е како ти одговара така пиши си:toe:.

Сепак глупо е да се каже дека Анри е школо на Арсенал или пак да се каже дека Иниеста не е на Барса.

Сепак треба да се гледа каде заигрува за првиот состав а не првиот тим каде што проодува. Секој почнува од локалниот тим. Е сега неможат сите да се родат во Барселона или Лондон. Добар играч може да дојде од секаде. Е сега цела е тој играч да се открие и да се насочи на правилна патека. Значи има разлика прв тим и кој од која школа е дојден.


Според мене најдобра школа имаат Холанѓаните и Французите. Секогаш нивните репрезентации биле меѓу најдобрите но на клупски план подолго време не се во најдобро светло, тоа значи дека млади добри играчи ги купуваат побогатите клубови
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
значи фабрегас не е играч на барселона..така ?? по твоја логика..играл две години во локален клуб фарса..и премиал во арсенал..каде ја прошол младинската школа..фактички според тебе..ТОЈ Е ИГРАЧ НА АРСЕНАЛ ..така ??
Добро бе дечко, зашто само да се лупа нешто без везе. Ако веќе не си доволно информиран, не пишувај, или читни малце по нетов, за друг пат да не пишуваш работи без факти.

Од каде тоа те молам дека Цеск бил само 2 сезони во Барса ??
Цеск во Барса е од својата 10 годишна возраст поточно од 1997 година и во клубот е се до 2003 година...а тоа ако не се лажам се 6 години, нели. Значи од 10 до 16 години.

И стварно веќе немам сили за објаснување...
 

Fear In Madrid

Hala Madrid ! ! !
Член од
26 ноември 2009
Мислења
332
Поени од реакции
37
Добро бе дечко, зашто само да се лупа нешто без везе. Ако веќе не си доволно информиран, не пишувај, или читни малце по нетов, за друг пат да не пишуваш работи без факти.

Од каде тоа те молам дека Цеск бил само 2 сезони во Барса ??
Цеск во Барса е од својата 10 годишна возраст поточно од 1997 година и во клубот е се до 2003 година...а тоа ако не се лажам се 6 години, нели. Значи од 10 до 16 години.

И стварно веќе немам сили за објаснување...
аха..добро братко...6 години во барселона..и значи таму се научил околу фудбалот...во право си да...али гледај сега..

1995–2000 Newell's Old Boys ЛИОНЕЛ МЕСИ !! ...

5 години во newells зарем тој не научил таму се за фудбалот :smir:
ќе се докажуваме до сабајле...ти ќе докажуваш едно..јас друго...не е битно...тоа е што е......поздрав...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom