Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Цензурата е да ме казнат мене кој не нанесувам штета а тебе да те остават да наштетуваш на вакциналниот процес...
Go zaboravas pravoto na izbor.
Moe licno pravo e dali ke se vakciniram ili ne. Moe licno pravo e dali treba ili ne treba da se vakciniram.
Moite stavovi se licno moi stavovi I nikoj, ama apsolutno nikoj nema pravo da mi nametnuva nesto sto MORAM da pravam. Moram samo da umram, drugo nisto, ne moram, se e dokolku sakam.

A toa ne ti dava tebe pravo da mi se obrakas kako ramnozemjas, 5g, teorii na zagovor I slicno.

Ako veke se povikuvas na laznite vesti, togas pocni od SZO, a zavrsi so Filipce zatoa so stavovite gi menuvaat isto kako I corapite :pipi:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
тогаш значи мк има проблеми некакви, еве тука во италија на пример, не мора да се вакцинираш. ако сакаш да седнеш во ресторан, се тестираш и имаш грин пас за 24 часа. после тестирај се пак :)
во мк нема опција доколку се тестираш даљ добиеш привремена дозвола за ресторани на пример?
nope. Иако и на тоа вашето нема некој научна оправданост.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Funding
Israel Ministry of Health and Pfizer.

:pos:


Оваа студија е во рангот на изјавата на Заев, вакцините се ЗДРАВИ.
а што ќе ми се случи ако се вакцинирам? Извини ако се повторуваш, не следев до сега :) ама ако можеш да ми покажеш студија со последиците од вакцината
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Funding
Israel Ministry of Health and Pfizer.

:pos:

Оваа студија е во рангот на изјавата на Заев, вакцините се ЗДРАВИ.
Jas obicno veruvam na ona sto ke zavrsi na lancet... znaejkji koj impact factor go imaat... Ne bi go potcenila. Ti kako sakas
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
тогаш значи мк има проблеми некакви, еве тука во италија на пример, не мора да се вакцинираш. ако сакаш да седнеш во ресторан, се тестираш и имаш грин пас за 24 часа. после тестирај се пак :)
во мк нема опција доколку се тестираш даљ добиеш привремена дозвола за ресторани на пример?
Значи ти живееш во држава со над 70% вакцинираност и ни нанесуваш штета тука што не можеме да вакцинираме 37 посто од населението... Цела Европа се над 70 освен братска Бугарија што има најголема смртност во ЕУ...

Ама јас ако им кажам на антиваксачите дека се глупи тогаш бан? Ок цела Европа и развиен свет се глупи ама они се најпаметни...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
а што ќе ми се случи ако се вакцинирам? Извини ако се повторуваш, не следев до сега :) ама ако можеш да ми покажеш студија со последиците од вакцината
Eve jas ke ti pokazam studija, ama i ovaa nema da mu se dopadne na teneke bidejkji e od Izrael.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
Озбилно мислете дека кога ќе постирате некој текст со наслов дека е "студија", му дава поголемо значење од текст од некој квази портал? :pos:

Квази либерали и нивните пристапи, не сватија и не сватија дека колку поагресивни се толку повеќе го одбиваат народот од тоа што им е агендата. Едно време викаа не зимај дрога, сега те убедуват во дрогата да ставиш дрога.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Така се спасивме од морбили бе ташак...
2 дози од вакцина за Морбили дава доживотен имунитет бе КУРташак. И ја примаш како дете, пред да се заразиш од морбили.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
а што ќе ми се случи ако се вакцинирам? Извини ако се повторуваш, не следев до сега :) ама ако можеш да ми покажеш студија со последиците од вакцината
Види најбитно е на која возраст си.
Проблемот на вакцините е баланс на придобивките од заштита од корна спрема последиците од вакцинација. Придобивката е правопроприционално со возраста.

Ако си над 50 години последиците од корна се многу пострашни од вакцината.

Ама веќе под 40 години ризикот од вакцината станува поголем.

Последиците од вакцините се кријат низ статистиките на државните здравствени власти насекаде по светот. На почеток тоа го оправдуваа затоа што вакцините посебно мРНА имаа ОГРМНА заштита од инфекција од 96%.

Но, вакцините се покажаа слаби да ја спречат короната, така да сега не силуваат да примиме слабо ефикасни вакцини преку задолжителна вакцинација и вакцинални пасоши.

96% од луѓето короната ја поминуваат дома. 4% имаат потреба од хоспитализација.

Па сега ти види.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Значи ти живееш во држава со над 70% вакцинираност и ни нанесуваш штета тука што не можеме да вакцинираме 37 посто од населението... Цела Европа се над 70 освен братска Бугарија што има најголема смртност во ЕУ...

Ама јас ако им кажам на антиваксачите дека се глупи тогаш бан? Ок цела Европа и развиен свет се глупи ама они се најпаметни...
имам пријатели кои не сакаат да се вакцинираат и кога пробав да зборам, заврши пријателството. треба да земам да се карам?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Eve jas ke ti pokazam studija, ama i ovaa nema da mu se dopadne na teneke bidejkji e od Izrael.
Мене ме интересира еден дел од студијата.

We found that the risk of myocarditis increased by a factor of three after vaccination, which translated to approximately 3 excess events per 100,000 persons; the 95% confidence interval indicated that values between 1 and 5 excess events per 100,000 persons were compatible with our data. Among the 21 persons with myocarditis in the vaccinated group, the median age was 25 years (interquartile range, 20 to 34), and 90.9% were male.

Зашто ги групираат случаевите како 3 во 100 000, кога 90.9 се машки и инцидентата е помеѓу 20 до 34 години? Не ти делува ова на намерно downplaying? Имаше друга студија каде случаевите беа 1 во 6000 кај одредено годиште и род, што е драстична разлика и за некој е неприфатлив ризик. Нели е пофер да им се каже реалната бројка на луѓето? Проблемот е што огромен број од научниците имаат bias кон вакцините и нивните нусефекти.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Види најбитно е на која возраст си.
Проблемот на вакцините е баланс на придобивките од заштита од корна спрема последиците од вакцинација. Придобивката е правопроприционално со возраста.

Ако си над 50 години последиците од корна се многу пострашни од вакцината.

Ама веќе под 40 години ризикот од вакцината станува поголем.

Последиците од вакцините се кријат низ статистиките на државните здравствени власти насекаде по светот. На почеток тоа го оправдуваа затоа што вакцините посебно мРНА имаа ОГРМНА заштита од инфекција од 96%.

Но, вакцините се покажаа слаби да ја спречат короната, така да сега силуваат вакцинација на слабо ефикасни вакцини преку задолжителна вакцинација и вакцинални пасоши.

96% од луѓето короната ја поминуваат дома. 4% имаат потреба од хоспитализација.

Па сега ти види.
јас со моето искуство, со болните околу мене, изгубив луѓе под 50 год кои немаа никакви здравствени проблеми. Како да реагирам на се тоа? Да оставам да се разболат сите па кој преживее ќе раскажува?

Инаку и вакцината против морбили не била тестирана, кој знае зошто се вакцинирале луѓето
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
имам пријатели кои не сакаат да се вакцинираат и кога пробав да зборам, заврши пријателството. треба да земам да се карам?
Општо зборам за темава и ти како модератор дека нанесуваш штета, казнуваш вреѓање што не нанесува штета а оставаш ширење на лажни вести и армчер научници како Тенеке кој поима нема што збори и нанесува штета на вакциналниот процес...

Не е чудо што сите развиени земји се над 70 посто а ние утепаните под 40 и да мислат дека се паметни што не се ваксаат...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Значи ти живееш во држава со над 70% вакцинираност и ни нанесуваш штета тука што не можеме да вакцинираме 37 посто од населението... Цела Европа се над 70 освен братска Бугарија што има најголема смртност во ЕУ...

Ама јас ако им кажам на антиваксачите дека се глупи тогаш бан? Ок цела Европа и развиен свет се глупи ама они се најпаметни...
А ако сум геј или трансџендер и не сакам да се вакцинирам? И како не носевме маски на парадата? Има ли протокол од партијата за такви или не сметате за предавници на ЛГБТКЈМНФРТС?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom