Кој дијалект најмногу ве нервира?

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.526
Поени од реакции
229
Битолскиот,Кумановскиот,Скопскиот,Струмичкиот и Охридскиот абе зборувајте си културно Кавадаречки.:smir:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.350
Пеер,мене мање-више освен скопски сите други ме нервираат по малце.Можда едино охридскиот не ме нервира,зашо иам мајка охриѓанка па со нејзе си цепам охридски понекад.Секад ме нервирале другите дијалекти.У Скопје најбоље се збори. :) :P

П.С Тресам глупости,али морав нешто апла скопски да напишам. :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Се што е лево од течението на Вардар плус Гостиварски.

А Демир Хисарски ми е дефинитивно најсмешниот дијалект.Во една прилика не знам ни сам како издржав да не се изнасмеам. Онака на нормалното нивно зборување мене ми иде да прснам од смеење :) :smir:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Се што е лево од течението на Вардар плус Гостиварски.

А Демир Хисарски ми е дефинитивно најсмешниот дијалект.Во една прилика не знам ни сам како издржав да не се изнасмеам. Онака на нормалното нивно зборување мене ми иде да прснам од смеење :) :smir:
оти бе шо ти пречи мојов дијалект? :)
мене ме нервира скопскиот.... незнам зошто аЛи..
 
M

Mussolini

Гостин
не да ме нервира ама дијалект шо чинам никојпат не би го говорил е кумановскиот... српски повеке разбирам отколку кумановскиот ебате... :toe: а за дијалект шо најмногу го сакам после струмичкиот е охридскиот :smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Највеќе ме нервира псевдокнижевениот употребен во насловот.
Баш фино, бидејќи правилната градација на "многу" е многу-повеќе-најмногу што значи дека насловот на темата е во комплетна согласност со граматичките правила за градација.
И, како стареам, се' помалку можам да поднесам прилепски. Че отепам некого некој ден ако ми прозбори на прилепски. Е*аго.
 
Член од
7 март 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Баш фино, бидејќи правилната градација на "многу" е многу-повеќе-најмногу што значи дека насловот на темата е во комплетна согласност со граматичките правила за градација.
И, како стареам, се' помалку можам да поднесам прилепски. Че отепам некого некој ден ако ми прозбори на прилепски. Е*аго.
Очигледно е колку (малку) знаете за граматичките правила.

Граматика на македонскиот литературен јазик (1967 г.) од Блаже Конески ги дава формите многу-повеќе-највеќе. Истиот модел за градација се наоѓа во јазиците на нашите соседи:

Српски: много, више, највише
Бугарски: много, повече, нај-вече
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Дефинитивно кумановскиот! Сите останати дијалекти ги сакам, а бидејќи брзо ми стануваат навика кога престојувам во некој град, често ги зборувам лесно. Посебно скопскиот го обожавам.. : )
А овој што ме нервира, е така затоа што е глупав! О, премногу глупав.. Да сте кумановец ќе го приметите тоа уште веднаш по раѓањето, само жива среќа кумановците се полни со патриотизам за својот град, а градот е сепак префинет за нив, повеќето од нив повеќе се за у планина него за у градот..
 
P

PoisonLady

Гостин
Прилепски,битолски и кумановски.Одвратни ми се.
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Ниту еден не ме нервира, ама Кумановскиот најмногу го сакам, колку само хумор има во него, и сериозни работи кажани на Кумановски ми звучат смешно :pos2:. Најпозитивен дијалект:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom