Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.623
Поени од реакции
34.810
Полоши од овие што носат мерки од типот на маска на отворено се само вакви како бјонса што мислат ако ги заобиколат меркиве дека заебале некого. :facepalm:
... ова колку да се најдеш на муабет, падни стани ме споредуваш, кога се носи закон се носи како треба не со „дупка“ во него да секој го толкува како сака, секоја маска не е заштитна маска, од една страна сме сериозни поради пандемијава комисија за заразни болести носи одлука, владата ја прифаќа, а нема објаснување што се подразбира под заштитна маска и каква е таа маска? а ќе се носи на отворено 24/7 , самиот министер за здравство на ТВ ќе ја извади заштитната маска ја држи во џеб или рака, па ќе заврши со интервјуто па истата маска ја постави на лице, која е оправданост за овој маневар на заштитна маска од првиот човек за пример? кој ќе биде заштитен на ваков начин на тури вади во секој момент на некоја маска што би ја нарекле заштитна маска, ама законот мора да биде, а дали е оправдан вака носи над нос и уста платнена маска 24ч, да штити од што од нормална сатурација на крвта, да ја спадне? со ваков начин на носење во рака, на маса, во џеб, на лакт сега ќе биде тури вади на уста? како да ти кажам, секој компјутер не е добар компјутер ако има рам меморија, процесор, ама ако има ССД наместо ХДД ...тоа е тоа нели, опис мора да има!
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Шпанија вторник

утре сигурно ќе се повеќе, тоа е стара фашистичка држава со голема традиција, уште од генерал Франко.
Донеле нов закон за вонредна состојба до месец Мај, секоја општина решава како сака, кога сака, што сака, стави маска, вибратор, карантин, полициски час.
Нема потреба повеќе да се кријат, да си кажат веќе е фашизам, Нов Светски Ред, за ваше добро ние ќе ве штитиме од бубите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Добро, еве поминаа едно два три дена и @gigovit не даде ниту еден релевантен извор за аутизам и вакцини.

Но, корона кризава покажа колку научнициве, докториве се меродавни за еден вирус со кој што сме имале работа барем 7-8 пати во последниве 2000 години, а не пак за една толку комплицирна работа како аутизам.

Еве исповед на една жена:

I was diagnosed with ADHD at 47 and as autistic at 48.
There are plenty of women getting diagnosed in their 30s, 40s ans beyond because many doctors and other professionals still believe the myth that girls and women can't have ADHD or be autistic, also because they present differently in us and, for autism, we learn to mask it better and from any earlier age - often to our detriment.
This study would only be useful if they also carried out ADHD and autism evaluations for each mother as they both have a strong genetic component.

Аутизмот е генетска болест, но реално нашиов стручен кадар не можеше да ја детектира стотици години, посебно кај женската популација. Најчесто се сведуваше на, 'мирна е тивка, повлечена, страмежлива'.

@CoolIris ова е воедно и причина зошто, медицинскиот и научен кадар не треба да носи политички одлуки кои ќе се одразат на целата популација.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Се повеќе и повеќе ме бендисува др.Беќаровски...

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Добро, еве поминаа едно два три дена и @gigovit не даде ниту еден релевантен извор за аутизам и вакцини.
Ај ти дај релевантен извор зошто 5Г не е причинител на короната:sneaky:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Шпанија вторник

утре сигурно ќе се повеќе, тоа е стара фашистичка држава со голема традиција, уште од генерал Франко.
Донеле нов закон за вонредна состојба до месец Мај, секоја општина решава како сака, кога сака, што сака, стави маска, вибратор, карантин, полициски час.
Нема потреба повеќе да се кријат, да си кажат веќе е фашизам, Нов Светски Ред, за ваше добро ние ќе ве штитиме од бубите.
Ова со општините не е од сега, уште кога ги намалија бројките пролетта, кога ги олабавија мерките донесоја закон секоја општина да си носи сама одлуки.
А за вондредната состојба, да, до на пролет ќе трае ваљда.

Ова видео шо си го постирал е ваљда во Каталонија, и се однесува за новите мерки кои ги донесоја а тоа е дека освен да се забрани секое движење од еден град во друг која ќе трае до 3 Ноември поради некој празник, затвораат и угостителски објекти, театри, фитнес сали итн.
Во Каталонија мислам најстроги мерки донесоја, затоа има протести.

Единствени кои не важат овие закони се Галиција, Балеарските и Канарските острови, погоди зошто :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Eden sovet, cim vidite djandari so tefterce odma trk vo prvata kafana ili kafic i mozat samo da ti se fatat.
Ete i ova vi go resiv ;)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Го фатив изгледа и јас побратимот :D
Не си сам не се секирај у последнава недела дена ми се испојавија или дознавам дека 70% од познаници го фатиле побратимот, кај мене таткоми без симптоми го проаѓа веќе 10ти ден, мајками имаше температура кашлица и тахикардија неколку пати едно 7-8 дена па веќе 5 дена е без симптоми а јас негативен иако имав контакт.

Исто малце позитивно да ви кажам на темава, дедо ми има 94 години да е жив и здрав, веќе 11ти ден е позитивен и 11 дена го поминува без никакви симптоми пупу да не го урочам...ама он е планинско дете не како нас растени на пластика и надишани бели отрови.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Не си сам не се секирај у последнава недела дена ми се испојавија или дознавам дека 70% од познаници го фатиле побратимот, кај мене таткоми без симптоми го проаѓа веќе 10ти ден, мајками имаше температура кашлица и тахикардија неколку пати едно 7-8 дена па веќе 5 дена е без симптоми а јас негативен иако имав контакт.

Исто малце позитивно да ви кажам на темава, дедо ми има 94 години да е жив и здрав, веќе 11ти ден е позитивен и 11 дена го поминува без никакви симптоми пупу да не го урочам...ама он е планинско дете не како нас растени на пластика и надишани бели отрови.
Кај мене прво татко ми имаше некој симптоми на настинка , 6 7 дена подоцна , јас кренав температура 37.5 , мајками 37.5 до 38 , плус кашлица.Интересно е што двајцата во исто време покажавме симптоми
Ќе видиме со матичниот дали ќе даде тест :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Кај мене прво татко ми имаше некој симптоми на настинка , 6 7 дена подоцна , јас кренав температура 37.5 , мајками 37.5 до 38 , плус кашлица.Интересно е што двајцата во исто време покажавме симптоми
Ќе видиме со матичниот дали ќе даде тест :D
Абе ти не си уште официјално короносан :)
Автоматски споено мислење:

Ај ти дај релевантен извор зошто 5Г не е причинител на короната:sneaky:
Ова како да му побараш на некој доказ дека не е педер :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.977
Дај и така има еден куп медицински лица на темава,од што може освен ковидов да изгуби мирис и вкус човек? Два три пути сум имал фацијалис парезис али тогаш само вкус губев.Јок бе брате мили ништо да не се осеќало веќе 8 ден,море и јаче
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.190
Дај и така има еден куп медицински лица на темава,од што може освен ковидов да изгуби мирис и вкус човек? Два три пути сум имал фацијалис парезис али тогаш само вкус губев.Јок бе брате мили ништо да не се осеќало веќе 8 ден,море и јаче
Vidi levata raka da ne ti se tresi :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.977
Овие тестови што се ич пари 1800 динари у јавно здравје,покажујат дали си прележал или само у тренутку дали си позитивен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom