Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.647
Поени од реакции
34.852
... и кога ќе се сетам дека истите плаќат високи суми при посета на лекари за рецепт со разни диети, па дури и нејадење, ете шанса токму психички да се делува на самите себе два дена послабо јадење....ете дома нема чоколадо, сок, цигари... ете шанса да се среди и холестетолот,високиот крвен притисок, шеќерот и дебелината само два дена, двааааа... :(
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Па каде им се залихите што ги трупаа цели две недели?Направија залихи а и пак секој ден купуваа тековно.Нели залихите беа за ако снема продукти или ако воведат полициски час да имаат што да јадат пијат и г'з да бришат.Сабајле пред апотека една старица се жали како до 11 да испазарела и плус лекови да набавела.И викам а мора секој ден да се пазари нели,вика да да секако.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Недела дена пекаат, а еве вчера што викаше Филипче и компанија, иако властите во градот бараа карантин

Несврзано.
Пекаш за карантин а остануваш дома со храна за пола ден до ден максимум.
Ако first hand гледаш дека работата излага од контрола, зошто не сакаш да се опремиш за една седмица?

Прееска ми се слоши кога видов една дека стои на каса у Тинекс само со кутија цигари. Ваљда да ја прашав дали излага од дома само за цигари ќе добиев едно "abe ne mozam jas cela steka ako iam cela kje ja ispusam, ne mozam da se kontroliram".
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Баш ме интересира што купувале. Сигурно основни работи имаат и за два дена нема да умрат од глад. Останало нешто од зимница и брашно за леб, има тестенини итн.
Може купувале сос за Цезар салата, сок од домати и моцарела.

Во вонредна состојба нема бирање топол леб и свежо овошје и зеленчук. Многу сте се научиле. :Д
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.479
Сите сакаме, не сакам ни јас да фрлам расипано овошје и зеленчук или пак да јадам отстојана храна ама ситуацијава е таква да мора да жртвуваме нешто а свежа храна не треба да биде некој голем проблем.
Народот се опушти со тоа, вклучувајки ме и мене, дека иако си затворен пола ден, дека сепак можеш во набавка. И 20 часа да е карантинот, нема проблем, се дур можеш еднаш да излезеш да пазариш.

Фактов што карантинот дојде на 2 саата пред затворање, а ке трае до понеделник, Тинекс во Куманово затвара во 7, и го крена цел град. Ова нема да се повтори во Куманово зашто сега секој ја има информацијата, и ке си планира соодветно, но глупоста со тајмингот мислам дека направи непоправлива штета, зашто собра многу народ на едно место, што е против сите препорачани мерки.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И недела дена унапред да беше кажано ќе беа гужви, ама ќе траеа недела дена. ;)

Психата е опасна работа, јас да бев ќе објавев 15 до 9, не се умира без леб два дена..
Без храна неколку недели.
Без вода неколку денови.
Без воздух многу малку минути.

Опсадата на Ленинград траела цели две години, на пример. Сеа...многу луѓе испоумирале, ама па и преживеале.
Секојдневно по светов има војни, срања....ситуации у кои реално не може да се дојде до храна, вода....да не кобам, ама ова нашево, не е ни почнато. Може малку да повежбаме достоинство, за недајбоже, ако дојде полошо (се надевам нема).

Сите сакаме да си имаме све по дома и да се чувствуваме ко да е празник некој, со домашна софра секој ден, ракииче, сиренце....

Што е најтрагично, забораија многу луѓе дека е пост, што е у суштина нејадење. Некои турбофолк вернициве, постат со морска храна, риба, авокада и егзотики што е сосема спротивно од целата идеја за постење.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
прво што ја промашија работата ја промашија со полицискиот час, друга работа полициски час е само за Општина Куманово,додека сите од Куманово кои имаа викендици или кај да отидав во Општина Старо Нагоирчане сите фатија таму, така да голем дел од народот отиде по селата кои се под Општина Старо Нагоричане, така да по мене голем ефект од полицискиот час нема да има секако.
Епа тука народот е крив, а не државата. Ставаат полициски час за да ги заштитат, а они ќе бегаат по викендици и ќе ставаат сториња heheh policiski cas. Зошто бараа карантин ако гледат да избегаат од истиот?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.693
Несврзано.
Пекаш за карантин а остануваш дома со храна за пола ден до ден максимум.
Ако first hand гледаш дека работата излага од контрола, зошто не сакаш да се опремиш за една седмица
Добро Пеја мора да разбереш дека не е само за викендов работата, него и за деновите после тоа. Од понеделник натака од 16 часот почнува карантинот, а сите скоро работат до 3, 3 и пол и ќе немаат време за ништо. Јас те сфаќам дека народов у глобала паничи без потреба, ама тајмингот на кажување на мерката во однос на моментот на нејзино стапување на сила е ужасен. Ваква мерка се кажува барем ден унапред, иако по протокол мислам дека 48 часа унапред се соопштува, како и што правеа до сега.

Многу луѓе и од форумов, а и општо низ нетов најавија дека Куманово е следно потенцијално жариште после Дебар и имаше доста индиции за вакво сценарио, така да Владата требаше да очекува вакво нешто и со време да го најави карантинот. Рачунај има луѓе што работат во смени, луѓе што работат надвор од градот, сепак треба да се остави време за народот да се припреми за соодветната мерка.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Ја уствари,неможам да сфатам,зашто ако СЗО препорачуваат само болните да носат маска,носта сите.Доктори,џандари,војска,сите по ред...бели она не помага на здравите?
Сега се смени теоријата. Сите мора да носат маски

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добро Пеја мора да разбереш дека не е само за викендов работата, него и за деновите после тоа. Од понеделник натака од 16 часот почнува карантинот, а сите скоро работат до 3, 3 и пол и ќе немаат време за ништо. Јас те сфаќам дека народов у глобала паничи без потреба, ама тајмингот на кажување на мерката во однос на моментот на нејзино стапување на сила е ужасен. Ваква мерка се кажува барем ден унапред, иако по протокол мислам дека 48 часа унапред се соопштува, како и што правеа до сега.

Многу луѓе и од форумов, а и општо низ нетов најавија дека Куманово е следно потенцијално жариште после Дебар и имаше доста индиции за вакво сценарио, така да Владата требаше да очекува вакво нешто и со време да го најави карантинот. Рачунај има луѓе што работат во смени, луѓе што работат надвор од градот, сепак треба да се остави време за народот да се припреми за соодветната мерка.
Стек, во оваа ситуација многу често од секое семејство некој не работи периодов, значи во скоро секое семејство има кој да пазари преку ден. Ако ти си на работа, заедно со мајка ти татко ти и брат ти нема кој да оди, верува дека Фичо другар ти ќе ти излезе у пресрет и ќе ти купи работи за неколку дена, додека не се организирате.

Ако луѓе на форумов и општо низ интернет најавувале дека следната бомба ќе биде во Куманово, зошто луѓето кои живеат во Куманово не ја сффатија сериозно работата?

Пак ќе кажам, дека е заебан период за објавување на ваква е, се слагам ама не е крај на свет бе брат, не е за да настане оваа калакурница.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
постковид рековалесцентен
шо е ова одвај прочитав,
чим се изличив,мислам дека нема шанси пак да заболам така брзо.боље у живот се немам осеќано,наспан,трезен ))) ме јаде изолацијава ептен, али сеа на медитација се нафурав..гајле неам
Порано ипобруфен за доручек јадев ))))
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Многу интересни статистики пусна Google за тоа колко сме се дистанцирали и колко не одим во паркови, продавници, аптеки , работа и така натаму..
Овде сите јавни места (и работното) се намалени од 50 до 70%, а домашното присуство е зголемено само 18%. Значи останатите 40% се гости. :coffee:

Јас сум еден од оние што купува храна на 3 дена затоа што сакам свежо овошје, зеленчук за салата и тазе леб, и денес ни беше денот за набавка со сопругата.

Не спаси тоа што навреме ја слушнавме одлуката и сме на 2 минути.
Мило ми е шо се спасивте. :facepalm:
Само опинци варени за вас луѓенца.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Без храна неколку недели.
Без вода неколку денови.
Без воздух многу малку минути.

Опсадата на Ленинград траела цели две години, на пример. Сеа...многу луѓе испоумирале, ама па и преживеале.
Секојдневно по светов има војни, срања....ситуации у кои реално не може да се дојде до храна, вода....да не кобам, ама ова нашево, не е ни почнато. Може малку да повежбаме достоинство, за недајбоже, ако дојде полошо (се надевам нема).

Сите сакаме да си имаме све по дома и да се чувствуваме ко да е празник некој, со домашна софра секој ден, ракииче, сиренце....

Што е најтрагично, забораија многу луѓе дека е пост, што е у суштина нејадење. Некои турбофолк вернициве, постат со морска храна, риба, авокада и егзотики што е сосема спротивно од целата идеја за постење.
Ехааа кога сме кај постовите,посен мајонез бутаат,пита со спанаќ или праз со растителна урда па дури и посни чоколади измислиле.Постот не да измислуваш криви дрини туку да се воздржиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom