Коронавирус (COVID-19)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
2.000 заболени според Филипче малку да не се?
Требал уште една или две нули да додаде. Кривицата е кај самиот народ.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Мало инфо што ми го даде мајками, компетентните медицинари тука нека дадат повеќе информации (дали е легит ова, или бладање :D).

Моментално, докторите кои биле во близок контакт или пак се на работа во тие места каде може да се заболат, се на „терапија“ со следниве капсули/апчиња:

Прегледај го приврзокот 239337

Ова и е дадено од доктор да види како се викаат.
Имуностимулант.

Не делува на вирусот, стимулира имунитет. Го билда имунитетот.
Се користи за автоимуни заболувања.

Спаѓа како анти-вирал лек, ама уствари е имуностимулатор.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Најдобро да бидеме реални, бројката може драстично да расте во следните недели. Не рачунајте дека за месец ќе се смири се, може повеќе месеци вака да биде. Додека се проверат сите и како, вирусот ќе циркулира.
Колку повеќе бројката расте на заразени, толку повеќе карантинот ќе продолжи, од 2 недели, ќе испадне 4-5 недели у карантин и може и повеќе.
Ние ако седиме дома 2 недели и да не го фатиме вирусов, ќе искочиме најдвор и толку треба.
Овие заразениве повеќето се дојдени од страна.Ќе биде интересно кога локално ќе се шири ова.
Место 2000 заразени како што викаат, ќе биде тродупло повеќе.
Тешко ни се пишува.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јас оваа група прекинав да ја следам баш заради ова. Се срамам кога ги читам.

Кај и да сме, менталитетот си го носиме. Страшно!
Компирот каде и да го носиш, што и да му правиш, си останува компир.

За очекување е бројката на новозаболени да расте до извесен број, како што е случај со епидемиите. Колкава ќе биде таа бројка зависи од нашата колективна свесност (sic), внимателност (sic), и секако, од способноста (sic) на нашето здравство да се соочи со ваков предизвик и ништо помалку од нашата солидарност, хуманост...
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Уште не се знае точно бројка да се предвиди во Јужна Кореја имаше нагло накачување и нагло опаѓање на бројките.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Уште не се знае точно бројка да се предвиди во Јужна Кореја имаше нагло накачување и нагло опаѓање на бројките.
Инаку 193 од вкупно 195 земји во светот само не знам точно кои се овие две кај што нема ниту еден заразен...
Едната беше Афричка земја мислам. За другата не знам. Може да е Северна Кореа.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.066
Поени од реакции
12.601
Најдобро да бидеме реални, бројката може драстично да расте во следните недели. Не рачунајте дека за месец ќе се смири се, може повеќе месеци вака да биде. Додека се проверат сите и како, вирусот ќе циркулира.
Колку повеќе бројката расте на заразени, толку повеќе карантинот ќе продолжи, од 2 недели, ќе испадне 4-5 недели у карантин и може и повеќе.
Ние ако седиме дома 2 недели и да не го фатиме вирусов, ќе искочиме најдвор и толку треба.
Овие заразениве повеќето се дојдени од страна.Ќе биде интересно кога локално ќе се шири ова.
Место 2000 заразени како што викаат, ќе биде тродупло повеќе.
Тешко ни се пишува.
Болје да умреме колективно сите од корона ако треба повеќе од месец дена да дремеме дома.
Верувам дека и ти,како и другиве ботови,поима немате што би значело тоа за ваква шуплива "држава" како нашава.
Ќе испоцркаме за леб,пре него од коронава што ги ништи старциве.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
So pojavata na korona virusot site se prefrlivme na zdrava hrana i pojacuvanje na imunitetot so razni vitamini i suplementi.Me interesira dali nekoj navistina znae sto e dobro da se zema preventivno i koja bi bila dobra ishrana,bidejki vcera na fb citav kako e dobro da se jadat tvrdo vareni jajca,da se pie jogurt,kefir i sl.Denes pisuva da se izbegavaat mlecni proizvodi i jajca bidejki virusot se hranel so prirodni proteini sto gi ima vo jajcata i mlecnite proizvodi
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Ова со ракавиците и маските е жива смешка како се употребуваат. Ако не Корона вирус, сигурно ќе закачат нешто друго или некоја бактерија поради неправилно користење. Тие се за една употреба а не да ги носиш цел ден и да пушиш цигара со нив и маската сто пати извади па стави. Бар кога си со голи раце ти текнува да ги измиеш или дезинфицираш од време на време, вака со ракавиците цел ден се таложат бактерии на нив и несвесно ќе се пипнеш за лице. А дефинитивно најинтересни ми се тие што ја носат маската само на уста и со откриен нос :D
сеа тетка ке ви покаже...
еден заболен од Радишани, заразен на скијање у Италија си се шетал едно недела дена па се пријавил сам одкако комшиите му кажале дека ке го пријават


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
So pojavata na korona virusot site se prefrlivme na zdrava hrana i pojacuvanje na imunitetot so razni vitamini i suplementi.Me interesira dali nekoj navistina znae sto e dobro da se zema preventivno i koja bi bila dobra ishrana,bidejki vcera na fb citav kako e dobro da se jadat tvrdo vareni jajca,da se pie jogurt,kefir i sl.Denes pisuva da se izbegavaat mlecni proizvodi i jajca bidejki virusot se hranel so prirodni proteini sto gi ima vo jajcata i mlecnite proizvodi
Ц витаминот го зголемува бројот на леукоцитите кои имаат улога да го бранат имуниот систем кога е нападнат, така да ц витамин + цинк овошје, течности и сл.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
So pojavata na korona virusot site se prefrlivme na zdrava hrana i pojacuvanje na imunitetot so razni vitamini i suplementi.Me interesira dali nekoj navistina znae sto e dobro da se zema preventivno i koja bi bila dobra ishrana,bidejki vcera na fb citav kako e dobro da se jadat tvrdo vareni jajca,da se pie jogurt,kefir i sl.Denes pisuva da se izbegavaat mlecni proizvodi i jajca bidejki virusot se hranel so prirodni proteini sto gi ima vo jajcata i mlecnite proizvodi
Те молам не со глупостиве во оваа тема.

Исхраната каква да била :facepalm: Вирус е ова, не е дијабет.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Знаеш дека светот влегува во рецесија, границите се комплетно затворени, авионите не летаат, Меркел прв пат се обраќа на нацијата во кариерата и вели дека ова е најголем предизвик од 2СВ, во цела Европа нема човек на улица, Трамп ќе им дава кеш на сите Американци да не банкротираат итн итн? Ко демек ништо не се случува или?
Апсолутно се случува. Но многу нешта што ја погодиле планетава а биле поопасни, не добиле толку медиумска покриеност и не се превземале толку радикални мерки кои носат до таа рецесија.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Зашто ги тестираат кај Жан Митрев се знае? У Систина прават ли вакви тестови?
наводно у жан митрев можат само да дијагностицираат вирус но не и за кој се работи па затоа повторно им се прави тест
во Систина се тестирал газдата на енергосистем и му виделе дамка на бели дробови и одма е пратен на тест за корона а цел одел од систина у изолација


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom