Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 март 2009
Мислења
14.025
Поени од реакции
8.433
Откажување на бели дробови и воспаление на бели дробови ти се две различни работи.

Пневмонија, може да настане од вируси, бактерии, микоплазми, габи итн.....

Конкретно тука, смртноста се однесува на смртност настаната од пневмонија, ама не како последица од sars-cov2, туку од некој друг причинител.
разбирам, ама има посебна рубрика за смрт поради воспаление на плуќа, а посебна за смрт од К19, рото вирус, сезонски грип, нора вирус, САРС, МЕРС...
Да не е таа 4та по ред причина за смрт, воспаление на плуќа, АМА од причинители кој не се на Табелата?? ..
 
Член од
13 април 2019
Мислења
379
Поени од реакции
1.192
разбирам, ама има посебна рубрика за смрт поради воспаление на плуќа, а посебна за смрт од К19, рото вирус, сезонски грип, нора вирус, САРС, МЕРС...
Да не е таа 4та по ред причина за смрт, воспаление на плуќа, АМА од причинители кој не се на Табелата?? ..
Затоа што Ковид - 19 не секогаш завршува со пневмонија. Не мора да значи ако имаш Ковид - 19, дека имаш пневмонија и од тоа умираш.

Гледам дека не ти е јасно, ама постои нешто што се вика основна причина за смрт (болест), непосредна причина за смрт (како еден вид компликација на основната болест) и коморбидитети (придружни болести).

Пример, еден човек има шеќерна болест, зависен е од инсулин. Десет дена пред смртта заболел од грип, а три дена после грипот развил пневмонија.

Основната причина за смртта кај овој човек е грипот.
Непосредната причина е пенвмонијата како компликација на грипот.
А шеќерот е коморбидитет.

Ротавируаите, нора вирусите, ханта, ентеровирусите се главно причинители на дијареа. Смртта настанува најчесто заради дехидратација и последици од истата.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Изгледа ја искрививме правата. Се шират информации дека има 58 денес.

Ама не се секирајте, утре може да има само 14, од 98 тестирани.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.779
Поени од реакции
1.897
Изгледа ја искрививме правата. Се шират информации дека има 58 денес.

Ама не се секирајте, утре може да има само 14, од 98 тестирани.
Кружи видео од синоќешната прослава за победата над Короната, во Дебар маало
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.546
Поени од реакции
9.790
За другите држави не знам, читам и таму се зголемува бројот заболени.
За Македонија веројатно ќе треба да се определи за курс на тотално ослободување на мерките со ризик за голем број заболени или повторно, но овојпат ригорозен карантин на веќе познатите жаришта и населби (целосно затворање и скоро целосна забрана за движење) и ригорозна контрола на потенцијалните жаришта во смисол на дистанца и маски (автобуси, паркови и шеталишта, кафеани и слични клубови) со казни. Трето не гледам да има моментално.

Според докторот, состојбата е исклучително тешка, како во однос на број на нови пациенти, така и во однос на нивната клиничка слика
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.162
Поени од реакции
7.095

Љ.Б.: „Тие не ни кажуваат кој со кого имал контакт со цел да ги откриеме новите жаришта и да го спречиме ширењето на вирусот“.
ТВ21: Од кое место се овие семејства?
Љ.Б: Од Чаир, Бутел, Сингелиќ...

Толку треба да знаете со кого делиме држава, се неписмено племе...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.915
Поени од реакции
2.217
От многу време не сум пишал за состоjбите овде.
Во моментот во БГ се поjaвуват на ден около 10-20 заразени.
Математиците очекуват дека во средата на jни ке имаме единични случаеви. Еве и едно интерву на началника на инфекциозната книника ком ВМА Софиja
 
Член од
2 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
64
Само кај нас се мрсе муда за корона сеуште :pos: :pos: Screenshot_20200602-125419_Messenger.jpg
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.105
Поени од реакции
181.072
Само кај нас се мрсе муда за корона сеуште :pos: :pos: Прегледај го приврзокот 253946
Да де само кај нас, затоа во UK не смееш да спиеш на друга адреса, да бидете повеќе од 2ца во затворен простор или повеќе од 6 на отворен.


Во Македонија баш напротив моментално е најопуштено.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.105
Поени од реакции
181.072
Вие со братучедите слабо се покажавте на темава. BBC > роднини ejj braD top e voa vas tamu samo ve zezaat jhhhhh
 
На врв Bottom