Која серија повеќе ја сакате и зошто? (Fear the Walking Dead vs. The Walking Dead: World Beyond)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    7

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
GOT уште не е завршена и стилски не е ни малку слична со ЛОСТ. ЛОСТ версус Фринџ, на пример, може да се спореди, макар што првава ќе ја тепа вторава. Ете ми алиби да не гласам. :icon_mrgr:

Осеќам во скоро време овде ќе биде HIMYM versus Friends. Е тоа ќе биде интересно. Уште од сега го спремам хејтот:pos:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
The Wire.

/thread

Да не бидам шупак, иам изгубено доста време на лост со сите тие теории и глупости, а и е меѓу првите серии во кои сериозно сум се задлабочил и да ме прашал некој тогаш сигурно без размислување ќе сум речел лост. Ама после усерената шеста сезона како и цел концепт на серијата и после гледање на многу подобри серии лост падна на некое 15+ место.

Мислам и дека споредбава не е на место, пола од фанбазата на лост нема да може да изгледа 3 епизоди од GoT затоа што е различен тип на серија. А и нејќам да правам споредба на серија што уште иде и има само една сезона со веќе завршена серија. Ама ако морам, GoT е многу подобра од Lost. Али имаат време да усерат.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.746
Поени од реакции
54.361
Осеќам во скоро време овде ќе биде HIMYM versus Friends. Е тоа ќе биде интересно. Уште од сега го спремам хејтот:pos:
И јас осеќав дека GoT Vs Lost ќе биде првата :pos:

Туку, не се слични, освен што Смоук Монстер е во двете :) , ама имаат горе-долу 90% заедничка база на фанови на форумов, и GoT е прва серија по LOST околу која се крена вистинска прашина.
--- надополнето: 21 мај 2012 во 01:51 ---
пола од фанбазата на лост нема да може да изгледа 3 епизоди од GoT затоа што е различен тип на серија.
Нема врска, скоро сите што висевме на LOST гледаме GoT, освен Јонзе, него го заебале со книгите, не му кажале дека еден ден ќе има серија :pos:
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Мислам дека критериумот за споредба на Io Sono не е која серија е тематски слична, туку пред се' оваа битка ја базира според еуфоријата. Барем јас поради тоа ги ставам двеве серии на исто рамниште. Единствени серии поради кои во Вторник/ Недела вечер сум кликал/ кликам паралелно рефреш на Замунда и Арена. Треба да постои ептен голема причина да не ја гледам серијата веднаш откако ќе излезе. Што значи, и денес ќе мора да си легнам во седум сабајле. :coffee:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Game of fucking Thrones

Кратко и јасно, Lost никогаш ја немам гледано целосно (ќе ме нападнат за ова осеќам), првите 2-3 сезони ми се гледани на Нова и на А1 и тие беа страшно јаки (цела недела само на тоа мислев), ама после толку многу ми ја направија за никаде серијата, едноставно неможам да се натерам да седнам и целосно да ја изгледам.

Е сега GOT е нешто поради кое за првпат во животов едвај чекам да дојде понеделник. Ако бев најзаразен по Prison Break и ми беше #1 серија, полека но сигурно GOT го завзема тој примат.
Така да мој одговор е GOT.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.040
Поени од реакции
26.792
Нели е очигледно?
And the winner is....
...
...
...
...
Game of Thrones ladies and gentlemen.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Еве и аватаро ми е од Thrones,а поќе ја сакам најпрво заради жанрот кој шо поќе ми лежи,потоа заради генијалните дијалози и глумата.Исто така еден голем недостаток на Lost во однос на оваја беше то шо епизодите се пишеа on the run,и самите сценаристи не очекуваја толкава популарност и не се надеваја дека шоуто ќе трај.Од друга страна,книгите на Thrones се напишани без разлика на шоуто и не се возможни онакви заплети како во Lost кој шо со тек на време ми станаја напорни.
и така... Не дека Lost не чини,ама не планирам некогаш да ја репризирам за разлика од Thrones кај шо прва сезона е веќе два пати свртена.а и ја прочитав првата книга
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.746
Поени од реакции
54.361
Game of fucking Thrones

Кратко и јасно, Lost никогаш ја немам гледано целосно (ќе ме нападнат за ова осеќам), првите 2-3 сезони ми се гледани на Нова и на А1 и тие беа страшно јаки (цела недела само на тоа мислев), ама после толку многу ми ја направија за никаде серијата, е
За првото не, за болдираното да. Се гледа ли таква серија со „добра вода“ бе? :)
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.112
Поени од реакции
23.172
Не знам Lost оти не сум ја гледал ко беше во етер, баш сакам такви серии, ама тоа е. Сега да почнам нема смисла, пошто овде-онде имам прочитано бааги спојлери и нема да е тоа то. А на тв имав изгледано нешто, можда и некоја сеозна.

Така да, јас гласам за GoT, немам досега серија гледано дента кога излегува и немам чекано нова епизода, освен Фринџ.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.746
Поени од реакции
54.361
Мислам дека критериумот за споредба на Io Sono не е која серија е тематски слична, туку пред се' оваа битка ја базира според еуфоријата.
Да да, сакав да објаснувам во воведот ама да не бидам напорен... Гледам дека има доста луѓе на форум што се фанови за двете и јас едно време си го поставував прашањето сам за себе, па реков да ги прашам и другите :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.739
Не знам Lost оти не сум ја гледал ко беше во етер, баш сакам такви серии, ама тоа е. Сега да почнам нема смисла, пошто овде-онде имам прочитано бааги спојлери и нема да е тоа то. А на тв имав изгледано нешто, можда и некоја сеозна.

Така да, јас гласам за GoT, немам досега серија гледано дента кога излегува и немам чекано нова епизода, освен Фринџ.
Ова е единствена серија за која ќе го кажам следново: Џабе ти се триста спојлери, ти пак да си ја гледаш. Џабе се спојлерите, на крај пак ќе бидеш со триста прашалници, воодушевеност и нервоза. Гарантирано. Затоа е и добра:)
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.112
Поени од реакции
23.172
Опасна кампања се води за триумф на Lost. :D

Ова е единствена серија за која ќе го кажам следново: Џабе ти се триста спојлери, ти пак да си ја гледаш. Џабе се спојлерите, на крај пак ќе бидеш со триста прашалници, воодушевеност и нервоза. Гарантирано. Затоа е и добра:)
Ќе и се пробаме, ко викаш така.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
За првото не, за болдираното да. Се гледа ли таква серија со „добра вода“ бе? :)
Абе копиљ пред 5-6 години, едвај интернет знаев шо е, не па да земам да симнувам серии :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ама после усерената шеста сезона како и цел концепт на серијата и после гледање на многу подобри серии лост падна на некое 15+ место.
.
да де, тоа речиси кај сите беше така. Но додека се емитуваше LOST предизвикуваше иста треска како што сега прави GoT. Не сум видел понапален народ по други серии освен овие две.

GoT е со веќе „готово“ сценарио, неможат сега случајно да им текне да ја сврат приказната и да ја продолжат... т.е. не верувам дека ќе го направат тоа, бидејќи е HBO продукција и бидејќи и писателот има удел во серијата.

GoT е многу „поширока“ серија каде што фантазијата е дозволена во поголеми граници од онаа во Lost. Нели и таму ја имаше, но тоа беше подруг случај.

Во Lost имаше мистерија, мистерија има и овде, за ние што не сме ги читале книгите. И тука има теории, и тука има фантазирања, очекувања... но чуството е поинаку овде бидејќи знаеш дека „иднината е веќе напишана“ и некој ја знае веќе, а кај Lost беше друго, таму секој се надеваше дека неговата теорија ќе се изгура ( и не се појауваше некој клошар да му удри спојлер).

GoT доколку остане на ова ниво има шанси да стане ЕПСКА серија, како што LoTR е епска триологија.

Јас токму и затоа ја обожавам GoT (како што ги обожавав и првите 3-4 сезони на Lost) заради сличностите со LoTR, заради генијалноста на писателот/сценаристите, заради тоа што GoT е еден сосема нов измислен свет, во кој 60 минути можеш да уживаш дури и ништо да не се дешава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom