Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Po stoti pat. Vakcinite se praveni na baza od prviot soj. Potoa imame mutacii Alfa, Delta i Omikron. Mutaciite se pretezno za obikoluvanje na zastitata, dali izgradena preku vakcina ili predhodna infekcija. Ako vakcinite stitea protiv zaraza pri prviot soj, taa zastita so mutaciite e namalena.
...не е намалена, туку вопшто ја нема заштита, затоа се и вирусните мутации за да ги исфрли антиковид вакцините во својата основна улога да заштитуваат,

...тоа дека се малку поефикасни или средно ефикасни антиковид вакцините на новите мутации се само да се лажеме или заштитува и се поклопува соодветната создадена антитела со соодветната копија на навлезен антиген варијанта или не се поклопува и нема заштита,

....форсирање на три, четири бустер дози, па и повеќе дози конкретно за антиковид вакцини нема медицинска оправданост, тоа се само политички и економски потези што ја стават антиковид вакцината во ист кош со други вакцини што нема никаква допирна точка ни според заштитниот момент, па ни според антигенот бактетија/ вирус,

...доволно да се даде пример со вакцината против сезонски грип, ако не е стрефнат инактивираниот сегмент на вирусот во сезонската вакцина и сезонскиот вирус кој циркулира - нема заштита,

...така да, сеуште не е можно да се изработи вакцина за вирус кој мутира а да штити на сите мутации, се сеќаваш како пишуваше ти порано како коронавирусот за разлика од сезонскиот вирус не мутира толку често па ќе имало успешност на антиковид вакцината споредбено со сезонската вакцина колку мутации и подмутации на коронавирусот имаме за овие две години знаеш ли??
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.543
Bijons, uste gi ubeduvas clenovite deka nemaat Kovid tuku Grip?
Уште ја немаш на игнор?
Мене од вчера ми е 5 пати по релаксирано секое пристапување на форумов.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Уште ја немаш на игнор?
Мене од вчера ми е 5 пати по релаксирано секое пристапување на форумов.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ne sum raspolozen za ignor osven 1-2 clenovi koi mislat deka se jaki so licni navredi. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Не се повикувај на добивање на нобеловата награда затоа што со години наназад ја добива дното т.е. талогот на општеството...:coffee:
п.с.Недај Боже да земам нобелова награда за било што...
Toa se vika aspiracija.

Ако, така и да останеш. Ќе видиме само дали ќе успееш да оплодиш. :D
Vo pravo si. No, toa e samo poradi mojot pull out game, koj e on point. 5 min pred orgazam ja sum veke nadvor.

:ojeaa:

--

Holandija opusta merki, od vcera polni restoranite, cudna slika iskreno. Barovi do 10 ke rabotele. E sega ne mozat site da bidat Avatar - Strumica, no sepak e nesto.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.267
But perhaps most remarkably, BioNTech co-founder Ugur Sahin designed the vaccine in just a few hours in mid-January, according to The Journal, a podcast from Gimlet and The Wall Street Journal.

A BioNTech spokesperson confirmed to Business Insider that Sahin — who founded the company with his wife, Özlem Türeci — made a "rough design over one weekend."

Moderna's vaccine also took just two days to design, as Business Insider previously reported. The reason both candidates could be designed so quickly comes down to the technology they rely on: messenger RNA, or mRNA.
Ако за толку кратко време им требало за 1та вакцина, зашто толку време им треба за новава вакцина против омикрон!!! Додека да почнат со дистрибуција, народ да ја прими, па 14 дена да почне да делува, омикронот ќе стане послаб сам од себе. :toe:


Уствари немало 1 студија, туку дури 2 студии, каде вакцинираните имале подобар имунитет од природниот. Арно ама да ти имало разлика од студија до студија :cautious: :

Топките на апарати :sramezliv:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Во секој случај треба пазење дури и ако е омикрон затоа што не е наивен. А не знаеме дали е делта или омикрон, тоа вчера и Беќаровски го потврди. Не се води евиденција кај нас дал е еден или друг сој. Пазење дури и со вакцини посебно позагадените градови. Асли сме загадени.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347


Ако за толку кратко време им требало за 1та вакцина, зашто толку време им треба за новава вакцина против омикрон!!! Додека да почнат со дистрибуција, народ да ја прими, па 14 дена да почне да делува, омикронот ќе стане послаб сам од себе. :toe:


Уствари немало 1 студија, туку дури 2 студии, каде вакцинираните имале подобар имунитет од природниот. Арно ама да ти имало разлика од студија до студија :cautious: :

Топките на апарати :sramezliv:
Bafra care, oti se prajs naudren. Ja napravile brzo ama mora da se testira. So toa se zadrzaa so meseci. I sega za Omikron imaat vakcina i pocnati se studiite na lugje. Normalen proces.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Po stoti pat. Vakcinite se praveni na baza od prviot soj. Potoa imame mutacii Alfa, Delta i Omikron. Mutaciite se pretezno za obikoluvanje na zastitata, dali izgradena preku vakcina ili predhodna infekcija. Ako vakcinite stitea protiv zaraza pri prviot soj, taa zastita so mutaciite e namalena. No zastitata od hospitalizacija i smrt e seuste mnogu visoka. Zatoa e mnogu korisno covek da se vakcinira so tri dozi. Gore pisav statistika i se gleda golema razlika vo brojkite na hospitalizacija sporedeno nevakcinirani - vakcinirani. Bi dodal samo deka zastitata kaj tie vakcinirani so Kineska vakcina e pomala nego kaj tie so vektorska ili mRNA vakcini.

Primer od realnosta:
Vo vtoriot bran Germanija imase 25.000 novozaboleni dnevno i nad 1.000 mrtvi na den. Sega ima 200.000 dnevno zarazeni a 150-200 zrtvi na den, voglavno nevakcinirani. Da, Omikron e malku poblag ama ne e samo toa pricinata i pri Delta se vide deka smrtnite slucaevi se daleku poniski nego kaj predhodnite branovi bez vakcina.
Автоматски споено мислење:


Sakav denes da te tagnam iskreno se zadumav te nemase ovde podolgo vreme. Dobro sto e sve vo red.
Слободно можеш уште сто пати да повториш, воопшто не ми смета. Твоето повторување не значи дека си во право. Не пишуваш вистина, велиш: ако на почетокот штитеја од зараза, лажно тврдење, никогаш не штителе од зараза или пренос. Велиш имаме мутации на вирусот и заштитата е намалена, од што од зараза и ширење на вирусот ли. На почетокот велеа штити до 95% од зараза, кога почнаа да се заразуваат и вакцинирани се смени приказната, тогаш се велеше заштитува од хоспатилизација, кога и тоа се покажа како лага, нова приказна, заштитува од смрт. И вакцинирани починуваат, потоа нова приказна, важно е да се стави и трета доза. Колку приказни си спремен да проголташ. Германија, убаво велиш, првиот бран со започната вакцинација 25.000 сега со 73% вакцинација со две дози бројката е 200.000 значи се зголемува, воглавно велиш невакцинирани, а каде се заеазуваат кога не можат да влезст никаде во објект, забрането е групирањето.Нешто не штима нели. Државите со процент над 70% вакцинирани имаат рекорден број на заразени, тоа било поради мутациите, ок, тогаш зошто се вакцинираат.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.758


Ако за толку кратко време им требало за 1та вакцина, зашто толку време им треба за новава вакцина против омикрон!!! Додека да почнат со дистрибуција, народ да ја прими, па 14 дена да почне да делува, омикронот ќе стане послаб сам од себе. :toe:


Уствари немало 1 студија, туку дури 2 студии, каде вакцинираните имале подобар имунитет од природниот. Арно ама да ти имало разлика од студија до студија :cautious: :

Топките на апарати :sramezliv:
Еве го целосното видео, да не се мачат другите да гледаат масакрирано видео на инстаграм...

Иначе, ова е тоа што јас, а верувам и повеќето од овде цело време го збориме. За разлика од оние што обожаваат да нè нарекуваат антиваксери/рамноземјаши/чипирани итн итн дека сме строго против вакцина - НЕ, јас сум строго против форсирана вакцина! Барем една година цел свет беше без ни една вакцина, каде што многу луѓе се заразија и го прележаа вирусот. И сега одеднаш се појавуваат вакцините, и пак те тераат да се вакцинираш за болест што веќе си ја прележал... Шизофренија!

Најмногу ми е криво за медицинскиот персонал кој што додека беше светот без вакцини беа херои, но кога се појавија вакцините тие што не сакаа да се вакцинираат (затоа што огромен дел од нив, на еден или на друг начин веќе биле во контакт со вирусот и добиле имунитет) - ги направија терористи и ги отпуштаа од работа.

И ајде "ваксерите" да одговорат на истото прашање: зошто нема студии за природен имунитет против ковид наспроти вакцините?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Слободно можеш уште сто пати да повториш, воопшто не ми смета. Твоето повторување не значи дека си во право. Не пишуваш вистина, велиш: ако на почетокот штитеја од зараза, лажно тврдење, никогаш не штителе од зараза или пренос. Велиш имаме мутации на вирусот и заштитата е намалена, од што од зараза и ширење на вирусот ли. На почетокот велеа штити до 95% од зараза, кога почнаа да се заразуваат и вакцинирани се смени приказната, тогаш се велеше заштитува од хоспатилизација, кога и тоа се покажа како лага, нова приказна, заштитува од смрт. И вакцинирани починуваат, потоа нова приказна, важно е да се стави и трета доза. Колку приказни си спремен да проголташ. Германија, убаво велиш, првиот бран со започната вакцинација 25.000 сега со 73% вакцинација со две дози бројката е 200.000 значи се зголемува, воглавно велиш невакцинирани, а каде се заеазуваат кога не можат да влезст никаде во објект, забрането е групирањето.Нешто не штима нели. Државите со процент над 70% вакцинирани имаат рекорден број на заразени, тоа било поради мутациите, ок, тогаш зошто се вакцинираат.
Ne razlikuvas pomegju inficirani, hospitalizirani, zrtvi. Nikoj ne osporuva deka niska e zastitata od zaraza kaj Omikron. Ama brojkite za hospitalizacija i smrt se mnogu ponisko nego kaj predhodni branovi. Nema vrska toa so goltanje ili ne, fakti se.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Bafra care, oti se prajs naudren. Ja napravile brzo ama mora da se testira. So toa se zadrzaa so meseci. I sega za Omikron imaat vakcina i pocnati se studiite na lugje. Normalen proces.
...и омикрон ке пројде, додека новата вакцина дојде
ама не е битно, да се вакцинира народ е итно
профитот на некои фирми е огромен
а народот на жалост се повеќе е болен.

јебем ти рима, така ми дојде, но навистина ја тупиш со бранење на вакцината, олабај малце.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
...и омикрон ке пројде, додека новата вакцина дојде
ама не е битно, да се вакцинира народ е итно
профитот на некои фирми е огромен
а народот на жалост се повеќе е болен.

јебем ти рима, така ми дојде, но навистина ја тупиш со бранење на вакцината, олабај малце.
Koj te tera da se vakciniras i koi negativni posledici trpis ako ne si vakcinirana? Diskusijata e kako od doma da ve zamaat i so sila ve vakciniraat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom