Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.580
Една од ретките работи која до сега има потврда со истражувања е ефикасноста на маските (дали 80% или 99%, процентот е висок). Затоа и носење маска во затворен простор не ми пречи туку ми пречат сите кои ја носат под нос (бидејќи нели за тоа не се опоменува а за неносење можеби нема да те пуштат).
И никако не можам да разберам како една таква идиотски бенигна мерка не успеавме да испочитуваме.
Дискутиравме дел од земјите во Азија и очигледно добрите резултати со најобично носење на маска.
Да бевме малце повеќе самосвесни веројатно ќе одбегневме да се носи и на отворено.
Автоматски споено мислење:

Незнам зошто се се буните со мерката за носење на маски на отворено. На некои места и те како има смисла. Пример на постојки, некаде каде што се прави гужва и неминовно да минуваш или да стоиш блиску до повеќе луѓе. Како што гледате вирусот кај некој не пројавува некакви симптоми ама затоа има многу луѓе со кревко здравје а уште повеќе треба да се земе во предвид лошото здравство и немањето на услови за хоспитализирање. И тоа не е само кај нас, туку во многу други па и поразвиени земји со добар систем. Јас мислам дека наше е да ги почитуваме мерките какви такви и ако ништо друго да не им ја отежнуваме работата на лекарите и онака се малку и колку што можеме да помогнеме во заштитата на лица со здравствени проблеми и постарите лица.
Не е проблем носењето во некои ситуации, проблем е што е сеопфатна одлука. И јас носев маска кога шетав низ чаршија во Охрид во гужвата тоа не е нешто што некој треба да ми го каже.
Не сакам да носам маска кога пешачам.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.313
Поени од реакции
4.303
Една од ретките работи која до сега има потврда со истражувања е ефикасноста на маските (дали 80% или 99%, процентот е висок). Затоа и носење маска во затворен простор не ми пречи туку ми пречат сите кои ја носат под нос (бидејќи нели за тоа не се опоменува а за неносење можеби нема да те пуштат).
И никако не можам да разберам како една таква идиотски бенигна мерка не успеавме да испочитуваме.
Дискутиравме дел од земјите во Азија и очигледно добрите резултати со најобично носење на маска.
Да бевме малце повеќе самосвесни веројатно ќе одбегневме да се носи и на отворено.
Автоматски споено мислење:


Не е проблем носењето во некои ситуации, проблем е што е сеопфатна одлука. И јас носев маска кога шетав низ чаршија во Охрид во гужвата тоа не е нешто што некој треба да ми го каже.
Не сакам да носам маска кога пешачам.
И мене ми пречи ама носам. И овде кај шо сум е така. Дополнително имаме и забрани за слободно движење без потреба.
Па да размислувавме сите така дека во такви ситуации треба да имаме маска мислам дека никој немаше да даде сеопфатна мерка. Ама еве гледаш, пола форум несака ни во канцеларија да носи, други го викаат побратим, трети мислат дека преку тестирање ќе се заразат. Ние не се почитуваме ни сами себе, ни останатите, и вакви мерки се неминовни.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.028
Поени од реакции
3.845
Незнам зошто се се буните со мерката за носење на маски на отворено. На некои места и те како има смисла. Пример на постојки, некаде каде што се прави гужва и неминовно да минуваш или да стоиш блиску до повеќе луѓе. Како што гледате вирусот кај некој не пројавува некакви симптоми ама затоа има многу луѓе со кревко здравје а уште повеќе треба да се земе во предвид лошото здравство и немањето на услови за хоспитализирање. И тоа не е само кај нас, туку во многу други па и поразвиени земји со добар систем. Јас мислам дека наше е да ги почитуваме мерките какви такви и ако ништо друго да не им ја отежнуваме работата на лекарите и онака се малку и колку што можеме да помогнеме во заштитата на лица со здравствени проблеми и постарите лица.
Е добро де тоа се вика комон сенс, закон требаше да донесат за да ставаш маска во гужва? Но тој закон те приморува да ставиш маска и кога сам/а се шеташ по булевар, кеј, трим патека итн.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.914
Поени од реакции
14.789
Е како жити се не сме имале близок контакт, кога седиме еден до еден и гледаме проблематика уште што не сме се гушнале. :)
Samo ako se zalapate ke se zarazite.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.766
Поени од реакции
5.899
Не е проблем носењето во некои ситуации, проблем е што е сеопфатна одлука. И јас носев маска кога шетав низ чаршија во Охрид во гужвата тоа не е нешто што некој треба да ми го каже.
Не сакам да носам маска кога пешачам.
Ако паметам добро, првичните препораки беа да се носат маски во затворен простор и во случаи кога не може да се одржува препорачано растојание. Фино изигнориран беше вториов дел.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.330
Поени од реакции
13.521
Не ќе да е исто, едно е да правиш мерки за град од 5 милиони, друго за држава од 1.5мил.
Од кај ти е бројкава за непочитување?
Е па ајде кои се тие мерки специфични за Македонија во однос на пример Словенија или Австрија? Нема никаква разлика и филозофија околу мерките, не знам зошто дотолку се става акцент, кога суштината е горе долу таа во цел Свет. Физичка дистанца, дезинфекција, носење маски, негрупирања исл. Никоја земја не измисли топла вода, без разлика на структура и густина на население, туку тоа е тоа.
А бројките ми се од секојдневниот живот. По институциите речиси никој не почитува мерки, по приватни фирми исто. Луѓето по општини си работат без маски по 4 души во неколку квадрати. Пример во Сити Мол бев пред 3-4 недели еве да не претерам но 70% беа со носови/усти извадени. По маркети е истата песна, а за дружења по станови, родендени и останати прослави да не разговарам. Дури ни во болници не се почитуваат мерки. Доктор во Скопска клиника си оперирал без маска.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.999
Поени од реакции
13.166
Ама баш немаат никаков ефект, вие во фирмата што не сте се заразиле не е до маски туку едноставно не сте имале блиск контакт со заразените, јас работам во канцеларија од 21м2 со таткоми ниту еднаш не сме ставие маска тој не се зарази, ден или два пред да качам температура со друштво се возев во ист автомобил 2 сата исто така никој не се зарази, така да не ти држи ова демек не штити таа крпа преку уста, оние Н95 тоа е веќ нешто друго.
Друже тоа ќе си остани како дел од мистериите како се пренесува болеста.
За разлика од тебе, кај мене во канцеларија нс горниот спрат сите се заразија од тогаш асимптоматски случај, значи сите кренаа температура, изгубија осет за мирис и вкус, некој имаше и кашлица и нос течење.
првиот случај што имаше симптоми сите дома ги заразил и кренале температура.
Ние имавме евент од 30 минути сите собрани и освен тие заразени другите никој ништо не покажаа ама маски носевме на собиранката. Единствено НЗС ми е тоа дека треба да имаш подолго време контакт со заболен за да заразиш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.952
Поени од реакции
9.751
Е добро де тоа се вика комон сенс, закон требаше да донесат за да ставаш маска во гужва? Но тој закон те приморува да ставиш маска и кога сам/а се шеташ по булевар, кеј, трим патека итн.
па и сега ако си сам на кеј не верувам дека ке те казнат, всушност ако видиш полицај а немаш маска ќе бегаш, тоа се рачуна во рекреативно трчање и не те казнува :cool:
Има друга дубиоза, што е трчање а што е брзо одење ?? Има брзо одење побрзо од лесно трчање... а во тие случки не се носи маска оти е многу напорно...
еве и друго, имам гледано му откажала колата и ја бутка по 100-ци метри сам...уште маска да стаи па да падне у несвест... да возиш точак лесен за возење на рамно не е заморно, може и со маска, а да буткаш бебешка количка со бабачко дете или близнаци е заморно, башка ако е нерамно....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.580
па и сега ако си сам на кеј не верувам дека ке те казнат, всушност ако видиш полицај а немаш маска ќе бегаш, тоа се рачуна во рекреативно трчање и не те казнува :cool:
Има друга дубиоза, што е трчање а што е брзо одење ?? Има брзо одење побрзо од лесно трчање... а во тие случки не се носи маска оти е многу напорно...
еве и друго, имам гледано му откажала колата и ја бутка по 100-ци метри сам...уште маска да стаи па да падне у несвест... да возиш точак лесен за возење на рамно не е заморно, може и со маска, а да буткаш бебешка количка со бабачко дете или близнаци е заморно, башка ако е нерамно....
Тоа е најстрашното, што е оставено на рандом полицаец да процени ситуација и одлучи дали е за казна или не :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.552
Поени од реакции
17.132
Незнам зошто се се буните со мерката за носење на маски на отворено. На некои места и те како има смисла. Пример на постојки, некаде каде што се прави гужва и неминовно да минуваш или да стоиш блиску до повеќе луѓе. Како што гледате вирусот кај некој не пројавува некакви симптоми ама затоа има многу луѓе со кревко здравје а уште повеќе треба да се земе во предвид лошото здравство и немањето на услови за хоспитализирање. И тоа не е само кај нас, туку во многу други па и поразвиени земји со добар систем. Јас мислам дека наше е да ги почитуваме мерките какви такви и ако ништо друго да не им ја отежнуваме работата на лекарите и онака се малку и колку што можеме да помогнеме во заштитата на лица со здравствени проблеми и постарите лица.
Првиот дел ти е одговорен со вториот дел.
Мене ме застанаа на отворено во околина каде буквално немаше никој на 100-200 метри (уште пред новиве "мерки" со 1,5 метри дистанца) и ме малтретираа како најголем криминалец.
Кого ќе заразам или од кого ќе се заразам?
Ќе пренесам на дрвата или тие мене?

Ако гледам поголема концентрација луѓе во мал простор сам ќе ја ставам маската, не ми е потребна одлука од Вилипче.
Ама по парк, шеталишта, на паркинг/гаража, планина итн. е ненормално, точка.

Од друга страна на места каде вриеше од народ, не казнуваа.Пред пошта, банка, маркет, карго, пекара.
И до негде разбирам , зошто е невозможно да имаш дистанца на тротоар од 0,7 метри пола зафатен од жардиниери и пола од паркирани возила и скутери.

И за разлика од март месец, ниту еден поголем маркет или сличен поголем трговски објект не задржа редарска служба, влегуваат без мерка, со и без маска, во ред на каса си дишат во врат (лице) и како сардини наредени зошто во добар дел од касата до првиот рафт немаме ни 1 метар растојание.
Па доста вработени имаме позитивни од тука.

Службите во државните институции (МВР, општина, јавни претпријатија) најчесто не користат маски во канцеларии и кога се сами и кога се во присуство на странки.
И кај нив имаме доста добар процент разболени и позитивни.
И тука пак се враќаме на старата добра за двојни аршини ( и злоупотреба на позиција) и создавање револт и одбивност.
До тој степен да луѓето кои до вчера ги почитувале сите мерки - буквално , до ситница, сега се сомневаат или се контра.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8.071
Поени од реакции
7.170
Друже тоа ќе си остани како дел од мистериите како се пренесува болеста.
За разлика од тебе, кај мене во канцеларија нс горниот спрат сите се заразија од тогаш асимптоматски случај, значи сите кренаа температура, изгубија осет за мирис и вкус, некој имаше и кашлица и нос течење.
првиот случај што имаше симптоми сите дома ги заразил и кренале температура.
Ние имавме евент од 30 минути сите собрани и освен тие заразени другите никој ништо не покажаа ама маски носевме на собиранката. Единствено НЗС ми е тоа дека треба да имаш подолго време контакт со заболен за да заразиш.
Па нормално дека има логика и тоа да бидиш во контакт подолго време со заразениот, без маски и на растојание помалку од 1.5 метар, инаку така ако беше секој заразен шо ќе поминеше покрај тебе или 5 минути во маркет ако застани до тебе секој еден ќе беше позитивен :)
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.914
Поени од реакции
14.789
Друже тоа ќе си остани како дел од мистериите како се пренесува болеста.
За разлика од тебе, кај мене во канцеларија нс горниот спрат сите се заразија од тогаш асимптоматски случај, значи сите кренаа температура, изгубија осет за мирис и вкус, некој имаше и кашлица и нос течење.
првиот случај што имаше симптоми сите дома ги заразил и кренале температура.
Ние имавме евент од 30 минути сите собрани и освен тие заразени другите никој ништо не покажаа ама маски носевме на собиранката. Единствено НЗС ми е тоа дека треба да имаш подолго време контакт со заболен за да заразиш.
Ne zaboravaj, deka virusot se prenesuva i preku dopir. Moze si doprel nesto zarazeniot sho doprel pa si se fatil za ochi ili lice.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.358
Поени од реакции
4.502
Друже тоа ќе си остани како дел од мистериите како се пренесува болеста.
За разлика од тебе, кај мене во канцеларија нс горниот спрат сите се заразија од тогаш асимптоматски случај, значи сите кренаа температура, изгубија осет за мирис и вкус, некој имаше и кашлица и нос течење.
првиот случај што имаше симптоми сите дома ги заразил и кренале температура.
Ние имавме евент од 30 минути сите собрани и освен тие заразени другите никој ништо не покажаа ама маски носевме на собиранката. Единствено НЗС ми е тоа дека треба да имаш подолго време контакт со заболен за да заразиш.
со НОС ТЕЧЕЊЕ немаш корона значи
 
На врв Bottom