Кој е најдобриот претходник (prequel) на сите времиња?

Кој е најдобар предходник (prequel) на сите времиња?


  • Вкупно гласачи
    54

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Брееее.... како со децана од фан клуб Јуве да се расправам :pos:
Не знам што толку имаш проблем со општо прифатена дефиниција - приквел е филм кој е снимен после друг филм и го објаснува дејството пред случувањата филм. Менхантер е снимен пред Јагнињата, не е приквел на ништо. Помири се веќе еднаш. Ако Менхантер ти е подобар филм од Ред Драгон се е ок со мене, ама нема врска со темава.
Ај види го ова па смеј се и после
http://www.empireonline.com/promotions/theaffair/
:icon_lol:
Си се фатил за дефиниција наместо да размислуваш и надвор од тоа
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
Manhunter moze da se smeta za prequel. Mozebi ne e del od serijal per se, ama logicki gledano, koga e istata prikazna, isto vreme...
Sega po taa logika silence of the lambs doaga sequel, ama jebiga. Semantika.

Samo Vlatko so muabetive e tapa, demek zosto da trosis vremeto isto da gledas. Demek skapoceno vreme, ili slobodnoto go trosis na pronaoganje lekovi za retki bolesti? :D
Neznam vo koj univerzum e normalno da napises film so Hopkins, Norton, Ray Liotta gettin hurt i dobra triler pri4a ne vredi da se gleda..
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Manhunter moze da se smeta za prequel. Mozebi ne e del od serijal per se, ama logicki gledano, koga e istata prikazna, isto vreme...
Sega po taa logika silence of the lambs doaga sequel, ama jebiga. Semantika.
...е иди објасни му на Иосоно :) се фатил за Википедиа ко слеп за стап наместо да гледа логички, а башка и го нема гледано филмот :)
Vlatko so muabetive e tapa, demek zosto da trosis vremeto isto da gledas. Demek skapoceno vreme, ili slobodnoto go trosis na pronaoganje lekovi za retki bolesti? :D
Neznam vo koj univerzum e normalno da napises film so Hopkins, Norton, Ray Liotta gettin hurt i dobra triler pri4a ne vredi da se gleda..
Таа ''добра трилер при4а'' е истата од Менхантер а глумциве ги потрошиле само за џабе наместо да ни ја понудат таа добра глума во нешто оригинално
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Логички :pos:
Логички, филм снимен во 1986 не може да му биде приквел на филм снимен во 2000. Логички може да биде прв дел од некаков серијал, а не приквел. Содржината на која се повикуваш е тотално небитна за ова. Википедија ти ја линкнав пошо рачунав дека ќе расчистиме, чим не бива ве оставам да си уживате во "логиката" со wot.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
Таа ''добра трилер при4а'' е истата од Менхантер а глумциве ги потрошиле само за џабе наместо да ни ја понудат таа добра глума во нешто оригинално
Se ponasas ko specijalno za tebe da gi pravat filmovive. So tie pari da napravile nesto originalno.. vidi zarabotka megu Manhunter i Red Dragon i kazi za dzabe praen.

Логички :pos:
Логички, филм снимен во 1986 не може да му биде приквел на филм снимен во 2000. Логички може да биде прв дел од некаков серијал, а не приквел. Содржината на која се повикуваш е тотално небитна за ова. Википедија ти ја линкнав пошо рачунав дека ќе расчистиме, чим не бива ве оставам да си уживате во "логиката" со wot.
Io, tehnicki, textbook, si prav. Muabetot e centarot. Ti stavas eden film i sekoe sledno ili prethodno dejstvo go definiras spored filmot koj si go gledal prv Ili koga iskocil.
Gledaj na toa kako prikazna. Centarot e prikaznata. Znaci spored prikaznata definiraj. Nekoj mu teknal pravi film od krajot, koga sledniot ke e sredina ili pocetok, dzabe godinite, se smeta isto kako prequel.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Se ponasas ko specijalno za tebe da gi pravat filmovive. So tie pari da napravile nesto originalno.. vidi zarabotka megu Manhunter i Red Dragon i kazi za dzabe praen.
A што имам ја или еве публиката од тоа колку пари заработил, кога не понудиле ништо ново? :)
Io, tehnicki, textbook, si prav. Muabetot e centarot. Ti stavas eden film i sekoe sledno ili prethodno dejstvo go definiras spored filmot koj si go gledal prv Ili koga iskocil.
Gledaj na toa kako prikazna. Centarot e prikaznata. Znaci spored prikaznata definiraj. Nekoj mu teknal pravi film od krajot, koga sledniot ke e sredina ili pocetok, dzabe godinite, se smeta isto kako prequel.
Остај го бе, што му објаснуваш, нека тера инает до утре сабајле :свиркам::)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Престанав јас ако не приметивте. Дадов нешто како аргумент, го поткрепив со нешто, вие ги редефиниравте поимите и завршивме.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.670
A што имам ја или еве публиката од тоа колку пари заработил, кога не понудиле ништо ново? :)
Pak isto mi se ponasas. Sto mi se zalis, tvoeto mislenje e kako zenski orgazam. I (ili tie) don't care if you have one.
Kako prvo, ne plakas, ne si platil za nieden da imas pravo da se lutis.
Kako vtoro, ti nemas nisto, ama vidi odziv, golema zarabotka analogno mnogu luge sakale i bile da go vidat. Znaci ti si malcinstvo, od tie sto nesakale kopija da gledaat.
I kako treto, sekoj film se pravi za profit. Ovoj go imase poveke od originalot. Ova e krajniot rezultat koj im e biten na studiata. Niedno studio ne pravi film, ej cekaj da ponudime nesto orginalno vrz nasa smetka.

Baska VREDI i kako "odnovo" gledanje. Ovoj go opravduvam jas, a kopija duri, Hannibal Rising na primer mi bese mnogu los. Iako nemal od koj da kopira, baska kao originalen prequel.. pak los.
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 16:15 ---
Io Sono Interista, druze ti rekov kaj ti e greskata, aj zemi za primer X Men. Koj e originalniot, spored godinata na iskacanje?
Zosto toj go zimas kako konstanta, ke ja zemes prikaznata, oti eve ima cel strip, raskazana prikazna. Nekoj zel od krajot da pravi film, pa sega spored toa treba da se vodime?
Godinite ne se bitni, bitna e prikaznata.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Прв дел: X-Men (2000)
Втор дел: X2 (2003)
Трет дел: X-Men: The Last Stand (2006)
Приквел на првиот дел: X-Men: First Class (2011)

Многу е просто не знам зошто сте збунети. Тоа што некогаш порано се снимало нешто друго на тема X-Men воопшто нема врска со ова. Еве да баталиме дефиниции, разгледај ја само листава, мислам дека е многу самообјаснувачко што спаѓа во она што популарно го викаат приквел: http://www.stuff.tv/news/past-and-future/movie-classics/15-of-the-best-movie-prequels-ever?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Pak isto mi se ponasas. Sto mi se zalis, tvoeto mislenje e kako zenski orgazam. I (ili tie) don't care if you have one.
Kako prvo, ne plakas, ne si platil za nieden da imas pravo da se lutis.
Kako vtoro, ti nemas nisto, ama vidi odziv, golema zarabotka analogno mnogu luge sakale i bile da go vidat. Znaci ti si malcinstvo, od tie sto nesakale kopija da gledaat.
I kako treto, sekoj film se pravi za profit. Ovoj go imase poveke od originalot. Ova e krajniot rezultat koj im e biten na studiata. Niedno studio ne pravi film, ej cekaj da ponudime nesto orginalno vrz nasa smetka.
А кој ти се жали или љути?,
и оди види кои филмови прават највеќе пари денеска па продавај го и другпат тоа ''мнозинството е во право ти си малцинство блабла''
Многу е просто не знам зошто сте збунети. Тоа што некогаш порано се снимало нешто друго на тема X-Men воопшто нема врска со ова. Еве да баталиме дефиниции, разгледај ја само листава, мислам дека е многу самообјаснувачко што спаѓа во она што популарно го викаат приквел: http://www.stuff.tv/news/past-and-future/movie-classics/15-of-the-best-movie-prequels-ever?
е ај да баталиме дефиниции, зашто твојава листа што си ја ставил е релевантна/точна/ватевер а таа ја што ја ставив не е?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
е ај да баталиме дефиниции, зашто твојава листа што си ја ставил е релевантна/точна/ватевер а таа ја што ја ставив не е?
Затоа што твојата листа ги има приквелите по истата дефиниција, само некој исто како тебе сакал да се пофали дека го гледал Менхантер.
Искрено, ако ми најдеш листа на приквели по твоето толкување (ама да се викаат приквели) јас ќе признаам дека не сум во право.
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 19:07 ---
P.S.
wot многу убаво ти објаснува дека филмовите се прават за заработка, само ти нешто многу збунет овие два дена. Попросто да ти кажам: Ги заболе режисерот, продуцентите и сценаристите на Ред Драгон, Ентони Хопкинс, Едвард Нортон и сите други во филмот, што предходно е снимен добар филм за таа приказна. Го снимиле затоа што некој оценил дека проектот ќе им донесе пари. Не е нешто за кое што се публиката гласа пред снимање.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Затоа што твојата листа ги има приквелите по истата дефиниција, само некој исто како тебе сакал да се пофали дека го гледал Менхантер.
Искрено, ако ми најдеш листа на приквели по твоето толкување (ама да се викаат приквели) јас ќе признаам дека не сум во право.
--- надополнето: 17 октомври 2012 во 19:07 ---
P.S.
wot многу убаво ти објаснува дека филмовите се прават за заработка, само ти нешто многу збунет овие два дена. Попросто да ти кажам: Ги заболе режисерот, продуцентите и сценаристите на Ред Драгон, Ентони Хопкинс, Едвард Нортон и сите други во филмот, што предходно е снимен добар филм за таа приказна. Го снимиле затоа што некој оценил дека проектот ќе им донесе пари. Не е нешто за кое што се публиката гласа пред снимање.
Ти не можеш да прифатиш исклучоци како Менхантер изгледа, кога нешто отскокнува од вообичаеното и тоа те буни.
А ''тој некој што сака да се пофали како мене'' е Емпајр кои прават вакви листи на пример
http://www.empireonline.com/features/100-greatest-world-cinema-films/
оваа листа кога ја спомнав еднаш, рече дека е супер и си симнуваш филмови според неа и ај сега?, сега не чинат?:P

P.S.
А што ми објаснуваш и ти и Вот дека кај филмовиве гледаат само профит, ме просветли сега ебаго.:) Викам дека е непотребен римејк како многу други, не се чудам/љутам зашто го направиле, капиш? Нека штанцаат што сакаат, има секаква понуда, секој со својот вкус итн...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Ти не можеш да прифатиш исклучоци како Менхантер изгледа, кога нешто отскокнува од вообичаеното и тоа те буни.
А ''тој некој што сака да се пофали како мене'' е Емпајр кои прават вакви листи на пример
http://www.empireonline.com/features/100-greatest-world-cinema-films/
Не е исклучок! Не е приквел! Аааааааааааааааааааааааааа :mad: :pos:
Не можам да бидам појасен од тоа.
Листата си е супер немам забелешка на филмовите. И Менхантер ќе го гледам кога ќе можам.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Before The Silence Of The Lambs, there was Manhunter. More importantly, before Red Dragon, there was Manhunter. Both Manhunter and Red Dragon tell the same tale of Hannibal Lecter before Silence, but there is no doubt that Michael Mann's Manhunter is a far better film than Brett Ratner's Red Dragon
Фино-лепо си пишуе :свиркам:

P.S.
Ти > Eмпајр :pos:

Толку од мене у дискусијава...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.342
Поени од реакции
57.956
Фино-лепо си пишуе :свиркам:
P.S.
Точно, фино лепо си пишуе. Токму затоа не е приквел. Тоа што авторот решил да се пофали си е негово право, ама филмот не спаѓа таму.
Ти > Вики > сите други сајтови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom