Кој е насловот на песнава? (Барам песна)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.828
Ај за мене, една помош оти не сум по та музика. Песнава сигурно е некој страшен хит, на антена ваму таму, во рефренчето нешто пеј како жена ,,She said my name, she said my name.......или you said my name you said my name и после нешто затегнува како воооооооуууууууу. Има елементчиња на електроника, инди поп.
Сам себе си нашол

 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.845
Имаше една песна околу 96-00 тој период заедно со Silence oд Delirium исто време излегоја на А1 радио беше хит. Нешто како Images се спомнува во песната. Ако му текнува на некого....
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Да не знае некој која е песната на новата реклама на Ладна - ice tea? Таа рекламата што има хипи-ван у нејзе? :)

ЕДИТ:

Си ја најдов :)

http://www.youtube.com/watch?v=XgO9E5uLuew
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.892
Поени од реакции
23.268
Хаус трака, со женски вокал, преработка на Wicked Games од Ајзак !!
Вчера ја чув на антена ама дур укључив шазам ми заврши !!
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Преска на радио слушав една песна(не ја ислушав целата) али многу ми се допадна ,а заборавив со шазамот да видам која песна е..
Жанр:Рап/Хип Хоп
Инаку рефренот одеше нешто како: "Don't you worry pape(или 'bout me)...женско го пееше"
Стиховите како да беа од Nas ми изгледаше(се сеќавам го спомнуваше Обама во некој стих, инаку да не знае некој за која песна се работи :( ?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.828
Од ко се раслушав радија освен 103-ка сфаќам дека чутук сум бил за некои песни :pos:

Ја зачекав на радио како македонска, електро, значи добро електро, со машки и женски вокал и нешто пееја, јас и ти и љубовта наша, па спомнуваа нешто Неон дали, или слични работи, певлива онака денсерска, ко The John да ги спојам со Бернајс и да му акнам плус електро. Ваљда некој хит моментален, пошто прв пат ја зачекав.....на Антена 5 ова чудо.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не е таа,ама ми помогна на некој начин ,бидејќи ми текна дека се работи за стара жена која пее и на памет ми падна Cesaria Evora (која ми е најпозната)и ја најдов песната всушност кога ја најдов ми текна дека беше португалска верзија на Табакера од Здравко Чолиќ еве ја
Оваа песна ја побарав во пост # 2852, на страна 191 од истава тема
Се обидов да дознам нешто повеќе за песната и успеав да го пронајдам само ова:
1.Како автор на музиката се наведува Горан Бреговиќ
2. Песната во инструментална верзија се појавува во филмот Подземје - Андерграунд од Емир Костурица во 1995 под името Андерграунд танго
http://www.youtube.com/watch?v=b0daPCfPsYw
3. 1997 Здравко Чолиќ на иста мелодија ја испеал песната Табакера
http://www.youtube.com/watch?v=pDmiim93G9I
4. Верзијата со Сезарија Евора е од 1999
http://www.youtube.com/watch?v=Ynw3HUOFKTI

Добро би било, ако некој може да надополни или корегира со други податоци
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Ај помош ве молам..на скај радио се врти едно песниште толку добро,ама ја торко неможам да ја најдам...иде нешто у стилот 'izgubljen sam ,izgubljen sam sada bez nje ' ...кој ќе ми помогне добива пиво гратис

Sent from my C2105 using Tapatalk
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.938
Поени од реакции
4.432
Ајде може овој пат ќе ми помогне некој по 2-3 неуспешни... Се работи за македонска песна нова, релативно. Текстот е за некоја Ана, ама не можам да се сетам како беше рефренот точно само тоа Ана го знам. :unsure:
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
ККако се викаше една мелодија која се меша дали е грчка или македонска, некој грк ја свирел на гитара, ама македонска била, стварно е убава, нешто со love беше, али не ми текнува.
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 20:16 ---
После пола сат барање, конечно ја најдов.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Македонска песна на Скај радио се врти и оди вака: Качи се моме на коља,ела си при мене....кој знае, нека каже :)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Ај помош ве молам..на скај радио се врти едно песниште толку добро,ама ја торко неможам да ја најдам...иде нешто у стилот 'izgubljen sam ,izgubljen sam sada bez nje ' ...кој ќе ми помогне добива пиво гратис

Sent from my C2105 using Tapatalk
Оваа?


http://www.youtube.com/watch?v=gfJY8Og6Pp4
--- надополнето: 13 февруари 2014 во 01:41 ---



Шала на страна, не е таа :D
 
Последно уредено од модератор:

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.938
Поени од реакции
4.432
Ајде може овој пат ќе ми помогне некој по 2-3 неуспешни... Се работи за македонска песна нова, релативно. Текстот е за некоја Ана, ама не можам да се сетам како беше рефренот точно само тоа Ана го знам. :unsure:
Да се надополнам. Значи песната е од лани или 2012 година, жанрот е поп, рок, нешто во тој стил и најважното пее за Ана. Ве молам за помош, еве частам три тегли ајвар и литар и пол скопско/даб кој што сака :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom