Кој е во право...

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Поради тоа што нон стоп се забегува од темите и се дискутира се за една те иста работа отварам тема ..Кој е во право..Дали православната , католичката или протестантската црква...Можеби се во право и Јеховините сведоци..Овде ќе може да го искажете сиот нихилизам ,омраза и неврество спрема спротивната црква..бујрум..
Факти..докази...и ваши мислења..која е вистинската црква на Исус..
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ќе ти ја сјебам темава уште од почеток али...уште ли верувате во црква,господ,религија...???:tapp:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
ќе ти ја сјебам темава уште од почеток али...уште ли верувате во црква,господ,религија...???:tapp:
Хеј... и тоа е став поврзан со темава... Некој верува во Бога, во Исус, Алах, Буда, Шива, (не ми текнува во моментов друго име), некој верува во стрип-писатели, некој во матрикс, некој во владата, некој во лото ливче... некој во ништо... :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Тешеќур.
Пошто се исповедам за православен, за мене барем нема дилема каде е вистината и кој е во право. Можеме да се повикуваме на Писмото ко0лку то сакаме и така како ми/ни одговара во моментот, тоа е отворена можност. Но, православието има и сови дела, кои се очигледен доказ за православната исправност за гледањето на сите нешта, согласно Апостоловите зборови за нераздвојноста на делата и верата. Она кое најмногу го одвојува православието до сите други кои себеси се нарекуваат вакви и такви христијани е Апостолското преемство на даровите од Светиот Дух. Затоа само православието има ексклузивитет да каже дека го чува изворното христијанство во форма во која Христос го остава на Апостолите а овие го оставаат на првите епископи. Благодатната енергија која Духот ја излева во Црквата има битно влијание во практикувањето на Светите Тајни, без кое православието би било збирка од празни зборови. Да напоменам дека најголем дел од христијанските деноминации немаат или речиси и да немаат Свети Тајни па според тоа немаат ни благодатна енергија од Светиот Дух. А зашто и би им требала? И од кого „тие„ го примааат Апсотлското преемство? Од сами себе?
Ако се развие темава подетално, ќе лафееме за секој пооделен случај во кој ќе се обидам да покажам дека православието е вистинската Црква Христова. Моите лични искуства од практикувањето на Светите Тајни ме убедуваат дека сум во право.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јоване ова е подфорум за Религија така да дискусијата се води во тој правец..Ако веруваш во Марсовци постои подфорумот..Мистерии..

Мики за мене вистинска црква е "невидливата" црква или од Бога избраниот народ..му е познат само на Бог.
Црква која нема нема стална апостолска структура. Го нема свештеникот ниту како посредник, ни литургијата како жртва..Таа е секогаш под судот Божји и е во постојан процес на обнова..Симболите на верата на старата Црква и учењата на Вселенсите собори не се ништо друго освен историски облици на верата и затоа имаат само споредна вредност...Црквената традиција настрана од Библијата..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јоване ова е подфорум за Религија така да дискусијата се води во тој правец..Ако веруваш во Марсовци постои подфорумот..Мистерии..

Мики за мене вистинска црква е "невидливата" црква или од Бога избраниот народ..му е познат само на Бог.
Црква која нема нема стална апостолска структура. Го нема свештеникот ниту како посредник, ни литургијата како жртва..Таа е секогаш под судот Божји и е во постојан процес на обнова..Симболите на верата на старата Црква и учењата на Вселенсите собори не се ништо друго освен историски облици на верата и затоа имаат само споредна вредност...Црквената традиција настрана од Библијата..
... а Република Македонија е демократска држава каде секој има право на личен избор на вероисповеста и на јавно изразување на своето мислење...

Можеме со денови да се натегаме , убедуваме и разубедуваме кој е во право а кој во криво. Но битен е крајот: второто Христово доаѓање и старшниот Суд Христов ќе решат секоја и сечија дилема за тоа кој бил/е во право а кој не. Пред тоа, предстои поедниечниот суд, за секоја душа посебно, која, без разлика која вера ја исповедала во овоземниот жувот, ќе мора да Го види Христа и да Му се поклони и да Му поднесе „извештај„ за својот привремен прстој во овој свет. Арно ама, тогаш ќе биде доцна за се. Христа сеуште никој не го излажал и надмудрил. А до тогаш, слободно можеме да се натегаме „кој е во право„.

П.Р: Сети се само на приказната за сиромавиот и богатиот, кој не поверувал цел свој живот...таа не е случајна и има итоа како поучна улога..
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Јоване ова е подфорум за Религија така да дискусијата се води во тој правец..Ако веруваш во Марсовци постои подфорумот..Мистерии..

Мики за мене вистинска црква е "невидливата" црква или од Бога избраниот народ..му е познат само на Бог.
Црква која нема нема стална апостолска структура. Го нема свештеникот ниту како посредник, ни литургијата како жртва..Таа е секогаш под судот Божји и е во постојан процес на обнова..Симболите на верата на старата Црква и учењата на Вселенсите собори не се ништо друго освен историски облици на верата и затоа имаат само споредна вредност...Црквената традиција настрана од Библијата..
Не верувам во ниедно од наведените,ама ако би морал да одберам,цитираново изгледа некако најправилно,бидејки народот сам си го одбира својот начин на почитување,без да има некој "посредник"
на Бога кој ке им го пере мозокот на лугето.Изгледа и најлогично,бидејки ако Господ е толку мокен,тогаш не ни може да има обичен човек од крв и месо,кој би го пренесувал неговиот збор низ народот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не верувам во ниедно од наведените,ама ако би морал да одберам,цитираново изгледа некако најправилно,бидејки народот сам си го одбира својот начин на почитување,без да има некој "посредник"
на Бога кој ке им го пере мозокот на лугето.Изгледа и најлогично,бидејки ако Господ е толку мокен,тогаш не ни може да има обичен човек од крв и месо,кој би го пренесувал неговиот збор низ народот.

Кон болтуваното:
Е па глеаш...тука е најголемата разлика меѓу православното христијанство од една и сите други религии од друга страна...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Можеби звучев премногу Калвинистички...иако не сум...Работа беше во тоа што(sorry Fabullous)..за мојот контакт со Бог не ми е потребен посредник..кој ќе ми ги простува гревовите наместо Господ..и кому ќе му бакнувам рака и ќе го викам Оче...Потребен ми е "прв меѓу еднаквите" повикан од Бога да го шири словото..
И Мики уште еднаш ..од кога тоа православието е религија..во однос на другите цркви..не сум видел знак "c" до името на МПЦ...или СПЦ или било која друга црква која се повикува на ексклузивитетот кои другите го "немаат"..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Можеби звучев премногу Калвинистички...иако не сум...Работа беше во тоа што(sorry Fabullous)..за мојот контакт со Бог не ми е потребен посредник..кој ќе ми ги простува гревовите наместо Господ..и кому ќе му бакнувам рака и ќе го викам Оче...Потребен ми е "прв меѓу еднаквите" повикан од Бога да го шири словото..
И Мики уште еднаш ..од кога тоа православието е религија..во однос на другите цркви..не сум видел знак "c" до името на МПЦ...или СПЦ или било која друга црква која се повикува на ексклузивитетот кои другите го "немаат"..
Религија=релација со Бога.
Вера=знаење без премногу докажување (Св.Јован Дамаскин, „Точно изложување на православнвта вера„)

П.С. Темава понува да ми се допаѓа. Затоа и ќе го прокоментирам болтуваното.
Од 1054 г дотогаш единствената Црква се подели на ИСточна православна и западна римокатоличка. Во минатите 1000 г, римокатолицизмот, поточно, папството,„произведе„ еден куп „свети„ кои папите онака „лагодно„ ги произведоа во „свети„ (Тома Аквински, тома Кемпијски, Фраљо Асишки, Ана и сл). Ако ги погледнеш нивните „житија„ (а би ти препорачал, со најдобра намера!) сам ќе ја забележиш разликата помеѓу нивната „светотст„ и светоста од православните Светиии. Имено, римокатличките „светии„ се однесуваат токму како твојот болтуван текст! И, што им се случува!? Велат, нив не им е потребен посредник! Тие на Христа Му се обраќаат НЕПОСРЕДНО! Дел од нив се ПОИСОТВЕТУВААТ со Христа! Невероватно...Таквата нивна состојба на „светост„, православието ја нарекува „ПРЕЛЕСТ„ состојба на духовна измаменост..А кој е тој што лаже, ако не лукавиот? Затоа правосалвието НЕ ЈА ПРИЗНАВА „свеоста„ од римокатоличките „светители„. На пример, „светиот„ Фрањо им проповедал на растенијата! И тоа ти личи на здраворазумен човек?.
Ќе продолжиме со муабетов.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нормално дека ќе продолжиме...:pos2:
Па сите цркви се на релација со Бога..какава таква..самиот рече ќе видиме на крајот кој е во право..
Тома Аквиснки...го ценам од политичка гледна точка..ништо повеќе..
Би додал дека јас сум само за "semper reformanda"...Идеата дека некој треба да изиграва втор Исус ...со својата светост..е далеку од нормална..
За православните Светии..ме асоцираш на фарисеите..
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
..која е вистинската црква на Исус..
Vistinska crkva idealna ne postoi na zemjava bidejki site sme nesovrsheni i sekade ima propusti...
ako nekoj cital Otkrovenie kade sto kazuva deka Isus koga ke dojde ke ja zeme prvo "crkvata" i ke nema veke hristijani na zemjata vo toa vreme... e taa "crkva" koja ke bide zemena ke bide pravata crkva, a tamu jas veruvam od site crkvi ke bidat zemeni vistinski Hristijani... ete taa e vistinskata...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Нормално дека ќе продолжиме...:pos2:
Па сите цркви се на релација со Бога..какава таква..самиот рече ќе видиме на крајот кој е во право..
Тома Аквиснки...го ценам од политичка гледна точка..ништо повеќе..
Би додал дека јас сум само за "semper reformanda"...Идеата дека некој треба да изиграва втор Исус ...со својата светост..е далеку од нормална..
За православните Светии..ме асоцираш на фарисеите..
Кон болтуваното:
- една Црква е во релација со Бога а другите се во релација или со сами себе или во релација со нечестивиот!
- православните Светии се јадрото околу кое се докажува исправноста на православната наука. Затоа веќе напоменав: проста споредба меѓу еден православе и еден римокатолички свтетител, ќе покаже кој од нив е близок со Бога а кој од нов е близок со ѓаволот!
- асоцирам на фарисеј? Па нема поголем фарисеј од мене бе...:vozbud:

Ај ,малку шега.
Тоа што на форумов ми упатуваат критики за мојата вера, токму тоа-критиките се најдобриот показател за мојот правилен избор во верата. „...ќе бидете намразено од сите, заради Моето име...„ вели Синот Божји и Човечки.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Поради тоа што нон стоп се забегува од темите и се дискутира се за една те иста работа отварам тема ..Кој е во право..Дали православната , католичката или протестантската црква...Можеби се во право и Јеховините сведоци..Овде ќе може да го искажете сиот нихилизам ,омраза и неврество спрема спротивната црква..бујрум..
Факти..докази...и ваши мислења..која е вистинската црква на Исус..
With all do rеspect модератору ама не мислиш ли дека со ова ќе се изнабришеш оф топици или па тоа ти е целта - нема да има конструктивен муабет сите ќе си се држат за своето а навреди, омраза и нихилизам ќе има на кило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom