Кој е најдобриот претходник (prequel) на сите времиња?

Кој е најдобар предходник (prequel) на сите времиња?


  • Вкупно гласачи
    54

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Јас во оваа дискусија гласам за логиката на Ио(да не се повторувам #71 мислење на темава).

Него мене друго ме замисли, една книга и два филма според неа(во случајов Red Dragon и Manhunter) дали вториот филм е аналогно римејк на првиот иако не е правен според него туку според книгата?(ако не постоеше книгата немаше да имат дилема) Дали ако утре излезит трет филм според книгата ќе е римејк на двава? А ако излезит римејк на Red Dragon, дали ќе е автоматски и римејк на Manhunter ?

Remakeception,my mind is blown .
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Да, римејк си е римејк. Може и 10 да излезат. Спорот беше дали Менхантер му е приквел на Ханибал. Тука јас викам не, Влатко Ѓорче вика да а сите останати фаќаат сеир...
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Да, римејк си е римејк. Може и 10 да излезат. Спорот беше дали Менхантер му е приквел на Ханибал. Тука јас викам не, Влатко Ѓорче вика да а сите останати фаќаат сеир...
Batman Begins си го стаил горе, шта речи :P
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
За да биде prequel филмот треба:
1. Да биде во ист универзум, so to speak, да се спомнуваат или наговестат евентуалните дејства од првиот филм и да ни се дај до знаење дека тоа ќе биде (Ејлиенот во Прометеј, иако Прометеј не е prequel)
2. Филмот да биде излезен покасно од првобитниот филм, бидејќи во спротивно ќе си тераат по иста временска должина и првобитниот ќе биде sequel
3. Доколку се повторуваат ликовите (пример Бетмен), тоа да биде по можност со ист глумец, во спротивно се смета за reboot (овде има многу исклучоци, али тоа е)

Prometheus не е prequel, бидејќи како што кажа и Скот, „the film shares "strands of Alien's DNA, so to speak", and takes place in the same universe, Prometheus explores its own mythology and ideas.
Batman Begins (иако сум гласал за него) не е prequel бидејќи е reboot, со нов Бетмен, нови villains, ново замислување на франшизата, чак и нов жанр, само споредете го тонот на новава трилогија со Batman & Robin, апсурдно и смешно е да се стават во иста реченица, камоли prequel бидејќи тоа сугерира дека заедно се правени и имаат допирна точка, што немаат.

Заебани се дефиницииве и има middle ground и слично, пример Star Trek (2009) е Reboot, но исто ко имаме и стариот Спок и уствари самиот plot ко вклучува time travel ја заебува цела работа и дефиниција. Како и да е, основните работи треба да ги има, а тоа се по можност дејството НЕПОСРЕДНО да му претходи на оригиналот, да биде во ист универзум (Авенџерите), и се разбира покасно прикажување на филмот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Toгаш Ејлиен е спин оф? :pos:


Сам дефинираш за во иста реченица да бидеш контрадикторен.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Темава излезе покомплицирана отколку што мислевме.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Каква тема :cuc: 5 страни се објаснувале шо е тоа prequel. :pos:

Што се однесува до листата во анкетата, гласав за Индијана Џонс. Одлична авантура која онака баш е лесна и интересна за гледање.
Се двоумев меѓу овој и Бетмен, ама шо знам, некако ме влече авантурава повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom