Која серија повеќе ја сакате и зошто? (Fear the Walking Dead vs. The Walking Dead: World Beyond)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    7

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.926
Поени од реакции
55.232
Отворам тема за споредба на серии, слична каква што имаме во филм. Прашањето нема да гласи „која серија е подобра“ туку „која серија повеќе ја сакате, и зошто?“ Без зошто сте оф-топик, да не билдаме постови.

Да започнеме со едно страшно тешко прашање за многу членови:
Vs
Прашањево ќе стои до недела навечер, потоа некој од модераторите ќе даде друго дете.

Бујрум.


Гласани:
LOST vs. Game of Thrones​
How I Met Your Mother vs. The Big Bang Theory
The Simpsons vs. South Park
True Blood vs. Vampire Diaries​
Spin City vs. The Third Rock from the Sun​
Two and a Half Men vs. Frasier
Star Trek vs. The Twilight Zone
House vs. Sherlock​
Seinfeld vs. Friends
Breaking Bad vs. Dexter​
Law and Order vs. CSI
Tropical Head vs. Beverly Hills​
Sinbad vs. Hercules​
JAG vs. NCIS
Arrested Development vs. It's Always Funny in Philadelphia
The Mentalist vs. Lie to me​
Boardwalk Empire vs. Sopranos
Futurama vs. Family Guy
24 vs. Homeland
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Lost - затоа што jа имам гледано и има интересна приказна коjа те остава во неизвесност до самиот краj (освен ако не прочиташ споjлери на нет) .
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.698
Поени од реакции
18.379
This need poll :D
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.190
Game of thrones
Lost ја глеав со воодушевување ама ете за споредба можам да кажам ГоТ ми е во предност
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.698
Поени од реакции
18.379
Не може анкета зошто ќе менуваме серии секоја недела. Ајде изјаснете се па ќе се преброиме во недела :)
GOT, by far.......иако морам да признаам дека првите 3 сезони на LOST, се неверојатни и ги ставам во топ 3 сезони во историјата на сериите, сериозно, е сега пробемот е што за мене после овој период од серијата, квалитетот на истата падна видно, јас несакам големи осцилации во квалитет кога гледам серии/филмови, костантноста ми е голем предуслов во создавањето на финалната одлука за квалитетот на одредена серија, или филм. Тој момент ми уништи многу од серијата и оцената за неа, без разлика што е рано за да се даде финален исказ за GOT.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
wtf is this shit !? Ова е ко да бирам кој играч ми е поомилен Раул или Касиљас... :cautious:
и ќе одберам Касиљас, оти Раул не остана до крај (во тимот) на ниво како што се очекуваше...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ke glasam za LOST zatoa shto GoT kako serija ne planiram nikogash da ja gledam. <3

wtf is this shit !? Ова е ко да бирам кој играч ми е поомилен Раул или Касиљас... :cautious:
и ќе одберам Касиљас, оти Раул не остана до крај (во тимот) на ниво како што се очекуваше...
Raul go izbrkaa, ti barem ova treba da go znaesh :D, demek Higuain i Benzema bea podobri od nego... +Casillias e overrated :D (ili kako i da mu se spela imeto) :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.926
Поени од реакции
55.232
Ај за да не отиде GoT во голема предност да се изјаснам побрзо - за мене LOST!

Свесно ставив една нова серија по која сме многу запалени и една стара во која многу уживавме ама дел од нас и се разочараа (јас во тој дел). GoT се уште нема направено грешки, за GoT приказната е испишана, дел уште се пишува. Нема мистерии за решавање, нема простор за дупки, типична карактер-дривен серија со скоро совршени дијалози, добри актери итн...

LOST сепак за мене беше нешто спектакуларно, толку со нетрпение не сум чекал епизода, ги гледав во живо во 3 по полноќ на нет. Толку не сме дискутирале на ниедна тема, толку не сме решавале мистерии, не сме смислувале теории, не сме „војувале“ на тема за серија. Во LOST бевме комплетно соживеани, бевме како дел од приказната. И ден денес се објаснуваме и дообјаснуваме, се восхитуваме и жалиме што не било подобро, или барем, не било „по наше“.

Дури и со разочарувањето што ми го донесе шестата сезона, за мене LOST е број еден. И ден денес доволно е да видам некој клип на youtube и ме фаќаат емоции. (@chillin' like a villain не јади бурек сега... :love: )

Значи, LOST.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Одлична тема. Малку е тешко да се одговори на прашањето бидејќи, од една страна, GoT се' уште се прикажува, а Lost е завршена серија. Од друга страна пак, знаеме дека GoT следат веќе однапред дефинирана приказна, што не беше случај со спонтаната Lost.

Но ете, мојот конечен одговор е: Lost. Образложението нека биде во подточки. Еве зошто:

- Бидејќи пилот-епизодата ја имам гледано над дваесет пати и ја сметам за најдобра епизода од сите серии кои сум ги гледал во живот.

- Бидејќи уште од првата епизода сфатив дека ова не е обична серија. Не сакам многу да употребувам зборови од типот на „магична привлечност“, ама во овој контекст совршено одговараат. Серијата ме привлече како никоја друга до тогаш. Како одеднаш во една серија да собрале се' најдобро што можеле. Од дијалози, глума, саундтрак, камера и најважното, генијална приказна. Јасно беше дека серијата спаѓа во жанрот научна-фантастика, но истовремено во неа имаше нешто толку човечко, нешто што спаѓа во жанрот типична драма. Луѓе кои можеме да ги видиме насекаде околу нас одеднаш се наоѓаа во еден чуден свет. Плус, тука се и мистериозните работи кои те тераат со невидено нетрпение да ја очекуваш секоја наредна епизода.

- Бидејќи I had a thing for Кејт Остин

- Бидејќи плачев како мало дете на последната епизода. Тоа кажува многу, бидејќи во принцип никогаш не плачам, па дури ни на погреби на блиски луѓе. Можеби звучи глупо (you: VLJ, It's just a fucking TV show), но за време на финалето некако ми падна ептен тешко, најверојатно бидејќи за последен пат ги гледам луѓето кои сум ги гледал последните шест години. Се чувствував буквално како да се разделувам со нешто кое никогаш нема да го имам повеќе.

- Бидејќи освен добрите моменти овде имаше и моменти на нервоза, фрустрации и пцовки, предизвикани поради многуте дупки во сценариото. И ова кажува многу. Не можеш да се нервираш за нешто кон кое си индиферентен.

- Бидејќи за разлика од повеќето луѓе, јас не сакам да одам на Хаваите поради плажите, туку зашто сакам да ги посетам локациите каде е сниман Lost.

- Бидејќи поминав многу часови на странски форуми и фан-сајтови читајќи анализи, теории, информации, било што поврзано со серијата.

И за крај, Lost ми е омилената серија ever и искрено не верувам дека некогаш ќе се направи нешто слично на неа. Game of Thrones е прекрасна серија и сега-засега сум ептен задоволен, но не знам, најверојатно за да избие на прво место кај мене треба да го има оној X Factor кој го имаше Lost. И damn it, пак ќе ме натерата да го гледам пилотот, иако го знам на памет.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ke glasam za LOST zatoa shto GoT kako serija ne planiram nikogash da ja gledam. <3Raul go izbrkaa, ti barem ova treba da go znaesh :D, demek Higuain i Benzema bea podobri od nego... +Casillias e overrated :D (ili kako i da mu se spela imeto) :D
па да де и у LOST се (и)збркаа и се испозаебаа... :D

LOST e серииште !!! Револуција на свој начин. Серија која те внесува до крај во мистеријата, серија заради која се изродија мал милион теории од фановите, серија со јака глума... но серија на која „славата и удри у глава“ и серија која беше продолжена заради тоа што стана такво блокбастер и за жал (како и што може да се очекува) серија која значајно опадна на квалитет во последните сезони. Впрочем, така е со СЕ што дополнително се додава а не се оди по оној првичен план.

али ае, немам време сега за LOST, оти ако пак ме фати треската ќе треба уште еднаш да ја изгледам да се испокарам и да ми отиде колоквиумската уџум... И не гласам за никого, освен ако неможе да се гласа и за двете серии! :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.926
Поени од реакции
55.232
па да де и у LOST се (и)збркаа и се испозаебаа... :D

LOST e серииште !!! Револуција на свој начин. Серија која те внесува до крај во мистеријата, серија заради која се изродија мал милион теории од фановите, серија со јака глума... но серија на која „славата и удри у глава“ и серија која беше продолжена заради тоа што стана такво блокбастер и за жал (како и што може да се очекува) серија која значајно опадна на квалитет во последните сезони. Впрочем, така е со СЕ што дополнително се додава а не се оди по оној првичен план.

али ае, немам време сега за LOST, оти ако пак ме фати треската ќе треба уште еднаш да ја изгледам да се испокарам и да ми отиде колоквиумската уџум... И не гласам за никого, освен ако неможе да се гласа и за двете серии! :D
Имаш до утре да се изјасниш или те бришам :)
--- надополнето: 21 мај 2012 во 01:33 ---
- Бидејќи пилот-епизодата ја имам гледано над дваесет пати и ја сметам за најдобра епизода од сите серии кои сум ги гледал во живот.
Ова (y)
Пилотот е нешто ненормално.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Имаш до утре да се изјасниш или те бришам :)
Ајде, глас за LOST, затоа што GoT сеуште трае. :oops:

пошо ко што рече Бранко: Народот е во право, дури и кога греши. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom