Коронавирус (COVID-19)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Изгледа и јас со жената го изедовме.Мене температура ме уби констатно варирајќи од 38.5 до 37.7 Жената нема само мирис ни вкус.Синот моментално е добар нема ништо и дај боже да остане така.За тестирање ке видиме мстичната утре што ке направи иако тешко да закаже нешто во нормален рок :(
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Изгледа и јас со жената го изедовме.Мене температура ме уби констатно варирајќи од 38.5 до 37.7 Жената нема само мирис ни вкус.Синот моментално е добар нема ништо и дај боже да остане така.За тестирање ке видиме мстичната утре што ке направи иако тешко да закаже нешто во нормален рок :(
Утре од сабајле ѕвони кај матичната има термини за брз антиген тест за Ковид нека ти закажи.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Утре од сабајле ѕвони кај матичната има термини за брз антиген тест за Ковид нека ти закажи.
Да да ке збориме само дај боже да не испадне тест после недела дена.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
3-4,000 единици D3 на ден не е некако... многу?

Сериозно прашувам, колку што знам 1-2,000 единици е максимум на ден.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.252
Поени од реакции
78.886
3-4,000 единици D3 на ден не е некако... многу?

Сериозно прашувам, колку што знам 1-2,000 единици е максимум на ден.
Мене доктор кој е на повисока позиција во клиникиве, ми кажа дека он зима по 4000 дневно и дека на децата (<3 год.) им дава по 1500. Превентивно. Ми рече до 4k можеш да земаш без да се тестираш за дефицит на D. Мада, рече дека ефективноста зависи и од тоа колку време го земаш. Требало малку порано да ни текне да почнеме, негде кај август.
Јас земам по 3-4k дневно. Ќерка ми, по 1000. Жена ми - нула. Она вежбала јога и возела точак, нејзе не и требало.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене доктор кој е на повисока позиција во клиникиве, ми кажа дека он зима по 4000 дневно и дека на децата (Јас земам по 3-4k дневно. Ќерка ми, по 1000. Жена ми - нула. Она вежбала јога и возела точак, нејзе не и требало.
Фала, зошто гледам дека организмот може да јави нус појави ако земаш по 4,000 на ден, затоа прашував.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
ice_screenshot_20201122-173942.jpeg

...не знам кој ви препорачува да дневно треба толкава доза (4000 ИЕ) без докажување лабораториски недостаток на Витамин Д3 во организмот, висока позиција не секогаш значи пошироко понавање, освен во својата специјалност,
да се внесе по вештачки пат Вит Д3 (суплименти), без да се земе во предвид внесениот Вит Д3 со исхрана, па и сончањето додека се вози велосипед или прошетка во сончево време би била грешка што за кратко време ќе покаже несакани дејства во телото и Да! токму возење на велосипед во сончев ден и исхрана ќе биде покорисен тој создаден Витамин Д3, од тој вештачкиот внесен, телото ги препознава природните (биолошки) од хемиски супстанции, па и ресорпцијата не е иста, а со тоа и биорасположливост различна!

ice_screenshot_20201122-174006.jpeg

... така да дневна доза се мисли вкупно Витамин Д3 внесен со суплименти со исхрана и со сончање, а не само да сметате хемискиот внес на Д3, при што се предозирате и создавате хипервитаминозна ситуација зашто овој витамин не е хидросолубилен (растворлив во вода) како Вит Ц, па да се излачи побрзо со мокрача ако е во повисока концентрација во телото,

8a7293b8ed389084382585d25160f977.jpg Vitamin-D-foods.jpg vit-d-500x618.jpg

... (мое мислење) е да се примени Вит Д3 во вид на раствор 4000 ИЕ во мл (20 капки), односно се прилагодува дозата зависи дали сте испешачиле на сонце, сте изеле храна која содржи во себе Вит Д (млеко, јајца, рибино масло...итн) или тој ден сте биле на построга диета, па ќе дозирате 10 капки (2000ИЕ), или само 5 капки(1000 ИЕ) или некој ден само ќе се прескочи, така телото ќе има бенифит, а не пумпање со високи дози секој ден, а и да се прескочи ден два не е рамномерен Вит Д3 даден во еден ден ударна доза,

slika11297693910.jpg images.jpg ShowImage.ashx.jpg

(капките Пливит Д3 може да го препише матичниот на рецепт ( или100 ден да се купат), цел месец ќе имате во тие 10 мл правилно распределен Вит Д3 во различни капки пиени зависно каков ви бил денот)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.685
Поени од реакции
5.712
Jas od ovaj Vitamin D + K2 piev dnevno po 4Kapki. Se visoko koncetrirani .
Pisuva deka se preporacuva dnevna doza od 1000 jas piev duplo 2000 bez nikakov problem.

Znaci po 2000 i ja prebolev koronava.
Vitamin C po 1500 na den. Toa e 10 pati povejce od normalna dnevna doza. Bez nikakvi nuspojavi.

Za da mozi Vitamin D da go iskoristi teloto maximalno mu treba i vitamin K2 zatoa sto pojacuva efektot i im olesnuva na kletkite pobrzo da go apsorbiraat.

Citajte ovde: LINK
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ништо страшно и во тие дози. А за имање на доволно ниво во телото дискутабилно е колку можеме да го одржуваме со исхрана и преку сонце.
 

Attachments

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Jas od ovaj Vitamin D + K2 piev dnevno po 4Kapki. Se visoko koncetrirani .
Pisuva deka se preporacuva dnevna doza od 1000 jas piev duplo 2000 bez nikakov problem.
Znaci po 2000 i ja prebolev koronava.
Vitamin C po 1500
ice_screenshot_20201122-184352.jpeg

а дали примети дека има додаток на Витамин К2? ако при инфицирање со SARS-CoV-2 се зголемува токму тој фактор на коагулација со високи вредности и можност за создавање на тромб (лаб.испитување на д-димери високи вредности), а Вит К токму спротивен ефект се индицира при хеморагии (крварења) да се коагулира крвта? знаеш каков проблем ќе си можел да направиш, што мислиш?
Ништо страшно и во тие дози. А за имање на доволно ниво во телото дискутабилно е колку можеме да го одржуваме со исхрана и преку сонце.
... после колку години се сетивме ова околу исхрана и сонце дека не е доволно, до сега како опстанувавме без суплименти со Вит Д3? ова сега поради коронавирус еуфорија за високи дози на Вит Д3 кој се применувал оправдано само и само против рахитис и остеопороза и ништо друго, а се уште има одбивност на многу медицински лица да ја разгледат причината на појава на дијабетес, покачен крвен притисок, хипо/хипертиреоза (ендокрини болести) токму поради недостаток на Вит Д3 во организмот?
decisionvalues_range.png
...колку лабораториски анализи се прават за негово докажување дали е во недостаток (дефицит) или во вишок (суфицит), вишок на Вит Д3 влече и калциферација во телото посебно во бубрегот (hypercalcemia,hypercalciuria) па преку ноќ кога ќе се создадат ренални камчиња да не се чудиме, или ако некој пие терапија за срце (гликозиди) со Витамин Д3 можни се појава на аритмии, не е само така земи пиј нема гајле,

vitamin-d-toxicity-4-638.jpg

- примена на суплименти со Вит Д3 - Да! ама под контрола колку, кога и за кого!
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.685
Поени од реакции
5.712
A dalu ti procita deka Prelezav korona???

I na sekoe zemanje od kapkite posle pola saat se custvuvav mnogu podobro.

Pisuvam od moe iskustvo a ne kako lekar ili nekos sto ucel medicina.


Akako sto citam na linkov toa sto pisuvas e sosema sprotivno ot toa sto go tvrdis.


 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ваше право, ваше тело ама некогаш треба да се земат предвид и писанијата на докторките на форумов кои сепак пишуваат за антагонисти, дози и макс дози врз основа на упатства од лекови, витамини и минерали.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Инаку сега разбрав дека и еден пријател, иначе ризична група на 46 години со дијабет, исто така од директориве доктори на клиникиве добил препорака 4000 витамин Д3 плус цинк и плус 1000 мг витамин Ц, да пие уште од летото.

Ја поминал коронава пред 3 недели на нозе без некој поголем проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom