Коронавирус (COVID-19)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.340
Поени од реакции
21.842
Posto nema uste lek ili vakcina protiv virusot, drzavite so drugi lekovi se sluzat za da ja ublazat infekcijata. Sega Germanija odluci masovni da kupi Avigan (Favipiravir), lek protiv grip koj pokazal dobri rezultati vo Kina. Isto taka se kupuvale Kaletra, Foipan i lekovi so chloroquin i hydroxychloroquin. Aviganot koi im se davalo vo Kina bese daden vo golemi kolicini so sto okolu 14% od lugjeto imale ne posakuvani dejstva kako zgolemena urea vo krvta. Podobreni efekti na lekot ne bile postignati na lugje koi na start tesko se pobolija i efektite se dobile samo kaj lugje koi bea bez ili so polesni simptomi. Tie pak relativno brzo ozdravea.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
денес триесетина нови

инаку, ова се прогнозите, според линкот подолу:


Значи без превентивни мерки стихијава побарзо ќе помине?Таков став имаат шведиве ама ќе видиме дали биле во право?:cautious:Ама не знам зошто прво не ги прашаа британциве кои се откажаа од дарвинизмот кој го форсираа на почеток.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.611
Поени од реакции
17.319
Сосема е ирелевантно дали лично те познавам или не.
Емпатија (надвор од еволуциски условената кон најблиски) или е универзална значи имаш за сите или пак универзално е отсутна, немаш за никого, ако имаш емпатија само за одредена група граѓани тоа е селективна емпатија или во превод мода :)
Не ми е полесно, језиво ми е колкава моќ имаат медиумите, дури и на возрасни, образувани, фамилијарни луѓе.

Полицискиот час пример, влијае монструозно лошо врз моите родители и баба, родителите се доцни 60-ти години и секој ден се будат околу 8-8.30 и имаат 2 часа за надвор, затворени по цел ден дома, ако не сум јас или сопругата или брат ми да отиде да ги посети ќе се скренат начисто а веќе покажуваат загрижувачки знаци. Тие ќе поминат далеку полошо изолирани и дискриминирани него некој од тие 80% од заболените кои прележуваат тв-вирус со минимални или скоро никакви симптоми.
Стрико ми паничи секоја божја година за сезонскиве вируси уназад 20 години, којзнае која параноја го пука тек сега.
Апел давам да се организираме тука за да ја занимаваме баба ти и родителите за интересно да му биди. :)
Алоо цел свет е дома, јас сакам да сум затворена по цел ден и да дупам во телефонот на секое, ти сакаш ? Никој нејќи ама кога е за арното на сите ќе седиме. Баш овој карантин е за родителите и за баба ти,и јас имам постари родители ама еве ги се навикнуваат.
Шо да речат оние по болници шо се останати, дупли смени кои одат и децата не можат да си ги земат во раце, шо да речат тие по маркети шо работат, фармацевти,полиција, армија итн кои без престан работаат од како не зафати ова чудо, тие вервај се ќе дадат за да се на наше место и дома да можат да седат,тие повеќе ќе се мрднат од сите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.938
Поени од реакции
15.960
Значи без превентивни мерки стихијава побарзо ќе помине?Таков став имаат шведиве ама ќе видиме дали биле во право?:cautious:
за нас не бил шведскиот модел бидејќи немаме медицински капацитети да го издржиме шпицот, не само кревети туку и доктори, апарати.... за нас е најдобра комбинација од Индиско/Туркменистанска метода; индиска е цајкан со моторче тепа со стап шетачи, а туркменистанска е забрана на спомнување зборот коронавирус воопшто, а кој цивил носи маска одма апсана :cool: ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.100
Поени од реакции
81.066
Од колку беше полициски час?
од 18?
Автоматски споено мислење:

Од колку беше полициски час?
од 18?
ок, сега видов
од 21 ч. почнувало
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.611
Поени од реакции
17.319
за нас не бил шведскиот модел бидејќи немаме медицински капацитети да го издржиме шпицот, не само кревети туку и доктори, апарати.... за нас е најдобра комбинација од Индиско/Туркменистанска метода; индиска е цајкан со моторче тепа со стап шетачи, а туркменистанска е забрана на спомнување зборот коронавирус воопшто, а кој цивил носи маска одма апсана :cool: ...
Или Филипинска, претседателот нивни синоќа изјави за тие кои прават проблеми и не почитуваат мерки ќе ги стрела на лице место војската :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Значи челичниот Путин потклекна под притисокот на тие лоби групи?:cautious:
незнАМ што направил Путин, мислам дека во Русија освен посебни карантински простори на аеродроми, посебни проеверки на гранични прелази и останати мерки останато се фунционира како обичн ( пак велам не сум запознаен), но еве кажими што го тера Лукашенко да оди контра да кажеме цел свет, кажими како тоа луѓето секаде па и овде не се освестуваат дека има далеку посмртоносни работи од вирусот, дека вирусот е познат од 65`, дека не е карантинска болест, дека паника е створена без потреба и дека некој дебеело ке го товари магарето од ситуацијата... мене не ми се чудни пензионериве, тие се такви какви што се и неможеш да ги дисциплиниарш на 70 години, туку чудними се „слободоумниве“ луѓе , кои воопшто не го уклучуваат мозокот, туку се што испосерат на телевизија овија голтаат без постаување прашања, чудно ми е што никој не ја слуша струката што зборува тука на овој форум, се постираа видеа од професори од различни земји кои своите кариери ги имаат засновано на оваа проблематика, тие не се слушаат се прогласуваат за шизофрени и шират теории на заговор, а се слуша рецимо Жан Митрев кој е врвен кардио хирург но врска нема со проблематикава околу вирусот, па се слуша некој си владин полтрон кој вели дека вирусот се шири и преку воздух и се задржува незнам колку недели на површина за да после 2 дена исплука по тоа што зборел, па владата донесува дебилни мерки како дезинфицирање на возилата на влезови во Куманово демек ние ги лижеме автомобилите пред да седнеме да се превезуваме и ред други глупости кои немаат благе везе со паметот... така да једино од ситуацијата што сум уверен е дека не само нашиот народ него целокупно е дегенизиран, критичко размислување им е напор и проблем, па затоа полесно им е да прифатат реалноста што се сервира од медиумите.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
незнАМ што направил Путин, мислам дека во Русија освен посебни карантински простори на аеродроми, посебни проеверки на гранични прелази и останати мерки останато се фунционира како обичн ( пак велам не сум запознаен), но еве кажими што го тера Лукашенко да оди контра да кажеме цел свет, кажими како тоа луѓето секаде па и овде не се освестуваат дека има далеку посмртоносни работи од вирусот, дека вирусот е познат од 65`, дека не е карантинска болест, дека паника е створена без потреба и дека некој дебеело ке го товари магарето од ситуацијата... мене не ми се чудни пензионериве, тие се такви какви што се и неможеш да ги дисциплиниарш на 70 години, туку чудними се „слободоумниве“ луѓе , кои воопшто не го уклучуваат мозокот, туку се што испосерат на телевизија овија голтаат без постаување прашања, чудно ми е што никој не ја слуша струката што зборува тука на овој форум, се постираа видеа од професори од различни земји кои своите кариери ги имаат засновано на оваа проблематика, тие не се слушаат се прогласуваат за шизофрени и шират теории на заговор, а се слуша рецимо Жан Митрев кој е врвен кардио хирург но врска нема со проблематикава околу вирусот, па се слуша некој си владин полтрон кој вели дека вирусот се шири и преку воздух и се задржува незнам колку недели на површина за да после 2 дена исплука по тоа што зборел, па владата донесува дебилни мерки како дезинфицирање на возилата на влезови во Куманово демек ние ги лижеме автомобилите пред да седнеме да се превезуваме и ред други глупости кои немаат благе везе со паметот... така да једино од ситуацијата што сум уверен е дека не само нашиот народ него целокупно е дегенизиран, критичко размислување им е напор и проблем, па затоа полесно им е да прифатат реалноста што се сервира од медиумите.
Прво информирај се какви строги мерки има преземено Путин во Русија во врска со коронава,после ќе продолжиме со разговоров.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Па не знам баш за тоа, тие луѓе имаат поминато низ сито и решето, имаат поминато времиња каде се јадело само леб и сол и пак биле среќни и не се плашеле. Не се споредува со денешново, значи до луѓето е.

Како беше она: тешките времиња создаваат силни луѓе, силните луѓе создаваат добри времиња, добрите времиња создаваат слаби луѓе, слабите луѓе создаваат тешки времиња. Ние сме последните, мочка луѓе.

И друго, стави се во позиција ти да имаш 80 години, што повеќе можеш од животот да бараш, зошто би се исплашил кога нема што да изгубиш, шансите да умреш од било што на тие години се големи, зошто некој од нив би се затворил дома, не го очекува уште една младост сигурно.
Повеќе информации и образование, повеќе страв. Многу е просто. Не знам дали си свесен дека поголемиот број од пензионериве се со четврто одделение, единствен извор на информации им се вестите, дека веруваат во светци и дека на празници не се пушта машина. Баба ми е кул жена и прилично освестена за животот, али призна пред некое време дека го исекла јоргованот во двор бидејќи слушнала некаде или и кажал некој од друштвото на стари баби што ги има, дека тоа дрво многу фаќало уроци за домашните.

Јас не мислам дека ние сме поглупи и мочка луѓе. Напротив. Поготово ако не идеш од ситуирана фамилија што била попаметна во 90ти. Она што тие го добиле од нивните фамилии и од државата во тоа време е богатство за разлика од тоа што многу од нас моментално може да го очекуваат од двете страни.

Дедо ми има пример 83 години, уште малце здравје ќе наполни 84. Со три бајпаса е, две операции на срце, не слуша ептен и не гледа, али јас ако ги симнам наочарите, гледа 3 пати подобро од мене, се имаме тестирано. Спомни му за умирачка и дека нема за што да живее денес, погледот му е ко да ти покажува среден прст. Седи тој дома и не оди никаде периодов, али не е дека не му се живее, или дека нема страв од тоа.

Вака кога ве читам за стари луѓе да зборите ко да знаете дека ним им е сеедно и кој курац за смрт, јасно ми е дека немате поминато време со нив.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Прво информирај се какви строги мерки има преземено Путин во Русија во врска со коронава,после ќе продолжиме со разговоров.
важи, ти дотогаш под клуч доба со маска, ракавици и средства за дезинфекција.
 
M

Macedon1um

Гостин
незнАМ што направил Путин, мислам дека во Русија освен посебни карантински простори на аеродроми, посебни проеверки на гранични прелази и останати мерки останато се фунционира како обичн ( пак велам не сум запознаен),

тотален карантин 24/7. Мислам дека се мрднувам.Војска,полиција,росгвардија насекаде.
Ужасно гадно
1.png

Е сега Русија со таа медицина, финансии, капацитети и војска чим вака постапува што мислиш ние треба полабави мерки да имаме ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.100
Поени од реакции
81.066
:facepalm: Чаир
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Член од
14 април 2012
Мислења
31.931
Поени од реакции
63.857
lol nema vrska, kinezite definitivno jadat takvi stvari. inace i italjancite jadele liljaci i toa bas gore, vo vicenza.
Автоматски споено мислење:

ne e za smeenje ovoj e ludak i e seriozen... procitajte malku za negovata vojna protiv drogata i negovite DEATH SQUADS.
Гледав интервју со сопственичка на кинески ресторан во Белград, и кажа дека ова не е од нивната кујна. Како што можеш да прочиташ, на линкот подолу.

Guansheng Ma is the director of Nutrition and Gastronomy at the University of Beijing.

According to our research, eating bat meat is more than rare in China. It’s actually unacceptable in Chinese culture.

Our Observer Lu Haitao grew up in Wuhan but now lives in Beijing. He agreed.

I have never seen bat meat for sale in markets or restaurants in Wuhan or elsewhere in China. I’ve also never heard anyone talk about eating it.

Не викам дека нема да најдеш некоја будала што ке јаде, ама не е распространето, ко што е генералната слика за кинезиве дека им е ко наше тавче гравче јадење.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Ги презирам како нација заради нивната гнасна фашиситчка историја но, Германците се убедливо најспремна и најсвесна нација на Светот. :cuc:
Во последните 2 недели имаат над 1М луѓе тестирано, машинерија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom