Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
Контра аргументи:
1. Оди види ја табелата у Франција или Италија и после дојди и зборувај
2. Прехлани од тие 4 екипи на крај англсикиве се усраа и ја освои Шпанска екипа.
3. Најбрз - Германија, Најборбен - Италија и Шпанија, Најинтересен - може не викам не

Е сега Премиер Лигата во Макеоднија можеби е најинтересна оти така се поставија телевизиите што ја пренесуваа. Се даваа и по 5 утакмици дневно, а од Шпанија се даваат 3 најмногу од кои на две одат Реал и Барса и третата зависи Валенсија, Атлетико Мадрид или евентуално некое дерби.
И да во Примера Барса и Реал летаат напред, ама реално да правиме муабет годинава во која било лига да ги стават овие два тима ќе имаат по минимум 6-7 бода предност пред другите тимовите. Тоа тек ќе се види во ЛШ, оти факт е дека годинава Барса и Реал се несопирливи. Е сега ти можеш да ми кажуваш дека Сандерленд, Њукасл, Бирмингем или незнам кои таму се интересни за гледање и можат без проблем да победат некој од водечката четворка во Англија (ако воопшто постои таа сеуште), ама годинава Арсенал си игра топло-ладно, Челзи дадоа на првите три утакмици 18 гола, ама затоа на последниве 5-6 одвај 2-3 имаат дадено, Манчестер не памтам која година последен пат биле оволку слаби.
За Италија не ни зборувам она си е посебна приказна се виде денеска на 5 утакмици од 15:00 6 гола имаше паднато. Лацио им рушеа комбинација.
А искрено Буднеслигата е една од поинтересните оти на старт на сеозната влегуваат 6-7 екипи со шанса за титулата, па зависи кој како ќе тргне така и ќе си заврши. Па на крај краеви Штудгарт е во зона за испаѓање со само 13 бодови. Моемнтално мене ми е најинтересно да седнам и да гледам Бундес, најотворен фудбал играат, шанси, акции, се и сешто има.
Мислам дека сеуште најборбено е Англија.......
 
F

FuckYouAll

Гостин
Тие што не гледаат италијански фудбал уште ја немаат почуствувано магијата на фудбалот.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Контра аргументи:

3. Најбрз - Германија, Најборбен - Италија и Шпанија, Најинтересен - може не викам не

Е сега Премиер Лигата во Макеоднија можеби е најинтересна оти така се поставија телевизиите што ја пренесуваа.
А искрено Буднеслигата е една од поинтересните оти на старт на сеозната влегуваат 6-7 екипи со шанса за титулата, па зависи кој како ќе тргне така и ќе си заврши. Па на крај краеви Штудгарт е во зона за испаѓање со само 13 бодови. Моемнтално мене ми е најинтересно да седнам и да гледам Бундес, најотворен фудбал играат, шанси, акции, се и сешто има.

Најборбена Примера???? Ај да речеме трета по борбеност, ако не и подоле...Сериа А ај може да се каже физички е силна лига, али како Премиер Лига не е. Утакмиците се на високо темпо 90 минути, многу фаули што би се свиреле во другите лиги тука не се свират, играчите се доста физички јаки и стилот на игра на 80 посто од екипите се заснова на силата, а не на техниката. Поради тоа и најмногу повреди се случуваат во Премиер.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.028
Поени од реакции
2.034
Контра аргументи:
1. Оди види ја табелата у Франција или Италија и после дојди и зборувај
2. Прехлани од тие 4 екипи на крај англсикиве се усраа и ја освои Шпанска екипа.
3. Најбрз - Германија, Најборбен - Италија и Шпанија, Најинтересен - може не викам не

Е сега Премиер Лигата во Макеоднија можеби е најинтересна оти така се поставија телевизиите што ја пренесуваа. Се даваа и по 5 утакмици дневно, а од Шпанија се даваат 3 најмногу од кои на две одат Реал и Барса и третата зависи Валенсија, Атлетико Мадрид или евентуално некое дерби.
И да во Примера Барса и Реал летаат напред, ама реално да правиме муабет годинава во која било лига да ги стават овие два тима ќе имаат по минимум 6-7 бода предност пред другите тимовите. Тоа тек ќе се види во ЛШ, оти факт е дека годинава Барса и Реал се несопирливи. Е сега ти можеш да ми кажуваш дека Сандерленд, Њукасл, Бирмингем или незнам кои таму се интересни за гледање и можат без проблем да победат некој од водечката четворка во Англија (ако воопшто постои таа сеуште), ама годинава Арсенал си игра топло-ладно, Челзи дадоа на првите три утакмици 18 гола, ама затоа на последниве 5-6 одвај 2-3 имаат дадено, Манчестер не памтам која година последен пат биле оволку слаби.
За Италија не ни зборувам она си е посебна приказна се виде денеска на 5 утакмици од 15:00 6 гола имаше паднато. Лацио им рушеа комбинација.
А искрено Буднеслигата е една од поинтересните оти на старт на сеозната влегуваат 6-7 екипи со шанса за титулата, па зависи кој како ќе тргне така и ќе си заврши. Па на крај краеви Штудгарт е во зона за испаѓање со само 13 бодови. Моемнтално мене ми е најинтересно да седнам и да гледам Бундес, најотворен фудбал играат, шанси, акции, се и сешто има.
1. Заебете тие табели и разлики меѓу прв и петнаесетто пласиран тим, немаат никаква врска со квалитетот на лигата. Со компетитивноста имаат.
2. И сега заради таа една Шпанска екипа Шпанската Лига е најдобра, а Англиската Лига имаше 3/4 екипи во полуфинале на ЛШ и е послаба?
3. Најборбен во Шпанија? :pos:
Брат, барем за тебе знам дека добро го разбираш фудбалот, немој со вакви бламажи. :) Баш некогаш од досада седнам и гледам натпревар од Шпанија, тоа не е борбен фудбал затоа што во тек на еден натпревар максимум 3 физички контакти се случуваат меѓу противниците. Еден си трча со топката, двајца трчаат по него, додека не дојде трет и му ја земе, чисто. Исклучок од овие е Меси, кој откако ќе ги пројде првиот и вториот се заебава со третиот, а пред да му појде четвртиот постигнува гол. :)
И кои телевизии во Македонија пренесуваат фудбал оваа сезона, жити све? И од Италија има 5 натпревари неделно, па јас не верувам дека некој седнува да ги гледа, освен тие што си навиваат за конкретниот клуб. Јас, за жал, имам повеќе другари што навиваат за Интер/Милан и некогаш морам да ги гледам, и воопшто не уживам во тие досадни 90 минути. :)
Знаеш како е оној вицот... фудбалот е игра каде што 22ца будали маваат една топка. Во Италија не е така. Таму двајца будали трчаат за една топка, 20 будали стојат и ги гледаат. Погледни некој натпревар од Италија, ќе видиш дека е така. Знам дека никој не сака таков фудбал да гледа, ама погледни за да се увериш само. Секако, има исклучоци, како Рома на пример, за која можам да кажам дека игра интересен фудбал. Или пак Фиорентина. :)

Тие што не гледаат италијански фудбал уште ја немаат почуствувано магијата на фудбалот.
Па тоа бе брааат, кажи им, кажи им за мајсториите на Амбросини, магијата на Адријано, тие прекрасни потези, прекрасни акции... :)
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.213
Поени од реакции
1.713
Контра аргументи:
1. Оди види ја табелата у Франција или Италија и после дојди и зборувај
2. Прехлани од тие 4 екипи на крај англсикиве се усраа и ја освои Шпанска екипа.
3. Најбрз - Германија, Најборбен - Италија и Шпанија, Најинтересен - може не викам не

Е сега Премиер Лигата во Макеоднија можеби е најинтересна оти така се поставија телевизиите што ја пренесуваа. Се даваа и по 5 утакмици дневно, а од Шпанија се даваат 3 најмногу од кои на две одат Реал и Барса и третата зависи Валенсија, Атлетико Мадрид или евентуално некое дерби.
И да во Примера Барса и Реал летаат напред, ама реално да правиме муабет годинава во која било лига да ги стават овие два тима ќе имаат по минимум 6-7 бода предност пред другите тимовите. Тоа тек ќе се види во ЛШ, оти факт е дека годинава Барса и Реал се несопирливи. Е сега ти можеш да ми кажуваш дека Сандерленд, Њукасл, Бирмингем или незнам кои таму се интересни за гледање и можат без проблем да победат некој од водечката четворка во Англија (ако воопшто постои таа сеуште), ама годинава Арсенал си игра топло-ладно, Челзи дадоа на првите три утакмици 18 гола, ама затоа на последниве 5-6 одвај 2-3 имаат дадено, Манчестер не памтам која година последен пат биле оволку слаби.
За Италија не ни зборувам она си е посебна приказна се виде денеска на 5 утакмици од 15:00 6 гола имаше паднато. Лацио им рушеа комбинација.
А искрено Буднеслигата е една од поинтересните оти на старт на сеозната влегуваат 6-7 екипи со шанса за титулата, па зависи кој како ќе тргне така и ќе си заврши. Па на крај краеви Штудгарт е во зона за испаѓање со само 13 бодови. Моемнтално мене ми е најинтересно да седнам и да гледам Бундес, најотворен фудбал играат, шанси, акции, се и сешто има.
Па нормално дека се усраа, у полуфинале мора да играат меѓу себе :pos2:. А финале како финале, се може да се случи. Врска ти нема контрааргументот. И шо ако Барселона го победила Манчестер во финалето, ти по тоа виде дека Примера пред Премиер??? А ако памтиш, малку фалеше да се усере и Барселона со Челзи, ама сите знаеме што се случуваше...
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Абе чекај, не ми мешај муабети, те прашав како тоа Реал нaјјак тим? Ајде да речеме и после Барса. По што ти го увиде тоа? Значи тебе не ти е привлечна Премиер лигата пошто навиваш за шпански клуб? Смешки. За разлика од тебе јас можам да си седнам и да гледам Болтон-Блекбурн и да гледам одличен фудбал. За дерби викаш подобро 4-5 разлика отколку изедначени резултати? Значи ти уопште појма немаш шо значи зборот дерби. Како виде дека Касиљас е најдобар голман? Најдобар е во твојата глава. Има повеќе шпицови у ПЛ подобри од Виља. Како играл Пике, хаха, абе дечко очигледно ти пратиш само шпанско првентсво и величиш нешто шо си го гледал и демек другото се е срање. Пике бил најдобриот дефанзивец, и Пујол, у право си вакви ни оддалеку нема на друго место...се извињавам за оф топик btw.
Не викам дека не ми е привлечна Премиер лига,баш напротив...сигурен сум дека имам повеќе утакмици пратено од тебе.
За дерби сакав да кажам боље,да паѓаат секое дерби 5 гола,па макар и 5:0 нека е.
За Касиљас не добив демат,кој е подобар,исто и за Виља.
Не реков дека Пике и Пујол се најдобрите дефанзивци,само едни од подобрите...впрочем,да не се добри,нема да играат во Барса.

*Морав тука да ти реплицирам,да не тераме оф топик.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Да не ве цитирам овака ќе ви одговорам.

Зборувам за А1 и Сител кога даваа Англиско. Посебно кога даваше А1, тогаш одеа по 5 натпревари од кои редовни беа во 13:45 во сабота и во 17:00 во недела. Тогаш ако сакаа и Дерби Каунти - Вест Хем нека играа пак таа ќе одеше. Сакам да кажам дека тоа не е во случајот со Шпанија. Таму има максимум 3 натпревари од кои како што кажав еден на Барса, другиот на Реал, а третиот кој е поинтересен во вечерните термини од сабота и недела. Да даваат натпревари и од 17:00 ќе биде друга приказна, плус 38 утакмици се тоа, повеќе тимови ќе ги научиме како играат, кој им се главни играчи и слични работи.
И нешто сакам од прееска да ви објаснам ама не ме сфаќате. Не се толку слаби другите екипи во Шпанија, колку што се јаки Барса и Реал, а во Англија Челзи, Манчестер и Арсенал не се толку надмоќни над другите клубови. Е сега тоа е најмногу поради парите. Во Англија 80% од тимовите се на приватни споственици кои што самите незнаат колку пари имаат и фала богу многу појаки играчи ќе земат. За разлика од Англија во Шпанија е друга приказната. Како прво тука ТВ-правата се поделени за никаде. 90% од парите ги земаат Барса и Реал, а другото го делат другите тимови. Значи сакам да ти кажам дека ќе биде друга приказната во Шпанија ако влезат приватни сопственици или ако ТВ-правата се делат малку пореално.
А Италија ја спомнав оти он кажа нешто за табелата, а реално гледано во Франција и во Италија е најизедначено. Иако во годината од тие две лиги гледам вкупно 10 натпревари (и тоа не цели) сакав да му објаснам нешто.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.028
Поени од реакции
2.034
Да не ве цитирам овака ќе ви одговорам.

Зборувам за А1 и Сител кога даваа Англиско. Посебно кога даваше А1, тогаш одеа по 5 натпревари од кои редовни беа во 13:45 во сабота и во 17:00 во недела. Тогаш ако сакаа и Дерби Каунти - Вест Хем нека играа пак таа ќе одеше. Сакам да кажам дека тоа не е во случајот со Шпанија. Таму има максимум 3 натпревари од кои како што кажав еден на Барса, другиот на Реал, а третиот кој е поинтересен во вечерните термини од сабота и недела. Да даваат натпревари и од 17:00 ќе биде друга приказна, плус 38 утакмици се тоа, повеќе тимови ќе ги научиме како играат, кој им се главни играчи и слични работи.
И нешто сакам од прееска да ви објаснам ама не ме сфаќате. Не се толку слаби другите екипи во Шпанија, колку што се јаки Барса и Реал, а во Англија Челзи, Манчестер и Арсенал не се толку надмоќни над другите клубови. Е сега тоа е најмногу поради парите. Во Англија 80% од тимовите се на приватни споственици кои што самите незнаат колку пари имаат и фала богу многу појаки играчи ќе земат. За разлика од Англија во Шпанија е друга приказната. Како прво тука ТВ-правата се поделени за никаде. 90% од парите ги земаат Барса и Реал, а другото го делат другите тимови. Значи сакам да ти кажам дека ќе биде друга приказната во Шпанија ако влезат приватни сопственици или ако ТВ-правата се делат малку пореално.
А Италија ја спомнав оти он кажа нешто за табелата, а реално гледано во Франција и во Италија е најизедначено. Иако во годината од тие две лиги гледам вкупно 10 натпревари (и тоа не цели) сакав да му објаснам нешто.
Хмм, зборуваме за истиот Реал Мадрид кој нема поминато 6 години 1/8 финале во најквалитетното Европско натпреварување, притоа испаѓајќи од Лион, Рома, Ливерпул, Баерн Минхен, Јувентус и Арсенал?

Тоа за делот со сопсвениците и ТВ-правата... конечно признаваш дека во моментов најдобра е Премиер Лигата? :)






За парите што ги вложуваат странците и јас се сложувам, да не е тој лигата ќе е далеку послаба. Како и да е, квалитетот на лигата почна да опаѓа, ама сеуште ПЛ е на врвот. Вложувањето на странците им одговара на клубовите, никако на Англиската репрезентација. :)
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Хмм, зборуваме за истиот Реал Мадрид кој нема поминато 6 години 1/8 финале во најквалитетното Европско натпреварување, притоа испаѓајќи од Лион, Рома, Ливерпул, Баерн Минхен, Јувентус и Арсенал?

Тоа за делот со сопсвениците и ТВ-правата... конечно признаваш дека во моментов најдобра е Премиер Лигата? :)






За парите што ги вложуваат странците и јас се сложувам, да не е тој лигата ќе е далеку послаба. Како и да е, квалитетот на лигата почна да опаѓа, ама сеуште ПЛ е на врвот. Вложувањето на странците им одговара на клубовите, никако на Англиската репрезентација. :)
Епа сеа је*ига толку си ја знаат изгледа во ЛШ.
А за делот со ТВ-правата обасјнував само и според мене кажав Германската е најинтересна секое коло има дерби и се игра најотворен фудбал. А и најголем напредок имаат во Европа според рангирањето тоа најдобро се гледа.
 
Член од
7 мај 2009
Мислења
710
Поени од реакции
55
1. Премиер и Бундес значи гледаме за лигата ,а не од каде доаѓа најдобриот клуб. Англиските екипи сите поминаа групи и во лш и во ле ,а Германска лига од оваа сезона пратам на јуроспот и многу ја засакав. Лш освен Вердер што е слаб и во германија и Баерн ( мислам 6 место ) и Шалке ( средина на табела ) беа први во група. Во Ле:
Леверкузен и Атлетико во иста група. Баер 1 беа ,а Атлетико 3.
Штудгарт ( во зона за испаѓање ) и Гетафе иста група. Штудгарт 1 , Гетафе 3
Борусија и Севиља. Борусија 3, Севиља 2.:kesa:
2.Шпанија освен Барса и Реал другите се не доволно добри.
3.
4.
5.Италија
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Нема да бидам EPL bandwagoner и ќе речам дека според мене таа е трета лига. Зошто? Еве зошто:

1. Она што сите EPL fanboys ќе го речат за останатите лиги е дека нема конкуренција, демек Примера била 2 клуба, Бундеслига била само Баерн...а што зборуваат фактите? Од оформувањето на EPL, баш таа лига има најмалку различни прваци, помалку и од Бундеслига и од Примера споредено во истиот тој период. Секоја година е или Јунајтед или Челзи, порано се вмешуваше и Арсенал.

2. Бундеслигата има талент. Примера ги има најдобрите фудбалери на светот. Што има ЕPL? Најголема делузија на светот е онаа на англичаните дека нивните фудбалери се всушност добри. ЛОЛ. Пола од првиот состав на Јунајтед не би биле трети резерви во Барса или Реал, а освојуваат кажи-речи секоја година.

3. Конкурентноста на помалите тимови во EPL e поголема. Не, само Барса и Реал се премногу јаки. Погледнете им ги составите, мислите дека еден Блекбурн или Стоук би изиграле подобро од 11-пласираната Севиља која го има првиот напаѓач на Бразил и еден од најдобрите африкански фудбалери во својот напад? Па и Херкулес ги победи Барса на гостински терен, и Леванте играше нерешено со Реал.

4. Стилот на игра во EPL е подобар. Ова е веќе прашање на вкус. Мене ми изгледаат како коњи без техника. Преферирам техника и добро изградени акции во однос на коњски трки. Доколку веќе не ве бендисува Примера, Бундеслигата според мене има најдобра игра. Редовно си паѓаат голови, не се знае кој е прв кој е последен, огромни таленти што се покажа на СП итн итн.

5. Англиските тимови се најконкурентни во Европа. Затоа што минале групна фаза? ЛОЛ. Се согласувам дека англиските екипи имаат значителен прогрес во Европа, но на крај се гледа само победникот. Интер - Барса - Манчестер. Не гледам доминација. Лани во полуфинале на ЛШ - Барса, Интер, Баерн, Лион. Каде е англиската екипа? Најголем прогрес во Европа има Бундеслигата, а тоа се гледа и по поените кои ги добива.

Има уште милион причини зошто EPL не е ниту прва, а според мене ниту втора лига. Она што се случува е само bandwagon ефект.
Ах, за Сериа А. Тоа е веќе бавна смрт. Ако сакаш да ти изумрат мозочните клетки, седни гледај Сериа А. Единствено што се гледа и слуша е туп-туп-туп кога удараат топка, поради тоа што има едно 5-6000 во публика. Убедливо најслаба лига од 4-те водечки.
Завршно рангирање:

1. Primera
2. Bundesliga
3. EPL
4. Serie A
Да не беа конкурентни немаше УЕФА со судии да спречува две англиски финалиња по ред во ЛШ.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.171
Тие што не гледаат италијански фудбал уште ја немаат почуствувано магијата на фудбалот.
А тие што гледаат само италијанско МИСЛАТ дека ја имаат почуствувано магијата на фудбалот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom