Кој и зашто го измислил Господ?

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Господ е измислен од страна на паметните за да манипулираат со простата раја:toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Господ е измислен од страна на паметните за да манипулираат со простата раја:toe:
Си бил измислен тој... тие само го измислиле системот за наплата од верниците кои сакале да го спознаат :pipi:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Реалноста е една, нема моја - твоја, може само да се прилагодиме кон неа, како што рече со модифицирање на нашата, за доброто на сите нас заедно.
Мислам дека Ѓоамити сакаше да каже дека луѓето ја гледаат реалноста како што сакаат, а не каква што е....така да кога би можеле да си ја модификуваме реалноста односно да гледаме на работите малце поинаку, поинаква би била и реалноста.

Еве што мислам јас...ако на пример се испокараш со некој близок човек (на пример), нормално тоа е лошо и онерасположува, бидејќи човекот ке ти недостаига и слично....но од каде знаеш дека не би било полошо доколку сеуште си во контакт со човекот, значи незнаеме дали е лошо или добро...зошто наместо да се нервираме и пцуеме...да го сватиме тоа како...аха, ок, овој човек не треба да е во моја близина, подобро нека си оди....можеби би биле среќни што си заминал....некако се е релативно.....

Забегав а.....знам, знам....ај ќе прекинам:toe:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
ne se razlicni, veruvam znaci ne znam ama se nadevam, i ne tropaj gluposti busavke !
Се надевам дека ќе победам...значи...најверојатно ке ја оплескам, не сум спремна
А верувам дека ќе победам...сигурна сум во себе и знам дека го можам тоа и ќе победам....
Ја гледаш разликата...јас ја гледам....
немој ти на мене....:wink:
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
313
Поени од реакции
7
Господ е измислен од страна на паметните за да манипулираат со простата раја:toe:
Колку само ти е јасно кажано, ти се чудам жими све!! Кои се тие паметни? И јас го делам ова мислење дека религијата е настаната како ништо друго туку како инструмент на владеачката класа (а не паметните) со кој до еден степен го тера човекот да биде онаков како што тие сакаат да биде за потоа да може полесно да го владее, ама дај друг пат осмисли нешто пред да го напишеш.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ако малку размислите глобалните медиуми и сервиси за перење мозок воопшто не го споменуваат Господ ниту се користат со некаква религија, напротив вие сте контролирани од вашата желба за материјални добра така се контролира народот. Не со религија иако одредени секти го користат и тоа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ако малку размислите глобалните медиуми и сервиси за перење мозок воопшто не го споменуваат Господ ниту се користат со некаква религија, напротив вие сте контролирани од вашата желба за материјални добра така се контролира народот. Не со религија иако одредени секти го користат и тоа.
Vo globalen medium,i servis za perenje mozok stavi ja i crkvata.

Колку само ти е јасно кажано, ти се чудам жими све!! Кои се тие паметни? И јас го делам ова мислење дека религијата е настаната како ништо друго туку како инструмент на владеачката класа (а не паметните) со кој до еден степен го тера човекот да биде онаков како што тие сакаат да биде за потоа да може полесно да го владее, ама дај друг пат осмисли нешто пред да го напишеш.

Pa logicno e vladeackata glasa da bide po pametna od nas,da befme nie po lukavi nie ke befme vladeacka klasa,ubavo si pisha covekot.
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Сакаш да кажеш дека на верниците им е испран мозокот?
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Никој не го измислил господ, тој постоел, постои и ќе постои и секогаш ќе биде со нас како што е и денеска во овој момент.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
[zEUs];1700163 напиша:
Никој не го измислил господ, тој постоел, постои и ќе постои и секогаш ќе биде со нас како што е и денеска во овој момент.
Taka e !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom