Кој е Исус Христос?

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Krstevanjeto ne go pravi eden vernik. Nitu slavenjeto Bozik ili drugi praznici. Vernikot ja praktikuva svojata vera, spored toa ne bi mozel da zavrsi vo zatvor, zatoa sto nitu bi ukral nitu bi ubil. A toa sto nekoj za sebe vika deka e vernik, ne znaci deka e. Rekov veke verata bez dela e mrtva. Djabe sve i slavenje, i molenje, i veruvanje, ako toa ne go praktikuvas vo zivotot.
Значи според тебе, од горекажаното не постои христијанин, па ни ти не си.

А делата на неверниците не се дела?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
I site ostanati luge na ovoj svet sto ne veruvaat vo Bog da kazat Nema Bog toa nema da napravi Nego da Go snema, i nasata sovest, koja sto e vsustnost Bog vo nas da prestane da funkcionira.
КОЈ бог, ѕвездано?!? 5000 богови се! Сите ли се тие вистинити?!?

И сите 7 милијарди луѓе на планетава да кажат дека си паметна, ако не си - не си!

Воопшто не е важно колку луѓе ќе се согласат со нешто, ако е тоа невистина! Нема бројот да направи невистината да стане вистина!!! До пред 500 години цела Европа била убедена дека живее на плоча која ја носат китови. Денес повеќето од популацијата знаат дека живееме на сферично небеско тело. Ти на што живееш? На планета или на рамна плоча која ја носат китови?

Библијата ти вика дека можеш да се качиш на планина од каде ќе ја видиш целата земја. Која е таа планина? Дали Јахве (твојот бог - 1/5000) повторно нешто двосмислено кажал или шо?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Значи според тебе, од горекажаното не постои христијанин, па ни ти не си.

А делата на неверниците не се дела?
Postojat hristijani, i te kako postojat. Ne sum dostojna da zboruvam za sebe si kolku sum hristijanka, toa Nekoj drug neka gleda.
Jas sum hristijanka, ne samo krstena, tuku i veruvam i verata ja praktikuvam. Za mene e toa hristijanin, mozebi za tebe ne e, ne znam.
Sekako deka se, ima luge koi nikogas ne vlegle vo crkva, koi nikogas nemale kontakt so hristijanstvoto, a se mnogu podobri luge od onie takanareceni sezonski hristijani.
--- надополнето: 26 јануари 2012 во 16:14 ---
КОЈ бог, ѕвездано?!? 5000 богови се! Сите ли се тие вистинити?!?

И сите 7 милијарди луѓе на планетава да кажат дека си паметна, ако не си - не си!

Воопшто не е важно колку луѓе ќе се согласат со нешто, ако е тоа невистина! Нема бројот да направи невистината да стане вистина!!! До пред 500 години цела Европа била убедена дека живее на плоча која ја носат китови. Денес повеќето од популацијата знаат дека живееме на сферично небеско тело. Ти на што живееш? На планета или на рамна плоча која ја носат китови?

Библијата ти вика дека можеш да се качиш на планина од каде ќе ја видиш целата земја. Која е таа планина? Дали Јахве (твојот бог - 1/5000) повторно нешто двосмислено кажал или шо?
Ma nemoj. Ako eden sud kaze kriva sum, i drug i tret, i deset, a ja znam deka ne sum kriva, nisto ne sum storila. nikakvo krivicno delo.? Kriva li sum togas? Me okrivuvaat, no toa ne znaci deka STVARNO sum kriva.
Na planeta, na krugot Zemski, isto kako sto pred iljadnici godini napisal prorokot Isaija ( Isaija 39, 22), iako mislenjeto na lugeto bilo poinakvo, toj sepak ja kazal vistinata.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Ma nemoj. Ako eden sud kaze kriva sum, i drug i tret, i deset, a ja znam deka ne sum kriva, nisto ne sum storila. nikakvo krivicno delo.? Kriva li sum togas? Me okrivuvaat, no toa ne znaci deka STVARNO sum kriva.
Na planeta, na krugot Zemski, isto kako sto pred iljadnici godini napisal prorokot Isaija ( Isaija 39, 22), iako mislenjeto na lugeto bilo poinakvo, toj sepak ja kazal vistinata.
E ја не мислам дека Исаија ја кажал вистината, мислам дека Кецалкоатл и Кукулкан се вистинските богови и дека тие ја кажале вистината! И таа е запишана на камење, како хиероглифи, оди во Мексико т.е. цела средна Америка, ќе ги прочиташ. У право биле!

А што се однесува до кривица, епа крива си! Мене Кецалкоатл и Кукулкан ќе ме спасат, а ти ќе гориш во пеколот, кај демоните. Според нивните писанија, ти и верниците ко тебе се грешници, и мора да ве снема од планетава, а ако сакате да живеете, преобратете се кон милоста на овие две врховни божества. Еве 2012 сме, уште 11 месеци до декември, ај ти... јас спакував куферите за бољи живот, а ти?

И сеа шо прајме?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
E ја не мислам дека Исаија ја кажал вистината, мислам дека Кецалкоатл и Кукулкан се вистинските богови и дека тие ја кажале вистината! И таа е запишана на камење, како хиероглифи, оди во Мексико т.е. цела средна Америка, ќе ги прочиташ. У право биле!

А што се однесува до кривица, епа крива си! Мене Кецалкоатл и Кукулкан ќе ме спасат, а ти ќе гориш во пеколот, кај демоните. Според нивните писанија, ти и верниците ко тебе се грешници, и мора да ве снема од планетава, а ако сакате да живеете, преобратете се кон милоста на овие две врховни божества. Еве 2012 сме, уште 11 месеци до декември, ај ти... јас спакував куферите за бољи живот, а ти?

И сеа шо прајме?
Pa Isaija ubavo si napisal deka Zemjata e krug. I toa pred iljadnici godini.
Ili ti veruvas deka e ploca?
Od kade pa ti znaes kolku i kako jas ja praktikuvam svojata vera, pa kade ke odam..
Mene kufer mi si moite dobri dela i verata. Drugo ne mi treba.
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
Темава е отворена за секој да си го каже своето мислење и опционално да објасни зошто размислува така. Ве молам немојте со тоа ти си во криво јас сум во право зашто не води никаде. Нормално некој кога напишал нешто верува во тоа. Нема фајде дека ке му кажете " Не си во право ама нека ти биде" . Значи според некој кој размислува поинаку не сум во право. Моето мислење е мое гледиште и доаѓа од моите верувања и не мора да е точно.
Сите религии пропагираат толерантност, разбирање и почит кон другите луѓе. Но сепак некои луѓе кои и покрај тоа што се претставуваат религиозни и се нарекуваат христијани или муслимани или будисти и други прават лоши работи убиваат и практикуваат насилство, не ги почитуваат другите и навредуваат и се егоистични мислат дека се знаат и ако некој има различно мислење тој е против нив или е будала и слично. Ова зборувам генерално.
Ни теоријата за постоењето на Бог е докажана ни теоријата дека не постои Бог (теоријата за еволуција и биг банг не објаснува се). Затоа секој има различно мислење и може да си верува во тоа што го прави срекен и што му одговара.
;)
 
L

Ligeia

Гостин
Имаше само еден вистински христијанин и тој умре на крстот. Ниче.Апропо јас го делам неговото мислење.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Темава е отворена за секој да си го каже своето мислење и опционално да објасни зошто размислува така. Ве молам немојте со тоа ти си во криво јас сум во право зашто не води никаде. Нормално некој кога напишал нешто верува во тоа. Нема фајде дека ке му кажете " Не си во право ама нека ти биде" . Значи според некој кој размислува поинаку не сум во право. Моето мислење е мое гледиште и доаѓа од моите верувања и не мора да е точно.
Сите религии пропагираат толерантност, разбирање и почит кон другите луѓе. Но сепак некои луѓе кои и покрај тоа што се претставуваат религиозни и се нарекуваат христијани или муслимани или будисти и други прават лоши работи убиваат и практикуваат насилство, не ги почитуваат другите и навредуваат и се егоистични мислат дека се знаат и ако некој има различно мислење тој е против нив или е будала и слично. Ова зборувам генерално.
Ни теоријата за постоењето на Бог е докажана ни теоријата дека не постои Бог (теоријата за еволуција и биг банг не објаснува се). Затоа секој има различно мислење и може да си верува во тоа што го прави срекен и што му одговара.
;)
Lele ama gi pogodi sega. Sleduva revolucija :pos:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ни теоријата за постоењето на Бог е докажана ни теоријата дека не постои Бог
Познавам два три варени компири кои ЗНААТ дека непостоење не се докажува. Ти не знаеш. Страшно...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Темава е отворена за секој да си го каже своето мислење и опционално да објасни зошто размислува така. Ве молам немојте со тоа ти си во криво јас сум во право зашто не води никаде. Нормално некој кога напишал нешто верува во тоа. Нема фајде дека ке му кажете " Не си во право ама нека ти биде" . Значи според некој кој размислува поинаку не сум во право. Моето мислење е мое гледиште и доаѓа од моите верувања и не мора да е точно.
Сите религии пропагираат толерантност, разбирање и почит кон другите луѓе. Но сепак некои луѓе кои и покрај тоа што се претставуваат религиозни и се нарекуваат христијани или муслимани или будисти и други прават лоши работи убиваат и практикуваат насилство, не ги почитуваат другите и навредуваат и се егоистични мислат дека се знаат и ако некој има различно мислење тој е против нив или е будала и слично. Ова зборувам генерално.
Ни теоријата за постоењето на Бог е докажана ни теоријата дека не постои Бог (теоријата за еволуција и биг банг не објаснува се). Затоа секој има различно мислење и може да си верува во тоа што го прави срекен и што му одговара.
;)
Генерално до болдот е ок, Болдот ти е грешка
1. Теорија за постоење бог не постои. Постојат прикаски за 5000+ богови. И ниедна прикаска нема никаква поткрепа
2. Теорија за непостоење бог исто така не постои. Еволуцијата и биг бенг не се со цел да докажат непостоење на бог. Друго прашање колку се и точни.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ma nemoj. Ako eden sud kaze kriva sum, i drug i tret, i deset, a ja znam deka ne sum kriva, nisto ne sum storila. nikakvo krivicno delo.? Kriva li sum togas? Me okrivuvaat, no toa ne znaci deka STVARNO sum kriva.
Na planeta, na krugot Zemski, isto kako sto pred iljadnici godini napisal prorokot Isaija ( Isaija 39, 22), iako mislenjeto na lugeto bilo poinakvo, toj sepak ja kazal vistinata.
Ај не ти замерам за геометријава, пошто викаш психологија си учела. Круг е едно, топка е друго. Ама ај, не знаеш... Значи, Исаја НЕ ЈА КАЖАЛ вистината. Круг е геометриска слика. Топка е геометриско тело. Плочата може да биде правоаголна, тркалезна (ко што Исаја се глупира дека Земјата била таква) или со некоја друга, правилна или неправилна форма. Топката, од друга страна, е ТОПКА и не е плоча, круг или додекаедар. Треснал глупост Исаја колку што му фаќала црпката, глупост којашто воопшто не е ретка низ Библијата. Глупости има катаљон.

Ти, „психолошке“ слабо малку и со логика, се чини. Паралелата која се обидуваш да ја повлечеш (1) не е соодветна и (2) и да е соодветна - фалично ја поставуваш.

Зошто не е соодветна: Јас ти викам дека без оглед во што верува некој, без оглед колку се таквите верници на број, верувањето не станува вистина, а уште помалку извесност.

Зошто ти е фалична: Судот е институција која користи ФАКТИ и ДОКАЗИ. Ти користиш желби и надежи. Овие две работи немаат НИКАКВА ВРСКА една со друга.

Мислиш ме разбираш?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Генерално до болдот е ок, Болдот ти е грешка
1. Теорија за постоење бог не постои. Постојат прикаски за 5000+ богови. И ниедна прикаска нема никаква поткрепа
2. Теорија за непостоење бог исто така не постои. Еволуцијата и биг бенг не се со цел да докажат непостоење на бог. Друго прашање колку се и точни.
Не постои теорија на постоење на Бог(креатор на се од ништо), но постои лично спознавање.
Просто тројно правило е доволно. Имено нашето постоење го исклучува постоењето на Бог(креаторот на се од ништо).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom