Коронавирус (COVID-19)

S

ski

Гостин
Бројките нагло ке почнат да идат нагоре ако повекето од новите заразени случаеви не се врзани со старите и не знаат од каде се заразиле со вирусот.
Не треба да се дига паника,треба постегнати мерки и ригорозни казни.
Со непочитување на самоизолација само еден заразен може со ширење на вирусов буквално да убие десетици луге.
Се надевам министерството води едиденција за ова и ако има смртен епилог кај заболени кој се заразиле како резултат од некој кој не почитувал самоизолација а потпишал или изјавил дека ке се самоизолира тогаш треба обвинителството да отвори предмет и да бара одговорност.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Само пред некој ден битолчани и охриѓани (провинцијалците :) ) беа назначени како најголеми идиоти. Амаааа сепак некои „граѓани“ ги надминаа :icon_lol:
pa sekako ne se imuni na idiotstina tie sto frlaa ton kal vrz kontroliran karantin u bitola samo zasto podednakvo isti retardi ima i vo ostanatite gradovi. Si stoi sve za tie bedurii sto se odnesuva krajno retardirano kontra tie sto gi vratija od stranstvo i gi stavija vo, potenciram, kontrolirana izolacija, u Epinal.
Gledam i u strumica nekoja familija trpela horori od nivni sogragjani i teski navredi na internet iako gi pocituvale site regulativi i na kraj ispadnale negativni na korona, uste nekoja budala ja snimala kerkata koja idela u bolnica posle zavrsena izolacija i objavila javno na internet ko demek ne pocituvala izolacija po sto sledele ton navredi bukvalno za nisto.

I tuka lugjevo sakaat javno so ime i prezime da gi kazuvaat bolnite ... neame nie ko narod kapacitet da se spravime so ova na normalen nacin, od amin5gcena gragjani si patime majkata da im ja iznaebam prosta.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.903
Поени од реакции
16.213
Наводно никој од фамилијата Трпчевски (Плодност) немал корона, се тестирале сите и сите тестови биле негативни. :toe:
Остануваме во Битола со "нула" регистрирани случаи:uzi::roker:
Еднаш негативни, па позитивни па пак негативни, кој знае шо тестови се овие кај нас :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
pa sekako ne se imuni na idiotstina tie sto frlaa ton kal vrz kontroliran karantin u bitola samo zasto podednakvo isti retardi ima i vo ostanatite gradovi. Si stoi sve za tie bedurii sto se odnesuva krajno retardirano kontra tie sto gi vratija od stranstvo i gi stavija vo, potenciram, kontrolirana izolacija, u Epinal.
Gledam i u strumica nekoja familija trpela horori od nivni sogragjani i teski navredi na internet iako gi pocituvale site regulativi i na kraj ispadnale negativni na korona, uste nekoja budala ja snimala kerkata koja idela u bolnica posle zavrsena izolacija i objavila javno na internet ko demek ne pocituvala izolacija po sto sledele ton navredi bukvalno za nisto.

I tuka lugjevo sakaat javno so ime i prezime da gi kazuvaat bolnite ... neame nie ko narod kapacitet da se spravime so ova na normalen nacin, od amin5gcena gragjani si patime majkata da im ja iznaebam prosta.
Мене ми е се тоа јасно, заради тоа не генерализирам никогаш за разлика од некои.
Во глобала како народ сме класични простаци, ама никако не можиш да му го припишиш идиотизмот на одредени луѓе на цело население. Државата е полна со егоистични кур ми е двор ми е нелуѓе. :)
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Овде владее стравот да ако се пријават за тестирање после пројавени симптоми ќе му се уништи маалската репутација, ќе бидат жигосани па после ќе нема со кого кафе да пијат. Јас се кладам дека има луѓе со симптоми кои што се кријат, се до моментот кога срањето ќе стане сериозно и ќе ја испозаразат пола фамилија до трето колено.

Од друга страна самата држава и раководни институции кои што сега треба да ја менаџираат ситуацијата, години уназад, преку коруптивни скандали го еродираа сопствениот кредибилитет, да довербата кон нив од страна на народот е сведена на нула, па никој не ја есапи државата ни 2 посто сега кога реално е најпотребно. Затоа секоја информација и насока пласирана во јавност од страна на извршните органи се зема со доза на резерва и скептицизам. Искуството на народот со државниот апарат во минатото направил истиот да се сомнева во секоја одлука на поставените раководни тела.
Некои системи реагираат отсечно, спроведуваат мерки преку употреба на сила, газат преку приватност и човекови права за општ добробит, пример како Кина, Русија и ред други. Од друга страна ја имате Германија и Скандинавските земји кои што се потпираат на свеста на народот во прв ред и довербата на истиот кон институциите на државата, значи имате реципроцитет.

Во нашиот случај проблемот е обостран. Народот очекува Германски третман од државата во услови на криза и ограничени ресурси, додека пак органите на владеење очекуваат апсолутна доверба во нив, како да раководат со швеѓани а не со балканци.
Затоа одредени држави различно се носат со кризата. Од поставеноста на нивните системи на раководење, воедно и довербата на народот кон истите, заедно со количеството на ресурси и нивната правилна прераспределба кон најкризните точки ќе зависи и крајниот исход.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Еднаш негативни, па позитивни па пак негативни, кој знае шо тестови се овие кај нас
Такви се тие PCR тестови. Секој еден што заболел од обичен грип инфлуенца тип А ако се тестира за корона голема е веројатноста дека и таму ќе излезе позитивен. False Alarm
Уосталом еве ова изгледајте го.

Фактите и ствариве што ви се дешаваат пред очи сами ви покажуваат што се дешава и дека не штима нештово
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Такви се тие PCR тестови. Секој еден што заболел од обичен грип инфлуенца тип А ако се тестира за корона голема е веројатноста дека и таму ќе излезе позитивен. False Alarm
Уосталом еве ова изгледајте го.

Фактите и ствариве што ви се дешаваат пред очи сами ви покажуваат што се дешава и дека не штима нештово
Сега да го праша некој што е со смртноста кај случаите кои не се под третман, (дома се, не се дијагностицирани) и имаат драстично зголемен морталитет во споредба со пред пандемијата, што ќе одговори хипстеров доктор на тоа, што мислиш ти - на каков агресивен третман ќе се вади тогаш?

Воедно во интервјуто на 3-4 пати направи спин, и смени тема на прашањата на кои немаше одговор.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Сега да го праша некој што е со смртноста кај случаите кои не се под третман, (дома се, не се дијагностицирани) и имаат драстично зголемен морталитет во споредба со пред пандемијата, што ќе одговори хипстеров доктор на тоа, што мислиш ти - на каков агресивен третман ќе се вади?
Каде е зголемен морталитетот? Италија? Шпанија? САД?
Затоа што денес некој ги брои умрените од час во час и се создава слика дека тоа не се дешавало лани? Оломнани?

22 Недела - 2020
2020.jpg

01 Недела 2018
2018.jpg
Што се дешавало Јануари 2018, или две години пред тоа зимата 2016 кога бројките се значително поголеми од ова лудило денес.
Од што умирало тогаш населението во Италија, Шпанија? Ете немало COVID-19 тогаш...

Euromomo не е FESTV која разработува теми за вонземјани.

Италија си има проблем со грип уште од порано

  • In the winter seasons from 2013/14 to 2016/17, an estimated average of 5,290,000 ILI cases occurred in Italy, corresponding to an incidence of 9%.
  • More than 68,000 deaths attributable to flu epidemics were estimated in the study period.
  • Italy showed a higher influenza attributable excess mortality compared to other European countries. especially in the elderly.

Значи глупа математика: Тоа се 4 зими = 68.000 мртви / 4 зими = Годишно во Италија умираат по 17.000 од грип, грубо земено.
Нема вонземјани тука. Валидна докторска студија направена и објавена :August 08, 2019

Имате и PDF фајл https://www.ijidonline.com/action/showPdf?pii=S1201-9712(19)30328-5
Што пишуе на крај:
Funding: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public ,commercial ,or not-for profit sectors

Сигурно Бил Гејтс не ги финансирал како што ги финансира WHO. 30% од вкупниот буџет во Светска Здраствена Организација доаѓа од него. Останатите 60% од Комерцијални сектори (Тобако, Алкохолна Фармацевтска индустрија итн итн) И само 10% отпаѓа на пари од народот буџетски пари

И тој WHO денес пропагира карантин, трошење пари за тестови и неминовна вакција па макар тоа било пласебо кој ќе инјектираат 60-70% од 8 миљарди луѓе на планетава.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Ајде сега да ја чуеме и другата страна (Инфективно одделение Охрид), зошто веќе ги распнаа однапред.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
5.306
сеа читам по нет дека од Струга испратиле пациент во Скопје на инфективно кој шо патем бил и хоспитализиран таму за на крај да испадне дека тестот му е негативен, односно дека нема корона... за жал, мислам дека се повеќе и повеќе вакви и случни случаи ќе има допрва.. притисокот од целата ситуација, притисокот од јавноста и од медиумите и секако мизерните услови во кој што работаат почнуваат полека да ги "мелат" докторите и целиот медицински персонал
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
Каде е зголемен морталитетот? Италија? Шпанија? САД?
Затоа што денес некој ги брои умрените од час во час и се создава слика дека тоа не се дешавало лани? Оломнани?

22 Недела - 2020
Прегледај го приврзокот 241895

01 Недела 2018
Прегледај го приврзокот 241896
Што се дешавало Јануари 2018, или две години пред тоа зимата 2016 кога бројките се значително поголеми од ова лудило денес.
Од што умирало тогаш населението во Италија, Шпанија? Ете немало COVID-19 тогаш...

Euromomo не е FESTV која разработува теми за вонземјани.

Италија си има проблем со грип уште од порано

  • In the winter seasons from 2013/14 to 2016/17, an estimated average of 5,290,000 ILI cases occurred in Italy, corresponding to an incidence of 9%.
  • More than 68,000 deaths attributable to flu epidemics were estimated in the study period.
  • Italy showed a higher influenza attributable excess mortality compared to other European countries. especially in the elderly.

Значи глупа математика: Тоа се 4 зими = 68.000 мртви / 4 зими = Годишно во Италија умираат по 17.000 од грип, грубо земено.
Нема вонземјани тука. Валидна докторска студија направена и објавена :August 08, 2019

Имате и PDF фајл https://www.ijidonline.com/action/showPdf?pii=S1201-9712(19)30328-5
Што пишуе на крај:
Funding: This research did not receive any specific grant from funding agencies in the public ,commercial ,or not-for profit sectors

Сигурно Бил Гејтс не ги финансирал како што ги финансира WHO. 30% од вкупниот буџет во Светска Здраствена Организација доаѓа од него. Останатите 60% од Комерцијални сектори (Тобако, Алкохолна Фармацевтска индустрија итн итн) И само 10% отпаѓа на пари од народот буџетски пари

И тој WHO денес пропагира карантин, трошење пари за тестови и неминовна вакција па макар тоа било пласебо кој ќе инјектираат 60-70% од 8 миљарди луѓе на планетава.
И шо заклучи од сето ова?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.903
Поени од реакции
16.213
Види, никој не можи со сигурност да тврди шо е точно, ние зад екраните и тотално неуки на тоа поле можиме само да си нагодуваме, да се пазиме и да чекаме да се смири чудото.
Инаку морталитетот во Италија се должи најмногу на тоа што му колабираа клиниките, пациенти останаа без соодветна терапија, недостаток на персонал,друга ствар старо население, трета ствар погрешна терапија како што кажа и докторот погоре.
Кој знае во таа паника шо голтаат дома на своја рака, ене другарка ми некни ми вика" ми рече една пријателка сумамед да си имам за злочаст, ако почнам да подкашлувам одма мавам сумамедче и нема да ми оди во плуќата лошото" е замисли сега таму во таа агонија шо прават луѓето.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.917
За кој го интересира моментална мапа на мутација на SARS-CoV-2. Ова се само приметени мутации, не е јасно какви последици има врз функционирањето на вирусот.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.075
Поени од реакции
22.116
Јас живеам во Дубаи. Тестови овде се прават и здравство и болници се на одлично ниво. Лекувањето од корона е бесплатно за сите во државата. Воведен е полициски час кој строго се почитува. Во моментов има 611 заразени, 5 мртви и 61 излезечни. Земи во предвид дека го затвори ја аеродромот сега брзо, бројките се во ред.

Прочитај убаво што напишав. Јас не реков дека Дубаи нема одлично здраство, знам и за Dubai Healthcare City ама знам и за Sonapur. Јасно ми е мене дека ако си еден од тие 1,5 милјони државјани дека ќе добиеш одична услуга и дека апсолутно се во право кога си ги викаат нивните дома пошто за нив најдобро во моментот е да си се таму. Јасно ми е дека ако си еден од 500-600 000 привилегирани експетс со јеники, бритнаски, австралиски или асален ЕУ пасош, со асална здраствена полиса немаш гајле. Едно е да живееш во марина или ранчовите друго е во сатва така? Во град каде се е врзано со кеш нема рамномерно здраство за сите. Од 10 мил колку што сте во UAE за 2 мил е супер, за останатите, не баш иако им е подобро него од таму од кај што дошле...

За статистиките што ги сервираат таму незнам што да ти кажам. Они криеа за САРС па доста туристи наебаа тогаш. Имаат искуство да се справат со вакви вируси збор да нема ама имаат и доста да изгубат ако објават вистински цифри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom