Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.360
Поени од реакции
11.233
накратко... Меркел се жали дека таму кај што се тргнаа мерките има повторно зголемен број на заболувања
во автобус во Австрија задолжително е носење маска, некоја босанка одбивала да стаи и се десило гужва кога и кажале дека мора да носи, шоферот ја пријавил у полиција и ја затвориле


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.178
Поени од реакции
2.852
накратко... Меркел се жали дека таму кај што се тргнаа мерките има повторно зголемен број на заболувања
во автобус во Австрија задолжително е носење маска, некоја босанка одбивала да стаи и се десило гужва кога и кажале дека мора да носи, шоферот ја пријавил у полиција и ја затвориле


Sent from my iPhone using Tapatalk
И колку заштитува де маската?

Колку што заштитува шлем од бетон од пеес кила од втори спрат да ти падни на глата...

И колку што заштитува шлем од куршуми од митралез со калибар 14,5 mm...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.360
Поени од реакции
11.233
И колку заштитува де маската?

Колку што заштитува шлем од бетон од пеес кила од втори спрат да ти падни на глата...

И колку што заштитува шлем од куршуми од митралез со калибар 14,5 mm...
сигурно позаштитен ке си одколку без маска ама нели ние со три изгледани видеа сме најпаметни и нема што кур да носиме маски, ова е тиранија не се трпи се заради тоа Џ5
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.178
Поени од реакции
2.852
сигурно позаштитен ке си одколку без маска ама нели ние со три изгледани видеа сме најпаметни и нема што кур да носиме маски, ова е тиранија не се трпи се заради тоа Џ5
Чекај да ти кажам една работа. Било каде да излезам низ град по пазарење во маркети, супермаркети, зелени пазари, пиљарници, аптеки, железарии, стоваришта, круг со точкот низ чаршија воопшто не носам маска. Па еве не сум разболен...
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
744
Поени од реакции
1.607
Математиката не ти е јака страна. Најпросто што може да се опише пута 35, е на еден умрен од грип треба да има 35 од корона. и тука не треба повеќе дискусија. Ако го подржуваш тоа, твој проблем. Претходни хронични болести што не го осети сарказмот ќе да ти одговорам со друг сарказам, сигурно нема да пуштат на олимпијада у спринт да се трка некој со една нога против Болт. Нормално дека хендикеп си е хендикеп, така и со хроничните болести.
Тоа што короната е опишана како САРС (тежок акутен респираторен синдром) не е ни битно, битно е да е позитивен на тест, другото мање више не важи, имал, немал такви симптоми, кој разбира од виша математика, нема сега диференцијали да решаваме.
А да, за Словенија беше твојата дискусија
Govorime za sporedba grip/corona vrz baza na momentalnite podatoci. Se izostava mladata populacija kako statisticki podatok zatoa sto golem del od niv koi prebolele grip ne se ni testiraat dali se pozitivni na influenza. Testovite za grip gi pravat standardno vo bolnica kaj pacienti so znaci na respiratoren infekt. Mrtvite, direktno mrtvite od grip se so uste mnogu pomal procent ako odime po tvojot nacin na interpretacija na pricina za smrt. Obicno umiraat radi samite komplikacii od samiot virus no isto gi vbrojuvaat vo statistikata kako smrt kako posledica na grip.
Математиката не ти е јака страна. Најпросто што може да се опише пута 35, е на еден умрен од грип треба да има 35 од корона. и тука не треба повеќе дискусија. Ако го подржуваш тоа, твој проблем. Претходни хронични болести што не го осети сарказмот ќе да ти одговорам со друг сарказам, сигурно нема да пуштат на олимпијада у спринт да се трка некој со една нога против Болт. Нормално дека хендикеп си е хендикеп, така и со хроничните болести.
Тоа што короната е опишана како САРС (тежок акутен респираторен синдром) не е ни битно, битно е да е позитивен на тест, другото мање више не важи, имал, немал такви симптоми, кој разбира од виша математика, нема сега диференцијали да решаваме.
А да, за Словенија беше твојата дискусија
Прегледај го приврзокот 246342
Уште не започната сезоната 29 мртви, 12 февруари, хоспитализирани веќе колку ланската цела сезона
Прегледај го приврзокот 246344
2018 за репер
Зимските месеци им умираат просек по 2000,март најмногу, 40% од сите умрени се во зимските месеци, еве нема да инсинуирам ништо, сам извлечи заклучок

И еве статистика за грипот по години само колку се хоспитализираат во Европа
Прегледај го приврзокот 246346
Црвената за оваа година е прекината, може само да претпоставиме колкава би била, најмала кривата 2016-2017, најголема 2017-2018, достига над 1000 неделно, а не паѓа под 600 од 50 недела до 12 недела следната година.Колкава е смртноста веќе беше дискутирано и не би се навраќал на тоа.
Eh be druze, ne sme na ista branova dolzina. Pazi, infektologot sto go slusase illumious i sto go dade podatokot od 10-35x poletalen, koj igra klucna uloga pri samite statisticki podatoci za inficirani so grip/korona i nivnata stapka na smrtnost koj gi prezentiras vo grafikonite tvrdis deka laze. Deka bukvalno negde ja zeznal matematikata i dal takvi podatoci vo javnost , onaka :). Ili infektologov mnogu laze i nikoj nemoze da go fati vo lagata ili ti se inaetis ili si go razbral pogresno whatever...vrz baza na ova sekoja ponatamosna diskusija smetam deka e bespretdmetna oti nema da se razbereme duri i da se razbereme.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.360
Поени од реакции
11.233
Чекај да ти кажам една работа. Било каде да излезам низ град по пазарење во маркети, супермаркети, зелени пазари, пиљарници, аптеки, железарии, стоваришта, круг со точкот низ чаршија воопшто не носам маска. Па еве не сум разболен...
сигурно и раце немиеш и жив здрав ете
а бе бац све е ова америчка пропаганда


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
943
Поени од реакции
1.546
И колку заштитува де маската?

Колку што заштитува шлем од бетон од пеес кила од втори спрат да ти падни на глата...

И колку што заштитува шлем од куршуми од митралез со калибар 14,5 mm...
Знам дека ако ти кажам курацот нема да те боли ама еве читај ако те занима.


ТЛДР 80-90 %
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.178
Поени од реакции
2.852
сигурно и раце немиеш и жив здрав ете
а бе бац све е ова америчка пропаганда


Sent from my iPhone using Tapatalk
Кај спомнав јас дека не мијам раце?

Доколку најдиш таков пост од мене дека немијам раце цитирај го или напрај му Print Screen...
Автоматски споено мислење:

Знам дека ако ти кажам курацот нема да те боли ама еве читај ако те занима.


ТЛДР 80-90 %
Чекај вака како докторите носеле не една туку две маски нон стоп, но пак се заразиле. И тоа десетици доктори...

Значи тука паѓа во вода теоријата дека маската штити...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Govorime za sporedba grip/corona vrz baza na momentalnite podatoci. Se izostava mladata populacija kako statisticki podatok zatoa sto golem del od niv koi prebolele grip ne se ni testiraat dali se pozitivni na influenza. Testovite za grip gi pravat standardno vo bolnica kaj pacienti so znaci na respiratoren infekt. Mrtvite, direktno mrtvite od grip se so uste mnogu pomal procent ako odime po tvojot nacin na interpretacija na pricina za smrt. Obicno umiraat radi samite komplikacii od samiot virus no isto gi vbrojuvaat vo statistikata kako smrt kako posledica na grip.


Eh be druze, ne sme na ista branova dolzina. Pazi, infektologot sto go slusase illumious i sto go dade podatokot od 10-35x poletalen, koj igra klucna uloga pri samite statisticki podatoci za inficirani so grip/korona i nivnata stapka na smrtnost koj gi prezentiras vo grafikonite tvrdis deka laze. Deka bukvalno negde ja zeznal matematikata i dal takvi podatoci vo javnost , onaka :). Ili infektologov mnogu laze i nikoj nemoze da go fati vo lagata ili ti se inaetis ili si go razbral pogresno whatever...vrz baza na ova sekoja ponatamosna diskusija smetam deka e bespretdmetna oti nema da se razbereme duri i da se razbereme.
Не сакам никого да омаловажувам, ниту без причина да се конфронтирам,но не може да преминам и преку некои работи кои се пласираат, дали намерно за саморекламирање или ширење на паника или препораки од СЗО, но мене ова веќе ми личи на политичка бескрупулозна борба во која не се бираат средства да се нападне противникот, а во овој случај тоа е обичниот граѓанин.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.298
Не сакам никого да омаловажувам, ниту без причина да се конфронтирам,но не може да преминам и преку некои работи кои се пласираат, дали намерно за саморекламирање или ширење на паника или препораки од СЗО, но мене ова веќе ми личи на политичка бескрупулозна борба во која не се бираат средства да се нападне противникот, а во овој случај тоа е обичниот граѓанин.
Интересно ти смета тоа што јас ги преиспитувам ставовите на Вело кој е во пензија, но ти немаш мака да омаловажува официјално лице инфектолог на Словенија.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Кај спомнав јас дека не мијам раце?

Доколку најдиш таков пост од мене дека немијам раце цитирај го или напрај му Print Screen...
Автоматски споено мислење:


Чекај вака како докторите носеле не една туку две маски нон стоп, но пак се заразиле. И тоа десетици доктори...

Значи тука паѓа во вода теоријата дека маската штити...
Зошто мора некој инат да се тера па и за овакви работи не разбирам али ајде.Никој не рече дека овие маските што ги носиме дали се памучни,платнени обични или па и златни дека ке те заштитат максимално.Али кога секој лекар специјалист за оваа работа па макар и тие што викаат дека короната е обичен грип ти каже дека ке си помирен и малце побезбеден со маска, и ај овака едно прашање.Ако барем 10 посто нешто ти врши работа нема да сакаш да биде во твоја полза.Сега ке кажеш кој гарантира и тие 10 посто нели.Едноставно ако имаш каква било користи ја.Во твој бенефит е ;)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.178
Поени од реакции
2.852
Малку сум офтопик ама ова морам да го спомнам:

Слично на коронава ваква ситуација имаше во периодот од 2008-2010 година...

Демек „наводно“ имало птичји грип, па потоа свински грип...

Препораките на тогашниот министер за здравство и на лекарите беа воопшто да не се конзумира ни пилешко ни свинско месо...За да сме се заштителе...

Еве јас и моите колеги редовно тогаш си јадевме и пилешко и свинско месо на работа каде што работев како кувар, и за дома си купував, па еве не сме умрени и не сме тешко разболени...
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
744
Поени од реакции
1.607
@gigovit , samo ke dodadam ova. Vo ovoj mesec samo od corona/corona related akutna respiratorna insuficienca ili sepsa imavme do sega okolu 11 lica na intenziva(na CPAP oblik ili intubirani na mehanicka ventilacija) i okolu 25 na infektivno oddelenie koi se na venti maski. Ova vo vreme na influenza nikogas ne bilo slucaj. Pazi, govorime za podracje koe nasata bolnica pokriva priblizno 300.000 populacija i so momentalno priblizno zarazeni od okolu 300 + do 350. Znaci sporedba grip/corona vo ovoj moment e ogromna razlika. Pa sega ti sfati kako sakas.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
5.011
Поени од реакции
10.935
@gigovit , samo ke dodadam ova. Vo ovoj mesec samo od corona/corona related akutna respiratorna insuficienca ili sepsa imavme do sega okolu 11 lica na intenziva(na CPAP oblik ili intubirani na mehanicka ventilacija) i okolu 25 na infektivno oddelenie koi se na venti maski. Ova vo vreme na influenza nikogas ne bilo slucaj. Pazi, govorime za podracje koe nasata bolnica pokriva priblizno 300.000 populacija i so momentalno priblizno zarazeni od okolu 300 + do 350. Znaci sporedba grip/corona vo ovoj moment e ogromna razlika. Pa sega ti sfati kako sakas.
Колку од овие се под 65? (ама искрено)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom