Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Информација што ја разбрав и би требало да е веродостојна.
Прилепчаните кои биле Копаоник се пријавиле но лекарите му рекле дека нема гајле бидејќи доаѓаат од не ризична земја.

Ова е пропуст бидејќи иако тогаш Србија немаше случаи, сепак во Копаоник има луѓе што идат од европа и најверојатно тие го донеле вирусот таму.
Луѓето кои се вратиле не му дале ни препорака за само-изолација.
Сигурно е точно, за жал таа 2 неделна инкубација и те како влијае на целиот хаос, а секако и на овие мерки.
Како што пишав веќе еднаш, тие што имале бизнис партнери од Србија и што се заразиле во време кога таму имаше мал број заразени, која е веројатноста?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.144
Сигурно е точно, за жал таа 2 неделна инкубација и те како влијае на целиот хаос, а секако и на овие мерки.
Како што пишав веќе еднаш, тие што имале бизнис партнери од Србија и што се заразиле во време кога таму имаше мал број заразени, која е веројатноста?
Голема.
Затоа што, бројот на заразени е пута десет, отприлика и тоа колку биле заразени во еден момент би се дознало околу две недели после тој момент.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.060
Поени од реакции
12.566

Дани вика у коментари дека се лечел со многу овошје,чаеви и витамин Ц.Антибиотик само ако се спушти на плуќа.Кај него се спуштило и му дале амоксиклав по едно на ден,и ден-два сумамед пиел.Сеа бил скоро излечен.
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Јас се пријавив утре за тестирање, држете среќа :D
Во Жан Митрев е 50 евра за да те тестираат во најбрз можен рок. Ако сакаш регуларно за 1500, се чека до13 април.
До 13ти ако го имаш, или ќе се излечиш, или ќе починеш.:shok2:
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Ќе видиме колку е страшна де. Не се доволно 3 мртви?!

Треба бројката троцифрена да биде, за да биде "хистеришањето" оправдано.

Прилеп 1 само пишува. Или јас не гледам добро, или нов случај е?
А вкупна бројка не можам да видам, по градови/општини се поделени.
Screenshot_20200326_140841_com.android.chrome.png

Screenshot_20200326_140623_com.android.chrome.png

Не се сеќавам да имаше вакво "хистеришање" 2019.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Пишува 3 излечени, до сега беше само 1 излечен. Колку што следам, на сајтот официјалните податоци ги ставаат
Автоматски споено мислење:


Не знам зошто не гледаш, горе лево има број на вкупно заразени, и се менува во - починати и излечени. Сликано од мојот декстоп (број по градови го ставив кај Прилеп):
Епа не сум од десктоп, затоа ваљда. Фала иначе
Автоматски споено мислење:

Ок. It's just a flu. Сфатив.

Изгуглај кратенката САРС шо значи. Онака мислам, чисто информативно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Голема.
Затоа што, бројот на заразени е пута десет, отприлика и тоа колку биле заразени во еден момент би се дознало околу две недели после тој момент.
Епа можда има 2 недели од тогаш, еве ги 400 случаи во Србија, нека се и 1000, на 7.000.000 народ?
Не е голема.
 
M

Macedon1um

Гостин
Каква мизерија од држава сме, државни болници чекаат помош дезинфекциони средства/маски/мантили од приватни фирми :eek:

Владата нека спие, битно има пари за патни трошоци, ручеци и апетисани, лубриканти, стотици илјади евра за лажни иновации од фитр итн
 
Последно уредено:

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.404
Поени од реакции
7.351

Michael Levitt, a Stanford University biology professor and a 2013 Nobel Prize winner in chemistry, said his models predict the virus is not likely to dwindle on for months or years and – most importantly – is not likely to cause millions of deaths.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.144
Епа можда има 2 недели од тогаш, еве ги 400 случаи во Србија, нека се и 1000, на 7.000.000 народ?
Не е голема.
Ова х10 е грубо кажано и колку се множи зависи од локалните услови (колку се тестира и тн.).
Србија е чудна малку. Според мерките, ми се чини дека таму има подоста повеќе, отколку што е официјално прикажано, оноа баш доста повеќе. Они забрзано создаваат болници, еве Белград, Ниш и Ваљево велат ќе ги затвараат, што не е мала работа (на Белград мислам), а од друга страна, процентот на (официјални) случаи им е доста подобар одколку кај нас.
Зашто би имало (кога би имало, пошто ние тука претпоставуваме само) толку многу повеќе, баш таму, не знам, само знам дека докторон (кој btw мисли дека луѓето што имаат сини очи и RH- се потомци на вонземјани), препорача на прес со Вучиќ, на почетокот од проблемите, дека е обичен грип и слободно да искористат попусти у Италија. Прашање е, дали кога главниот епидемиолог ќе излезе и ќе каже заедно со првиот човек на државата, такво нешто, има влијание на таквата состојба или не.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
17.541
https://www.novamakedonija.com.mk/kovid-19/globalno-19

Интересно е да се прочитаат изјавите у статијава. Очигледно властите и во другите земји од светот реагираат инстинктивно, не знаат дали ќе даде ова позитивен резултат и воопшто колку ќе трае.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Ова х10 е грубо кажано и колку се множи зависи од локалните услови (колку се тестира и тн.).
Србија е чудна малку. Според мерките, ми се чини дека таму има подоста повеќе, отколку што е официјално прикажано, оноа баш доста повеќе. Они забрзано создаваат болници, еве Белград, Ниш и Ваљево велат ќе ги затвараат, што не е мала работа (на Белград мислам), а од друга страна, процентот на (официјални) случаи им е доста подобар одколку кај нас.
Зашто би имало (кога би имало, пошто ние тука претпоставуваме само) толку многу повеќе, баш таму, не знам, само знам дека докторон (кој btw мисли дека луѓето што имаат сини очи и RH- се потомци на вонземјани), препорача на прес со Вучиќ, на почетокот од проблемите, дека е обичен грип и слободно да искористат попусти у Италија. Прашање е, дали кога главниот епидемиолог ќе излезе и ќе каже заедно со првиот човек на државата, такво нешто, има влијание на таквата состојба или не.
Чудно ти е? Мене па ич. Имавме и ние неодамна таков популист, кој ја користеше истата германска агенција за создавање на ПР и култ околу личноста.
Виде дека тоа со улавиот доктор му е огромен кикс и сега изиграва строгост со панични мерки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom