Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 мај 2016
Мислења
2.524
Поени од реакции
2.616
Малку ли ти се еданаес слики бе човек :(
1604001593057.png

Оваа маска ја има пропуштено @bijons.
Сакам да прашам дали пишуваат казни за ваква маска, битно носот е покриен ама устата малце отворена. За другарче прашувам :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.457
Полоши од овие што носат мерки од типот на маска на отворено се само вакви како бјонса што мислат ако ги заобиколат меркиве дека заебале некого. :facepalm:
 
Член од
19 април 2012
Мислења
388
Поени од реакции
597
Кога ја гледам табелана за државите, мене Сингапур и нивното здравство со нивните 28 починати на 50 000 и кусур заразени ми е голема енигма.
Тоа е затоа што како смрт од корона ги наведуваат само оние кои имале пневмонија, сите други не ги третираат како починати од корона.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.377
Поени од реакции
17.368
А зошто мора да ги земаме како пример европските држави? Зошто не ги земеме за пример Кореја, Тајван, Виетнам, Сингапур и Хонг Конг кои далеку подобро се справија и справуваат отколку европскиве земји и Америка, зошто мора Шведска да ја земаме како пример, а не овие азиски земји?
Се вергла тука за економија, а ете на тие земји економијата не им претрпе и претрпува толкава штета како на европскиве земји и Америка, што значи очигледно прават нешто подобро од цел овој континент, или пак самото население можеби треба да го земеме како пример за цивилно однесување?
Во Кореја работеа дискотеките, дури уште работат, освен некаде јуни или јули кога имаа еден кластер, па ги најдоа скоро сите кои што фатија корона и се стиши повторно ситуацијата.
Другиот проблем кој што го имаа беше со верските собирања и нивните игнорирања за почитување на мерките па беа приморани пак да бараат контакти интезивно и да изречат казни и да ги наведат како главен извор на ширење на вирусот и потоа пак да се стиши ситуацијата.

Во Сингапур еден период имаа по 5к+ заболени на ден и тоа не беше од локалното население туку од сезонските работници заради условите во кои живеат, а еве ги денес по едноцифрени или двоцифрени бројки имаат. Виетнам и Тајван слична ситуација.

Ама она што они успеаја да го направат е да ги најдат на секој начин, односно преку телефон, преку камери или преку користење на дебитна/кредитна картичка и плус да ги најдат сите контакти кои што ги имал тој што е позитивен на вирусот, плус општата култура на населението и претходните епидемии што се случувале кај нив.

Наместо да влечеме лекции од тие земји, ние ќе се согледуваме на Шведска.
Не може евроски земји да функционираат исто како азиски. Културолошките разлики се огромни. Ниеден азиски пример, ни добар, ни лош, не може да биде апликабилен во Европа.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.906
Поени од реакции
8.133
А зошто мора да ги земаме како пример европските држави? Зошто не ги земеме за пример Кореја, Тајван, Виетнам, Сингапур и Хонг Конг кои далеку подобро се справија и справуваат отколку европскиве земји и Америка, зошто мора Шведска да ја земаме како пример, а не овие азиски земји?
Се вергла тука за економија, а ете на тие земји економијата не им претрпе и претрпува толкава штета како на европскиве земји и Америка, што значи очигледно прават нешто подобро од цел овој континент, или пак самото население можеби треба да го земеме како пример за цивилно однесување?
Во Кореја работеа дискотеките, дури уште работат, освен некаде јуни или јули кога имаа еден кластер, па ги најдоа скоро сите кои што фатија корона и се стиши повторно ситуацијата.
Другиот проблем кој што го имаа беше со верските собирања и нивните игнорирања за почитување на мерките па беа приморани пак да бараат контакти интезивно и да изречат казни и да ги наведат како главен извор на ширење на вирусот и потоа пак да се стиши ситуацијата.

Во Сингапур еден период имаа по 5к+ заболени на ден и тоа не беше од локалното население туку од сезонските работници заради условите во кои живеат, а еве ги денес по едноцифрени или двоцифрени бројки имаат. Виетнам и Тајван слична ситуација.

Ама она што они успеаја да го направат е да ги најдат на секој начин, односно преку телефон, преку камери или преку користење на дебитна/кредитна картичка и плус да ги најдат сите контакти кои што ги имал тој што е позитивен на вирусот, плус општата култура на населението и претходните епидемии што се случувале кај нив.

Наместо да влечеме лекции од тие земји, ние ќе се согледуваме на Шведска.
Знаеш што е заедничко за сите тие азиски култури? Понизноста.
Не може да ја споредиш слободата на живот низ Европа во сите аспекти од секојдневното живеење, со ненормалната понизност на Кинезите или Јапонците пример кои се спремни да изгинат ( буквално ) на работа заради некој традиционални вредности вкоренети длабоко во општеството. За нив и 60 часовна работна недела во фабрика без никакви услови е супер премија и не се бунат за ништо. Ако им кажат да носат маски на спиење, најверојатно ќе носат без да се бунат. Ако им кажат дека треба да седат 6 недели во карантин дома, ќе седат. Без интервенција на војска и драматизирање. Или ако веќе интервенира војска претпоставувам игра ќотекот, ќе те пикнат во некое дувло кај шо ќе се молиш корона да фатиш, нема Хелсиншки, нема некој посебни човекови права бла бла.

Овие работи не поминуваат во слободните европски земји, каде и во вакви услови на глобална пандемија на прво место се ставаат човековите права и слободи, како слободата на движење. Баш поради вакви работи Шведска и Холандија мислам моментално функционираат стриктно на препораки, а не закони, и не се воведуваат полициски часови и забрани за движење.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.200
Поени од реакции
8.307
Што знам, после милијарда и кој да го знае уште колку милиони евра за мерки во име на спас на економијата, здравството, социјала и што ли уште не друго имаше за спасување да дојдеме до ситуација да речеме колективно - јебига, виша сила, клавај маската и ќути - ми е ептен некако дефетистички. Јас бар би се чувствувал онака измамено, а богами и ограбено.
[
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
9.180
Поени од реакции
11.603

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
6.561
Поени од реакции
16.889
Знаеш што е заедничко за сите тие азиски култури? Понизноста.
Не може да ја споредиш слободата на живот низ Европа во сите аспекти од секојдневното живеење, со ненормалната понизност на Кинезите или Јапонците пример кои се спремни да изгинат ( буквално ) на работа заради некој традиционални вредности вкоренети длабоко во општеството. За нив и 60 часовна работна недела во фабрика без никакви услови е супер премија и не се бунат за ништо. Ако им кажат да носат маски на спиење, најверојатно ќе носат без да се бунат. Ако им кажат дека треба да седат 6 недели во карантин дома, ќе седат. Без интервенција на војска и драматизирање. Или ако веќе интервенира војска претпоставувам игра ќотекот, ќе те пикнат во некое дувло кај шо ќе се молиш корона да фатиш, нема Хелсиншки, нема некој посебни човекови права бла бла.

Овие работи не поминуваат во слободните европски земји, каде и во вакви услови на глобална пандемија на прво место се ставаат човековите права и слободи, како слободата на движење. Баш поради вакви работи Шведска и Холандија мислам моментално функционираат стриктно на препораки, а не закони, и не се воведуваат полициски часови и забрани за движење.
А што и да воведат мерки во држава каде што жена ја праќа 17годишната керќа да спие у стан со тројца 30 годишни мигранти,да научела за нивната култура? Тоа сакав прееска на Берик да му го спомнам,ке не затворат како глувци а прашање на време е кога ке се појават некои 200-300 Скандинавци со кампања "гушни заболен од корона без маска"
Автоматски споено мислење:

Знаеш што е заедничко за сите тие азиски култури? Понизноста.
Не може да ја споредиш слободата на живот низ Европа во сите аспекти од секојдневното живеење, со ненормалната понизност на Кинезите или Јапонците пример кои се спремни да изгинат ( буквално ) на работа заради некој традиционални вредности вкоренети длабоко во општеството. За нив и 60 часовна работна недела во фабрика без никакви услови е супер премија и не се бунат за ништо. Ако им кажат да носат маски на спиење, најверојатно ќе носат без да се бунат. Ако им кажат дека треба да седат 6 недели во карантин дома, ќе седат. Без интервенција на војска и драматизирање. Или ако веќе интервенира војска претпоставувам игра ќотекот, ќе те пикнат во некое дувло кај шо ќе се молиш корона да фатиш, нема Хелсиншки, нема некој посебни човекови права бла бла.

Овие работи не поминуваат во слободните европски земји, каде и во вакви услови на глобална пандемија на прво место се ставаат човековите права и слободи, како слободата на движење. Баш поради вакви работи Шведска и Холандија мислам моментално функционираат стриктно на препораки, а не закони, и не се воведуваат полициски часови и забрани за движење.
А што и да воведат мерки во држава каде што жена ја праќа 17годишната керќа да спие у стан со тројца 30 годишни мигранти,да научела за нивната култура? Тоа сакав прееска на Берик да му го спомнам,ке не затворат како глувци а прашање на време е кога ке се појават некои 200-300 Скандинавци со кампања "гушни заболен од корона без маска"
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
917
Поени од реакции
4.632
Знаеш што е заедничко за сите тие азиски култури? Понизноста.
Не може да ја споредиш слободата на живот низ Европа во сите аспекти од секојдневното живеење, со ненормалната понизност на Кинезите или Јапонците пример кои се спремни да изгинат ( буквално ) на работа заради некој традиционални вредности вкоренети длабоко во општеството. За нив и 60 часовна работна недела во фабрика без никакви услови е супер премија и не се бунат за ништо. Ако им кажат да носат маски на спиење, најверојатно ќе носат без да се бунат. Ако им кажат дека треба да седат 6 недели во карантин дома, ќе седат. Без интервенција на војска и драматизирање. Или ако веќе интервенира војска претпоставувам игра ќотекот, ќе те пикнат во некое дувло кај шо ќе се молиш корона да фатиш, нема Хелсиншки, нема некој посебни човекови права бла бла.

Овие работи не поминуваат во слободните европски земји, каде и во вакви услови на глобална пандемија на прво место се ставаат човековите права и слободи, како слободата на движење. Баш поради вакви работи Шведска и Холандија мислам моментално функционираат стриктно на препораки, а не закони, и не се воведуваат полициски часови и забрани за движење.
Кинезите и Јапонците се тотално различни народи и култура. Во никој случај не можеш да ги ставиш во ист кош, тоa е како да правиш споредба помеѓу Пакистанци и Норвежани.
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Not sure if се исплашија луѓево и градов станува град на духови вечерно време или сите се во изолација
Страв.Плус се затворено после 23 и така е мртво периодов.
Замисли, вчера во кладилница влегувам и само 4 луѓе заедно со вработената.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.002
Поени од реакции
1.473
Абе ги заборајвме орките. Кузнај каква лајнарија се спрема таму. Одамна не влегле со пушка в болница.
Они имаат имунитет од претходниот пат (би требало да и трае уште).

Овоа со најновите мерки е ШИТТТТТ, незнам на кој му текнуваат, а инаку ептен ги разбирам про-коронашите и нивниот страв од корона, поголемиот дел од моето опкружување нема гајле од короната, ама дома имам некој шо ептен се плаши.

Кај мајка ми на работа се појавила „коронашка“ и иако повеќе од недела не доваѓала на работа, преска си идам дома и ја гледам мајка ми со маска како седи,:pos: да не ме заразила мене, еј шо ти се вика страв, попрво ја ќе ја заразам неа одколку таа мене (99% ако не сум го фатил до сега па ете) и земала една ќеса со лекови, витамини и што ти знам што имаше таму, а да не кажам дека пак и ѕвонила на сите доктори.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.852
Поени од реакции
2.894
Чујте го Диме и тука.

Диме погоди 102,4% кога кажа дека пациентите во македонските болници не умираат од корона туку од внатреболнички инфекции кои се резистентни на старите антибиотици кои се користат од времето на Тито, пошто приоритет на владата не е да се лечат граѓаните како во белиот свет. Лубрикантите и иновациите имаат предност. Па после чудете се зашто умреле пациенти без заболувања и млади. За стручноста на кадарот таму муабет не ми се праи пошо едукацијата е одамна заборавен збор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.638
Поени од реакции
187.457
Член од
5 март 2018
Мислења
8.089
Поени од реакции
7.189
Инаку не е само кај нас оваа мерка со маски на отворено,во многу земји истата мерка ја практикуваат, многу е дебилно да те казнат за неносење маска на отворено а карши тебе во кафич во затворен простор настегани еден куп луѓе без маски ама тоа е.
 
На врв Bottom