Коронавирус (COVID-19)

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Itno treba da se stavi kluc i na kanta-buvljak pazar.Tamu guzva golema a higiena nikakva,wc nikade sere koj kaj ke najde,cesma nikade a iljadnici narod.Prodavaci dovagaat duri od Germanija so polni kombinja roba sobirana od ulica tamu.Cel pazar e deponija.Inspekcija ne ni znae deka postoj ova cudo tuka.Zaci i preporakata ne vazi tuka za zabrana na sobiri nad 1000 lica,koj li ke gi broj tamu.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
во првиот линк е бараат, ама бараат недела дена веќе. Премиоерот се уште нема излезено со потврда дека ќе се случи. Чудното е дека на англиски одамна се шират пвие информации, на италијански вчера баравме со маж ми и се е дека бараат, пробуваат да издејствуваат...ама нема ништо. Маж ми отвори ресторан пред 6 месеци, го затвараат затоа што нема да можат да издржат ваква криза, еден од сопствениците ја вложи куќата своја и сега не знае како
Автоматски споено мислење:

се надевам ќе одобрат официјално и ќе биде соопштено официјално... @Tutor можда сум утнала нешто....ајуто
Колку што знам официјално 25 милијарди се издвоени за економска поддршка за ситуацијава ( за 15 веќе имале изготвена распределба а 10 ќе оставеле за следните 2 месеца за каде ќе притреба наводно ) ... слушнав и дека за утре има најавен нов прес на Конте , ваљда ќе разјасни подетално што каде и за кој ќе одат парите.. во моментов се само шпекулации мислам, имаат многу идеи но уште нема официјална одлука. Секако нема да остават со прст у уста никого , мое мислење.
 
M

Macedon1um

Гостин
Немам проблем да ме етикетираат било како. Оттрпнат сум на етикети. Стварно верувам дека причините за меките “мерки“ е комплетно економска.
Викаш крајната цел им е да го олабават пензискиот систем
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Викаш крајната цел им е да олабават пензискиот систем
Не, туку дека цената да затвориш граници комплетно, и воведеш воена состојба насекаде е повисока (со повисоки економски последици) од цената да се разболи 70% од население, и некој процент од тоа да почине.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Не би одел со теории на заговор. Може е проста математика, дека инвестирање во мерки што би го спречиле ширењето се неисплатливи.
Проста е математиката, до сега се штитеше капиталот и уште ќе го штитат
Далеку е од касно за мерки и доколку тие бидат соодветни нема да се остварат дел од апокалиптичните сценарија кои ти се наведени во постот. Вирусот е многу заразен, но со соодветни мерки може локално да се контролира. Пример во Кина со превземените мерки степенот на размножување ( R0 ) паѓа од 3,86 на 0,32 , што ефективно ќе го задуши ширењето на вирусот. Голем проблем моментално е што дури и да се нормализира ситуацијата во една држава, само еден нов заразен може повторно да го рашири вирусот во големи размери. Ако топлото време не го забави/запре ширењето на вирусот ситуацијата нема да биде целосно под контрола се до пронаоѓање на вакцина.
Проблемот е што не се успорува од топлото и само се шири.
Неколку бранови ќе има, тоа го потврдува и фактот дека и оние што го " прележале " сеуште се носители на иститот и можат да заразат други лица. Затоа и беше паниката кога ги пуштаа од карантин за да набрзо ги вратат назад.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Обично не сам човек што веруе на конспирацие и слично ама што повише читам на овуј тему и изјаве од Меркел ладнокрвни, као 70% треба да га прелегав вирус, све повише ме плаши дека има некоја истина у тија конспирацие.
Срам да ги е и греота, за жал на запад не е боље и нема да биде, тонемо како цивилизација целокупно, како људи, чим се стављав на коцку туѓи животи.
Још ме по жал колко смо несвесни и колко смо неодговорни како људи и све овој што ни се дешава и што трпимо га заслужуемо, значи цел свет е пред панику, карантин и слично, Македонче мува не га лази, јоште па безобразни, брзало ги се, имале работу, види убав дн за шетање хехехе муабети, супер „тамн да одморимо“ тип на муабети.
Само аптеке болнице и локални маркетчиња треба да работив и тој по специфичан ред. И бенинске би ги затворија, само за екстремни случаи(амбулантни возила, полиција), ако нема гориво, нема ни движење, целосан карантин.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Можеби ќе се смеете ама ја стварно малку верувам дека ова можеби е намерно за да има population control. Или пак да се искористи ситуацијата за да се земе поголема контрола врз луѓето. Исто така мислам и дека многу работи во светот(посебно во западниот) ги контролира мала група на луѓе.

Don't judge me ама многу работи не знаеме. :toe:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Можеби ќе се смеете ама ја стварно малку верувам дека ова можеби е намерно за да има population control. Или пак да се искористи ситуацијата за да се земе поголема контрола врз луѓето. Исто така мислам и дека многу работи во светот(посебно во западниот) ги контролира мала група на луѓе.

Don't judge me ама многу работи не знаеме. :toe:
Ја прочитав дека е пуштен од Кина за да паднат акциите и да ги купат, бидејќи нели богати се многу сега.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Можеби ќе се смеете ама ја стварно малку верувам дека ова можеби е намерно за да има population control. Или пак да се искористи ситуацијата за да се земе поголема контрола врз луѓето. Исто така мислам и дека многу работи во светот(посебно во западниот) ги контролира мала група на луѓе.

Don't judge me ама многу работи не знаеме. :toe:
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
Ја прочитав дека е пуштен од Кина за да паднат акциите и да ги купат, бидејќи нели богати се многу сега.
Можеби е точно, можеби ме, вистината е дека никогаш нема да дознаеме ваљда.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Македонци не седат на "кафе" од 5 до 6, пивото легнува тек кај 22 :D
Proveriv i ima. Retki se ali ima.
Tuku vaka kolku sto prolistav nabrzina niz temata sekako ni nema spas, gotovo e so svetot i pobliskata vselena taka da why bother.
Uste kolku ni ostanaja denoj? 11, 10?
Broj uste nekoj ili se sam treba da pravam.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Проста е математиката, до сега се штитеше капиталот и уште ќе го штитат

Проблемот е што не се успорува од топлото и само се шири.
Неколку бранови ќе има, тоа го потврдува и фактот дека и оние што го " прележале " сеуште се носители на иститот и можат да заразат други лица. Затоа и беше паниката кога ги пуштаа од карантин за да набрзо ги вратат назад.
Ефектот на температурата врз вирусот сеуште не е целосно познат така што, особено на форум, може да се вртат само шпекулации. Ако ширењето не забави нормално е после одредено време мерките за карантин да ублажат по цена на зголемување на заразата. Сите бараат да работат само маркети и аптеки, ама некој треба да ги снабди и нив, лековите и храната не се ствараат на полиците. Сите индустриски области се меѓусебно поврзани и сите земји зависат едни од други. Ако границите се целосно затворени крахот е неизбежен и во таков случај сигурно штетата од крах на системот ќе биде далеку поголема од штетата од вирусот, па ќе треба да се бира помалото од двете зла. Ова можеби звучи нечовечки, но фактите се тие и постои голема шанса да треба да се носи таква одлука.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Мене едно ме буни, зошто после толку случаеви не се јасно дефинирани последиците од вирусот.
Значит го добиваш вака, лежиш така и ако умираш умираш на тој начин.


На толку умрени не знаеме какви компликации имале од вирусот што умреле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom