Косовски вехабист утре на гости по повод Рамазан во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.
H

HITCH

Гостин
Кој те лаже тебе дека хоџата е вехабист ? Кој те лаже дека проповеда радикален Ислам ? Кој те лаже дека сакал да отиде во Газа ? Кој те лаже дека ,,македоцните,, муслимани и турците се поинакви од албанците кога е во прашање Исламот ? Кој те лаже дека џамиите ги градат непознати спонзори ? Кој те лаже дека албанците се малцинство ?
О хо хоооооооооооооооооо За да не добијам бан или пак за да не забегам од темава ќе ти кажам вака:
Оџата ваш го фатија Израелциве на дело. Заедно со куп другарчиња со исти брадулиња, со исти фустанчиња ги фатија на брод и откако плачеа ко мали деца ги пушти ја да се вратат дома. Патем Министерството за внатрешни работи на Република Македонија тврди дека:
ВО МАКЕДОНИЈА ВО НЕКОИ ЏАМИИ ОД НЕКОИ ОЏИ СЕ ПРАКТИЦИРА РАДИКАЛЕН ИСЛАМ. ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ПАРИ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ СТИГНУВААТ ПРЕКУ НЕКОЛКУ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ, ЧИИ ТРАНСАКЦИСКИ СМЕТКИ СЕ СЛЕДАТ. ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ПРЕФРЛААТ СЕ ОД ФИРМИ ИЛИ ОРГАНИЗАЦИИ БЛИСКИ СО АЛ КАЕДА И СЕ НА ЦРНАТА ЛИСТА НА ФИРМИ И ОРГАНИЗАЦИИ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ, СОЕДНИНЕТИТЕ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ, НАТО И ЕУ!
Изини ама јас за некои работи му верувам на нашето МВР. Не велам дека не знаат да заташкаат, ама за вакви работи немаат утка.

--- надополнето ---

Се гледа јасно дека си против албанците...а верата ја користиш како причина!
Не е фер да ме правиш будала при здрав памет! Нема да ти дозволам! Да не се лажеме... Имавте многу права во оваа држава, за некои повисоки идеали ја пресековте гранката на која седевте и плукнавте на раката која ве хранеше.
Знаеш која е причината поради која сум против Шќиптарите? Цело време глумите угнетувани, а зад грб си редите други работи. Тоа не е лукавост, не е итрина, тоа е расипаност до срж. САД ни е пријател и на нас и на вас. Како им вративте? Со тоа што донесовте вахабисти овде? Мислиш си помогнавте?! Чекјате резултати од пописот, сега точно ќе ве пребројат!
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237


Не е фер да ме правиш будала при здрав памет! Нема да ти дозволам! Да не се лажеме... Имавте многу права во оваа држава, за некои повисоки идеали ја пресековте гранката на која седевте и плукнавте на раката која ве хранеше.
Знаеш која е причината поради која сум против Шќиптарите? Цело време глумите угнетувани, а зад грб си редите други работи. Тоа не е лукавост, не е итрина, тоа е расипаност до срж. САД ни е пријател и на нас и на вас. Како им вративте? Со тоа што донесовте вахабисти овде? Мислиш си помогнавте?! Чекјате резултати од пописот, сега точно ќе ве пребројат!
Да бе ние за инает на САД ги донесовме вахабистите!! Ццц сешто ќе слушаш.САД е светска сила па ние ќе ги излажеме нив...абее празни зборови ти се овие...ги знаат тие работите подобро од мене и тебе!
Да бе многу права имавме...пошто ние сакавме универзитет вие Маќедонците пукавте по нас :)

И да конечно точно ќе не бројат...едвај ги чекам резултатите!
 
H

HITCH

Гостин
Да бе ние за инает на САД ги донесовме вахабистите!! Ццц сешто ќе слушаш.САД е светска сила па ние ќе ги излажеме нив...абее празни зборови ти се овие...ги знаат тие работите подобро од мене и тебе!
Да бе многу права имавме...пошто ние сакавме универзитет вие Маќедонците пукавте по нас :)

И да конечно точно ќе не бројат...едвај ги чекам резултатите!

Аааа... ти си бил на молитва денес со оџата од Косово :pos:

Добивте универзитет и... Добивте квалитетни кадри? Не, добивте само лист. Дипомата е потпишан лист, без знаење не вреди, а гледам дека знаењето и не ви е баш нешто јака страна.

Јас се одјавувам од темава, нема поента понатаму да се коментира. Го викнавте вахабистот од Косово, `ко малку да ги имавте овде, Ви кажа што имаше да ви каже и сега терајте понатаму :toe:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.309
У рок од нецели 3 год у околија кај мене се изградија 2 нови џамии, искрено премногу ме интересира од каде им толку пари на муслиманиве. Ај некој од поупатениве (муслимани), нека ми објасни колку чини изградба на една џамија?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Аааа... ти си бил на молитва денес со оџата од Косово :pos:

Добивте универзитет и... Добивте квалитетни кадри? Не, добивте само лист. Дипомата е потпишан лист, без знаење не вреди, а гледам дека знаењето и не ви е баш нешто јака страна.

Јас се одјавувам од темава, нема поента понатаму да се коментира. Го викнавте вахабистот од Косово, `ко малку да ги имавте овде, Ви кажа што имаше да ви каже и сега терајте понатаму :toe:
Смешна си веќе...многу добро го искажав мојот став погоре.
А значи после го добивме...и како го добивме ама...ај овие муабети не се за овде.

А за знаењето...ме насмеа малце...само вие знаете бе... :)

--- надополнето ---

У рок од нецели 3 год у околија кај мене се изградија 2 нови џамии, искрено премногу ме интересира од каде им толку пари на муслиманиве. Ај некој од поупатениве (муслимани), нека ми објасни колку чини изградба на една џамија?
Кај тебе ја те уверувам дека не се изградени од вахабисти...тоа се чисти Исламски џамии!

Пари а! Па бизнисмени колку сакаш има...а кога се гради џамија сите помагаат во тоа во зависност од можностите.

Ете џамијата во Мала Речица беше реновирана...и сите пари ги даде Лазим Дестани...ако не ви е познат овој тогаш ова сигурно ви е позната...фирмата Еколог!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.309
Кај тебе ја те уверувам дека не се изградени од вахабисти...тоа се чисти Исламски џамии!

Пари а! Па бизнисмени колку сакаш има...а кога се гради џамија сите помагаат во тоа во зависност од можностите.

Ете џамијата во Мала Речица беше реновирана...и сите пари ги даде Лазим Дестани...ако не ви е познат овој тогаш ова сигурно ви е позната...фирмата Еколог!
Aбе рака на срце, ама милионски суми се вртат кога ќе се спомне изградба на нова џамија. Плус во време на светска економска криза се градат нови џамии и тоа едната срушена до темел за да биде истата одново обновена. Малце нелогично ми е ова а да ми биде уште понелогично се шпекулира уш една џамија у скоро време да биде урната и изградена одново, ама помодерна, со четири минариња.
Се сомневам малку околу тоа од каде се добиваат финансии, но сепак да ти верувам. Се надевам дека нема екстремни муслимани околу мене.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Кој те лаже тебе дека хоџата е вехабист ? Кој те лаже дека проповеда радикален Ислам ? Кој те лаже дека сакал да отиде во Газа ? Кој те лаже дека ,,македоцните,, муслимани и турците се поинакви од албанците кога е во прашање Исламот ? Кој те лаже дека џамиите ги градат непознати спонзори ? Кој те лаже дека албанците се малцинство ?
1. На вести кажаа, имаше линк на првиот пост.
2. Лично знам неколку оџи кои кажаа дека се проповеда вахабизам во МК
3. Немам поим за ова
4. Ова ни самиот не знаеш што си сакал да кажеш
5. Кои се спонзорите кои трошат милиони евра на џамии? Знам едно , Вахабити ги викаат, ама не се сигурно они. Изгледа самовила ви дава пари.
6. Албанците се малцинство. И ме лаже пописот.
п.с. Каде е другарот твој Пикасо не знам, на Џемо Хаса да не ја лее статуата во Гостивар?

--- надополнето ---

Od bolna nacija sto ocekuvas ti???

Ednostavno pusti gi grcite sto sakat neka si pravat,, zaradi inaet davam celosna podrska na GRCIJA za sporot so imeto..
Што има врска нацијата со Канал 5? Ајде сега извини се или нека ти го избришат постот. Срам да ти е.

--- надополнето ---

Ima poveke podrzuvaci ne e samo Anglija,,a sto se odnesuva do podrskata,, britancite vo pravo se st sakat Turcija da bide del od EU,, zatoa sto mnogu poveke potreba imat evropejcite na Turcija otkolku EU na Turcija..
Кои се другите подржувачи за влез на Турција во Унијата?
Како има поголема добивка Унијата од влезот на Турција неголи од нејзиното не влегување? Ако излезат Германија и Австрија од Унијата, што ќе остане? Полска и Франција?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Чекајте бре луѓе- некако во погрешна насока ви отиде муабетов- почнавте меѓусебно да се зајадувате
Прво не се сложувам со тоа да со еден вахабист во случајов (или колку и да се во МК) ги споредувате сите македонски албанци- Имам еден позавиден број пријатели албанци (ама БАШ пријатели кои знам дека во секој момент би ми помогнале и ја исто така)- и во разговор со нив- зборам отворен разговор- пријателски - истите тие ми имаат кажано дека не ги сакаат вахабистите ниту било што поврзано со нив. И за Вахабистите велат дека се екстремни секташи -дојденци од Саудиска А. и сите нејзини приипадници се фанатици кои не прифаќаат никаква толеранција, не се обидуваат да воспостават добри односи со локалното муслиманско население ,ТУКУ создаваат раздор меѓу нив - им попречуваат на верските заедници и отворено застапуваат насилство и џихад-
Не велам дека нема од македонските муслимани нивни приврзаници- но, тие се малку, и не е во ред да сите албанци ги сврстите во ТОЈ кош.
Како сакате сфатете ме или пак не- но, нашиве се даааалеку поцивилизирани, по образовани и не се со идиотски идеи и налудничави замисли-
Овој дојденецот од Косово- вахабистот би го споредил со Зоран Вранишковски
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Aбе рака на срце, ама милионски суми се вртат кога ќе се спомне изградба на нова џамија. Плус во време на светска економска криза се градат нови џамии и тоа едната срушена до темел за да биде истата одново обновена. Малце нелогично ми е ова а да ми биде уште понелогично се шпекулира уш една џамија у скоро време да биде урната и изградена одново, ама помодерна, со четири минариња.
Се сомневам малку околу тоа од каде се добиваат финансии, но сепак да ти верувам. Се надевам дека нема екстремни муслимани околу мене.
Барем за местото каде живееш ти имам сигурни информации :)

Па не би рекол баш милионски...сепак зависи од тоа каква ќе биде џамијата,цената зависи.
Абе за милионерите нема криза...дај кажи дали за Еколог има криза или за кој било друг богаташ :)

--- надополнето ---

Чекајте бре луѓе- некако во погрешна насока ви отиде муабетов- почнавте меѓусебно да се зајадувате
Прво не се сложувам со тоа да со еден вахабист во случајов (или колку и да се во МК) ги споредувате сите македонски албанци- Имам еден позавиден број пријатели албанци (ама БАШ пријатели кои знам дека во секој момент би ми помогнале и ја исто така)- и во разговор со нив- зборам отворен разговор- пријателски - истите тие ми имаат кажано дека не ги сакаат вахабистите ниту било што поврзано со нив. И за Вахабистите велат дека се екстремни секташи -дојденци од Саудиска А. и сите нејзини приипадници се фанатици кои не прифаќаат никаква толеранција, не се обидуваат да воспостават добри односи со локалното муслиманско население ,ТУКУ создаваат раздор меѓу нив - им попречуваат на верските заедници и отворено застапуваат насилство и џихад-
Не велам дека нема од македонските муслимани нивни приврзаници- но, тие се малку, и не е во ред да сите албанци ги сврстите во ТОЈ кош.
Како сакате сфатете ме или пак не- но, нашиве се даааалеку поцивилизирани, по образовани и не се со идиотски идеи и налудничави замисли-
Овој дојденецот од Косово- вахабистот би го споредил со Зоран Вранишковски

Ова го кажувам и јас...

Ние едноставно не ги сакаме вахабистите.
Од џамијата во мојата населба се истерани вахабистите,сега доаѓаат 3-4 лица од нив но сега по Рамазанот нема да можат да стапнат веќе во џамијата.Иначе низ целиот град им е забранет влезот во џамија...освен кај теќето Арабати.

Повеќе ги има во Скопје,но немаат голема подршка од домашното население колку што прават бучава.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Aбе рака на срце, ама милионски суми се вртат кога ќе се спомне изградба на нова џамија. Плус во време на светска економска криза се градат нови џамии и тоа едната срушена до темел за да биде истата одново обновена. Малце нелогично ми е ова а да ми биде уште понелогично се шпекулира уш една џамија у скоро време да биде урната и изградена одново, ама помодерна, со четири минариња.
Се сомневам малку околу тоа од каде се добиваат финансии, но сепак да ти верувам. Се надевам дека нема екстремни муслимани околу мене.
Ubavo ti kaza i clenot pogore. Nema milionski sumi, tuku koga vo nekoe selo ili mesto se resi da se izgradi djamija, site djamii naokolu od toj reon ili grad na petocna molitva sobiraat pari za da se izgradi taa djamija koja e zapocnata, kako pomos. Vo nasata djamija sekogas imamot kazuva kolku pari se sobereni od prethodnata molitva, i nikogas sumata ne e pod 1000eu, samo od vernicite koi bile na molitva ne od biznismenite, koi privatno davaat. Taka da edna prosta matematika. 10 djamii neka bidat naokolu vo toj region po 1000 eu, eve ti 10 000 eu samo za edna nedela, za 6 meseci toa se 24 petocni molitvi po 10 000 eu, toa se 240 000 eu, i tek tuk ke se najde nekoj biznismen i eve ti pari da se izgradi edna djamija. Tie sto vikaat deka nekoj dobiva pari od saudiska arabija toa se samo obicni spekulacii.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Ц ц ц...хах абе каде виде ти дека Албанците ги подржуваат вахабистите.Нормално има поединци кои можеби за пари,можеби некој така мисли,некој така сака...но Албанците како нација во Македонија ги нејќат вахабистите.
И доста веќе се обидувате да ги оцрните сите албанци поради некои манијачни групи.

Кој рече дека не ја сакаме Мајка Тереза...хах...ќе ја сакаме нормално наша е :)

Не може да ги осудите сите албанци заради некоја секта.Јас ве уверувам дека секој албанец муслиман(но прав муслиман) е против вахабистите.Само во Скопје се повеќе и превземаа 1-2 џамии и сега ќе кажеме дека само вахабистите градат џамии демек ние другите не сме граделе!
Не се вели дека сите Албанци ги поддржуваат вехабистите, но има се повеќе Албанци кои ги поддржуваат и тој број расте иако пред 20год тоа учење во Македонија го донесоа неколку Бошњаци сега во голема бројка има Албанци.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.122
Поени од реакции
4.768
Овие од Канал5 , имаат започнато некој вид војна против муслиманите во Македонија , не знам која им е целта , ни албанските медиуми не се толку загрижени колку што се загрижени овие од Канал5. Веќе неколку месеци гледам си водат некое сценарио, многу настојуваат на некои теми околу Исламот.
Во право се Канал 5, и треба да бидат загрижени, не само тие, туку и Македонците.
Исламот е опасна религија, особено радикалниот.

Сепак, С. Арабија нема вечно да има нафта, веќе за 8-10 години таму ќе се исцрпат изворите (од поодамна се затворени некои извори, т.е. пресушени) а кога тоа ќе се случи, постепено и исламот ќе почне да се намалува.
Битното е сега да не се остава простор за маневри, треба да се бориме со сите средства против тоа.
Како први на мета треба да бидат А1 и муслиманот Велија...
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Чекајте бре луѓе- некако во погрешна насока ви отиде муабетов- почнавте меѓусебно да се зајадувате
Прво не се сложувам со тоа да со еден вахабист во случајов (или колку и да се во МК) ги споредувате сите македонски албанци- Имам еден позавиден број пријатели албанци (ама БАШ пријатели кои знам дека во секој момент би ми помогнале и ја исто така)- и во разговор со нив- зборам отворен разговор- пријателски - истите тие ми имаат кажано дека не ги сакаат вахабистите ниту било што поврзано со нив. И за Вахабистите велат дека се екстремни секташи -дојденци од Саудиска А. и сите нејзини приипадници се фанатици кои не прифаќаат никаква толеранција, не се обидуваат да воспостават добри односи со локалното муслиманско население ,ТУКУ создаваат раздор меѓу нив - им попречуваат на верските заедници и отворено застапуваат насилство и џихад-
Не велам дека нема од македонските муслимани нивни приврзаници- но, тие се малку, и не е во ред да сите албанци ги сврстите во ТОЈ кош.
Како сакате сфатете ме или пак не- но, нашиве се даааалеку поцивилизирани, по образовани и не се со идиотски идеи и налудничави замисли-
Овој дојденецот од Косово- вахабистот би го споредил со Зоран Вранишковски
Велиш не ги поддржуваат, прашај ги тогаш во 2001 кои беа тие во Радожда, колку вехабисти имаше таму и кој ја спроведуваше акцијата... остај го настрана учителот.

--- надополнето ---

Овие од Канал5 , имаат започнато некој вид војна против муслиманите во Македонија , не знам која им е целта , ни албанските медиуми не се толку загрижени колку што се загрижени овие од Канал5. Веќе неколку месеци гледам си водат некое сценарио, многу настојуваат на некои теми околу Исламот.
Каде што има чад има и оган, така велат и да знаеш не грешат.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Во право се Канал 5, и треба да бидат загрижени, не само тие, туку и Македонците.
Исламот е опасна религија, особено радикалниот.

Сепак, С. Арабија нема вечно да има нафта, веќе за 8-10 години таму ќе се исцрпат изворите (од поодамна се затворени некои извори, т.е. пресушени) а кога тоа ќе се случи, постепено и исламот ќе почне да се намалува.
Битното е сега да не се остава простор за маневри, треба да се бориме со сите средства против тоа.
Како први на мета треба да бидат А1 и муслиманот Велија...
Исламот не е опасна религија, опасни се тие луѓе кои погрешно го интерпретираат. А факт е дека такви има доста во државава.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Исламот не е опасна религија, опасни се тие луѓе кои погрешно го интерпретираат. А факт е дека такви има доста во државава.
Наjбитно е какви са духовните водачи ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom