Коронавирус (COVID-19)

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.740
Во Скопје истури снег од сабајлево, шизна времево начисто, вчера по кратки (15 - 20 степена), ноќеска и денес снег.
Знам брат, ова со температуриве е бодовната разлика на Вардар и Шкендија :D

Инаку не ми се веруваше кога видов сабајле на стори снег, времево е лудница.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Во Охрид веќе пробале да го ограбат Тинексот ноќеска во 3. Познато е во Мк дека за време на почициски час највеќе се краде. Така да мора да ги пуштат и агенциите за обезбедување да патролираат.
Автоматски споено мислење:

Топломериве дигитални колку се кај нас по аптекиве, не оние инфраред туку обичен дигитален?
Автоматски споено мислење:

Edinstveno shto "ne se slozuvam" so ekspertite na ovaa problematika e deka "lukot nema da ne spasi od virus". Sakam da kazam lupaj zdrava hrana, isfrli industriski shekjer od zivotot, jadi svezi salati sekoj den, ovoshje sekoj den, isfrli nezdrava industriska hrana kako pashteti, majonezi, kechapi, margarini, zdenki itn i taka d amu pomognime na organizmot nash ako nishto drugo barem polseno da se izbori so bilo kakva infekcija koja bi ja zakachile. Ova e moj sovet i jas se pridrzuvam do nego....
И вода - многу вода, многу луѓе ја потценуваат водата и пијат колку да не припаднат ама пиење на 2 литри вода во денот го зајакнува итекако имунитетот, сепак е основна работа за живот на планетава.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
исто официјално е дека Москва купува од Бразил и Тајван уште 20.000 апарати по итна постапка.
Дека нема ))))
Хмм ја па мислев дека имаат многу мала стапка на морталитет, и дека лекот го најдоа :cautious:
 
C

CoolIris

Гостин
Од многу гомна јадење, кренав температура и јас. Засега ниска температура, со затнат нос без да тече. Првите симптоми ги имам, иако немам кашлица, а не чувствувам ниту болка во грлото. Повеќе е како болка од синуси.
Не сум бил на страна, ниту пак сум контактирал со некој од странство или некој за кој знам дека е заразен. На работа одев скоро редовно и имав контакт со некои 5-6 луѓе, со редовни коростења на анти септици.
Ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата. Имам и потечна столица, иако тоа ми личи дека е од што сум напрегнат во моментов.
Стравот веќе ми се роди, не заспав цела вечер :D Значи ако се јавам за тестирање, никогаш нема да дојдам на ред ради тоа што не сум контактирал со заболен?
Температурата мене ми е доволен показател дека моментално треба да се изолираш и да го сведиш контактот со твоите најблиски на минимум. Не викам дека имаш корона, ама еден од клучните симптоми е температурата. Сега за сега, изолирај се и сведи контакт на минимум. Повеќе течности, чаеви и супи, за температурата само парацетамол. Ако ти се влоши состојбата и ако евентуално ти се појави некој друг симптом, контактирај телефонски со твојот матичен, па ќе ти укаже натаму што и како треба да правиш.
Немој да ме сфатиш погрешно, ама во услови на пандемија и глобално распространет вирус, кој што се шири со брзина на светлината, секој доктор, дури и обичната настинка ја гледа со други очи и се преиспитува самиот себе.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Друго многу е битно да останете позитивни што може умот да ви напраби ништо, во ред е да сте претпазливи ама психата може ите како да влијае на целокупното здравје.
Ќе ви кажам една анегдота од пред 30тина години што му се случи на прв братучед на таткоми. Човекот имал рак на тестис ама од срам не им кажувал дома, па дури кога почнал да има константа температура и да не станува од кревет го однеле на државна болница. Таткоми седел со него во ходник и вратата кај докторот не била дозатворена кога докторот им соопштувал на родителите негови дека е касно и дека нема спас. Братучедот слушнал и се онесвестил, депресии полнал да се поздравува со сите неќел ни вода да пие. Едвај го убедиле дека мора да прима терапии ова она, следниот ден на болница доаѓа повозрасен човек со наполитанки, банани сокови, докториве го гледаат зачудено и му викаат абе чичко како ти вака преживеа ние мислевме дека си умрен веќе. И човеков им вика ете така оздравев скроз, не мора вие докториве за се да сте во право. Човекот повозрасен бил во топ кондиција и дошол да части бидејќи го победил ракот. Братучет му на таткоми го слуша ова и од тој ден почнува нагло да заздравува, нормално му направиле и хируршка интервенција но ете го и ден денес после 30 тина години жив и здрав.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Eдно интерву на националниja консултант за инванзивна кардио хирургиja во БГ относно
леченето со хлорохин.
Многу бидто е да се каже, дека лечене со този медикамент може да се користи само во болница, заштото не е предвиден за тоа и може да има странични ефекти.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.159
Поени од реакции
1.983
Од многу гомна јадење, кренав температура и јас. Засега ниска температура, со затнат нос без да тече. Првите симптоми ги имам, иако немам кашлица, а не чувствувам ниту болка во грлото. Повеќе е како болка од синуси.
Не сум бил на страна, ниту пак сум контактирал со некој од странство или некој за кој знам дека е заразен. На работа одев скоро редовно и имав контакт со некои 5-6 луѓе, со редовни коростења на анти септици.
Ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата. Имам и потечна столица, иако тоа ми личи дека е од што сум напрегнат во моментов.
Стравот веќе ми се роди, не заспав цела вечер :D Значи ако се јавам за тестирање, никогаш нема да дојдам на ред ради тоа што не сум контактирал со заболен?

Друже, веројатно и не ти е ништо.
Сам пиша дека периодов мислиш само на тоа, читаш вести итн...

Ако толку си опседнат, опција ти е У ЖАН.. и секако ако си у можност да си платиш... ова ти е варијанта ако ептен не се чувствуваш добро...

Иначе.. логично дека ако не е корона, тогаш е обична настинка или тој сезонскиот грип.
Ваљда за тоа Матичен доктор се посетува.
Како е сега со матичните, може ли директно да се иде таму или не смееш, мора прво на бројот? Нека пише некој ако знае за ова.

Иначе, ако психата ви отиде, ондак све имате... утре да речат има нов вирус тој и тој.. ондак ќе мислите дека и тој го имате.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Мене не ми е јасно како може новиот коронавирус да реагира на лекови против маларија, која ја предизвикува паразит? Вирус реагира на терапија против паразит? Тој дел никако не ми влегува во глава ...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Друго многу е битно да останете позитивни што може умот да ви напраби ништо, во ред е да сте претпазливи ама психата може ите како да влијае на целокупното здравје.
Ќе ви кажам една анегдота од пред 30тина години што му се случи на прв братучед на таткоми. Човекот имал рак на тестис ама од срам не им кажувал дома, па дури кога почнал да има константа температура и да не станува од кревет го однеле на државна болница. Таткоми седел со него во ходник и вратата кај докторот не била дозатворена кога докторот им соопштувал на родителите негови дека е касно и дека нема спас. Братучедот слушнал и се онесвестил, депресии полнал да се поздравува со сите неќел ни вода да пие. Едвај го убедиле дека мора да прима терапии ова она, следниот ден на болница доаѓа повозрасен човек со наполитанки, банани сокови, докториве го гледаат зачудено и му викаат абе чичко како ти вака преживеа ние мислевме дека си умрен веќе. И човеков им вика ете така оздравев скроз, не мора вие докториве за се да сте во право. Човекот повозрасен бил во топ кондиција и дошол да части бидејќи го победил ракот. Братучет му на таткоми го слуша ова и од тој ден почнува нагло да заздравува, нормално му направиле и хируршка интервенција но ете го и ден денес после 30 тина години жив и здрав.
Eden od najdobrite prijateli na dedo mi 2008ma godina go pushtija d9ma so rak na grlo da si umre, vekje nemaa shto da mu napravat. Covekot e ziv i den denes, koga otishol 2010ta godina na kontrola, dojtorkata nemozela da veruva. Posebno poradi toa shto koga go ispushtile od bolnica, vratot mu bil celiot oshteten od terapijata so zracenje i covekov nashol nekoj melem od nekoj chovek na selo, se machkal i eve go denes nema nikakvi oshtetuvanja na vratot. Inache, se izlechil samiot chovekov so celosna promena na nachinot na ziveenje i ishranata. Taka da, drzi voda tvojava anegdota. Ne e problem deka doktorite ne znaat, deka se prosti i slichno, megjutoa site se praveni vo ist kalap i mnogu retko, skoro pa i nikogash doktorite ne sakaat da razmisluvaat "outside of the box". Kako i da e, da se pazime i Gospod da ni e napomosh.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
ако ти тече носот,радуј се,немаш корона
а као паралелно неможе настинка и корона да има?
мислам никој нема за ова размислено и може здраво за готово да се земе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
а као паралелно неможе настинка и корона да има?
мислам никој нема за ова размислено и може здраво за готово да се земе
Мислам дека ако има корона, настинката се смета за корона
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Мене не ми е јасно како може новиот коронавирус да реагира на лекови против маларија, која ја предизвикува паразит? Вирус реагира на терапија против паразит? Тој дел никако не ми влегува во глава ...
Не е проблем само вирусот туку бактериите кои го напаѓаат организмот после ништење на заштитните клетки од страна на нашиот имун систем. Најверојатно ги намалува на мин симптомите и дозволува на организмот побрзо сам да се реши од вирусот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Во Охрид веќе пробале да го ограбат Тинексот ноќеска во 3. Познато е во Мк дека за време на почициски час највеќе се краде. Така да мора да ги пуштат и агенциите за обезбедување да патролираат.
Автоматски споено мислење:

Топломериве дигитални колку се кај нас по аптекиве, не оние инфраред туку обичен дигитален?
Автоматски споено мислење:


И вода - многу вода, многу луѓе ја потценуваат водата и пијат колку да не припаднат ама пиење на 2 литри вода во денот го зајакнува итекако имунитетот, сепак е основна работа за живот на планетава.
150ден ама не ги бива, од три мерења може трипати различно да ти покаже, или пак еднаш за 10сек да сигнализира дека измерил а друг пат три минути а исто знае да покаже и дека немаш температура а уствари да гориш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Svedska ima praveno testovi uste na pocetokot na krizata i skoro 90% od ispitanite go imale virusot. Zaklucile deka kontagioznosta na virusot e ogromna i deka ednostavno nema nacin so karantin da se sopre. Zatoa ostavija se da raboti i borbata e usmerena cisto na edukacija i sopstvena zastita. Inaku virusot go smetaat deka e mnogu blisku so simptimite na eden obicen grip i najgolem procent ke go prelezat bez nikakvi simptomi okolu 90%, drugite 10% moze da imaat sredno teski simptomi na grip, i samo 1-2% od tie poslednite moze da razvijat poteski komplikacii da ne recam kako sto ima i sekoja godina od grip.
Celta na WHO e da se predizvika panika za da se vrati vakcinata na golema vrata koja vo posledno vreme se poveke zemji odbivaat da ja koristat zadolzitelno. Golem biznis e vakcinata za farmaceutskite kompanii kako GlaxoSmithKline (anglija) Pfizer (USA) i dr. a grbot im go cuva WHO ili po naski SZO (svetskata zdravstvena organizacija).
Site preporaki za karantin, izolacija, sirenje strav vo mediumite, prijavuvanjeto na smrtni slucai kako rezultat na koronata kaj bilo kakvi pacienti i so bilo kakvi simptomi se delo od preporakite na ovaa SZO. Veke ne postoi smrten slucaj od srcev udar, slog iil mozocen udar, rak na ova ona, sida i red drugi bolesti, site po red se pisat na smetka na korona.
Ova kaj nas sto se sluci e isto odvratno, da se zeme bris od pocinatata vo kapela samo i samo da se pretstavi kako smrt od korona, a zenata pocinala od srcev udar.
Ostanuva uste scenario od americkite serii kako CSI, go naogaat izresetan od kursumi i se navednuva da mu zeme bris i posle da se konstatira na forenzika deka bil pozitiven na korana i eve uste eden slucaj, kolku e strasen ovoj virus.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Мислам дека ако има корона, настинката се смета за корона
ама еве пример го закачуваш вирусот и додека е у инкубација као можеш да настинеш, нос да се растече итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom