Кој е вашиот господ?

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
1. Астрологијата, за православната Црква, е демонска работа.
Зошто демонска работа ? Па нели и космосот е господово дело?

2. И што ако знаел?

3. Значи Исус е креација на демонот.
Хорус - 3000 п.н.е.
Хари Кришна - 900 п.н.е.
Дионис - 500 п.н.е.
Митра - 1200 п.н.е.

Постоеле пред Христос.

4. Не идол - за бог.
Сведоштва: нивните свети писма и историски податоци (исто како и во библијата)
Исус го видол некој? Не. Пишува само во библијата.

5. Де размисли малку за Хришна. Другите оставиле и апостоли. За жал некои од тие религии се уништени со поробувањето од тирани.

6. Ајде пак за Хари Кришна.


Сега се прави голема збрка.
Исус?
Дедо Боже (таткото на исус)?
Свети Тројца?

Уствари христијаните многубошци сте?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Можеби некој е по потрага на вистината!!! Па и затоа ни служи форумот, за дебати, разјаснување на работи и тнт...
Ајде поздрав, и контролирај се себе си, друг пат да не се ставиш себеси во стапица , дотогаш пријатно!
Оној поединец кој почнал да Го бара Бога, прави добро дело. Кој Го бара Бога, ќе Го најде и во Него ќе поверува. Но, никако не можам да разберам поединци кои нешто бараат, со цел да не го најдат...а згора сев, изнесуваат приватни ставови, кои не се богоугодни.

Дочитање.

Зошто демонска работа ? Па нели и космосот е господово дело?

1. Космосот е Господово дело.

2. Предвидувањето на иднината не е од Бога, туку од демонот. Во тоа е „кваката„: кој ја предвидува иднината, и да ја „погоди„ во голем процент, нема да ја погоди 100%-тно, оти иднината е само Божја, а наш/мој е само денешниов ден. Таму каде има предвидувања за индите настани, како во астрологијата, таму е и лагата, а татко на лагата е демонот. Сам Исус вели дека и Он не знае кога ќе биде Неговото второ доаѓање, како Он да сака да не заштити од исте „лажњаци„ кои велат дека знаат кога пак ќе дојде Он.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
2. Предвидувањето на иднината не е од Бога, туку од демонот. Во тоа е „кваката„: кој ја предвидува иднината, и да ја „погоди„ во голем процент, нема да ја погоди 100%-тно, оти иднината е само Божја, а наш/мој е само денешниов ден. Таму каде има предвидувања за индите настани, како во астрологијата, таму е и лагата, а татко на лагата е демонот. Сам Исус вели дека и Он не знае кога ќе биде Неговото второ доаѓање, како Он да сака да не заштити од исте „лажњаци„ кои велат дека знаат кога пак ќе дојде Он.
Како бе не е дело на господ ? А последното евангелие за апокалипсата?
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
Нај паметен пост до сега само незнам како ја сваќаш потсвеста.
potsvest - kratko i jasno : mislis ( mozocna svesna aktivnost ) na nekoja zenska, dodeka istovremeno tvojata potsvest ti pomaga da ja zavrzes vrvkata na patikata. site fizicki dvizenje se povrzani so nasata potsvest.

bate site nie sme nasata potsvest t.e. nie sme se sto ne opkruzuva, site pojavi ( megju koi edna obicna nasmevka na prijatel predizvikana od nekoj vic sto ti si go kazal ) se toa sme nie t.e. nasta energija predadena na okolinata. energijata na nasata potsvest i na observerot kako i na svesta se super sklopeni za da funkcionirame onaka kako sto eden normalen covek bi funkcioniral, za mene mnogu ponapredni( po razvieni vo mislovnata aktivnost) se onie koi imaat psihicki problemi kako sizofrenija , racing thoughts ili neso slicno. nevelam deka sakam da bidam takov no fakt e deka tie lugje se "opasnost" za napredok na svetot bidejki imaat porazlicni svakjanja od eden obicen "normalen" covek.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
2. Предвидувањето на иднината не е од Бога, туку од демонот. Во тоа е „кваката„: кој ја предвидува иднината, и да ја „погоди„ во голем процент, нема да ја погоди 100%-тно, оти иднината е само Божја, а наш/мој е само денешниов ден. Таму каде има предвидувања за индите настани, како во астрологијата, таму е и лагата, а татко на лагата е демонот. Сам Исус вели дека и Он не знае кога ќе биде Неговото второ доаѓање, како Он да сака да не заштити од исте „лажњаци„ кои велат дека знаат кога пак ќе дојде Он.
Човече и ти не знаеш што пишуваш....
Во еден друг пост пишуваш дка предвидувањето не е лошо ако е дарба од Господ....
Сега тоа е од демонот,дај бе собери се малце.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
potsvest - kratko i jasno : mislis ( mozocna svesna aktivnost ) na nekoja zenska, dodeka istovremeno tvojata potsvest ti pomaga da ja zavrzes vrvkata na patikata. site fizicki dvizenje se povrzani so nasata potsvest.

bate site nie sme nasata potsvest t.e. nie sme se sto ne opkruzuva, site pojavi ( megju koi edna obicna nasmevka na prijatel predizvikana od nekoj vic sto ti si go kazal ) se toa sme nie t.e. nasta energija predadena na okolinata. energijata na nasata potsvest i na observerot kako i na svesta se super sklopeni za da funkcionirame onaka kako sto eden normalen covek bi funkcioniral, za mene mnogu ponapredni( po razvieni vo mislovnata aktivnost) se onie koi imaat psihicki problemi kako sizofrenija , racing thoughts ili neso slicno. nevelam deka sakam da bidam takov no fakt e deka tie lugje se "opasnost" za napredok na svetot bidejki imaat porazlicni svakjanja od eden obicen "normalen" covek.
Браво бе човек,конечно еден човек кој го сваќа светот.:bravo:Само тоа со вицот не го разбрав,сакаш да кажеш дека све на светов сосе мислата е енергија така?
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
koj del go svati kako vic? -.-'

a inace ne go svakjam svetot kako energija ....
energija e poim vmetnat vo nasiot recnik za onie sili so dejstvuvaat a nemozeme da gi objasnime , i ajde se odi vo zborot " energija" .
misla si e misla , materija si e materija, toplotna energija si e toplotna energija. iako se se sostoi od edinstven gradezen materijal na kosmosot, nikogas misla,materija ne bi gi smestil pod poimot energija. nekoi raboti se onaka dadeni da gi koristime (naseto telo, nasiot um, nasata misla) sto ne bi bilo fer da probuvame da navlezeme vo sustinata na istite, samo mozeme da gi iskoristime nasite fizicko/mentalni potencijali i da staneme uspesni ( ne zboram samo za finansiski uspeh tuku za site onie uspesi i zadovolstva sto ni se ponudeni vo univerzumot =] )

 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Оној поединец кој почнал да Го бара Бога, прави добро дело. Кој Го бара Бога, ќе Го најде и во Него ќе поверува. Но, никако не можам да разберам поединци кои нешто бараат, со цел да не го најдат...а згора сев, изнесуваат приватни ставови, кои не се богоугодни.

.
:vozbud:
Мики, јас не добив ниту еден одговор од моите поставени прашања?!
Јас сум го најдел Бога Мики, јас верувам во Семоќниот и Возвишениот, Мудриот , кој не му се пишува придружник, ниту е роден . ниту пак родил, тој е Аллах.​

Во името на Аллах, Милостливиот, Сомилосниот
Кажи:„Он е Аллах-Еден!
Аллах е засолниште секому!
Не родил и не е роден
и никој не Му е рамен !“

Нема простор за контрадикции...
Поздрав, земи учи...​
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Зошто демонска работа ? Па нели и космосот е господово дело?

2. И што ако знаел?

3. Значи Исус е креација на демонот.
Хорус - 3000 п.н.е.
Хари Кришна - 900 п.н.е.
Дионис - 500 п.н.е.
Митра - 1200 п.н.е.

Постоеле пред Христос.

4. Не идол - за бог.
Сведоштва: нивните свети писма и историски податоци (исто како и во библијата)
Исус го видол некој? Не. Пишува само во библијата.

5. Де размисли малку за Хришна. Другите оставиле и апостоли. За жал некои од тие религии се уништени со поробувањето од тирани.

6. Ајде пак за Хари Кришна.


Сега се прави голема збрка.
Исус?
Дедо Боже (таткото на исус)?
Свети Тројца?

Уствари христијаните многубошци сте?
1. Наведените сличности на идолите од клипот со Христа Бога се демонска творба, одтаму и неверојатната сличност но не и идентичност меѓу Христа Бога и измислените богови. Демонот има увид во минататото 100%-но, но нема увид во иднината целосно, туку само делумно.

Да беа тие идоли вистински богови, јас сега би верувал во Митра а не во Христа.

2. Рисјаните се монотеистички верници.

:vozbud:
Мики, јас не добив ниту еден одговор од моите поставени прашања?!
Јас сум го најдел Бога Мики, јас верувам во Семоќниот и Возвишениот, Мудриот , кој не му се пишува придружник, ниту е роден . ниту пак родил, тој е Аллах.​

Во името на Аллах, Милостливиот, Сомилосниот
Кажи:„Он е Аллах-Еден!
Аллах е засолниште секому!
Не родил и не е роден
и никој не Му е рамен !“

Нема простор за контрадикции...
Поздрав, земи учи...​

reemteY, и без да напишеш, веќе те „прочитав„ од која вероисповест си. Од форумов, научив подоста работи, разбираш.

Човече и ти не знаеш што пишуваш....
Во еден друг пост пишуваш дка предвидувањето не е лошо ако е дарба од Господ....
Сега тоа е од демонот,дај бе собери се малце.

Па јас и сега велам дека ако превдиувањето на иднината, ако е од Бога, добро е , а ако е од лукавиот, лошо е. Ако е од Бога, ќе се исполни 100%, ако е од лукавиот, ќе се исполни делумно. Во разликата во исполнувањето на пророштвото, може да се види од кого е тоа пророштво дојдено.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
reemteY, и без да напишеш, веќе те „прочитав„ од која вероисповест си. Од форумов, научив подоста работи, разбираш.
И што стана со моите поставени прашања ?!
Ама изгледа не доволно, јас те прашувам многу едноставни работи, срамота е за еден христијанин да не знае во што верува!!!:smir:
Ајде биди ми поздравен, биди умен и земи учи...:smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Како бе не е дело на господ ? А последното евангелие за апокалипсата?
Апокалипсата и тековно се исполнува, кој може тоа да го види. Патем кажано, апокалипсата е од Бога дадена, а не од лукавиот.

И што стана со моите поставени прашања ?!
Ама изгледа не доволно, јас те прашувам многу едноставно работи, срамота е за еден христијанин да не знае во што верува!!!:smir:
Ајде биди ми поздравен, биди умен и земи учи...:smir:
Биди и ти поздравен, а ако не ти одговараат моите одговори, тогаш, обиди се на друго место.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
1. Наведените сличности на идолите од клипот со Христа Бога се демонска творба, одтаму и неверојатната сличност но не и идентичност меѓу Христа Бога и измислените богови. Демонот има увид во минататото 100%-но, но нема увид во иднината целосно, туку само делумно.
Од секогаш сум се прашувал од кај ти се информацииве? :pos2:
Во минатото целосно, во иднината делумно... запознаен си со „материјава“. Исто така od секогаш сум се воодушевувал на одговорот на верниците кој ги решава сите прашања, одговорот над одговорите:

„Тоа е масло на ѓаволот“

Case Closed! :pos:
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Биди и ти поздравен, а ако не ти одговараат моите одговори, тогаш, обиди се на друго место.
Проблемот е што никој не може да најде аргументирани одговори, освен тресење зелени, и раскажување приказни..
Фала за ПОЗДРАВОТ
Бог нека те упати кон вистинскиот пат...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Информацииве ми се добиени од верска литература, не од „...клипчиња и линкови...„

А тоа со лукавиот, не е „вадење од небрано„, туку начин на објаснување на работите.

Проблемот е што никој не може да најде аргументирани одговори, освен тресење зелени, и раскажување приказни..
Фала за ПОЗДРАВОТ
Бог нека те упати кон вистинскиот пат...

Благодарам за убавата желба, која веќе ми се оствари-јас поверував во Христа Бога, не во Митра.

Што се однесува до аргументацијата, неа ја изложувам во 4 000 и кусур мои постови.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Е ако де, а во таа верска литература кој е „посредникот“ ги разбрал сите овие работи и ве просветлил? :pos2: И знам дека е начин на објаснување на работите и реков, му се воодушевувам, со една реченица ги објаснува сите можни прашања што би можеле да го мачат верникот. Секоја чест!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom