Коронавирус (COVID-19)

Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Треба ич да не работат како некои ресторани што најавија, а не ограничено до 18:00 часот. Пак ќе си ја тераат шемата од 12 па до крај на работно време.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
A do 18:00 casot nema da se siri virusot?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
A koja e poentata na zatvaranje na ucilista i skoli koga restoranite i kaficite se otvoreni i vrie narod ako vekje prevzemaat merki neka bidat otvoreni samo apteki i marketi/prodavnici.
Тоа е мерка што се користи низ цел свет. Е сеа нашиве што не замараат со ништо, јбг, треба до гз да им дојде па ќе плачеме. А и нивните родители се криви..
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.890
Поени од реакции
7.274
Aj nie zagrizenive sme pi**nja i panichari i sakame "da se osekjame zivo", ama vie iskuliranive sho ne ste zasekirani i ne vi e gajle sho cel svet i site vladi se krenati na noze, vie shto sakate da glumite? Klint Istvud? Ili veruvate vo teorii na zagovor?
Јас се секирам за работи кои не ги знам како функционираат и прашувам, не сум падавичар. А за работи кои ги знам, за кои има информации, немам потреба од секиранции.

А тоа што владите се кренати на нозе, де објасни како се кренати и зашто баш сега, и зашто баш за овој случај, а не за други 100 ...

Теории на заговор :pos:

Не се засекирани додека не ги снајде, кога ќе ги снајде шу праиме?
Па другиве што ги снајде, што им прајте :toe: .
Плус тоа ЌЕ, многу зезната работа е кај човекот.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.412
Поени од реакции
29.899
Сега се вратив дома, возев преку дебар маало и видов дека кафичите се преполни. Нема свест очигледно. За наш менталитет ништо не правиме со раб. време за кафичи и ресторани до 18ч.
Јас би клуч на врата 24 часа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И јас истото се чудам, поглупа мерка од тоа да работат до 18 часот нема, не постои
Во ред е да се затворат, ама во ред е и државата да ја плати изгубената работа во тие денови на приватниот сектор.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас се секирам за работи кои не ги знам како функционираат и прашувам, не сум падавичар. А за работи кои ги знам, за кои има информации, немам потреба од секиранции.

А тоа што владите се кренати на нозе, де објасни како се кренати и зашто баш сега, и зашто баш за овој случај, а не за други 100 ...

Теории на заговор :pos:


Па другиве што ги снајде, што им прајте :toe: .
Плус тоа ЌЕ, многу зезната работа е кај човекот.
Kakvi informacii imash za virusov? Koi se tvoite soznanija?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
најискрено појма немам, прво ме зачуди цената дека е висока ама видов прееска дека употребувале PCR за тестирање, што ако е точно дури и ниска доаѓа. Мое мислење е дека тестов е БАРЕМ ЗАСЕГА must за вратени од странство, тие во контакт со докторката и нивните фамилии, тие од симпозиумот и нивните фамилии и сите роднини на веќе заболените.

ne se sekiraj do sega 50 dusi testirale... dugite 200 se vo izolacija. haos... ako 5 dena e period na inkubacija, doktorkata 5 dena bila na rabota pred da ja trgnat do sega SITE sto bile vo kontakt so nea trebase da se testirani ama ok, ke stedime na testovi

 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.359
Поени од реакции
16.969
Овај вирусот е показател уште еднаш дека Кина е број еден, жариштето избувна кај нив и со најповеќе заразени успеаа да се справат во неколку месеци, додека останатите не знаат шо ги снашло и нема да знаат кој знае до кога. Почнувам да мислам дека со некоја таква цел е пуштен вироусот




Не ми се нафрлајте не сум сериозна :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.288
Поени од реакции
36.558
Зачудува ниското ниво на свест, кај толкав број на луѓе.
Знаев цело време дека сме срање, ама не во толкав број.
Од друга страна природата ни дава опција да се исчистиме од идиоти, така да наместо изолации и карантин, јас би организирал концерти на плоштад, би делел безплатно пиење, се со цел вакви идиоти и шупаци да дојдат, да се заразат и да цркнат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
ne se sekiraj do sega 50 dusi testirale... dugite 200 se vo izolacija. haos... ako 5 dena e period na inkubacija, doktorkata 5 dena bila na rabota pred da ja trgnat do sega SITE sto bile vo kontakt so nea trebase da se testirani ama ok, ke stedime na testovi

Да де па затоа пишав кој треба примарно да се тестира, да не ја правиме истата грешка како Италија. Пишав така зошто имаме голем број на атеншн сикинг население на кое што и му се причинува сега дека има корона а од на фризер подалеку не отишол ниту па имал сомнителен контакт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
А прочитав дека тие тестови за домашна употреба се произведуваат тука во Италија по патент на Иран. Кога стигнаа кај Жан? Некако сомнително ми е

а ако не се домашните, сегде има недостаток од тестови, зарем е океј да се продаваат на сите што од паника само можда ќе им текне да се тестираат?
ne se istite testovi
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.747
Поени од реакции
9.874
Јас реков и сум ваљда на иста линија со Трамп. Ниту сум инфектолог, ниту научник, туку мислење базирано на тоа што и во минатото слични вируси (САРС, МЕРС) се изгубија „сами од себе“ со затоплување на надворешната температура. Ако грешам, се извинувам. Тоа е само мој „wild guess“. Инаку, информативно: во Бахреин е цели 2 степени потопло од Скопје (таму 25, тука 23). И не, ова не спаѓа во „топло време“.
Vo Brazil, Panama, Argentina temperaturite odat nad 30C, sepak se siri virusot i ima i lokalna transmisija ne samo importirani slucaevi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom