Кој е вашиот господ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Верувам во господ но не на тој начин како што ти веруваш.
А и никој - БОГУ фала - не те тера со сила, да веруваш на Љубовта БОЖЈА!

Така?


сакаш да кажеш дека во библијате пишува дека планетата е кружна(елипсовидна)?
Сакам да кажам дека многу “верници“ и многу “неверници“ не знаат што стои во Најсветото Писмо и затоа го злопупотребувале и го злоупотребуваат!

Исус не го злоупотреби Писмото, туку го исполни!

Угледајсе на Него и следи Го ! :smir:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
А за тој ден и час никој не знае, ни ангелите небесни, ниту Синот, а само Отецот. (Извештајот според Св.Ап. Марко 13:32)
Ај да застанеме малку тука,
Како е можно Отецот да знае, а Синот да не знае?!!!
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
:toe: Тројство бе брате и се е можно.:toe: На таа релација и ќе ти одговорат на прашањето.:wink: Е сега думај врз каков темел некој изградил куќа.:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај да застанеме малку тука,
Како е можно Отецот да знае, а Синот да не знае?!!!
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Она кое Отецот го знае, го знае и Синот и Светиот Дух. Кога Исус вели дека „..не знае...„, тоа Он (Исус) го вели како човек, пред да Му биде дадена секаква власт на Земјава.

Ај, продолжи да се смееш...на твоето незнање, нормално.
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Она кое Отецот го знае, го знае и Синот и Светиот Дух. Кога Исус вели дека „..не знае...„, тоа Он (Исус) го вели како човек, пред да Му биде дадена секаква власт на Земјава.

Ај, продолжи да се смееш...на твоето незнање, нормално.

Hmm miki aj kazi mi koj e ovoj sveti duh. Jas sum cital negde vo nekoi crtani junacki romani kako na primer Zagor. Koga se pojavuva kako duh, da gi uplasi indijancite. Objasni mi za duhovi nesto.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хммммм...да, и јас, коа бев мал, читав и Загор и Блек Стена и Мистер Но и тако даље...

Настрана мајтапот.

За Едниот Бог, Отец и Син и Свет Дух и за нивните особини и релација, веќе имам пишувано. Не би сакал да се повторувам, провери по темиве на форумов.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Она кое Отецот го знае, го знае и Синот и Светиот Дух. Кога Исус вели дека „..не знае...„, тоа Он (Исус) го вели како човек, пред да Му биде дадена секаква власт на Земјава.

Ај, продолжи да се смееш...на твоето незнање, нормално.
Верувајте ми дека имате смисла за хумор, никогаш не сум се смеел вака еј, бравос ве бива!:pos2:
Види, ајде сега да ги разјасниме маку работите!
Мики, ако 1(Отец)+1(Син)+1(Свет Дух)=1(Бог) тогаш зошто само Отецот знае за тоа , а Синот не знае
Напишано од spiros
А за тој ден и час никој не знае, ни ангелите небесни, ниту Синот, а само Отецот. (Извештајот според Св.Ап. Марко 13:32)
Само малку логика ке ве замолам...
Секако дека јас ке продолжам да се смеам, а ма не како овој пат јавно!!!:smir:
Со оглед на тоа дека ти си поучен , ајде чекам објаснување за ова(да учиме нешто од тебе)...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Верувајте ми дека имате смисла за хумор, никогаш не сум се смеел вака еј, бравос ве бива!:pos2:
Види, ајде сега да ги разјасниме маку работите!
Мики, ако 1(Отец)+1(Син)+1(Свет Дух)=1(Бог) тогаш зошто само Отецот знае за тоа , а Синот не знае

Само малку логика ке ве замолам...
Секако дека јас ке продолжам да се смеам, а ма не како овој пат јавно!!!:smir:
Со оглед на тоа дека ти си поучен , ајде чекам објаснување за ова(да учиме нешто од тебе)...
Пааааа...се додека се смееш и додека бараш логика, „никад„ нема да разбереш како можат три Бога да бидат Еден Бог. А еден убав ден, кога ќе поверуваш, работите сами те ќе ти „налегнат„ па ќе почнеш да се прашуваш како си можел да бидеш толку г****в и да не разбираш...

Логиката барај за во науките и философијата. Во религијата, потребна е вер(б)а и преку вер(б)ата све ќе ти стане јасно. Кој не поверувал, нека не денгуби, кршејќи си ја главата и барајќи ја логиката во Света Троица. Има и полесна литература за денгубење.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
To вие како нексфе три у едно
Шеќер, Кафе и млеко во прав. Најглавното е кафето и кафето си беше и пред да се измисли три у еден. После идат другите две. Значи наважно е самото кафе а остало - може и без нив.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...највероватно...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, од Цацко од Конопиште е.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Пааааа...се додека се смееш и додека бараш логика, „никад„ нема да разбереш како можат три Бога да бидат Еден Бог. А еден убав ден, кога ќе поверуваш, работите сами те ќе ти „налегнат„ па ќе почнеш да се прашуваш како си можел да бидеш толку г****в и да не разбираш...

Логиката барај за во науките и философијата. Во религијата, потребна е вер(б)а и преку вер(б)ата све ќе ти стане јасно. Кој не поверувал, нека не денгуби, кршејќи си ја главата и барајќи ја логиката во Света Троица. Има и полесна литература за денгубење.
:nesvest::nesvest::nesvest:
Зошто одбегнуваш од одговорот, јас можеби знам поубаво од тебе за светото тросјтво, туку јас те прашав зошто Отец да знае а Синот да не знае, кога тоа е едно!?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:nesvest::nesvest::nesvest:
Зошто одбегнуваш од одговорот, јас можеби знам поубаво од тебе за светото тросјтво, туку јас те прашав зошто Отец да знае а Синот да не знае, кога тоа е едно!?
1. Тоа што велиш дека го знаеш тројството поубаво од мене-за тоа, секоја ти чест, иако не ти верувам.
2. Никаде не напишав дека она кое Отецот го знае, Синот не го знае, туку напишав дека она кое Отецот го знае, го знае и Синот и Светиот Дух. Она кое човекот Исус не го знаел а го знаел Отецот, тоа е знаењето кое Исус го немал, но го имал Синот. Исус, кога ја добива од Отецот (Преку Синот) сета власт на Земјава, тогаш и Исус го знае она кое Отецот го знае. Целата „квака„ е во двојната Исусова природа-Исус е и Бог и човек, истовремено. Со еден збор кажано, Исус е Богочовек. Исус не е истиот пред и по Неговото воскресение.

Нема евангелие по Цацко од конопиште, не лажи!
Не бе, какво лажење. И јас велам дека нема таков текст.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom