Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
11.436
Поени од реакции
13.563
Темава е преплавена од антиваксери кои сеат лажни вести, страв и параноја. Темава го отежнува вакциналниот процес во државава, на Редит и Фејсбук почнаа да ги казнуваат анти-ваксерите и нивните штетни мислења подгреани од лажни вести...

А самата ти како модератор не те интересира од каде доаѓа изворот, колку само да се имало 'здрава дискусија'?

Темава е штетна за целокупното здравје и функционирањето на државава затоа што е запоседната од штетни ликови кои сеат лажни вести. Скоро и сите про-ваксери да ја напуштија ама вие се грижите да немало навреди :pos:
Режим а?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.807
Поени од реакции
11.214
Темава е преплавена од антиваксери кои сеат лажни вести, страв и параноја. Темава го отежнува вакциналниот процес во државава, на Редит и Фејсбук почнаа да ги казнуваат анти-ваксерите и нивните штетни мислења подгреани од лажни вести...

А самата ти како модератор не те интересира од каде доаѓа изворот, колку само да се имало 'здрава дискусија'?

Темава е штетна за целокупното здравје и функционирањето на државава затоа што е запоседната од штетни ликови кои сеат лажни вести. Скоро и сите про-ваксери да ја напуштија ама вие се грижите да немало навреди :pos:
Па напуштија зашто останаа без аргументи. Останавте уште 2-3 тука кај што аргумент е непознат термин. Глеаш еден по еден ја осознаваат вистината, им доаѓа памет. Од колективен имунитет со вакцини стигнавме до вакцинирајте се за да не горите живи во модуларни болници.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.021
Не бе, едноставно нанесуваш штета, си имаш Битшут итн... Некој сака да збори дека Хитлер бил во право, ако го казнат тоа е режим? Не туку си плаќа за последиците од неговиот говор...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.436
Поени од реакции
13.563
Не бе, едноставно нанесуваш штета, си имаш Битшут итн... Некој сака да збори дека Хитлер бил во право, ако го казнат тоа е режим? Не туку си плаќа за последиците од неговиот говор...
Добро е, секој ден се повеќе го надминувате Груевски. Терајте си така ...
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.186
Поени од реакции
6.344
Значи на тоа се сведе работата, не сузбивање на заразата туку да не ги полнат болниците. Уште па да не горат живи, ко да се луѓето криви што не се вакцинирале и гореле живи таму а не дебилот кој ги напраил тие болници :pos:
И мене ми е криво што на тоа се сведе, но подобро тоа отколку средовечни луѓе да читаат saznajistinudanas.rs, да не се вакцинираат и да трпат поголеми последици.

Тоа што имаме дебилни мерки, што владее тотален хаос е од луѓе што ние сме ги избрале да не водат.

А да, и лидерите на протестите против дебилните мерки беа уште поголеми дебили кои држеа говори за рамни земји и теории на заговор.

Со тастатура скриени дома не се прават промени.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.315
Поени од реакции
4.773
Па напуштија зашто останаа без аргументи. Останавте уште 2-3 тука кај што аргумент е непознат термин.
Вакцинирани им пишуваат овие само знаат да извадат слика од flat earth и некое хехенце. Ароганцијата што ја покажуваат создава одбивност на народ од вакцинирање. Па имаш огромна маса на народ заради тоа што сметаат дека им се насилно наметнува иако знаат дека ги штити од хоспитализација и сите бенефити, но и негативности. Плус терањето на вакцинација со две дози на прележани кои статистички се побезбедни и заштитени од вакцинираните. Германија ги вакцинира со една доза.
И сега мене ме интересира ако ги наречеш рамноземјаши, небањати, глупи, 5џ дали ќе им смени мислење?

Добро е, секој ден се повеќе го надминувате Груевски. Терајте си така ...
Од самиот старт го надминаа, само целото тоа е замотано во некоја украсна хартија и се продава приказна на транспарентност.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.021
Добро е, секој ден се повеќе го надминувате Груевски. Терајте си така ...
А зашто @коцка би ме казнила ако ти пишам дека си глуп? Тоа е мое мислење и не нанесувам штета на никој, додека ти со твоите лажни вести и српски извори директно нанесуваш штета на граѓани кои сакале да се вакцинираат ама се уплашиле и после ќе се разболат и ќе платат со живот или животот на најблиските?

Цензурата е да ме казнат мене кој не нанесувам штета а тебе да те остават да наштетуваш на вакциналниот процес...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.153
Поени од реакции
11.875
А зашто @коцка би ме казнила ако ти пишам дека си глуп? Тоа е мое мислење и не нанесувам штета на никој, додека ти со твоите лажни вести и српски извори директно нанесуваш штета на граѓани кои сакале да се вакцинираат ама се уплашиле и после ќе се разболат и ќе платат со живот или животот на најблиските?

Цензурата е да ме казнат мене кој не нанесувам штета а тебе да те остават да наштетуваш на вакциналниот процес...
затоа што сакам на паметен начин да им смениш мислење, затоа што со вреѓање никад ништо не се постигнало
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.436
Поени од реакции
13.563
А зашто @коцка би ме казнила ако ти пишам дека си глуп? Тоа е мое мислење и не нанесувам штета на никој, додека ти со твоите лажни вести и српски извори директно нанесуваш штета на граѓани кои сакале да се вакцинираат ама се уплашиле и после ќе се разболат и ќе платат со живот или животот на најблиските?

Цензурата е да ме казнат мене кој не нанесувам штета а тебе да те остават да наштетуваш на вакциналниот процес...
Вакцините се личен избор и секој треба сам да одлучи дали ќе ја приме. Мислам и се потпишуваш таму дека ја примаш на сопствена одговорност.

НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА КАКО ШТО СЕГА ПРАВАТ СО ВАКЦИНАЛНИ ПАСОШИ.

Фашизам е ова. Груевски ова не го правеше.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.021
затоа што сакам на паметен начин да им смениш мислење, затоа што со вреѓање никад ништо не се постигнало
Тоа е невозможно никад нема да ги отворат пеер ревју студиите, секад ќе споделат рандом отфрлен доктор со спротивно мислење или некој фејк њуз... Подобро да им се укажува дека се глупи за некој рандом неодлучен човек да види дека се рамноземљаши и да не ги сфати сериозно него да ги оставиш да нанесуваат штета, али вие си знаете...
Автоматски споено мислење:

Вакцините се личен избор и секој треба сам да одлучи дали ќе ја приме. Мислам и се потпишуваш таму дека ја примаш на сопствена одговорност.

НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА КАКО ШТО СЕГА ПРАВАТ СО ВАКЦИНАЛНИ ПАСОШИ.

Фашизам е ова. Груевски ова не го правеше.
Така се спасивме од морбили бе ташак...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.153
Поени од реакции
11.875
Вакцините се личен избор и секој треба сам да одлучи дали ќе ја приме. Мислам и се потпишуваш таму дека ја примаш на сопствена одговорност.

НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА КАКО ШТО СЕГА ПРАВАТ СО ВАКЦИНАЛНИ ПАСОШИ.

Фашизам е ова. Груевски ова не го правеше.
никаде не се задолжителни вакцините. Ти одлучуваш да не се вакцинираш и да не можеш да правиш одредени работи :)
Да беше задолжителна ќе имаше казни


ако сакаш да продолжиш да живееш како до сега, теастирај се секој ден и никој ништо нема да ти каже, нели
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.807
Поени од реакции
11.214
И мене ми е криво што на тоа се сведе, но подобро тоа отколку средовечни луѓе да читаат saznajistinudanas.rs, да не се вакцинираат и да трпат поголеми последици.

Тоа што имаме дебилни мерки, што владее тотален хаос е од луѓе што ние сме ги избрале да не водат.

А да, и лидерите на протестите против дебилните мерки беа уште поголеми дебили кои држеа говори за рамни земји и теории на заговор.

Со тастатура скриени дома не се прават промени.
Од мене не прочитале saznajistinudanas.rs, све што сум напишал е подкрепено со научни студии. Всушност тоа што повеќето информациите ги обработувате 2 месеци после мене, поише ти кажува кој чита српски сајтови.

За мене тоа со болниците не основ да тераш некој да се вакцинира. Основ за тоа има ако намалуваат зараза, па да бркаш колективен имунитет. Плаќал здравство цел живот и должно е да му обезбедиш болница, без разлика дали примил вакцина, бил дебел или е предозиран наркоман. И по можност, да не изгори жив у истата.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Сакам само да посочам дека нема бегање од резултатите во Израел во јули, кога стасаа до 60% сериозно хоспитализирани и 45% умрени вакцинирани.
Eve edna druga interesna studija.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.807
Поени од реакции
11.214
ако сакаш да продолжиш да живееш како до сега, теастирај се секој ден и никој ништо нема да ти каже, нели
Не баш, нема таква опција. А и тоа погоре, не моеш да праиш одредени работи ама да, не те тера никој:) Тоа што методот на терање е педерски, не значи дека не постои.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.153
Поени од реакции
11.875
Не баш, нема таква опција. А и тоа погоре, не моеш да праиш одредени работи ама да, не те тера никој:) Тоа што методот на терање е педерски, не значи дека не постои.
тогаш значи мк има проблеми некакви, еве тука во италија на пример, не мора да се вакцинираш. ако сакаш да седнеш во ресторан, се тестираш и имаш грин пас за 24 часа. после тестирај се пак :)
во мк нема опција доколку се тестираш даљ добиеш привремена дозвола за ресторани на пример?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom